Menu

Před úsvitem

Moderátor: Správci fanartu

Novinky, které nejsou k vidění na webu.
Příspěvekod Faust » stř 05. lis 2014 10:07:19 » Před úsvitem
Autor: Faust
Zvolené téma: Noc hrůzy
Download - docx
Download - pdf
Faust
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pát 07. lis 2014 18:51:18 » Re: Povídka 4 - Před úsvitem
V první řadě velice chválím exceletní napojení na svět Gothic. Jednak - a především - příběhově, ale zároveň množstvím různých aluzí apod. - řád mystifikujích mnichů pobavil :)
Tudíž svět jakožto spojený se světem hry je fajn. Bohužel obávám se, že autor nevykreslil úplně zdařile svět těsně před apokalypsou. Nikdo zkušenost takového světa nemáme, přesto si myslím, že představa rabujících skupin a všeobecného chaosu, je vydedukována správně. Projít Khorinisem je peklo. Jak s tím ale jde dohromady představa toho, že ještě občas létají letadla? A to obzvlášť, když se záhy dozvíme, že už nejezdí vlaky, u nichž je organizace a vůbec možnost nějakého fungování přeci jen, myslím si, větší. Jak je možné ještě bezpečně zorganizovat bohoslužbu atd...? Naturalistická scéna, kdy člověk pojídá člověka, je přeci jen poněkud pokažena tím, že hrdina může například v poklidu popíjet čaj a jeho známý za ním může přijet autem. Zdá se, že autor zde vytvářel svět spíše podle toho, jaký se mu hodil, než podle toho, jaký by skutečně v takové situaci měl být.
Nuže, ale nechme to být, příběh se soustředí spíše okolo hlavní postavy. Spojení předapokalyptického světa s tajmeným snem, jenž se stává vlastně posledním životním údělem hlavního hrdiny je nepochybně zajímavá. Je ovšem náročná na psychologické vykreslení charakteru hrdiny, které se autorovi nkědy nedařilo, jindy dařilo. Bohužel i zde jsou jisté nepřehlédnutelné nelogičnosti. Hrdina se trmácí s Dagobertem za Dagdou, aby odhalil, co znamená jeho sen, ale zcela najednou, bez nějaké výraznější příčiny, hned z počátku schůze s poutníkem si vše rozmyslí a chce jít poslouchat hudbu. Dle svých znalostí o Bariéře si nedovedu představit, že by něco takového mohlo zachránit zemi před srážkou s měsícem. Podobných momentů je více. Autor si také, co se rozsahu týče, musel vypomáhat posunutím okrajů, ale přitom do příběhu vložil (podle mého názoru) naprosto zbytečnou epizodu s Xardasovým lesem. A tohle všechno, to je neuvěřitelná škoda, protože nápad využitý ve vyvrcholení příběhu je vskutku výtečný. Měl ohromný potenciál, bohužel, ten byl promarněn zejména tím, co jsem nahoře vypsal.
Ještě pár poznámek - text obasahoval občas vskutku pěkně vykreslené momenty - například ten s černým kocourem. Mnohdy však textu ubíraly všelijaké velmi nešikovné formulace, doprovázené někdy častým střídáním slov. Myslím si, že autor si mohl text víckrát projít a ještě trochu jej upravit.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod VMC » pát 07. lis 2014 20:13:20 » Re: Povídka 4 - Před úsvitem
Pffff, chválím. Pořád něco chválíš. Bleeeeee. To slovo mi nejde přes jazyk, Vojto. Chv....Chvá.....Chvráá.........
Mnohem snažší to bude zdrbnout. :wink:

