Menu

Ve jménu smrtihlava

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod Wilhelm » čtv 02. srp 2018 1:25:57 » Re: Ve jménu smrtihlava
Ahoj příteli,
Snad trochu pozdě, ale přesto - děkuji za tvou chválu a jsem rád, že se komiks líbí. Na Tvé otázky rád odpovím, delší dobu jsem tu nebyl. Takže - k Tvým otázkám.

011 píše:1) Ve čtvrtém díle je na Konrádovo levé ruce železničářské uniformy vidět nápis Ostbahn, což mi překladač přeložil jako Východní dráha. Proč východní? :)
2) Tyhle uniformy jsou taky podle skutečné historické předlohy (jako uniforma Joachima a Hanse)?
3) Co přesně je za nápis na boku náklaďáku Praga?
4) Nepoznali by muži odboje, že v kradené bedně není munice, podle její hmotnosti? Ikdyž předpokládám, že ve v téhle situaci by o tom nikdo asi moc nepřemýšlel :D
5) Když Himler ve druhém díle prochází hradem, je tam na zdi fialová standarta se symbolem meče. O co se jedná?
6) Může se čtenář těšit na další díl? Případně za jak dlouho zhruba? :)1) Přiznám se, moc se v uniformách Říšských drah nevyznám. Tato problematika je pro mne docela okrajová, ale tu uniformu jsem do komiksu prostě najednou potřeboval. Takže jsem čerpal z fotografií dochovaných originálů. Tam teprve jsem zjistil, že na levém rukávu se nosil štítek s orlicí a názvem - asi kostrbatě řečeno - nádražního velitelství? Každopádně, většinou tam bylo jméno nějakého města (např. jsem teď namátkou našel RBD Saarbrücken), ale nikde jsem neviděl doloženou nášivku Paderborn, Salzkotten apod. Proto jsem se rozhodl pro všeobecnou s nápisem Ostbahn (jak jsi sám správně napsal, Východní dráha), která dle mého označovala všechny příslušníky drah, kteří měli co do činění se službou na východní frontě. Říkám, nijak jsem to nestudoval, ale tak nějak jsem si odvodil, že drážních zaměstnanců s tímto označením se logicky asi mohlo pohybovat na německých nádražích dost a dost a hlavně - mohlo to být v Hamburku, ve Stuttgartu a nebo v Mnichově. Vlaky na východ odjížděly odevšad.

Tím zároveň zodpovídám i bod číslo 2. Ano, uniformy jsou vytvořeny dle dobových originálů. Také, můžeš si všimnout, že jsem na ně záměrně umístil nebojová vyznamenání, jako Válečný kříž za zásluhy (kdo rozumí problematice, ví, že toto vyznamenání navzdory názvu nebylo udělováno frontovým vojákům, nýbrž nejrůznějším specialistům, kněžím wehrmachtu, zdravotním odborníkům, umělcům, civilním zaměstnancům, hasičům, policistům atd atd.)

3) Na boku nákladního vozu Praga RV je nápis BÄCKEREI Wilhelm Dummkopf, SALZKOTTEN, tedy: Pekařství Wilhelma Dummkopfa, Salzkotten. Příjmení Dummkopf je má vlastní slovní hříčka, neboť doslovně to znamená: Hloupá, blbá hlava. Tedy Wilhem Tupohlav, nebo tak něco. Někdy je třeba si udělat legraci sám ze sebe :)

4) Asi ano a abych se přiznal, takto jsem nad tím neuvažoval. Na druhou stranu mne těší, že se někdo při četbě skutečně zamýšlel :D Můžeme však spekulovat (jak jsi sám naznačil) i v tom smyslu, že Konrad s Kesslerem jednali během bombardování pod velkým tlakem a váhu beden si ani moc neuvědomovali. Ona i ta samotná dřevěná škatule (žádné plastové boxy jako dnes) má určitou svou vlastní váhu. Beru to ovšem jako dobrý postřeh a obdivuji se pozornosti čtenáře.

5) Také skvělý postřeh. Stylizovaná dýka (tvarově shodná s pozdější Dýkou cti SS) se svastikou v kruhu pod záštitou byla symbolem esotericko - mysticko - pohansko - okultisticko - nordicko a já nevím ještě co všecko společnosti "Thule Gesselschaft". Ta vznikla tuším někdy koncem 1. světové války a jejími členy byla spousta budoucích nacistů (Rudolf Hess, Alfred Rosenberg, Julius Streicher a další), ale hlavně ti, kteří třeba nikdy nebyli členy NSDAP, ale byli osobními známými Adolfa Hitlera v raných letech jeho politické kariéry a měli nemalý vliv na formování jeho charakteru a pozdějšího vnitřního přesvědčení ve vlastní předurčení a neomylnost. Třeba takový jasnovidec Erik Jan Hanussen, který kdysi prý prohlásil "V tom divadle má hlavní roli Hitler - ale za nitky tahám já!" - učil ho totiž, jak zapůsobit na masy lidí svým projevem.

