Menu

Les

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod Howky » pát 06. říj 2017 15:18:53 » Les
Emaři sux
Howky
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » ned 08. říj 2017 14:12:53 » Re: Les
Myslím, že je pomalu čas, aby se tu začaly objevovat recenze - jak se zdá, budu první a začnu tímto Howkyho snímkem.

Když Howky letos hlásal dva snímky, trochu jsem očekával, že se dočkáme jednoho snímku přímo natočeného ve hře. Nestalo se tak, Howky opět zůstal věrný svému kreslícímu náčiní a své kresby doprovodil dabingem i zvukovým doprovodem.

Jeho snímek s názvem Les se vyznačuje temnými expresivními kresbami, někdy by je snad někdo mohl nazývat čmáranicemi. Já určitě ne: kresby mají jistý abstrahující styl, stavěny jsou na tazích. Styl budí dobrý dojem pro vykreslení temných míst a dále umožňuje v krátkém čase vytvořit velké množství obrázků (hádám). Kresby já hodnotím jako zdařilé, byť s tím, že si myslím, že by v nich neuškodilo více pohybu (rozumím, že by to bylo dost práce).

Temné kresby nás jasně k tomu, že máme před sebou druh snímku, jemuž jsme zde přiřadili přívlastek "vážný". Téma, plakát, ale i další znamení řadí tento snímek do žánru horrorového. Takový snímek vyžaduje vyvolání a udržení atmosféry. Tmavě laděné kresby atmosféru vytvářejí, zrovna tak námět. K temnému lesu dobře sedne postava tajemného starce - bohužel malinko atmosféru kazí, když tento stařec mluví poměrně dost mladým hlasem.

Teď ale nechci v žádném případě "srážet body" za to, že si Howky dal tu práci a našel si několik dabérů, kteří pro něj role namluvili - naopak, tato pestrost je výborná, filmu celkově přidává a je rozhodně dobře, že se to tu pomalu stává standartnější než jsou klasické titulky.
Co už filmu ale ubírá je bohužel pokažená zvuková režie - hlasy naprosto různě slyšitelné, z jednoho bolí uši, druhý zase není skoro slyšet. A bohužel ani s hudbou a zvuky okolí to není příliš zdařile spojeno. Škoda, protože toto je ryze technická záležitost, která se dala vyřešit.
Zároveň nechci zvukovou režii hned celou shodit, minimálně z hlediska nápadu mohlo být dobré překrývání hlasů při četbě dopisů.

Co je bohužel další problém, je nepříliš zdařilá výstavba příběhu. Opět máme u Howkyho těžké potíže s porozuměním ději - rozhodně tu byl prostor si zpočátku trochu déle sednout, lépe promyslet kompozici apod. Protože nápady ve filmu rozhodně nebyly špatné - míním například dva stromy na konci. Nebo zapojení druidštiny u jména hlavního antagonisty.
Promakat pak také zaslouží texty. "Teda, všechny stromy v tomhle lese jsou děsivé, ale tenhleten rozhodně vede." - to je věta, která spolehlivě rozbíjí atmosféru. Dále pasáž, kdy Gosior/Roisog vypráví o svém rozhodnutí nemít novice a starat se o vesnici, zní to poněkud kostrbatě. Příčina toho tkví, soudím (a hlasy dabérů - zjevně Howkyho kamarádů - mě o tom přesvědčily), v tom, že Howky na rozdíl od nás ostatních holt nemá tolik zkušeností, nemá tolik nakoukáno atd. Věřím, že s trochou píle a zkušenostmi se u něj tento aspekt vyladí.

Ať jsem řekl cokoliv, máme tu další pěkný přírůstek do naší Gothicz filmografie a jsem za něj vděčný :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Milhaus » ned 08. říj 2017 20:24:04 » Re: Les
Producent: HOWKY FILM PRODUCTION s.r.o.
Základní atributy: krátké, kreslené, temné, tajemné, depresivní, zmatené

Technické zpracování:
    Forma:
      Firma se tentokráte trochu rozšoupla a do filmu investovala více peněz a zdrojů. Je to znát i na titulkách, kde sice úvodní stále nejsou, ale alespoň závěrečné s výčtem herců, kreslířů, scénáristů atd tam jsou. Vlastně kreslířů a scénáristů ne, ale to zas tolik nevadí. Film má taky nestandardní formát, možná mohl být vytvořen ve fullhd.

