Menu

Prokletí Tábora v bažinách

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod Vojta1122 » čtv 03. kvě 2018 19:16:24 » Prokletí Tábora v bažinách
Obrázek
Komiks navazující na Prokletí Starého hradu a Prokletí Nového tábora

Starý i Nový tábor byly oslabeny sérií zákeřných vražd, dokud jim neučinil přítrž mistr Cronos se svým pomocníkem Bladem. Netrvalo ovšem dlouho a prokletí zasáhlo i Sektovní tábor... Sotva Cronos dopadl vraha Mordraga, přichází za ním uprostřed noci vyslanec Cor Kaloma s prosbou o pomoc. Kdo je obětí tentokrát? A hlavně - kdo je vrahem?

Když se dva perou, třetí se směje, mohlo by se zdát... Válka mezi Starým a Novým táborem je na spadnutí, ale její důsledky dopadnou i na Tábor v bažinách. Řád, který v močále po léta panoval, bude narušen, a to probudí i starou magii k životu.

Komiks čtěte na webu!
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » úte 08. kvě 2018 10:47:14 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » úte 08. kvě 2018 12:02:07 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Tak jsem celé dopoledne strávil menší připomínkou starých prokletí. Nutno říci, že bude těžké na předchozí komiksy navázat, ale vždy tam byla jakási mezírka pro vylepšení, či ke každé z předchozích sérií jsem měl vždy nějakou připomínku, která by mohla celkový dojem značně vylepšit. No, Vojta nyní hodně dlouhou dobu, zřejmě i nejdelší pracoval na pokračování, tak se pojďme podívat, zdali se mu to podařilo.

K prvnímu dílu budu asi podrobnější (a hlavně kritičtější) než k dílům dalším, protože přece jen zde ještě můžu hodnotit první dojem a grafiku, v dalších dílech se to už zřejmě bude opakovat a ke komentování a kritice bude už jen příběh.

Při prvním otevření komiksu jsem z dálky měl pocit - A, stejný styl jako dříve, nevadí, možná by to mohlo být lepší, ale zase alespoň spolu budou série ladit, což při nejmenším na atmosféru může mít značný vliv. Co mi ovšem vadilo při přiblížení trošku více je ta kombinace barev. Jistě, ta kombinace má vyloženě ladit s táborem, ve kterém se komiks odehrává, stejně jako v sériích předchozích, já mám ale pocit, že v předchozích sériích žlutá s modrou či žlutá s červenou ještě poměrně ladily, zde lehce nažloutlá zelená se žlutou... No, snad si oči zvyknou, jelikož si myslím, že k té tajemné atmosféře, která se v bažinách dá vyrobit to trošku nesedí, navíc text je takhle poměrně hůře čitelný v některých pasážích.

Co mi dále vadí, ale to zpsobené tím, že Vojta zase klasicky do svých komiksů dává obrovské množství textů je ta kompozice jednotlivých screenů. Vyscreenované nejsou špatně, to žádná, úhly fajn, nicméně vzhledem k tomu, že se Vojta opět neodvážil bubliny vynést ven ze screenů a trošku si pohrát s okénky, musí být velikost screenů přizpůsobena textu, který se do něj musí vejít, což ve finále nepůsobí dobře a je tak prakticky celý pochod do tábora jenom jedno velké koukání po okolí kolonie s miniaturními postavami, jelikož by se tam ten obsah textu jinak prostě nevešel. Je to škoda, pár screenů s bližším pohledem na postavy, jejich mimiku a tak by určitě dojmu pomohl.

No a nyní už jsem připravený vyloženě na čtení, protože to je zde to důležité. Kafe, nohy na postel a jedeme.

Úvod do komiksu je táhlý, hodně ukecaný jak jsme v případě Prokletí prostě zvyklí. Úvod se trochu nese v rekapitulačním stylu, což nevím, zdali je pro nové čtenáře úplně dobrá volba, protože je to může hodně zmást či odradit od čtení dalších řádek komiksu. Co se mi ale líbí je jak Vojta pracuje s prostředím, které si v předchozích dílech vymyslel a snaží se ho vyvinout dál.

Trošku mi vadí fráze: "Stopy po ohni na zbroji," je to detail, ale přijde mi ta fráze hrozně podivná a několikrát v krátkém sledu se opakuje. Možná raději spáleniny, popáleniny, nevím. :D

Trošku když jsem četl ten úvod se shrnutím všech vražd, připomnělo mi to vraždy v Midsomeru - S tím počtem, co v opravdové hře je, tímhle tempem vražd v kolonii zbydou za chvíli dva lidi. :D Samozřejmě vtip, nicméně úvod je opravdu dlouhý, otázka je, zdali se v něm neukrývá něco, co se ve finále bude hodit, protože jinak musím říci, že je opravdu dlouhý možná až moc, ale to je prostě náš Vojta!