:arrow: Gramatika je OK. Pár hrubek tam sice je, ale nic zásadního. Po této stránce hodnotím povídku kladně.
:arrow: O poznání horší je to s opakováním slov, neboť zde nabralo příšerných rozměrů. Na první stránce autor 24 krát použil tvar slovesa ,,být". Pak jsem to přestal počítat, abych se mohl soustředit na samotné čtení. :D Každopádně je pro mě tímto povídka absolutně nečtivá.
:arrow: Ačkoliv prolnutí Gothic univerza se současným světem může být nápadem zajímavým, příliš mě to neoslovilo. Nějak si nedokáži představit svět, kde jsou vlaky, auta, televize, farmáři, paladinové, mágové vody, Xardasova věž, atd. Ale to je jenom můj pocit.
:arrow: Povídka se drží tématu. Tady hodnotím kladně.
:arrow: I tady na začátku chybí popis hlavního hrdiny! Kdo je ten pan tajemný, o němž jsem četl.
:arrow: I přes nesnesitelné opakování slovesa ,,být" z textu sálá určitá atmosféra a napětí. Bohužel to zabíjí nulová čtivost. Více mezer mezi odstavci by také pomohlo, ale to by se pak autor nevešel do stránkového limitu :P
Této povídce svůj hlas nedám.
VMC
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Paulie » sob 08. lis 2014 14:46:43 » Re: Povídka 4 - Před úsvitem
Cestování časem? Letadla? Ech. Přiznám se bez mučení, že strávit tuto povídku pro mě bylo velkým problémem. Gothic by měl zůstat Gothicem, i když je nutné do jisté míry ocenit autorovu snahu o ozvláštnění. Při druhém pročítání mi ono světlé futurum lidstva přišlo ještě otravnější, než při tom prvním, ale co už. Naopak proč nemít hrůzu z toho, že se na nás zřítí měsíc? :) Za tohle dávám malé plus.
Rozhodně spatřuji problém ve formátování, už zase, ale jak psal VMČ, jen stěží by se pak autor vlezl do rozsahu. Na druhou stranu, třeba by to ho přimělo trošku zahustit text a tím i atmosféru, která na mě nedýchala tolik jako v Majáku.

Možná to budou povrchní argumenty, ale kvůli budoucnosti, dimenzním skokům a finálnímu nahrazení našeho hrdiny, pro povídku nehlasuji.
Wibbly Wobbly Timey Wimey Stuff...
Paulie
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Lucanus » sob 15. lis 2014 13:47:49 » Re: Povídka 4 - Před úsvitem
Tak tady jsem skutečně na vážkách, zda dát povídce svůj hlas nebo ne.
Co se týká pravopisu a gramatiky, opět jsem nezaregistroval nic velkého, takže po téhle stránce v pořádku.
Formátování... Tenhle problém už asi budu ignorovat, protože bych dokola omílal to samé. A jak bylo zmíněno, spousta autorů by překročila limit, pokud by odřákovala o párkrát více.
Co se týká zpracování.
Napojení na svět Gothic bylo zvládnuto opravdu výborně. Sice mi furt nějak nesedí ten moderní svět a styl života k povídce, která je o Gothicu, ale to už je asi příliš subjektivní a každému to nemusí vadit.
Hodně se mi líbil skeptický náhled hrdiny na Bezejmenného a jeho činy. A závěrečné osvětlení toho, že celý život považoval pravdu za pohádky je vskutku zajímavé.
Osobně tedy musím říci, že mě se povídka celkem líbila, až na pár drobností, přes které jsem se nějak nemohl přenést.
Bohužel, aspoň pro mne bylo očividné už během čtení, že v závěru dojde k nějakému takovému omylu a hrdina bude muset zaujmout místo bezejmenného. Za tuhle očividnost bych ti dal malinké mínus.
Každopádně, ačkoli byla povídka hezká, stále postrádám to něco, co by z tuctového díla dělalo něco neobyčejného.:(
Lucanus
Zasloužilý člen fóra

Bydliště: Rozlehlé sály, tonoucí ve tmě hluboko pod Sopečnou pevností

Příspěvekod Faust » stř 26. lis 2014 14:37:40 » Re: Povídka 4 - Před úsvitem
Především díky za vaše komentáře. Je fajn si přečíst názor na svou práci, protože zde evidentně jen málokdo komentuje. Budu se vyjadřovat jen k těm věcem, co se vám nelíbily, protože k těm, co se vám líbily to nemá cenu, to mě potěšilo a není třeba k tomu nic co dodat.

Tak teď k těm druhým.

Vojta1122 píše:Bohužel obávám se, že autor nevykreslil úplně zdařile svět těsně před apokalypsou.
... Nikdo zkušenost takového světa nemáme, přesto si myslím, že...

Tady mě zaráží rozpor mezi větou první a větou druhou. Autor to dobře neudělal, ale porotce s tím zkušenosti nemá a přesto je to špatně.

Vojta1122 píše:Jak s tím ale jde dohromady představa toho, že ještě občas létají letadla? A to obzvlášť, když se záhy dozvíme, že už nejezdí vlaky, u nichž je organizace a vůbec možnost nějakého fungování přeci jen, myslím si, větší.