Scenérie:
      Celý film se skládá z ručně kreslených obrázků, které se firma snaží trošku rozhýbat, tentokráte spíše posouváním zorného pole kamery po obrázku. Obrázky jsou mnohem temnejší, než u této firmy bývá zvykem, dalo by se až říct, že jsou ošklivé (úmyslně), což ovšem přesně odpovídá filmu, jeho atmosféře a příběhu.

Hudba:
      Firma investovala více peněz i do autorů hudby a hudebníků a podložila film hudbou, která někdy velmi dobře, někdy trošku méně vystihuje smutnou až depresivní atmosféru filmu. Mohlo by to být i lepší, ale není to špatné

Zvuky:
      Doprovodné zvuky se tu objevují, jsou v trochu horší kvalitě, stejně jako ozvučení celkově, přitom zde by se docela hodily například temné zvuky temného lesa a podobně.

Dabing:
      Zde firma najmula hned čtyři profesionální herce, kteří celý film nadabovali. Určitě je to velká výhoda filmu a firma HOWKY FILM PRODUCTION s.r.o. tak vytasila na soupeře silné zbraně.

Zpracování obsahu:
    Příběh:
      Příběh je ze své podstay velmi jednoduchý, možná až příliš v určitých věcech, na takový typ filmu. Současně je ale nejspíše neúmyslně v určitých pasážích trochu matoucí. To je trochu škoda, protože jinak to působí docela dobře, hraje to i na fantazii diváka, jen to prostě není dotažené a domyšlené.

Děj:
      Děj je opravdu temný až depresivní. Ta atmosféra je daná mnoha věcmi, od samotného stylu kresby a hudby, až po způsob vyprávění příběhu a jeho průběhu. Trošku mi to z nějakého důvodu připomíná podobně laděné adventury, jako Posel smrti a podobně. Škoda, že to autor úplně nedotáhl a trošku se zadrhl v poslední fázi filmu, kdy došlo k rozuzlení celého filmu.

Bonusové materiály:
    Plakát:
      Plakát odpovídá filmu. Do kina by mě nenalákal, protože já se takových věcí bojím, ale určitě by zaujmul.

Celkově hodnocení:
    HOWKY FILM PRODUCTION s.r.o. se tentokráte rozhodli pro revoluci v jejich typické tvorbě a místo legračního výtvoru šli do filmu vážného. Zjevně to považovali za svůj klíčový titul letošního roku, neboť se nebáli do něj investovat nemálo času, peněz i dalších zdrojů. Dle mého udělali správně a je dobře, že více rozšířili své profólio a svým fanouškům ukázali, že umí i jiné věci, než ty, pro které je mají tak rádi a jsou tak známí. Samozřejmě, je ještě co zlepšovat a ladit, ale to příjde časem.

Za mě každopádně:
    ObrázekObrázek
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Pivl » úte 10. říj 2017 14:08:21 » Re: Les
Tak jsem se rozhodl, že také začnu soutěžním snímkem les a t protože u něj je zřejmě největí příležitost (bohužel) něco zkritizovat.

Když se kácí les, padají třísky
----------------------------------------------------------------------------

Když jsem viděl loňský a předloňský Howkyho snímek, těšil jsem se na to jak bude vypadat jeho snímek letos. To že odevzdá dva se mi samozřejmě při startu ani nesnilo, ale otázka je, jestli Howky udělal dobře hned z několika hledisek, které podle mě právě títmo rozhodnutím ztrácí na kvalitě.