Kupodivu na Vojtu vidím i nějaké překlepy, občas hrozně podivná souvětí, co bych oddělil na více vět. (Možná je to moje aktuální nemoc z tvorby bakalářské práce, tak si na to tentokrát i dávám pozor).

Dočetl jsem dokonce a jsem, popravdě (nechci nic předstírat) trošku zklamaný. Jistě, všechny série měly pomalé starty a pak se to rozjelo, nicméně zde se o případu dozvídáme opravdu jen z dialogu a kromě bitvy v lese (která byla prakticky zbytečná, nebo tak zatím působí) jsme neviděli přes bubliny s textem skoro nic. :) Vím, že pro tebe, Vojto, musí být fakt těžké ty své choutky udělat z komiksu téměř povídku a dát čtenáři ten největší požitek z toho, co přečte, nicméně se prostě budu opakovat jako u tvých předchozích komiksů - Tohle potom není vhodný formát pro prezentaci toho, co chceš, ač chápu, že povídku už by kort zde zřejmě nikdo nečetl. Je to ale asi i důvod, proč tu stále není žádný komentář kromě toho mého. Člověk, co si prostě otevře komiks, nechce číst obsáhlé bubliny přes 60% obrázku.Hodnotím to samozřejmě na základě prvního dílu, takže je to možná přehršel kritiky, protože nevím, co všechno z toho textu bude pro budoucí vývoj důležité, ale osobně bych se to snažil opravdu hodně osekat.

Co víc dodat. Byl jsme kritický a to protože to tak u Prokletí bývá, první díly samotné bych u všech sérií asi hodnotil špatně, protože jsou zdlouhavé, ukecané, když se na ně člověk ale podívá vždy zpětně, jsou to hodně důležité díly, takže vše co teď přijde může jen překvapit a já rozhodně věřím, že Vojta má přichystáno něco spešl. Moc se těším na další díly! Sem s nimi! :)
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » úte 08. kvě 2018 18:50:53 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Díky, Pivle, za komentář, vyjádřív se k tomu později, mezitím oznamuji, že na webu již visí druhý díl! :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Wilhelm » úte 08. kvě 2018 20:54:06 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Já asi nebudu tak kritický, pokud bych se měl vyjádřit ke grafice, tak bych stejně pouze opakoval to, co napsal Pivl. Samozřejmě ano, s tím grafickým kabátkem se dalo pohrát více a lépe, ale zase - je to klasický vojtastyl, nejvíce charakteristické je samozřejmě patkové písmo v bublinách :) Já jsem si na to už tak nějak zvykl a a ani jsem neočekával, že by Vojta tady z toho svého standardu nějak uhnul, nakonec, všechny tři série komiksu spolu aspoň ladí, a samozřejmě, i když, jak bylo řečeno, jsou screeny zbytečně malé, zakryté množstvím textu, že zanikají detaily... Budiž. Mě zas dokáže Vojta těmi svými texty v podstatě až povídkovým zpracováním jako čtenáře i přes toto tak zaujmout a podchytit, že jsem schopen zkostnatělou grafickou stránku komiksu ignorovat. A koneckonců, například záhlaví se mi velice líbí, je jednoduché, vkusně a pečlivě zpracované, ze všech tří sérií se mi nejvíce zamlouvá právě tady. Jinými slovy, Vojta graficky nepřekvapil, ale jeho zlatý standard mě ani nezklamal.

Je těžko dělat nějaké závěry co se týče příběhu po dvou dílech. Ten pomalejší rozjezd mi nevadil (mistrem pomalých rozjezdů jsem na fóru, myslím, stejně já :) ), takže tohle za mě dobrý. No, Vojta se nebál zamířit do nejvyšších řad bažinného společenství a osobně mě hodně překvapilo, koho si vybral za oběť vraždy. Jsem zvědav, jak se bude pátrání dále vyvíjet, každopádně líbilo se mi zakomponování dvou zdejších podivínů, Shrata a Baala Netbeka (jestli to píšu správně). Vojta si zde velmi hraje s vyjádřením charakterů postav pomocí mluvy, a zatímco poustevník Shrat mluví poněkud jednoduše a hovorově - což by mimochodem u jiného komiksu třeba nikdo nepostřehl, ale tady, kde se mluví striktně spisovně a slušně ( opět Vojta-patent) - to kontrastuje až až, abychom věděli, že jde o prostého člověka, tak u samozvaného Guru z bažin zase velice hezky a plynule navazuje na jeho původní herní dialogy. To jen několik postřehů pro začátek, já jsem jako čtenář spokojen a těším se na další díly a na to, jak si Cronos tentokráte poradí.