Jak už jsi sám řekl, nevíš, jak to bude na konci světa vypadat. Přesto pravděpodobnost říká, že někteří lidé setrvají prostě v tom, co dělají a nebudou to měnit. Pro mnohé je jejich zaměstanání prostě něco jako jejich osud. Proto proč by nemohla létat letadla? Jejich řízení naopak je mnohem jednodušší než u vlaků, protože mají velký protor a vlaky třeba jen jednu kolej.

Vojta1122 píše:Naturalistická scéna, kdy člověk pojídá člověka, je přeci jen poněkud pokažena tím, že hrdina může například v poklidu popíjet čaj a jeho známý za ním může přijet autem.

A z jakého důvodu by to nešlo? To, že někdo někoho požere musí nutně znamenat, že všichni se musí požírat navzájem?

Vojta1122 píše:Zdá se, že autor zde vytvářel svět spíše podle toho, jaký se mu hodil, než podle toho, jaký by skutečně v takové situaci měl být.

To je smyslem psaní vytvářet svět podle svých představ. Pokud by měl jaký má být, tak škrtnem celý Gothic, padající měsíc, místo toho napíšu velkým facebuuuk a je to real. lol

Vojta1122 píše:Bohužel i zde jsou jisté nepřehlédnutelné nelogičnosti. Hrdina se trmácí s Dagobertem za Dagdou, aby odhalil, co znamená jeho sen, ale zcela najednou, bez nějaké výraznější příčiny, hned z počátku schůze s poutníkem si vše rozmyslí a chce jít poslouchat hudbu.

Hlavní hrdina je skeptik. To je příčina sama o sobě. Navíc se blíží konec, což je další docela silný argument. Tudíž se v něm můžou mísit různé emoce. Na nějaké delší filozofování nebyl prostor.

Vojta1122 píše:Dle svých znalostí o Bariéře si nedovedu představit, že by něco takového mohlo zachránit zemi před srážkou s měsícem.

To jsi to studoval na výšce? :---) To je čistě spekulace. Udělej reálný test a pak uvidíme. :D

Vojta1122 píše:přitom do příběhu vložil (podle mého názoru) naprosto zbytečnou epizodu s Xardasovým lesem.

Píšu tak, jak se mi to líbí. Pro někoho zbytečné, ale kdybys tam tím lesem procházel ty osobně, třeba bys změnil názor. Ale to je o tom, jak vnímáš příběh a naše vnímání jsou zcela odlišné. Pokud něco píšu, jsem tam, kde je i hlavní postava, cítím, vnímám to, co ona. Pro mě tudíž to byla zajímavá zkušenost projít tím lesem.

Vojta1122 píše:...častým střídáním slov...

Zas tak časté to nebylo. Střídání slov se vyhnout nedá, ale pokud ve třech následujících větách nejsou pořád ta samá slova, tak to zas tak špatné není.

Vojta1122 píše:Myslím si, že autor si mohl text víckrát projít a ještě trochu jej upravit.

Prošel jsem text samozřejmě vícekrát. Nemyslím si, že bych něco na něm ještě měnil. Pokud by se nejednalo o prodloužení.

VMC píše::arrow: Gramatika je OK. Pár hrubek tam sice je, ale nic zásadního.

Osobně bych rád, abys všechny vypsal. Nemyslím to zle. Já prostě nemám rád ve svém textu chyby a rád bych je tedy opravil.

VMC píše:Na první stránce autor 24 krát použil tvar slovesa ,,být". ... Každopádně je pro mě tímto povídka absolutně nečtivá.

Na 800 slov to zas není tak zásadní číslo, nemyslíš? Rozhodně nejdou v řadě za sebou.

VMC píše:příliš mě to neoslovilo. Nějak si nedokáži představit svět, kde jsou vlaky, auta, televize, farmáři, paladinové, mágové vody, Xardasova věž, atd. Ale to je jenom můj pocit.

Tomu rozumím. Ne každý má rád libovolné téma. Nicméně toto je zrovna žánr, který ve světě dost letí. Každému ovšem sedět nemusí.

VMC píše:I tady na začátku chybí popis hlavního hrdiny! Kdo je ten pan tajemný, o němž jsem četl.

To je můj styl. Žádné velké popisy a spíš jen zajímavá akce. Opět subjektivní věc. Každý si může pak představit to svoje.

VMC píše:Bohužel to zabíjí nulová čtivost.

S tím rozhodně nesouhlasím.

VMC píše:Více mezer mezi odstavci by také pomohlo...

Doporučil bych ti zajít si třeba do knihovny a podívat se, jak se formátují knihy. Moje povídka je zcela normálně formátovaná a patrně jediná nebo jedna z mála je naformátovaná správně. Volné řádky mezi odstavci se rozhodně nedělají. Evidentně z toho, co píšeš a nejsi jediný tady, je jasné, že o formátování profesionálně psaného textu nevíš nic.