Jakmile film začne hned na začátku si můžeme všimnout, že Howkymu něco nefunguje a to hned na několika fronátch a to zovučení. Ohromě oceňuji tu odvahu a ochotu vytvořit dabing pro takové filmečky a ještě žádat o pomoc ostatní, ale zase mi přijde poněkud smutné, že celé ospravedlnění této situace je - Já tam zvuk dával a on nefunguje. To se na mě Howky nezlob, ale pokud to nefunguje, zkusím to znova nebo to zkusím nějak změnit. Zřejmě jsi asi nestíhal odevzdat (oprav mě, pokud se pletu) a už jsi nestihl snímek vyrenderovat znova. To ovem ale neznamená, že tam ty chyby přeci nejsou a že je můžeme přehlížet. ;)

Ono totiž ne všechno je jen o chybějící nebo špatné hudbě, taktéž dabing funguje ohromě nepříjemně a to sice tak, že Howkyho hlas je strašně potichu a všichni ostatní jsou zas přehnaně nahlas. Takže pokud nechcete přijít o sluch, abyste si furt přepínali hlasitost a film stopovali. Přitom je to opravdu hrozná škoda.

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Co ovšem naopak velmi oceňuji je použití jiného grafického stylu. Na jednu stranu vše působí tajemně až hororově na druhou stranu (vzhledem k tomu, že kreseb není moc a střídají se opravdu pomalu oproti jiným Howkyho snímkům) občas člověk má pocit, že ty klikyháky jsou opravdu jen klikyháky a nejedná se o žádný pořádný obrázek. Otázka ovšem je, jestli by složitější obrázky působily stejnou atmosféru (které ale hrozně ubírá ta chyba té hudby) a jestli by je Howky vůbec stihl nakreslit.

Obrázek

Co se mi ovšem líbí je to, že si Howky konečně řekl, že zkusí vymyslet nějaký ten příběh, který (ač má chyby) je konečně dospělejší, o něco složitější a jehož konec má hlavu a patu a ne že někdo sundá masku a je z něj někdo jiný. :) Navíc to spracování samotného konce se mi zdálo z celého filmečku rozhodně to nejpodstatnější a nejlepší, co nám Howky možná zatím i přinesl, proto je taková škoda, že to celé v sobě technickými nedostatky a propojením jednotlivých částí, které mají slušný podtext a nápad, tolik skřípe.

Letem lesem

Otázka pro mě zůstává, který ze snímků měl být Howkyho snímek hlavní, protože opět mám pocit, že Howky chtěl spíše pobavit / zkusit něco nového a místo aby konečně přišel s něčím, co jeho tvorbu totálně vyzvedne, šel na to letos přes kvantitu (dva snímky), což je hrozná škoda. Ač z něj možná nikdy nebude nejlepší scénárista na fóru, jeho fanart je rozhodně fajn rozptýlením, skvělým odreagováním a možná už i tím nejtradičnějším fanartem naší komunity a všech soutěží a já jsem jeho velký fanda! :D
Postupem času už ale to počáteční nadšení z Howkyho kreseb lehce upadlo a tak je potřeba tvorbu vyvíjet a posunout o něco dál. Les je určitě krok dopředu, protože se prakticky jedná o první vážný Howkyho počin, který v sobě má velký potenciál, ale je to zatím opravdu "jen" krok a v letošní konkurenci, která se s tou loňskou dá těžko srovnávat jsem bohužel čekal (a zřejmě nejen já) trochu něco víc, ale to už je jen v rámci soutěže, jinak jsme za snímek hrozně rád a doufám, že se od Howkyho ještě něčeho někdy dočkáme. :)

Obrázek
6/10
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Emperor » pon 16. říj 2017 11:04:05 » Re: Les
Howkyho další pokus, Les, je pro mě bohužel více zklamáním. Především svým zvukovým zpracováním. Dabing, který se mi docela líbil u "Bezejmenného hrdiny a Ptačího chrámu" se tu příliš nevydařil. Hrdinovi je špatně rozumět, mění se hlasitost, sice oceňuji snahu zapojit do práce více hlasů, ale zvukové zpracování kazí celkový dojem.