PS: Je mi moc líto, že jsem si uveřejnění díla všiml až nyní, trochu se za to stydím. Volno však bylo poněkud nabité a vůbec mě nenapadlo tohle sledovat. Tak se ti, Vojto, omlouvám :)
Jinak, samozřejmě, těžko mohu skrývat svůj smutek a rozhořčení nad tak bezpříkladným nezájmem, aspoň co se reakcí v komentářích týče.
Wilhelm
Uživatel

Příspěvekod Pivl » stř 09. kvě 2018 0:45:38 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
O to jak byl první díl zdlouhavý a přehnaně ukecaný, je druhý díl mnohem větší jízda. Tohle je Prokletí na které jsem tak dlouho čekal! :) Druhý díl od začátku dokonce baví, jde od věci k věci, žádné zbytečné zastavování, spousta zmatení, spousta vodítek, spousta možných závěrů a verzí výkladu. Samozřejmě, dalo se čekat, že se to rozjede až po prvním díle, ale nečekal sjem takové tempo. :) Druhý dííl je o poznání lepší a ohromě se těším na díly další. :) Zároveň tu narozdíl od prvního dílu máme i otevřený napjatý konec. Druhý díl jednoznačně prvotřídní, chci další, hned. :)
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 10. kvě 2018 17:21:01 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Kamarádi, děkuju za komentáře. Pivlovo úvodní zklamání mě samozřejmě trochu mrzí, nicméně rozumím všem jeho kritickým poznámkám a schvaluji je.

Je tu tedy hlavně kritika grafického stylu. Je tam za prvé ten styl bublin a okének, jejich velikost apod. Zde jsem skutečně chtěl držet styl předchozích dvou sérií, kvůli jednotě. Další věc taky je, že stvoření prvního a třeba takového třetího, čtvrtého dílu dělí cca víc než půlrok. Jestliže jsem to třeba po tom půlroce přehodnocoval, už jsem fakt nechtěl měnit nějak zásadně ten grafický styl při půlce komiksu. Zpětně si ale uvědomuji, že přinejmenším ta velikost screenů byla opravdu chyba.
Další věc je volba barev. Osobně jsem v tom ladění nespatřoval až tak veliký problém, byť si uvědomuji, že je to kombinace odvážnější. Jestli to narušuje atmosféru, tak to nechám posudek na vás. Ostatně doufám, že z druhého dílu snad nějaká dýchala.
Nakonec je tam to přehršle textu. Tady mohu jen říct: ano, naprostá pravda, zcela souhlasím. Dodávám (ale nechci tím kvalitu komiksu hájit), že kdybych se více piplal s množstvím screenů atd., asi bych ten komiks nikdy nedodělal. Takže mohu všechny čtenáře jen prosit o shovívavost.

Ad pomalý rozjezd: uvědomuju si, že ten úvodní díl mohl být okořeněn ještě nějak jinak než bitvou, např. nějaké ilustrační screeny při tom vyprávění při cestě do tábora (vyhnul jsem se jim z toho důvodu, že by mohly čtenáři ohledně pátrání prozradit víc než je vhodno). Nicméně, to množství promluv a jejich délka, to muselo být. Samotná detektivní zápletka (a na ni jsem i celkem hrdý) je poměrně komplikovaná + je tam ten širší kontext, tentokrát. Ale, jestli pak druhý díl potěšil, tak si věřím, že ani další díly nezklamou :)