Paulie píše:Cestování časem? Letadla? Ech. Přiznám se bez mučení, že strávit tuto povídku pro mě bylo velkým problémem. Gothic by měl zůstat Gothicem, i když je nutné do jisté míry ocenit autorovu snahu o ozvláštnění. Při druhém pročítání mi ono světlé futurum lidstva přišlo ještě otravnější, než při tom prvním, ale co už...

To je prostě subjektivní věc. Nabídl jsem vám prostě něco naprosto originálního a vy jste to zavrhli jako něco nepřípustného. Dobře, nelíbí se, beru, ale mě osobně se to líbí a to je pro mě podstatné. Je to možná i tím, že já mám sci-fi rád a pokud se to pěkně propojí s Gothicem, tak proč ne? Nebo musíme být stále konzervativní? To ode mě nečekejte.

Paulie píše:Rozhodně spatřuji problém ve formátování

Lucanus píše:Formátování... Tenhle problém už asi budu ignorovat

K tomu už jsem se vyjádřil výše.

Lucanus píše:Každopádně, ačkoli byla povídka hezká, stále postrádám to něco, co by z tuctového díla dělalo něco neobyčejného.

Padající měsíc nestačí? :---)

-------------------------------

Celkově tedy, pokud to dobře chápu, jsou vaše reakce spíše negativní. To je mi celkem líto, protože mi nepřijde, že by povídka byla tak špatná, ale to je prostě subjektivní názor a já vám to vyvracet nebudu. Osobně jsem spokojen s tím, co jsem napsal, a jen mě mrzí, že to muselo být tak krátké. Rád bych totiž měl povídku podstatně delší, kde by se vysvětlily i další věci, na které mi bohužel nezbyl prostor.

Rád bych ještě znal názor ElKamila, který byl taky v porotě. Bylo by fajn, kdybys ho připojil, Kamile. Přece jenom jsi jediný z poroty, kdo mi dal bod a za to ti budiž velké díky. 8-)
Faust
Uživatel

Příspěvekod VMC » stř 26. lis 2014 17:49:04 » Re: Před úsvitem
Úkolem poroty bylo vybrat tři nejlepší povídky a napsat k nim komentář, abychom logicky zdůvodnili svůj výběr. Rozhodně není naším úkolem diskutovat o každém bodu našich verdiktů. Byla to soutěž, a proto i detaily rozhodovaly, a proto jsme ti možná něco vytkli. Z tvé odpovědi je naprosto zřejmé, že máš problém přijmout jakoukoliv výtku. Proto máš nejspíš nutkání rozebrat každý bod naší kritky a naznačit nám, že máš pravdu ty a my se pleteme. Může bejt :D
Já, Paulie i Lucanus jsme ti vytkli, že máš málo mezer mezi odstavci, a že bychom jich raději viděli více, neboť by se potom povídka lépe četla. Když ti tři porotci z pěti vytknou tu samou věc, tak na tom asi něco bude. Neposílej nás laskavě do knihovny, abychom se podívali, jak se formátují knihy. Tvůj text je soutěžní povídka a ne kniha. Já, Paulie i Lucanus jsme s povídkami na webu nějakou dobu pracovali a víme moc dobře, že se text na monitoru čte prostě mnohem lépe, když tam autor prdne pár mezer.

Čtivost s tím souvisí, stejně jako opakování slov, které ji narušuje. Nesouhlas si, jak chceš. 24 krát napsat na jedné stránce tvar slovesa ,,být" je totální humus a vypovídá to o slabší slovní zásobě autora. Například oproti povídkám jiným, které se nám líbili. Opět ti opakování dalších stejných slov vytýká více porotců. Tak na tom asi také něco bude.
Napsal jsem, že je gramatika OK. Že tam máš pár hrubek, ale nic zásadního. To je pochvala, to není kritika. Nikdo z nás nemá za zadkem korektora. Pár chyb tam skutečně máš.
... Předznamenával události, které se měly stát a kterým jsme se nemohli vyhnout.
Před a kterým by měla být čárka
...Policie ani armáda už dávno nefungovaly.
Tady by podle mě být nefungovala. Protože Ta policie a Ta armáda. Zní mi to tam nějak lépe. Toho jsem si teď ale všiml náhodou a třeba to máš dobře :)
Pobral jsem se z letargie
Má být probral, ne?
Plus je tam řada větných staveb, za které bych také ruku do ohně nedal. Stejně jako ještě pár čárek.
Tohle je první stránka a já nejsem učitelka češtiny, abych ti hledal všechny chyby ve zbytku textu. Pár jich tam je, což jsem napsal ve svém verdiktu.