Tématicky i graficky je to jiné, než jsme u Howkyho zvyklí - je to temnější, vážnější a je znát, že tahle forma pro autora nová, neumí se s ní popasovat s takovou lehkostí jako je tomu u jeho parodických snímků, pro kterého jsem si ho oblíbil. Ale budiž, je to první pokus, udělat něco jinak, dostat se ze zajetých kolejí a škatulky srandisty, po grafické stránce se to povedlo, kresby působí tísnivě (jen ta věta "všechny stromy tu v lese jsou strašidelné, ale tenhle vede" je typicky howkyovsky rozjívené a posílá film opět zpět do parodických krajin) ...

Dal bych Howkymu asi ještě jednu šanci na jedno "vážné a seriózní" dílo, ale pokud se to příčí nátuře a vkusu autora, nechť se raději drží svého kopyta a dělá dobře to, co umí ...

Matematika je neúprosná - 2/5 ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod RavenGameCZ » pon 16. říj 2017 19:13:32 » Re: Les
Howky se tento rok nerozhodl pouze pro jedno soutěžní, ale rovnou o dvě ! Znova zapojuje bezejmenného hrdinu, který se tentokrát vydává vyřešit záhadu temného lesa ve, kterém podle místních straší čarodějnice….

Začněme způsobem kresby, která se tentokrát liší od ostatních jako např. Noční můra v Kolonii. Howky si tentokrát vybral poněkud chaotičtější a temnější druh malování, který některým z nás mohl dělat problém rozluštit, co se zrovna na obrázku nachází, ale přesto v tom vidím svojí originalitu a můžu dát jedině palec nahoru. Přišlo mi, že na obrázcích, které se nacházejí v druhé polovině snímku si dal Howky více záležet než na polovině předešlé. Co se týče provedení kresby nemám, co vytnout, ale když se přesunu k audiu, už začínají potíže….

Jak jsem zmínil u Ptačího chrámu, tak je mi obrovskou záhadou, že Howkymu neblbne mikrofon a není slyšet šum, či jiné rušivé elementy. Podívám-li se však na LES hned jde o něco jiného a to mluvím zatím o autorovi a né o ostatních dabérech. Tentokrát autor přibral více dabérů, což bych na jednu stranu ocenil, ale tentokrát bych se možná spokojil s jediným hlasem. Audio ostatních dabérů je mnohdy horší než to autorovo, k tomu se některé stopy dabingu překrývají při čtení čarodějničina deníku. Pro příště bych lépe zapracoval na výběru a rozložení dabingu. Hudba se tu tentokrát objevila, i nějaký náznak doprovodných zvukových efektů, takže postup k lepšímu oproti ostatním Howkyho dílům.

Poslední věc, kterou musím zmínit je dosti jednoduchý příběh na, kterém by se dalo jistě lépé zapracovat – koncem to bylo vzato, tak narychlo, že jsem se v tom začínal ztrácet. Osobně mi připadá, se snažil narychlo upatlat nějaký příběh a věřit v to, že se to ujme.

Tento Howkyho počin je spíš narychlo uplácané dílo s jednoduchým dějem a zvukem s horší kvalitou. Na druhé straně je tu zajímavá volba kresby, která dodává snímku temnou atmosféru.

Dávám 4/10
RavenGameCZ
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » pon 16. říj 2017 20:07:24 » Re: Les
LES

Rok se s rokem sešel a je to tady znova. Howky přichází se svým klasickým stylem, ovšem zase zůstává někde na půli cesty k úspěchu. V některých faktorech se zlepšil, u některých stojí na místě. Tak to zkusím rozebrat trochu blíže...

Grafika - Minulý rok jsme měli černobílou Noční můru v Kolonii, tentokrát Howky přidává více barev. Paradoxně ale film vypadá hůře. Jak psal Vojta, obrazy budí dojem, že jsi na ně měl málo času či ses jim nechtěl z nějakého jiného důvodu tolik věnovat. Působí na mě jako spíš hrubé kresby nebo náčrty pro potřeby nějaké rychlé ukázky. Loňská práce mi přišla mnohem uhlazenější. Očekávál jsem, že tímto směrem se bude tvoje tvorba ubírat. Ano, obrázky působily temněji, nemůžu ovšem říci, že by nějak výrazně dokreslovaly atmosféru, jelikož z nich sem tam bylo stěží patrné, co je na nich vybrazeno.