Ještě jednou díky, kluci :wink:
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » pon 14. kvě 2018 13:59:37 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » pon 14. kvě 2018 18:23:51 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Na web přidán třetí díl :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » stř 16. kvě 2018 13:29:04 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Nový díl se mi hodně líbí. Je dlouhý, čtivý a v ramci celé série lehce odlišný. Navíc jsou přidány vtipy a navaznosti na obyčejný svět hry, což jen ukazuje jak si Vojto hezky hraješ se svým světem, to mě baví. :)
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Trošku mám pocit, že až moc často mluví o krvavých mouchach, vubec bych se nedivil, kdyby byly spjaté s hlavním rozuzlením příběhu.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Příběhově se jedná spíše o takovou nutnou vycpávku, co shrnuje základní pátrání, ale to tam pro logiku případu být musí. Takže bych jen malý posun vpřed v příběhu vůbec nekritizoval, zvlášť když to bylo uděláno takto vtipnou a netradiční cestou co nenudila. :)
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Wilhelm » stř 16. kvě 2018 19:11:25 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Tento třetí a solidně odlehčený díl komiksu se mi ze všech zveřejněných dílů líbí zatím nejvíce. Myslím, že tolik humoru bychom nenašli v předchozích dvou sériích dohromady :D Super je, jaký zde dostává prostor Blade. Za povšimnutí stojí také ztvárnění novice, který je pohlcován žralokem. Mám pocit, že vtip ve stylu "rozhovor s Baaly" jsem zde již někdy někde viděl, možná to bylo v Nordmarské orlici, ale ruku do ohně bych za to nedal, každopádně pobavilo. Super :)
Wilhelm
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pát 18. kvě 2018 18:55:23 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Díky, kamarádi, za komentáře. Na webu už visí další díl :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » pon 21. kvě 2018 12:58:14 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Další díl je zase hodně ukecaný, ne že by to vadilo, jistě v tom bude nějaký Cronosův záměr - V otázkách, které dává, v úkolech, kterými Bladea pověřuje, nicméně už je trošku čas, dávat indície i trochu čtenáři. :) Je to už 4 díl, kde se prakticky jen nadhazují informace, jak s táborem, tak s případem, ale nevidíme žádný pokrok v pátrání ani nemáme tentokrát k dispozici žádné promluvy Bladea a Cronose, které by čtenáři vyprávěly či odhalovaly jejich myšlenky a nápady na to, jak případ vypadá - Nějaké postřehy. To mi tam trošku chybí, protože čtenář zatím jen vidí sled nějakých událostí a může si o tom myslet prakticky cokoliv, takže například na mě to zatím působí naprosto náhodným dojmem - Tedy že ač komiks opravdu hltám každým slovem nedokážu vymyslet nic, co by případ vysvětlovalo, či pojovalo s někým, což nevím, jestli je zrovna styl, který může každého čtenáře bavit.
Nicméně první polovina byla opět vtipná a určitě povedená. Je zajímavé, že si Vojta oproti předešlým sériím opravdu poměrně potrpí na té vtipnější scény a užívá je mnohem častěji. Druhá půlka už je taková, jakou jsem ji popsal výše a tak doufám, že příští díl už bude opravdu ten zlomový, kdy se čtenáři něco předhodí do xichtu s tím, aby si to nějak začal v hlavě srovnávat.

SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Zatím to prostě vypadá, že je to celé spjaté s Baly, nicméně vrah byl z Nového tábora, ač to vypadá, že zrovna nadšený z Cronosového zavraždění nebyl, tak to zase ukazuje na tábor Nový. Problém je, že přesně tohle (že je to spjaté s Baly) člověka napadně už když čte první díl a tak se můj názor opravdu za ty 4 díly moc neposunul, což je to, co mi trošku vadí, ale stejně jako u prvního dílu - Ono to určitě ještě přijde. :)
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » pon 21. kvě 2018 19:27:57 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Díky za komentář :) Na webu je další díl, tak uvidíme, Pivle, jak moc ti pomůže :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » pon 21. kvě 2018 20:33:43 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
No... Po celou dobu čtení jsme byl fakt nadšený. Obsah tohodle dílu kdyby se rozdělil mezi dva minulé, myslím, že by to jen prospělo. Líbí se mi jak se z vyprávění Bladea a Cronose stal takový styl komiksu, že to nebyla jen jednodílová záležitost. :) Každopádně mi došlo, že předchozí série mly také pouze 6 dílů! To to sakra uteklo. :| Teď mě mrzí ještě dvakrát tolik, že se toho tolik událo za jeden den. Trošku mě mrzí to z předchozího dílu - V celém případu nepadlo jediné jméno, jediný podezřelý a už se zřejmě dozvíme pachatele. Samozřejmě, je to tak stavěné asi do finiše a dokud neuvidím finiš, bude zřejmě celé tohle moje tlachání jako u předchozích dílů zbytečné, ale prostě to tak cítím. Prakticky kromě posledního dílu (kde to bylo ale opravdu silné a fakt se toho událo hodně - Za tu přípravu scénky během hned několika dílů s rozhádaným táborem klobouček, paráda) jsem v tom vyšetřování necítil napětí, což je škoda, ale o to víc se těším na vyuzlení, ač tedy netuším kdo by to mohl být, tak se trochu bojím, že přijde moc velké deux ex machina, ale hrozně rád se nechám překvapit. :)

Je hrozně fajn, jak komiks vychází pravidelně a já si tak vždycky fakt v klidu sednu a užiju si ten moment jak malej kluk, co tu četl každej vydanej komiks minutu po vydání a měl z toho obrovskou chuť taky něco stvořit. :) Díky za ten pocit. :)
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Další