Mně se tvá povídka prostě nelíbila, proto jsem jí hlas nedal. Ani když tady rozebereš všechny výtky a vycucáš si na ně odpovědi z prstu, tak jí stejně hlas nedám. Nelíbilo se mi prolnutí Gothic universa s moderním světem. Kdyby to bylo supr, tak to porota přijme a ty to tady nemusíš vysvětlovat. Povídka je pro mě absolutně nečtivá z důvodu častého opakování slov, které je dotaženo do extrému. A několik mezer navíc mezi odstavci by také čtivosti pomohlo. :)
VMC
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » stř 26. lis 2014 19:25:18 » Re: Před úsvitem
Dovolím si obhájit svou kritiku.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Bohužel obávám se, že autor nevykreslil úplně zdařile svět těsně před apokalypsou.
... Nikdo zkušenost takového světa nemáme, přesto si myslím, že...

Tady mě zaráží rozpor mezi větou první a větou druhou. Autor to dobře neudělal, ale porotce s tím zkušenosti nemá a přesto je to špatně.

Nikdo z nás nemá zkušenost světa před apokalypsou - to znamená, že je nutné takový svět vyspekulovat. Nikdy se nedozvíme, zda je taková spekulace zcela správná, je ovšem možno zpochybňovat postupy, kterými autor dochází k výsledkům a potom je možné kritizovat, zda jsou výsledky správně vyvozeny. Rovněž můžeme kritizovat, zda výsledek jeví logické rozpory. O to jsem se snažil já.
Pokud bych psal příběh o tom, jak začala válka Ruska a západního světa, téměř jistě nepopíšu přesně, jak taková válka bude vypadat. Přesto, chci-li takový příběh psát, nemusím si jenom vymýšlet, ale naopak, já se musím pokusit vykreslit tuto válku co nejvěrněji a nesmím se dopustit nesmyslů. Kdybych napsal, že v první fázi války Rusko napadlo Krym, píšu nesmysl, poněvadž Krym je Ruskem již obsazen. Když napíšu, že Bělorusko se zásadně ohradilo proti Rusku, píšu něco, cco je velice nepravděpodobné. Když napíšu, že hlavní ruskou silou byli halapartníci, kritice se nevyhnu.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Jak s tím ale jde dohromady představa toho, že ještě občas létají letadla? A to obzvlášť, když se záhy dozvíme, že už nejezdí vlaky, u nichž je organizace a vůbec možnost nějakého fungování přeci jen, myslím si, větší.

Jak už jsi sám řekl, nevíš, jak to bude na konci světa vypadat. Přesto pravděpodobnost říká, že někteří lidé setrvají prostě v tom, co dělají a nebudou to měnit. Pro mnohé je jejich zaměstanání prostě něco jako jejich osud. Proto proč by nemohla létat letadla? Jejich řízení naopak je mnohem jednodušší než u vlaků, protože mají velký protor a vlaky třeba jen jednu kolej.

Ponechme stranou náročnost provozu letadel a vlaků. Ač přesto si myslím, že letadla, která nutně potřebují komunikaci se zemí, volné letiště, runway a bůhvíco ještě je přeci jen náročnější.
Když ale tvrdíš, že někteří lidé setrvají u svých činností, pak se ptám - když u své osudové činnosti zůstali pracovníci na letištích, proč u toho nemohli zůstat i železničáři?
Nemohu si pomoci, ale tohle na mě z povídky doslova křičí.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Naturalistická scéna, kdy člověk pojídá člověka, je přeci jen poněkud pokažena tím, že hrdina může například v poklidu popíjet čaj a jeho známý za ním může přijet autem.

A z jakého důvodu by to nešlo? To, že někdo někoho požere musí nutně znamenat, že všichni se musí požírat navzájem?

