Menu

Recenze v časopisech

Obecná diskuze o druhém díle série Risen.
Příspěvekod Milhaus » pon 23. dub 2012 9:30:21 » Recenze v časopisech
První recenze
Eurogamer - http://www.eurogamer.cz/articles/risen- ... rs-recenze
autor: Miloš Bohoněk (alias moolker)
Verdikt: Tvůrci dostáli svým slibům a připravili RPG, které je věrné svým gothickým kořenům - v dobrém i ve zlém. Na jedné straně je Risen 2 zasazen do krásného členitého světa, který představuje výzvu a jeho postupné zdolávání člověka ohromně baví. Však ještě aby ne, když tu na každém kroku nalévají rum! Na druhou stranu je Risen 2 sužován neintuitivním soubojovým systémem, slabším zpracováním a neslavným příběhem s předčasným koncem. Mé ego Gothicáře je nicméně spokojeno, i díky absenci technických chyb.

hodnocení: 7/10
------------------------------------------------

Hrej.cz - http://pc.hrej.cz/recenze/risen-2-dark-waters-4021/
autor: Ondřej Hrabec
Verdikt: Risen 2: Dark Waters předkládá unikátní zážitek držící se tradice Gothic série se všemi svými převažujícími klady i několika zápory. Drobné inovace posouvají kvalitu vpřed, ale část z nich zůstala nedotažena

hodnocení: 8/10

Zing.cz - http://www.zing.cz/recenze/798/risen-2- ... ymi-piraty
autor: Daniel "WoLf-Cz" Kremser
Líbí se nám
  • neotřelá pirátská stylizace
  • ztvárnění džungle
  • vyvedení potvor a NPC
  • poctivá RPG hratelnost
  • rozvážnější a pomalejší přístup
  • vyšší obtížnost
  • slušné množství lokací
  • svoboda
  • povedená lokalizace
  • HW nároky
Vadí nám
  • nudný příběh
  • neschopnost vtáhnou do děje
  • zastaralý game design
  • horší grafika
  • chybí reakce světa na hráčovy činy
Verdikt: Hlavně kvůli technickým neduhům a dle mého již trošku zastaralé, avšak na druhou stranu osvěžující hratelnosti se jedná spíše o zklamání, které sahá jen po lehčím nadprůměru.

Naposledy upravil Milhaus dne pon 23. dub 2012 13:58:05, celkově upraveno 8
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Jémák » pon 23. dub 2012 9:43:20 » Re: Recenze v časopisech
U některých věcí jsem se až zalekl, když jsem si je přečetl - viz ta doba hraní, dále ta hlavní úkolová linie, kdy je předem jasné, co a jak a vůbec celkově ten příběh. Na druhou stranu se o tom ale dalo již tak nějak předem přemýšlet, jelikož indície z jiných recenzí byly mnohdy více než jasné.. Snad bude stát za to alespoň ten zbytek - vedlejší úkoly atd..
Jémák
Crysis fighter no. 1

Příspěvekod Milhaus » pon 23. dub 2012 9:58:03 » Re: Recenze v časopisech
mě osobně přijde, že na jednu stranu řekl, že je to podobné, jak původní gothicy, ale na druhou stranu uvede, že se to prakticky ve všem liší. Tak nevím. To, jak působí boj a bojový systém jsme viděli na videu a tam bylo dost jasné, že je to obdoba gothicu3, tedy klikačka, kde pokoušet se udělat cokoliv "jakýkoliv chvat" je nebezpečnější, než prostě klikat a navíc je to nepoužitelné. Osobně si myslím, že to bude velmi slabý článek hry, stejně jako společníci (zajímavé je, že o společnících není v recenzi ani slovo). Škoda, že raději neudělali ten bojový systém z g2, ten byl jednoduchý, současně ale dával netušené možnosti hráči a jen ho trochu nepoladili. Nebo alespoň ten z risen1.

Zajímavá je tam ta pasáž o nedostatku zkušeností na rozvoj hrdiny. To mě poněkud zaráží. Myslím, že autoři původně chtěli docílit toho, aby si hráč musel opravdu vybírat, co se bude učit a co ne (tj boj, magie, zlodějství), ale nepovedlo se jim to. Proto se hráč musí chťa nechťa naučit boj a třeba zlodějství a už nemá exp na další věci. Druhé vysvětlení je, že původně bylo ve hře více věcí, ale vystřihali je kvůli DLC. (pak by těch dlc mohlo být ještě hodně).

Příběh jsme věděli, jaký bude a tedy to mě nepřekvapuje, že je o ničem. Řekl bych, že to bylo dopředu jasné. Žádné velké překvapení, ale zase raději tak, než aby z toho udělali mass effect 1 - 3 a ten "super mega příběh".

Zkoumání světa je tedy asi jediný prvek, který byl i v gothicu, jenže mám dojem, že i to bude v této hře jiné.

No, uvidíme, jaká ta hra bude.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Mike1 » pon 23. dub 2012 10:28:09 » Re: Recenze v časopisech
Tak z recenze/í, videí, a dalších preview mám velice rozporuplné pocity.

Na jednu stranu je velice příjemný fakt, že zde máme po delší době RPG, které naplní hlavní prvek tohoto typu hry. A to sice zmíněné prozkoumávání světa, a vývoj postavy (ač tedy omezený DB [ ? ] ) jako u starých Gothiců. Docela mě zamrzela i neschopnost plavat... Ach, kde se PB inspirovali? Že by u Arcanie?
Celé to působí trochu lajdácky, přičemž vrcholem je snaha zaplavat si na otevřeném moři - propadnete se do hlubin a hra vás, bez jakékoliv doprovodné animace, promptně teleportuje zpět na souš.

Bojový systém je katastrofa. Bezduché klikání ála ArcaniA, či Gothic 3. Pokud - jak psal Mili- se budeme bát použít i jiný klik než ten jeden universální, pak je asi boj totálně o ničem, a vlastně spíše působí jako brzda při toulkách krajinou, neboť vlastně ani nezáleží jak kdo kliká, hlavně že kliká pokud rychle tak je vítězství zaručeno. To se mi opravdu hnusí. Sráží to totiž jeden z hlavních elementů RPG hry na ... na mizivou úroveň.
Dalším bodem, který se stále vztahuje k bojovému systému je útočení pouze jednoho jedince při boji se skupinou. Přesně jako v Gothic 3, kdy sice bojujete se skupinou např. vlků, ale postupně, tedy de facto s každým zvlášť.

Co se společníků týče, tak si snad každý vybaví, jak nás gorn vedl do Redocku, či jak jsme s jmenovaným čistili Gothu.
Společník, v těchto případech Gorn nás vedl s napostou ignorací k ostatním potvorám (u Ardei...) či nezabil prakticky ani jednu potvoru (Gotha) a to měl prosím pořádnou sekyru. Takže tak. Bojím se, aby to v R2:DW nedopadlo stejně.

Dále jsem naprosto proti DLC, což je ale totálně jedno, neboť to tak prostě je. Ale dle mého je tento způsob prodeje "něčeho navíc" nanejvýš hnusný. Jinak řečeno je to sviňárna, jak vyždímat co nejvíce peněz.

Tedy, vzhledem k tomu, že hra má nejspíše dobrý herní svět, nejspíše dobrý příběh, a několik dalších prvků, které RPG hru dělají RPG hrou hodnotím předběžně stejně jako recenzent, možná bych ještě strhl bod za DLC, které však neovlivní hru jako takovou (vlastně, i když možná ano- viz dovednostní body - nedostatek těchto bodů...) ale spíše jdou na vrub vývojářům. Takže tedy dle mého taktéž 7/10.
Mike1
Trvalý ban