Zvuk - Oceňuji, že jsi do namluvení filmu tentokrát zapojil více lidí. Bohužel i dabér musí být tak trochu herec a to se mnohdy nepovedlo. Vedlejší postavy neintonují, mluví monotónním hlasem, zadrhávají se a jde poznat, že to čtou. Je potřeba, aby tu scénu dabéři dokázali zahrát tak, aby k divákovi poslali nějakou emoci, cokoli. Takhle tam máme dobře namluvenou hlavní postavu (tvůj hlas je příjemný na poslech a celkem ti to jde, máš i lepší mikrofon) a pár, s prominutím, robotů a lá Google translate :). A tak nejlépe působí scéna v závěru "mami, dívej, les je..." následovaná smíchem, o kterém si osobně myslím, že je z nějakého nepovedeného záběru. Působí totiž až moc dobře / přirozeně. Jak už zmínili moji předchůdci, jsou poznat technické rozdíly mezi hlasy. Když je jedna postava namluvena člověkem, kterému mikrofon trochu šumí, tak to prostě je slyšet. Tyhle drobnosti by to chtělo odstranit. Ideálně tak, že si všechny herce pozveš k sobě a nadabujete to do jednoho mikrofonu. Chápu, že ne vždy to je logisticky snadné. Zajímavé by také bylo zkusit obsadit mága Hyglase starším hercem. Tátou, strejdou, dědou. Prostě někým jiným než svým dvacetiletým kamarádem. To už se ale asi dostáváme příliš za hranice soutěže, kde má člověk na tvorbu šest týdnů. Možná bys mohl někdy zkusit mimosoutěžní film s propracovanou grafikou, dabingem atp. Třeba na to budeš potřebovat i méně času něž Pivlových sedm let :).

Líbí se mi doplnění filmu různými zvuky - skřípání dveří, kroky atp. To vše dokresleno nenápadnou hudbou. Opět technický nedostatek - ze začátku bylo slyšet, jak hudba při střihu scén na půl vteřiny zeslabí. Je to slyšet a ruší to. V další fázi filmu už jsem si toho nevšiml. Oceňuji také nápad s prolnutím dabérů při čtení dopisů od čarodějnice, nicméně já osobně bych volil jen její hlas bez hlasu hrdiny na pozadí. Myslím, že většina ty scény pochopila, hrdinův hlas na pozadí z toho udělal trochu guláš a občas bylo hůDěře rozumět, co je v dopise napsáno.

Děj - Zdá se mi to, nebo většina Howkyho filmů začíná tak, že hrdina hledá práci? Možná zdá, ale rozhodně tak začínal tvůj soutěžní film minulý rok, takže si tak nějak opakuješ téma a začíná to být celkem nuda. Škoda je, že nositelem akce a napětí ve filmu je zvuk. Frekvence obrázků je příliš nízká, což pokulhává zejména ve scénách, kde se něco děje. Tam to možná chtělo vytvořit více snímků.

Celkově si myslím, že Les je tím lepším ze dvojice filmů, které Howky letos vytvořil. Vážný příběh, zvuky a hudba, více hlasů v dabingu a pár povedených scén. Na vítězství to ovšem opět stačit nebude. Vytvoření dvou filmů oběma z nich spíše uškodilo. Osobně bych se příště soutředil na jeden snímek, vymyslel příběh, kde hrdina nehledá práci, vytvořil dostatek plnohodnotných kreseb, zapracoval na technické stránce zvuku.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lordan » úte 07. lis 2017 8:38:49 » Re: Les
Les mi letos přišel jako nejslabší snímek soutěže a to hlavně kvůli dabingu, který je oproti jiným snímkům z Howkyho produkce výrazně slabší. Navíc u vážnějšího tématu, které si Howky tentokrát zvolil, by tomu mělo být právě naopak.
Scénář filmu mi přitom přijde povedený. Taková pohádka o čarodějnici a prokletém lese, kde nastane i zlom. Celkem se mi líbí i kresby, které jsou trošku více nejasné, než například u Bezejmenného hrdiny a ptačího chrámu. Hrozně moc se mi líbil plakát. Z filmových scén asi nejvíc zaujalo oživení lesa. Ten zvuk a dabing tomu ovšem opravdu ubral dost. Měl jsem problém sledovat příběhovou linku. Chtělo si s tím trošku více pohrát. Hodně věcí ohledně technického zpracování je schodných s mou recenzí Ptačího chrámu.