Já hlavně nechápu, proč požírá třeba tenhle jedinej člověk. Co může vést člověka k tomu, aby požíral lidi? Mě napadají dvě věci, z nichž ani jedna naprosto nezapadá do povídky. Pokud mi uvedeš svoji variantu, která bude do povídky zapadat, uznám, že má kritika byla v tomto bodě špatná.
Ono první věcí je zoufalství z nedostatku potravy - potom ovšem nechápu, jak můžou ve chvíli, kdy jde o umření hladem (přičemž problém nějakého hladomoru v povídce není), lidi za rohem v klidu chlastat či popíjet si doma čaje, když jim jde o holé přežití.
Druhá věc která mě napadla je jakýsi podivný fetiš v požírání lidí. Budiž, chystá se apokalypsa, málokdo bude hledět na bezpečnost občanů (ač se vsadím, že by se jistě našla spousta policistů a vojáků, kteří by pokračovali ve své osudové činnosti). Ale když takový podivný, veskrze podivný zjev, kdy člověk žere jiného pro jakési uspokojení, přidáváš do děje - a zvlášť do děje takto krátkého - musí mít své opodstatnění, svůj význam pro příběh. To je ovšem něco, co tvůj požírač zcela postrádá.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Zdá se, že autor zde vytvářel svět spíše podle toho, jaký se mu hodil, než podle toho, jaký by skutečně v takové situaci měl být.

To je smyslem psaní vytvářet svět podle svých představ. Pokud by měl jaký má být, tak škrtnem celý Gothic, padající měsíc, místo toho napíšu velkým facebuuuk a je to real. lol

Velmi správný postřeh - smyslem psaní je vytvářet fiktivní světy, ale snad není třeba vysvětlovat, že tyhle světy musí fungovat podle nějakých smysluplných zákonů pro všeobecnou funkčnost světa, ne pro funkčnost příběhu. Volně řečeno dle Aristotela: smyslem literatury není ukázat, jaký svě je, ale jaký by mohl být.
Rozhodně ale ne takový, jaký by být nemohl.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Bohužel i zde jsou jisté nepřehlédnutelné nelogičnosti. Hrdina se trmácí s Dagobertem za Dagdou, aby odhalil, co znamená jeho sen, ale zcela najednou, bez nějaké výraznější příčiny, hned z počátku schůze s poutníkem si vše rozmyslí a chce jít poslouchat hudbu.

Hlavní hrdina je skeptik. To je příčina sama o sobě. Navíc se blíží konec, což je další docela silný argument. Tudíž se v něm můžou mísit různé emoce. Na nějaké delší filozofování nebyl prostor.

Pokud by byl hrdina důsledný skeptik, nikdy by se celou cestu netrmácel. Ale uznávám, že v tomto bodě je má kritka možná přeci jen trochu přemrštěná. Chtěl jsem ovšem poukázat na to, že způsob podání byl možná trochu rušivý.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Dle svých znalostí o Bariéře si nedovedu představit, že by něco takového mohlo zachránit zemi před srážkou s měsícem.

To jsi to studoval na výšce? :---) To je čistě spekulace. Udělej reálný test a pak uvidíme. :D

Nepotřebuješ vysokou školu k tomu, abys věděl, že bariéra je jakýmsi silovým, případěn můžeme říci magickým polem, která a) pustí dovnitř člověka, ale už jej nepustí ven; b) nepustí člověka ani dovnitř ani ven. Z toho nijak nevyplývá, že by měla zastavit padající měsíc. Není mojí povinností dokazovat, že bariéra měsíc nezastaví, ale naopak, mělo by být tvojí povinností v příběhu nějakým způsobem zdůvodnit, že bariéra měsíc zastaví. Jinak se bude jednat o prvek, které zkrátka bude mnohé čtenáře rušit.
Faust píše:
Vojta1122 píše:přitom do příběhu vložil (podle mého názoru) naprosto zbytečnou epizodu s Xardasovým lesem.

Píšu tak, jak se mi to líbí. Pro někoho zbytečné, ale kdybys tam tím lesem procházel ty osobně, třeba bys změnil názor. Ale to je o tom, jak vnímáš příběh a naše vnímání jsou zcela odlišné. Pokud něco píšu, jsem tam, kde je i hlavní postava, cítím, vnímám to, co ona. Pro mě tudíž to byla zajímavá zkušenost projít tím lesem.

Zde bych tě mohl jednoduše odbýt tím, že ti řeknu, že já zase kritizuju tak, jak se mi to líbí.
Ovšem musím říci víc. Zde jsi totiž zoufale nepochopil, kam byla kritika namířena. Kdybych tím lesem procházel já, jistě bych o svých dojmech třeba takovému Lordanovi řekl, stejně, jako jsem mu, když jsem jednou šel pozdě večer k němu na návštěvu, pověděl o svých dojmech z cesty kolem hřbitova.
Jenže ty tady nevyprávíš kamarádovi své dojmy, ty tady stavíš příběh a v příběhu musí každá část mít svůj smysl. Abych nemluvil jen já, opřu se o notoricky známé Čechovovo tvrzení s puškou, kdy Čechov mluví o tom, že objeví-li se v prvním dějství na stěně puška, musí se z ní do třetího dějství vystřelit.
Byla tvá procházka lesem něčím specifickým pro svět těsně před apokalypsou? Nebyla. Měla nějaký význam pro vývoj děje? Bohužel také ne.
Faust píše:
Vojta1122 píše:...častým střídáním slov...

Zas tak časté to nebylo. Střídání slov se vyhnout nedá, ale pokud ve třech následujících větách nejsou pořád ta samá slova, tak to zas tak špatné není.

Zde se omlouvám, zde jsem se vyjádřil velmi nešikovně.
Faust píše:
Vojta1122 píše:Myslím si, že autor si mohl text víckrát projít a ještě trochu jej upravit.

Prošel jsem text samozřejmě vícekrát. Nemyslím si, že bych něco na něm ještě měnil. Pokud by se nejednalo o prodloužení.

V tom případě tě žádám, aby sis příští kritiku mého komentáře prošel ještě vícekrát, než svou povídku a provedl ji opravdu důsledně, poněvadž poslední dobou jsem poněkud více zaměstnaný a nebudu mít čas znovu reagovat na prosté výkřiky místo řádného hodnocení.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod johnytopinka » stř 26. lis 2014 20:39:39 » Re: Před úsvitem
Tak jsem přečetl a nechápu, co máte s tím formátováním... to mi prosímvás vysvětlete, je to formátované úplně normálně.

Je pravda, že "být" se tam vyskytovalo vícekrát, ale vsadil bych se, že kdyby to porotci přímo nevyhledávali, určitě to nečiní povídku nečitelnou.

A konec se ti fakt povedl. Myslel jsem, že to skončí nevyřešeně, ale když řekl, že je jeho povinností, aby bariéra zůstala stát, docvaklo mi to :D Prostě se mi líbilo, že děj nebyl předvídatelný.

A co máte furt s popisama hlavních hrdinů? Zvlášť v ich-formě. To se měl hlavní hrdina podívat do zrcadla a popsat sám sebe? :D Anebo:

Vykračoval jsem si, abych tak řekl, ulicí a mé krátké hnědé vlasy povlávaly ve větru, moje modré oči (i když nemám nejmenší důvod vám je popisovat a ani je ze svého pohled pořádně nevidím) blyštily... eh... modře blyštily a.. a... mé nohy... na mých nohách vyrůstaly chlupy...

A když už se tu někdo oháněl Čechovem, tak mi tedy vysvětlete, jak popis hlavního hrdiny přidává k ději. Je to vůbec relevantní? Dalo by se říct, že kdyby se hrdina popsal, mohl by nám prozradit rozuzlení příběhu
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
= jeho podobnost s Bezejmenným.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Cesta Xardasovým lesem není nijak dlouhá, navíc se do něj hrdina poté vrací, když jde k věži. (Bum, prásk - slyšíte tu Čechovovu pušku?)

A co se týče toho, že si myslíte, že bariéra nedokáže zastavit kámen (nebo měsíc, budiž)... vždyť o to v příběhu vůbec nešlo, že? Ten čaroděj (promiň, zapomněl jsem jméno) si MYSLÍ, že by to bariéra dokázala zastavit. MYSLÍ, vážení přátelé. Zdá se mi, že hledáte chyby tam, kde nejsou. Je celkem rozumný předpoklad, že by magická bariéra dokázala zastavit úlomky měsíce. A i kdyby, my nevidíme, jak je zastavuje, ale jen je nám předložen předpoklad... ále, kašlat na to, tohle akademický mluvení mi nejde...

Hrdina si MYSLÍ, že bariéra dokáže zastavit měsíc. My kolizi nevidíme, takže nevíme, jestli uspěje nebo ne. Bum prásk, šach mat. Žádnou deus ex mašinku Tomáše zde nevidím.

Akorát bych si dovolil jednu výtku s španělským přízvukem :D

Jo a jsem rád, že někdo udělal se světem Gothica něco zajímavého. Supr nápad. Vždycky, když něco takovéhleho čtu, rozčílím se, že mě to nenapadlo prvního :D Nebyl by zájem napsat něco, co se odehrává před pádem měsíce? Nebo jestli si napsal cokoliv jinýho, rád si to přečtu.

