Menu

Hraju Gothic poprvé

Obecné pokecání o všech dílech série.
Příspěvekod Gerchan » stř 10. srp 2016 21:30:24 » Re: Hraju Gothic poprvé
No dobrá, budu hrát poctivě, ať si to nezkazím hned na začátku, jen sem koupil meč a dál nehrál, takže zážitek zatím neposrán :D
Gerchan
Uživatel

Příspěvekod Emperor » stř 10. srp 2016 21:38:40 » Re: Hraju Gothic poprvé
Jo, poprvé si to člověk vyzkouší, je z toho celej rozjetej ... ale pak zjistíš, že to množství rudy/masa/ocelí a já nevím, co všechno se dá nabugovat, stejně nemáš za co utratit, takže tě to při dalším hraní přestane bavit a jedeš to fakt poctivě, jako v "reálu", víc si tu hru vychutnáš - a v G1 fakt není i při poctivým hraní nouze o věci na prodej (přinejhorším můžeš ve 4. kapitole zmlátit a obrat Cavalorna) ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Dolero » stř 10. srp 2016 21:53:15 » Re: Hraju Gothic poprvé
Pravý Gothic hráč by ten meč zadarmo Fiskovi vrátil a načitované maso by zahodil na dno řeky z mostu... 8-)

Emperor píše:přinejhorším můžeš ve 4. kapitole zmlátit a obrat Cavalorna...

Já poctivě obchodníky (především bandity z Nového tábora - Wolf a Sharky, hospodský či třeba obchodníky s trávou) zmlátím a oberu o všechny věci, hra to jako bug nebere a v každé kapitole se jim obnoví zboží o nové... :D
Valašská trojka: já, ona, slivovica
https://i.gyazo.com/a6feb9c25f92cbac313 ... 99e609.gif
Dolero
Uživatel

Příspěvekod helpo1 » stř 10. srp 2016 22:22:35 » Re: Hraju Gothic poprvé
Dolero píše:Co se týká boje s myší, tak ten je právě těžší, jelikož na rozdíl od ctrl nedosáhneš na A/D (standardní úkroky) a máš horší přístup k tlačítkům pro vytažení meče/luku/runy.

Jak to? Já vždycky Gothicy hrál s myší a s tímhle jsem tedy nikdy neměl problém.
Obrázek
helpo1
Uživatel

Příspěvekod Gerchan » stř 10. srp 2016 22:40:57 » Re: Hraju Gothic poprvé
helpo1 píše:
Dolero píše:Co se týká boje s myší, tak ten je právě těžší, jelikož na rozdíl od ctrl nedosáhneš na A/D (standardní úkroky) a máš horší přístup k tlačítkům pro vytažení meče/luku/runy.

Jak to? Já vždycky Gothicy hrál s myší a s tímhle jsem tedy nikdy neměl problém.

Zvolil jsem v menu alternativní ovládání a hraju klasika WSAD :)
Gerchan
Uživatel

Příspěvekod Howky » pon 22. srp 2016 20:51:54 » Re: Hraju Gothic poprvé
Rady od zloděje pro zloděje:
Pokud si chceš vydělat ve Starém táboře, jdi v noci do kovárny, vykraď bedny (sedneš k ní a pomocí Ctrl a Šípek do stran zkoušíš, správnou kombinaci, např levá levá pravá levá, stačí si uložit hru, zkoušet, psát si a vždy když se ti zlomí paklíč, načíst pozici) ukovej meče a prodej. Později až se dostaneš do Hradu (jde to hned pomocí bugu, když budeš chtít, najdi si ho sám) tak jdi i do tamnější kovárny, je tam několik mečů, každý stojí o něco víc než 1k rudy.
Další mou úžasnou radou je: utíkej. Ze začátku většinu nepřátel neporazíš, tak se o to ani nemusíš pokusit. Pokud si odemkneš akrobacii, bunny hopuj, vyplatí se to
A asi poslední rada na kterou si vzpomenu je: Neinvestuj body do kapsářství, je to na nic :D
Emaři sux
Howky
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » úte 23. srp 2016 8:37:26 » Re: Hraju Gothic poprvé
Ovládání v gothic1 a gothic2 je určitě lepší klávesnicí. Člověk potřebuje obě ruce pro ovládání hrdiny (jednou rukou - levou - mačká tlačítko akce a úkroky (A a D), zatímco pravou šipky s akcí - tj šipka dopředu, doleva a doprava - různé seky, šipka dozadu krytí). Osobně vždy nastavím ovládání akce na V, skok na C a plížení na X. Rozhodně bych si na toto ovládání takto zvykl. Už kvůli budoucímu hraní dalšího dílu.

Z táborů bych si při první hře asi vybral Starý tábor. Později se ve hře stane událost, která je nejlepší právě za starý tábor a dává hráči jistou možnost se rozhodnout, čím chce být.

Co se týče peněz, každý obchodník lze zmlátit a lze mu sebrat věci. Nicméně nejlepší věci stejně nekoupíš, ale získáš je jen zmlácením těch správných lidí a odejmutí jejich majetku, respektive zbraně. Nebo nalezením v rámci děje hry.

Při odebírání věcí z truhel atd, funguje ještě možnost braní věcí rychleji (při velkém množství). Běžně to může člověk brát klávesou akce a šipkou, ale ještě lze použít i akci a tuším pageup, nebo některou z těchto kláves.

V G1 budeš nejspíše dlouho bojovat, než dostaneš na výběr být buď bojovník, nebo mág. Tedy určitě bych se naučil sílu, jednoruční zbraně na max a obratnost pro luk a asi i luk samotný. Po té, co se rozhodneš, jestli budeš bojovník, nebo mág, pak můžeš dostat na výběr, jestli se naučíš kuš, obouruční zbraně, nebo jestli se budeš učit kouzlům. Nicméně lze to hrát i tak, že se naučíš všechno.

V G1 má také velký vliv brnění a ono vybavení. Obludu, kterou na začátku bez brnění a lepší zbraně nezabiješ, můžeš o chvíli později s trochu lepším brněním sejmout jak nic.

Na začátku hry máš ve starém táboře možnost se nechat od NPC postav doprovodit do tábora sektářů a nového tábora. Obě tyto možnosti je dobré využít a po cestě se snažit co nejvíce oblud nalákat na ty průvodce. :). V sektářském táboře je pak možnost kováři vzít ocelové pruty a vykovat meče (a prodat je), co ti na začátku hry dá kapitál. V novém táboře zase můžeš zdarma získat základní kopáčskou zbroj, která by ti měla stačit, dokud se nepřidáš k některému z táborů.

Co se týče boje, pokud máš tasenou zbraň a bojuješ, pak úkroky fungují v g1 i g2 stejně. Tedy pokud máš zaměřeného nepřítele (vidíš jeho jméno a životy), pak klávesy A a D budeš chodit kolem něj. Toho můžeš využít pro uhýbání útokům nepřátel. Funguje to i na dálku (když máš někoho zaměřeného třeba lukem). Krytí (tj akce+šipka dozadu) pak musíš zmačknout ve správnou chvíli. Pokud se kryješ brzy, hrdina se přestane krýt zrovna v momentě, kdy dostane zásah. Pokud pozdě, je ti to na nic. :). Ale G1 je tak snadný, že to víceméně ani není potřebné. Vše by tam mělo jít umlátit normálně, pokud máš dost silnou zbraň a celkové zranění, abys jej zranil.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Emperor » úte 23. srp 2016 9:15:59 » Re: Hraju Gothic poprvé
Milhaus píše:Při odebírání věcí z truhel atd, funguje ještě možnost braní věcí rychleji (při velkém množství). Běžně to může člověk brát klávesou akce a šipkou, ale ještě lze použít i akci a tuším pageup, nebo některou z těchto kláves.

Když držíš ctrl a shift současně, odebíráš předměty po 100 kusech, což je např. při přehazování většího množství rudy šikovné ...

Milhaus píše:Ovládání v gothic1 a gothic2 je určitě lepší klávesnicí.

Já si ve dvojce zvykl používat myš, v jedničce to ale nejde ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » úte 23. srp 2016 9:29:26 » Re: Hraju Gothic poprvé
ve dvojce se to dá nastavit, že ani nepotřebuješ tlačítko akce+šipka, ale že hrdina rovnou po stiskuntí tlačítka dělá akci. Nebo mám alespoň ten dojem. Nicméně je to i tak nepraktické a nevýhodné. Tu hru je prostě lepší ovládat klávesnicí, aby naplno využil jejich možností.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Emperor » úte 23. srp 2016 10:01:49 » Re: Hraju Gothic poprvé
jinak - docela mě láká zahrát si jedničku čistě s lukama (a na jeden život, pochopitelně), dvojka je v tomto ohledu moc šikovná, protože můžu obratnost využít třeba ke kradení a vůbec je to pohodový hraní, G1 jsem takto ještě (kupodivu) nehrál ... blbý je, že ke kloudnýmu luku se dostanu až v pozdějších kapitolách, to se pak nabízejí spíše kuše, které můžu získat už v první kapitole, třeba ta Jackalova, ale luky mám prostě raději a bude to i větší výzva ... nevím jen, jak je to v G1 s nemrtvými, kterými se to ve Spáčově chrámu jen hemží, jestli mi tam luky nebudou na prd ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » úte 23. srp 2016 10:37:10 » Re: Hraju Gothic poprvé
No, nevím, zdá se, že kostlivci nejsou nijak zvlášť odolní proti lukům, alespoň podle webu. Ale zombie jsou asi imunní proti šípům. Také ti různí golemové, jsou asi imunní. A trolové.

Jenže v jedničce je hlavně problém v tom, že máš tolik VB, že můžeš hrát na úplně všechno a pokud bys hrál jen čistě třeba na obratnost a luky, neměl by si v podstatě kam dávat VB. Na tom rozvoji tam tolik nezáleží, no.

Zbraně na blízko se také hodí na souboje s lidmi, pokud je nechceš zabít. A hlavně na začátku hry by hrát na luk bylo asi složité. Tedy pokud nepočítám možnost využít nějaká kouzla ze svitků atd. Pravděpodobně až do zabítí důlní královny by to bylo dost problematické.

Řekněme, že se dá zmlátit Wolfa a získat jeho luk v první kapitole se zraněním 35, (Diego je asi nesmrtelný? - tedy tomu asi luk nesebereš). Tedy luk se zraněním 35, což není žádná sláva :). Ale zase obludy mají většinou výrazně menší odolnosti proti šípům. Takže by se to možná anulovalo, alespoň u většiny. Kromě trollů a zombií, které jsou proti šípům zřejmě imunní :).
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod helpo1 » úte 23. srp 2016 11:21:58 » Re: Hraju Gothic poprvé
Milhaus píše:Ovládání v gothic1 a gothic2 je určitě lepší klávesnicí. Člověk potřebuje obě ruce pro ovládání hrdiny (jednou rukou - levou - mačká tlačítko akce a úkroky (A a D), zatímco pravou šipky s akcí - tj šipka dopředu, doleva a doprava - různé seky, šipka dozadu krytí). Osobně vždy nastavím ovládání akce na V, skok na C a plížení na X. Rozhodně bych si na toto ovládání takto zvykl. Už kvůli budoucímu hraní dalšího dílu.

...

ve dvojce se to dá nastavit, že ani nepotřebuješ tlačítko akce+šipka, ale že hrdina rovnou po stiskuntí tlačítka dělá akci. Nebo mám alespoň ten dojem. Nicméně je to i tak nepraktické a nevýhodné. Tu hru je prostě lepší ovládat klávesnicí, aby naplno využil jejich možností.

Opět tady vidím tenhle názor. Může mi prosím někdo vysvětlit proč?
Od svých začátků s Gothicy používám klasické rozložení WS(QE)AD pro pohyb, mezerník/MMB pro zbraně, LCtrl/LMB pro akci, RCtrl/RMB pro skok, LShift pro chůzi, X pro plížení, TAB pro inventář, B pro statistiky, U/L pro deník, myš pro kameru. V čem přesně je to oproti čisté klávesnici nevýhodnější?
Obrázek
helpo1
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » úte 23. srp 2016 11:40:59 » Re: Hraju Gothic poprvé
Řekl bych, že na klávesnici nad tím má člověk výrazně větší kontrolu. A to právě tím, že oběma rukama ovládáš něco jiného. Ale jestli si na to takto zvyklý a umíš to tak, pak ti to asi nepřijde a měl by si asi potíž spíše s tím ovládáním na klávesnici. Jediné možné řešení je to zkusit a čistě na klávesnici to opravdu hrát a zvyknout si na to. Pak to porovnat.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod helpo1 » úte 23. srp 2016 12:59:44 » Re: Hraju Gothic poprvé
Aha, takže jsou to opravdu jen osobní preference, díky. Já už myslel, že člověk hrající na klávesnici má v G1/G2 nějaké speciální možnosti, o kterých nevím. :)
Já jsem to tak kdysi několik hodin zkoušel, a když jsem si "zvykl", přišlo mi to téměř úplně stejné. V ovládání klávesnicí jsem viděl akorát jednu vážnější nevýhodu - pomalejší/horší ovládání kamery.
Obrázek
helpo1
Uživatel

Příspěvekod Lee77 » úte 23. srp 2016 13:07:20 » Re: Hraju Gothic poprvé
[/quote]V ovládání klávesnicí jsem viděl akorát jednu vážnější nevýhodu - pomalejší/horší ovládání kamery.[/quote]

Přesně tak. Ovládání s myší je lepší :D
Gotham City Impostors: ☜?☞ PIRATE☜!☞
Lee77
Uživatel

PředchozíDalší