Cením si ovšem toho, že film je směřován vážněji a když se zamyslím nad scénářem, tak docházím k závěru, že Howky má stejně tak na to dělat vážnější díla, jako díla humorná.

Co dodat na závěr? Možná škoda, že Howky od jednoho z projektů neupustil a nepustil se do jednoho propracovanějšího snímku s více nahuštěnými kresbami a s malinko lepším technickým zpracováním. Moc bych si takovou podívanou užil.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Howky » sob 14. črc 2018 14:56:28 » Re: Les
Já jsem se tak nějak náhodou dostal zpátky do tohoto topicu a tak jsem si říkal, že už je to nějaká doba, ale ještě bych měl zareagovat na kritiku :D

Grafika: V podstatě to, co tady bylo napsáno, je pravda, ať už můj záměr, kdy jsem se snažil navodit temnou atmosféru, ale i to, že některé snímky byly těžko... pochopitelné. Rozhodě ale nešlo zas tolik o otázku času (ta nastala až později), nebo "odfláknutí", ale prostě stylistické rozhodnutí.

Zvuk a co byl opravdový problém: Zvuk byla asi nejvyčítanější část LESu, a to je pochopitelný. Sám jsem s ním nebyl spokojený, ale byl tu jeden poměrně velký problém. Na stříhání o ozvučení jsem začal pracovat na svém Macu, v iMovie. Všechno v podstatě fungovalo dobře, strávil jsem na tom nějakých 6-8 hodin a měl jsem hotovou víc než polovinu. Potom se však program rozbil a se zvukem nešlo manipulovat. (To se stalo v době, kdy jsem dabing jen nahrál - částečně - a do filmu vložil společně s efekty, jejich hlasitost jsem zatím neupravoval). Nepomohlo přeinstalování ani nic jiného a jedinou možností tak bylo přenést dosavadní část filmu na NTB a pracovat na něm v jiném programu. Tam už bohužel nešla upravit hlasitost dříve přidaných efektů a tak celková kvalita byla převážně v prvních 3/4 filmu dost snížena. Dost mě to našvalo, ale věnovat tomu znova tolik času mi nepřišlo "worth it" a radši jsem se místo oprav věnoval druhému dílu.
Co se dabingu mých pomocníků týče, je pravda, že se na role ne úplně hodili, ovšem bylo to pro mě nejjednosušší řešení a v tomhle ohledu jsem si byl vědom toho, že to občas bude znít divně, ale byl jsem ochotný to podstoupiut.

Děj: Tady byly názory dost smíšené. Věc se má tak, že jakmile tvořím nějaokou takovouhle záležitost do soutěže, dost nad ní přemýšlím a překomplikovávám, což způsobí, že je příběh nakonec velmi zvláštní a lze pro někoho jiného než mě těžko pochopit :D Každopádně kostra byla dost jednoduchá, jen s klasickým (ne)očekávaným plot twistem, tak jak to mám rád a jako taková nebyla nijak zvlášť originální, ovšem myslím, že spusta nápadu, které jsem tam zakomponoval byla IMO vcelku odbrá, avšaqk občas dost nepochopitelná.

Každopádně děkuji všem (alespoň takhle zpětně) všem, co se k filmu nějak vyjádřili, cením si toho ;)
Emaři sux
Howky
Uživatel