Omlouvám se za zpřeházenost textu a případné chyby. Nechce se mi to po sobě číst :D
johnytopinka
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 26. lis 2014 21:11:42 » Re: Před úsvitem
johnytopinka píše:A když už se tu někdo oháněl Čechovem, tak mi tedy vysvětlete, jak popis hlavního hrdiny přidává k ději. Je to vůbec relevantní? Dalo by se říct, že kdyby se hrdina popsal, mohl by nám prozradit rozuzlení příběhu
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
= jeho podobnost s Bezejmenným.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Čechovem jsem se oháněl já a absenci popisu jsem nevytýkal.
johnytopinka píše:Cesta Xardasovým lesem není nijak dlouhá, navíc se do něj hrdina poté vrací, když jde k věži. (Bum, prásk - slyšíte tu Čechovovu pušku?)

Asi jsem hluchý. Pouze ji vidím ještě jednou, výstřel však nikde. Průchod Xardasovým lesem je stále zbytečný.
Dále si dovolím citovat jistou pasáž z povídky:
„A rovněž jsme tak ztratili veškeré vědomosti o bariéře,“ pokračoval Dagda, „ach ta bariéra, jak teď by byla potřeba! Kdybychom ji vztyčili, Země by byla zachráněná. Ale to se nikdy nestane, protože za pár hodin bude po všem.“

Prosím, aby mi byla ukázána pasáž, která napovídá, že si hrdina pouze myslí, že bariéra může zastavit padající měsíc. Pak jsem plně připraven změnit svůj názor.

Mým cílem bylo ukázat to, co podle mě povídce ubírá na síle. Mělo se jednat o návrhy pro autora ke zhodnocení, promyšlení a případné další úpravě povídky. Ale budiž, jestliže je to bráno jako nějaký útok, či jakási moje potřeba tady strhávat cizí výkony - o což mi zjevně nešlo - můžeme se zde v tom nimrat.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod johnytopinka » stř 26. lis 2014 21:40:37 » Re: Před úsvitem
Bože, tak si to myslí Dagda a ne hrdina. Kde je psáno, že musí mít pravdu? Koneckonců sám říká, že magie byla ztracena, tak jak by mohl mít ponětí o tom, jak bariéra doopravdy fungovala? Prostě je konec světa, tak sám sebe přemlouvá, že je zde ještě nějaká naděje blablabla znáte to.

Jde o to, že jestli by bariéra proti měsíci DOOPRAVDY fungovala, není vůbec podstatné.

Podstatné by bylo, kdyby se porotci zaměřili na trochu důležitější věci.
johnytopinka
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 26. lis 2014 22:03:19 » Re: Před úsvitem
Rozhodně byly v povídce důležitější věci, kterým jsme se jak já, tak ostatní porotci náležitě věnovali.
Když Dagda řekne to, co řekl, zní to poněkud jistě, nikoliv jako hypotéza. Ale budiž, připusťme, že se doopravdy přemlouval atd. - a skutečně se pak jednalo o hypotézu, tu ovšem měl a musel mít na něčem postavenou, z povídky je zřejmé, že se magií a dalšími věcmi jistě zabýval.
Samozřejmě, že pro hlavní vývoj tento jev není až tolik podstatný a o zcela stěžijní pilíř povídky se nejednalo (ač by se o tom také dalo diskutovat), ale když někdo formuluje takhle odvážné tvrzení, takové, o kterém by se dalo polemizovat, měl by ho nějakým způsobem podpořit, jestliže nechce v čtenáři vyvolat takovéhle dotazy, které jistě dojem z povídky kazí.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod johnytopinka » stř 26. lis 2014 22:08:00 » Re: Před úsvitem
Ach jo. Kdyby bariéra nezabraňovala projít i dalším tělesům, zničili by skřeti v G3 Vengard katapultem. Tramtadadá.

Jinak, taková dobrá věc... nevím, jak se řekne česky... Suspension of disbelief?
johnytopinka
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 26. lis 2014 22:12:51 » Re: Před úsvitem
Ano, nějak takhle by se to třeba dalo odůvodnit - ale přesně to v té povídce chybělo.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Faust » čtv 27. lis 2014 16:12:19 » Re: Před úsvitem
Díky, johny topinko za podporu. Pokud si ode mě něco chceš přečíst, tak koukni mi do podpisu, tam mám odkaz na moji povídku, co píšu na pokračování. Nedávno jsem dopsal třetí kapitolu a v nejblížší době ji postnu. 8-)

Btw jen mě napadlo, co je špatně na španělském přízvuku? :shock:
Faust
Uživatel

Další