Menu

Gothic/Risen na gamepadu

Obecné pokecání o všech dílech série.
Příspěvekod Dolero » úte 03. zář 2019 16:52:17 » Gothic/Risen na gamepadu
Jak již název tématu napovídá, objevil jsem způsob, jak nastavit Gothic (1/2/3) či Risen (1) na gamepad...

Musím říci, že podobně jako na klávesnici je hlavně Gothic 1 na gamepadu opravdu nepříliš vyveden, Gothic 2 už je na tom líp, ale stále to není ono. Až první Risen nabídl opravdu vhodný styl pro gamepad. Samozřejmě jsou v tom pořád mouchy (hlavně v ovládání inventáře, kdy člověk musí používat myš pomocí páčky), ale už je pohoda, co se týká boje, pohybu, rozhlížení.

Každopádně, ač dávám samozřejmě přednost K+M, může být hraní těch her na gamepadu taky zajímavé. Důležité je, že ten program přidává možnost ovládat hru obojím, takže když vám něco nepůjde (jako například šílené ovládání inventáře v G1, kdy je s páčkou nemožné najít věc, co potřebujete), jednoduše sáhnete po myši či tlačítku na klávesnici. Navíc si můžete pro vlastní pohodlí nastavení předělat, pokud byste chtěli mít útok, skok, inventář atd. na jiném tlačítku, akorát to musíte vhodně nabindovat ve hře i v programu - například všechna nastavení gamepadu, jak jsem si všiml, jsou na alternativním stylu klávesnice v ovládání hry.

Tak mě zajímá, jestli by měl někdo zájem, pokud vlastní Xbox/PS gamepad a Gothic na tom neřešil a třeba by to chtěl zkusit. Vzhledem k určitým okolnostem to totiž není už tak snadné jako dříve a nechce se mi tu zbytečně rozepisovat návod, jak na to, kdyby jej nikdo nevyužil.

Obrázek

Valašská trojka: já, ona, slivovica
https://i.gyazo.com/a6feb9c25f92cbac313 ... 99e609.gif
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » stř 04. zář 2019 11:26:16 » Re: Gothic/Risen na gamepadu
Já mám doma steam ovladač a občas zkouším některé hry nastavit na něj, abych je mohl hrát v televizi a nesmusel sedět u monitoru.

Ve steamu jde nastavit jakýkoliv (téměř) ovladač na jakoukoliv hru. Pokud jí člověk nemá v knihovně a má jí pořízenou od jinud, mže jí do steamu přidat externě (tedy po nainstalování hry jako takové tam přidá exe soubor a hra se pak tváří, že v knihovně je), následně může využít ono nastavení ovladaře (případně využít i šablonu her, kterou udělal už někdo jiný pro danou hru).

Hra se pak dá hrát na čemkoliv, například může nechat hru na PC streamovat do TV v obyváku a podobně.

Naposledy jsem tak zkoušel nastavit Might and magic6. Problém u starších her je ale v tom, že mnohdy využívají více tlačítek, než je na ovladači a i když je možné na ovladači přepínat funkčnost tlačítek, nebo je kombinovat, tak to není úplně ono.

Pro mě je hlavně na ovladači hrozný nezvyk hrát, no.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Beowulf » stř 04. zář 2019 11:33:32 » Re: Gothic/Risen na gamepadu
Pokud nechces sedet u monitoru, pichni do tv hdmi a kup bezdrat. Ja se valim na gauci jak chci a hraju. Monitor uz ani nemam.
Beowulf
Uživatel

Příspěvekod Dolero » stř 04. zář 2019 13:13:09 » Re: Gothic/Risen na gamepadu
Milhaus píše:Ve steamu jde nastavit jakýkoliv (téměř) ovladač na jakoukoliv hru.

Tohle já právě zkoušel a na Steam importovaný Gothic 1/2 se mi můj X360 ovladač nerozjel a na Risenu fungoval zvláštně.

Program, co na to mám, se jmenuje Pinnacle Game Profiler. Člověk musí ovladač nastavit dle nastavení klávesnice hry, ovšem na G1/G2A a na R1 jsou tam už dobré sety od lidí.

Je v tom jeden háček a to ten, že autor programu onemocněl a zemřel. Pinnacle je tedy od 2.2.2018 neaktualizovaný a nefunguje tak. Taktéž se do něj dala koupit licence za 5 dolarů, kterou autor vlastnoručně posílal na mail, a právě je přestal posílat a bez ní nejde hrát více jak 15 minut. Takže je na netu univerzální profil, který používám, a taktéž mám program RunAsDate, jenž nastavuje chování Pinnacle, jako by bylo 1.2.2018.

Program je to ale fajn, zapínají se přes něj hry ve stylu Gothic Starteru a vždycky je tam zobrazení toho, jakým tlačítkem se na gamepadu která klávesa ovládá.

Jinak taktéž si zvykám na gamepad, ale některé hry, třeba LEGO hry, které hraju s malým, se tak ovládají fajn (on na klávesnici, já na gamepadu). Taky ten Risen není k zahození, ty boje se na gamepadu hrají velice dobře.
Valašská trojka: já, ona, slivovica
https://i.gyazo.com/a6feb9c25f92cbac313 ... 99e609.gif
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » čtv 05. zář 2019 13:41:35 » Re: Gothic/Risen na gamepadu
Ono to na steamu funguje, jen to musíš správně nastavit. Mě to třeba ze začátku u toho MM6 taky nešlo, myslím že to bylo tím, že jsem měl zakázáno, aby ovladač ovládal i plochu windows a jelikož ta hra byla braná jako hra windows, tak se to neprojevilo. Ale mám dojem, že tam bylo ještě nějaké nastavení u té konkrétní hry a ovladače, které bylo třeba zapnout, aby se konečně ten ovladač a jeho nastavení zprovoznilo.

Beowulf: to já mám, ale v obýváku mám 65 palcovou televizi a pohodlnější gauč a soupravu na zvuky, zatímco v pokoéji s PC mám nešní televizi a méně pohodlnou postel.

Ale já to teda zkoušel jen tak ze srandy, když jsem koupil novou televizi. Reálně na hraní jsem to skoro nevyužil, jen u adventur jsem to hrál s ovladačem na televizi.

Zajímavé je, že ten steamcotroller se připojí k té TV přímo přes bluetooth a není třeba do ní zapojovat USB příjmač, ani nic dalšího. Ale v androidtv je tato fukce se stremováním her z PC teprve v betaverzi a celkově tento systém má své mouchy. Je třeba hodně rychlou síť, jenže televize mají jen 100Mbitové síťové karty a pokud by TV člověk připojil přes WIFI, tak je úplně v háji (to vůbec nestihá). Kabelem to stihá jakštakš, ale dokonalé to není. Zas ale můžeš tutéž hru hrát defakto na jakékoliv televizi, která to podporuje v celém domě :D.

Taky je zajímavé, že i samotný ovladač na TV ovládá tu hru a tváří se jako ovladač. Tedy teoreticky lze hrát třeba gothic dálkovým ovladačem na TV.

Zrovna třeba hrát might and magic 6 s rozlišením 640 na 480 na 65 palcové televizi s nativním rozlišením 4K je docela zážitek. :D
Milhaus
Zasloužilý člen fóra