Menu

Noc hrůzy

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Garrett » pát 07. lis 2014 15:04:15 » Noc hrůzy
Autor: Garrett
Zvolené téma: Noc hrůzy
Download - docx
Download - pdf
"The man who learns only what others know is as ignorant as if he learns nothing. The treasures of knowledge are the most rare and guarded the most harshly."

--- Chronichle of the First Age
Garrett
Uživatel

Příspěvekod VMC » sob 08. lis 2014 10:21:12 » Re: Povídka 9 - Noc hrůzy
:arrow: Gramatika je dokonalá.
:arrow: Stejně tak stylistika. Takhle prostě vypadá TOP povídka. Napsáno je to krásně a po slohové stránce je to také dokonalé.
:arrow: Povídka má výbornou atmosféru, gradaci děje a nechybí napětí. U jejího čtení jsem se bavil. Okolí i situace jsou výborně popsány, takže si čtenář může představit, co se děje.
:arrow: Povídka je čtivá a bývala by byla čtivější, kdyby autor přidal pár mezer mezi odstavce.
:arrow: Jedinou vadou na kráse je pro mě absence popisu hlavního hrdiny. Kdo to je? Jak vypadá? Protože se hlavní postava nijak nejmenuje, slouží k jejímu popisu pouze zájména. V některých úsecích textu, kde je více postav, jsem se díky zájménům ztrácel, která věta patří komu. To by se nestalo, pokud by hlavní hrdina měl alespoň jméno :)
:arrow: Povídka se drží tématu.
:arrow: I přes absenci popisu hlavní postavy se jedná o velmi kvalitní dílko, které má jistě na výhru v soutěži.

Dávám hlas.
VMC
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » sob 08. lis 2014 13:35:15 » Re: Povídka 9 - Noc hrůzy
Inu, máme zde řemeslně velmi precizně zvládnutou povídku. Jedná se o práci skutečně na úrovni a tak je zřejmé, že budu-li kritizovat, pak se bude jednat o malé chybičky, detaily, kterých je podle mě škoda a nemusely být.
Pravopisných chyb je, když už jsem začal i toto hledisko hodnotit, je málo. Stylistické také takřka žádné, ale přesto bych měl takovou malou výtku - autor používá jazyk (bezesporu moc pěkný, mimochodem) poměrně současný, řekl bych. A najednou se v textu objeví slovo "vůkol". Já proti tomuto slovu absolutně nic nemám, ale když je jediným slovem takového rázu v celém textu, musím říct, že působí přeci jen poměrně rušivě. Ano, je to hnidopošství, ale u tak pěkné povídky mi přijde škoda, že se tohoto autor nevyvaroval.
Dále se nepochybně musí pochválit, že autor má dobře zvládnuté reálie Tábora v bažinách - vždyť ví i třeba takové detaily, jako že v táboře káže novic jménem Joru, který se má stát Baalem. Výborně, ale pak se dozvíme, že nějaký templář vytřepal uhlíky z vlasů... Zatraceně, kolik jste viděli neplešatých členů Bratrstva?
Jinak se jedná ale o perfektní vykreslení příběhu Lestera mezi smrtí Y'Beriona a znoshledáním s Bezejmenným. Autor propracoval svět tábora z bažin, předvedl výbornou práci s motivy, které dokonale využil - například osvětlení Bariérou, dále pak rulička trávy z bažin a pod. Celé se to dobře četlo a nepochybuji, že povídka bude jedním z kandidátů na vítěze.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Paulie » sob 08. lis 2014 15:27:00 » Re: Povídka 9 - Noc hrůzy
Není to o Lesterovi? :)

Hlasuji pro.
Wibbly Wobbly Timey Wimey Stuff...
Paulie
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod El Kamil » ned 09. lis 2014 9:55:40 » Re: Povídka 9 - Noc hrůzy
U fanartové tvorby spojené s hrami Gothic se mi vždy nejvíce líbí díla, která jsou zasazena jako by přímo do herního světa. Navázaná na "skutečné" události, "skutečná" místa. Čím více, tím lépe. Tato povídka se tedy trefila velmi přesně do mého vkusu.