Heinrich Himmler byl také členem Thule, přestože později spíše podporoval jím založenou skupinu SS "Ahnenerbe" (Odkaz předků), která byla zaměřena především archeologicky a antropologicky (u obou by se hodilo uvést předponu "PSEUDO").

A teď už napřímo: Ta vlajka, o které mluvíš, asi doopravdy neexistovala. Vyskytla se však v jedné poměrně staré hře (BloodRayne), která také těžila z problematiky nacistů a okultismu. Přišla mi zajímavá, a tak jsem ji vytáhnul z textur té hry a umístil do interiéru Wewelsburgu. Je možné si povšimnout, že na vlajce není svastika, ale takzvaný Trifos, v podstatě trojramenný hákový kříž. O tomto symbolu se mi nepodařilo najít dost informací, ale různé jeho obdoby se vyskytují jak v germánské, tak slovanské a keltské mytologii. (Kdyby někdo mohl přispět nějakými materiály, rád se poučím). Každopádně znak byl emblémem divize SS Langemarck, která byla složena především z belgických dobrovolníků, ale to jen na okraj, se zmiňovanou vlajkou spíš souvisí mystický (a pro mne dosud ne úplně jasný) význam symbolu.
Navzdory tomu všemu, závěr je zcela pragmatický: Tvůrci zmíněné hry, ze které je vlajka "ukradena", asi nechtěli moc pobuřovat evropské hráče a na náš trh tedy uvedli verzi hry, kde veškeré svastiky jsou nahrazeny právě trifosem. (Pokud vím, americká verze hry BloodRayne 1 se za ECHT hakenkreuz nestydí). Každopádně přišlo mi to zajímavé a tak jsem tu texturu ze hry vytáhl. A to fialové pozadí? Pokud vím, katolický kněz při pohřebním obřadu obléká fialovou štólu, fialová byla kolikrát i barva nemrtvých v různých hrách, fialová, oblíbená barva každého mága. I Himmler s Rosenbergem třeba měli rádi fialovou :)

5) Další díl jistě ano. Všimněme si, že nové díly dodávám hlavně z kraje roku a na podzim. Poslední díl jsem dodal někdy v březnu a pak bylo třeba si od tvorby odpočinout (vzhledem k tomu, že jsem jí věnoval jen kvůli 4. dílu celý volný čas jednoho měsíce.) Teď jsem již vydýchaný, ale zase je léto, takže čas mimo práci raději investuji do rekonstrukcí bitev, koncertů, zevlení, opilství a četby. Čili pokud se ponořím do tvorby, tak bych to viděl asi na ten podzim. Každopádně tak milá odezva, jako je ta, na kterou nyní reaguji, mne nabijí a myslí,, že se do toho zase znova s vervou pustím :) Čili je možné, že tvé přání, aby se kladná odezva zúročila na mé motivaci, nepřijde nazmar.

A ještě jedna věc, abychom si tedy zodpověděli všechny otázky: Ta podzemní organizace není komunistická. Neříkám to proto, že by na mne pojem "komunistický" působil jako rudý hadr na býka, ale je to fakt. Kreisavský kroužek sdružoval hlavně význačné osoby z pruské aristokracie. Ty asi neměly příliš velký zájem na vítězství komunismu, že? :)

PS: Co se týče té Pragy, tak šlo o vůz vyráběný za první republiky výhradně pro armádu (civilní trh utřel nos) a spolu ostatním velice hodnotným vybavením tyto vozy spolkl wehrmacht. Takový osud potkal také jiný, mnohem slavnější typ našeho nákladního automobilu, asice Pragu RN).
Uživatelský avatar
Wilhelm
Uživatel
 
Příspěvky: 550
Registrován: pát 21. pro 2012 20:55:18
Bydliště: Wewelsburg

Příspěvekod 011 » sob 04. srp 2018 20:23:31 » Re: Ve jménu smrtihlava
Děkuji za velmi podrobnou a rozsáhlou odpověď. Opět se ukazuje že se podrobně vyznáš v záležitostech zahrnující 2. světovou válku. A já jsem opět zjistil, že je tam zas něco čeho jsem si nevšimnul (válečný kříž za zásluhy a pár dalších) :) Tyhle skryté a na první pohled nepatrné věci jsou přesně to, co mě na tomhle komiksu neuvěřitelně baví. Jak já říkám, všechno je v detailech (třeba stopa po stěračích na náklaďáku Praga). Myslím si, že ty máš tu výhodu, že si je tu můžeš dovolit častěji než komiks z normálního GOTHIC světa, už jenom protože se opíráš o skutečné historické události a dokresluješ tím atmosféru. S tou vlajkou jsi mě opravdu dostal. Nečekal bych, že tu vytáhneš zrovna BloodRayne :D Jsem rád že si osvětlil organizaci Thule, na tu jsem se zapomněl zeptat, když o ní hovořil Kessler v souvislosti s Himmlerem.
Celkově jsem zvědav jak příběh bude pokračovat a hlavně jak moc využije potenciál válečných událostí.
011
Nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 25. čer 2014 12:14:10

Předchozí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé