no ono ale u technologicky vyspělé rasy je docela pravděpodobné, že prošla mnoha válkami a že z nich vydedukovala, že války nejsou zrovna optimální. Sice se při nich civilizace jako taková rozvíjí mnohem rychleji, na druhou stranu je to za velkou cenu. Tedy je pravděpodobné, že s rozvojem techniky by měla růst i jejich humánnost.
Na druhou stranu pokud bereme vývoj třeba člověka, je docela pravděpodobné, že si člověk vyrobí sám svého nástupce, tedy například inteligentní roboty, které jej následně zničí a nahradí. Pokud by člověk takového robota dokázal vyrobit a ten následně začal rozvíjet techniku dál, pak by bylo docela hodně pravděpodobné, že by brzy byl schopen třeba vesmírných letů a doletět opravdu hodně daleko. Jednak by jeho rozvoj byl z informativního hlediska rychlejší a navíc jeho existence jako taková není omezená věkem tak moc, jako u člověka.
Pokud by tedy cizí mimozemská civilizace měla podobný vývoj, je docela pravděpodobné, že se zničila sama, nebo že vymysleli něco, co je nahradilo, například ty roboty. Obávám se, že střet s takovou bytostí - technologií, by nedopadl dobře.
Nebo existují i různé formy inteligence, třeba společná, kde samotný jedinec není tak inteligentní, ale pokud jich je hodně pohromadě, stávají se čím dál více inteligentní (například u hmyzu). Tedy pokud by se někde vyvinul takto inteligentní hmyz, kde jedinci by sice nebyli inteligentní tak, jako člověk, ale řekněmě by byli chytřejší, než hmyz na Zemi, bylo jich třeba miliarda na jedné lodi (klidně by to mohli být jako jednotlivci úplně piditvorečkové, ale doletět obří kosmickou lodí), tak je zas docela dost možné, že by nás jako inteligentní formu života nedokázali chápat vůbec a nebo by jim ta jejich inteligence velela jediné - zlikvidovat a transformovat zdroje pro další existenci, což je prvořadý cíl.
Ač tak či tak, největší obavy bych měl z civilizace, které je na vývojovém stupni podobná naší, tedy evolučně - bytostně a inteligenčně, jen by nás jemně předstihla v technice, objevila něco, co my neznáme, nebo by se třeba na jejich planetě vyskytoval nějaký prvek, který zde ne a díky tomu by měli jiný zdroj energie atd. Takový střet s inteligenčně a vývojově stejnou civilizací, která nás jen předčila technologicky, by zřejmě byl též smrtící.
A pokud se vesmír vyvíjel postupně, tedy postupně vznikaly galaxie, sluneční soustavy a planety, kde by třeba nejprve vznikly ty v jeho středu (v jejich středu) a až následně ty dále od středu, tak vzhledem k době - rozestupy vzniku těchto míst, by třeba měl být blíže středu naší galaxie vyspělejší život (výrazně), než někde na kraji, jelikož tam vše začalo dřív (a to nejspíše o docela dost na existenci jedné civilizace). Z hlediska vesmíru by ten rozdíl mohl být ještě výraznější.
On by mezi těmi bytostmi nebyl jen rozdíl technologický, ale i evoluční a to i kdyby původně vycházeli ze stejného tvora, třeba člověka. Stejně by se člověk evolučně rozvinul někam dál.