Příspěvekod Milhaus » pon 23. dub 2012 10:53:28 » Re: Recenze v časopisech
No já právě z té recenze nevím, jestli mám být rád, nebo nerad :). Ono je otázka, jak je to v recenzi myšleno a s čím primárně autor hru srovnává. Nicméně mi to tak či onak docela připomíná gothic3 (dle popisu) a to mi docela běhá mráz po zádech. Ostatně jediná dobrá věc v g3 bylo zkoumání světa a to jen chvíli, než to začalo nudit (jelikož to bylo pořád dokola to stejné). Tedy i toto srovnání sedí s tím, co je v recenzi a to to ve mě stále vytvří pocit, že autor jako hlavní srovnávací hru použil gothic3. Ostatně já v g1-g2 nikdy příliš nebloudil (až na pár míst), spíš jsem tam vlítl - šel jsem po cestě a kousek sešel, a pak nevěděl, kama prchat před tou silnou havětí, co jsem měl v zádech. Ale že bych nějak vyloženě bloudil, to ne. V gothic3 ano, tam jsem se občas ztratil, hlavně na severu.

Jediné, co tam nesedí jsou úkoly a dialogy. Ty v gothic3 neexistovaly a pokud zde mají vyšší úroveň a současně opravdu vedou hráče k tomu, aby každý kousek světa prohledal hned několikrát, aniž by měl hráč pocit, že je idiot - že z něj autoři dělají idiota a posílají ho neustále 5 metrů před město zabít 5 potvor, nebo dosté nějakou blbost atd, tak pak by to nemuselo být tak strašné.

Možná to bude mít parametry, jak měl původně gothic3 před těmi 5-6 lety vypadat, tedy nic moc, ale alespoň to funguje a něco obsahuje. :).
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Mike1 » pon 23. dub 2012 10:58:06 » Re: Recenze v časopisech
Taky mě to napadlo. On to možná bude Gothic 3, rozkouskovaný na ostrovy, a možná s členitější krajinou. Mě na G3 vadil jen soubojový systém, a ano, úkoly. Např. ona reputace se mi i celkem líbila, jen byla poněkud nedotažená... :???:

Snad to - co se dialogů týče- bude dobré, autor recenze se o nich zmiňoval v dobrém.

V G1/2 jsem se opravdu neztrácel, ono to není tak rozsáhlé (Khorinis), a vlastně jsem se neztrácel ani v R1.
V G3 ano, ale většinou to vyřešil teleport do známé lokace. A máš pravdu, Nordmar je ... nepřehledný... :)
Mike1
Trvalý ban

Příspěvekod Milhaus » pon 23. dub 2012 12:44:54 » Re: Recenze v časopisech
Hrej.cz
http://pc.hrej.cz/recenze/risen-2-dark-waters-4021/
autor: Ondřej Hrabec

Verdikt: Risen 2: Dark Waters předkládá unikátní zážitek držící se tradice Gothic série se všemi svými převažujícími klady i několika zápory. Drobné inovace posouvají kvalitu vpřed, ale část z nich zůstala nedotažena

hodnocení: 8/10
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Milhaus » pon 23. dub 2012 13:46:49 » Re: Recenze v časopisech
Zing.cz
http://www.zing.cz/recenze/798/risen-2- ... ymi-piraty
autor: Daniel "WoLf-Cz" Kremser

Líbí se nám
  • neotřelá pirátská stylizace
  • ztvárnění džungle
  • vyvedení potvor a NPC
  • poctivá RPG hratelnost
  • rozvážnější a pomalejší přístup
  • vyšší obtížnost
  • slušné množství lokací
  • svoboda
  • povedená lokalizace
  • HW nároky
Vadí nám
  • nudný příběh
  • neschopnost vtáhnou do děje
  • zastaralý game design
  • horší grafika
  • chybí reakce světa na hráčovy činy

Verdikt: Hlavně kvůli technickým neduhům a dle mého již trošku zastaralé, avšak na druhou stranu osvěžující hratelnosti se jedná spíše o zklamání, které sahá jen po lehčím nadprůměru.

Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Mike1 » pon 23. dub 2012 13:48:30 » Re: Recenze v časopisech
chybí reakce světa na hráčovy činy

Cože?
Mike1
Trvalý ban

Příspěvekod Wercingetorix » pon 23. dub 2012 14:31:01 » Re: Recenze v časopisech
No hraju RPG hlavně kůli
1) příběhu
2) soubojovému systém a radosti z nacházení nových zbraní
3 Prozkoumávání a nacházení nových zbraní (souvisí s bodem dvě)

Takže když je příběh nudný a neli ještě horší co se mi zdá z recenzí než v jedničce a když je soubojový systém uplně naprd (vypadá fakt hrozně), nemám tedy žádný důvod prozkoumávat svět, kuli lepším zbraním (ale prozkoumávám třeba i rpoto abych věděl co tam je), když je soubojový systém naprd.
Říkal jsem sice, že si to koupím, doufal jsem totiž alespon v ten příběh, ale po těch recenzích si to rozhodně kupovat nebudu.
Co je tak těžkýho na tom udělat bojový systém jako v G2 ? Tady ty pohyby bojové systému a vůbec celý bojový systém mě příjde jako kdyby ta hra vyšla v roce 2000, no prostě děs.

V G3 ano, ale většinou to vyřešil teleport do známé lokace. A máš pravdu, Nordmar je ... nepřehledný.

Tam jsem se nabloudil, kolikrát jsem hledal ty kobky nebo co to bylo a nemohl sem se tam dostat ani po 5ti hodinách :D
V G2 byla nejlepší první hra, na tu atmosferu co jsem tam prožíval, když jsem byl ještě na střední (kámoš mi tu hru doporučil) na to nikdy nezapomenu, nejlepší herní zážitek :)
Wercingetorix
Uživatel

Příspěvekod jack1220 » pon 23. dub 2012 16:15:43 » Re: Recenze v časopisech
Tak zatial co som cital mi najviac vadi dlzka hry a nedotiahnuty pribeh...
Obrázek
jack1220
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » pon 23. dub 2012 17:53:49 » Re: Recenze v časopisech
Právě sepisuju svou recenzi. Čili pokud vám v těch recenzích, co dnes vyšly, něco chybí, napište to sem. Pokud to bude možné, pokusím se to do té své, kterou vydám nejspíš zítra k večeru, zahrnout.

Jinak pár poznatků, co tu padlo. Délka hry je myslím standardní (ve srovnání s Gothicem), řekl bych, že hra je o něco delší než jednička. Záleží samozřejmě ale na stylu hraní každého hráče. Příběh je jednoduchý. Soubojový systém je proti monstrům klikačka, proti npc se vyplatí využívat bojové schopnosti (úhyby atp), proti některým (domorodci) je to ale obtížnější. "Nedostatek zkušeností" si myslím, že je OK. Za jednu hru nenamaxujete všechno a to je dobře. Společníci mají své nedostatky (ty ale budou mít vždy), ovšem jsou na tom mnohem líp než v G3.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod jack1220 » pon 23. dub 2012 19:33:37 » Re: Recenze v časopisech
Mohol by si napisat ako funguje zbieranie trofeji pretoze ten skill som akosi v bete nenasiel.
Obrázek
jack1220
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » pon 23. dub 2012 19:36:19 » Re: Recenze v časopisech
To ti můžu napsat hned, je to jako v jedničce. Bez skillu, s nástrojem.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod janbal5 » pon 23. dub 2012 20:31:06 » Re: Recenze v časopisech
Macraschley1 píše:Co se společníků týče, tak si snad každý vybaví, jak nás gorn vedl do Redocku, či jak jsme s jmenovaným čistili Gothu.
Společník, v těchto případech Gorn nás vedl s napostou ignorací k ostatním potvorám (u Ardei...) či nezabil prakticky ani jednu potvoru (Gotha) a to měl prosím pořádnou sekyru. Takže tak. Bojím se, aby to v R2:DW nedopadlo stejně.

No,ve veřejné betě jsem zneužíval Pattyiny nesmrtelnosti (jako její strýček jsem si to snad mohl dovolit :) ) a s těžkýma potvorama (hrobový pavouk,hlídač v chrámu) jsem ji nechal bojovat samotnou,abych následně po poražení potvory získal cenné expíky.Tady bych spíše viděl podobnost s G1/2.
i7-870 3,2GHz,HD 5870 1GB,4GB RAM/1600 MHz,Win 7
janbal5
Patty's uncle

Další