Téma je zvolené opravdu mistrně. Pád Bariéry, hrůznější noc snad ve světě Gothica nebyla. Snad jen možná noc, kdy bariéra vznikla, ale to by pro nás nebylo tak zajímavé. Povídka tak nějak vybarvuje bílé místo na dějové mapě celé herní série a dává odpověď na otázku, co se té noci stalo. Bratrstvo pak působí jako ideální zasazení, jelikož se jedná o místo, kam jsme se ve hře již nikdy nevrátili.

Myšlenka, že Lester má prsty ve smrti Y'Beriona je nápaditá, ambiciozní novic-už-brzo-guru Joru vykreslený skvěle a uvěřitelně. Výtečně popsaná atmosféra v táboře před i během pádu bariéry, která v napjatých místech graduje. I když celou dobu vím, jak příběh dopadne, napjatě hltám jednu větu za druhou. Celý popis událostí skvěle navazuje a doplňuje slova ze hry "Po pádu Bariéry nastal v táboře chaos". Lester se pak bezděčně ploužil divočinou, zahlédl draka, až se dostal do údolí pod Xardasovou věží. Opět skvěle zpracovaná stavba věže. Na závěr jsem doufal, že se Lester setká s hrdinou, čímž se plynule naváže na Gothic 2. Nestalo se tak přímo, nicméně konec povídky k tomu inklinuje.

Co se slohu týče, tak mlčím a šoupám nohama, aby se neřeklo :) ...

VMC píše:Jedinou vadou na kráse je pro mě absence popisu hlavního hrdiny. Kdo to je? Jak vypadá?

Měl by sis Gothic znovu zahrát. Takhle jsi musel přijít o nemalou část požitku ze čtení :)...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lucanus » ned 16. lis 2014 11:33:14 » Re: Povídka 9 - Noc hrůzy
Konečně. Konečně jsem se dočkal něčeho, čemu dám svůj hlas. A to rád a bez meškání!
Po slohové stránce dokonalé. Co jiného se dá čekat od mistra Garretta, že?
Ke gramatice nemám sebemenší výtku, prostě špička.
Zasaní děje a propojení s příběhem hry je také skvělé. Popravdě mě ani nenapadá způsob, jak by se tohle dalo nepropojit. Vše působí dokonale autenticky.
Obrovské plus bych udělil za zpracování charatkeru Baala Jory. To mě prostě nadchlo. Stejně tak popis šílenství, které rozpoutá porážka Spáče. Popravdě, asi bych nenašel nic, co se mi nelíbilo.
Jak již bylo zmíněno, ačkoli již po chvíli víme, o kom povídka je a jak dopadne, totálně mě to vtáhlo a já hltal řádek za řádkem.
Na závěr bych se vyjádřil k výtce ohledně popisu hlavní postavy. Když se nad tím zamyslíme, je tady popis skutečně třeba? Nebyl naopak jen něčím, co by zbytečně zdrželo vývoj příběhu? Každý z nás přece zná Lestera. Na mne by takový zbytečný popis působil asi poněkud nemístně. Možná je to ale jen můj názor.
Každopádně, abych to uzavřel. Tohle je pro mne nekompromisně další Zlatý Diego.;)
Lucanus
Zasloužilý člen fóra

Bydliště: Rozlehlé sály, tonoucí ve tmě hluboko pod Sopečnou pevností

Příspěvekod Vojta1122 » sob 06. pro 2014 11:21:28 » Re: Noc hrůzy
Povídka přesunuta na web, srdečně gratulujeme! :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Djv320 » pon 16. kvě 2016 21:11:09 » Re: Noc hrůzy
Jsem pro :)
Djv320
Uživatel