Menu

Pod skořápkou

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Lordan » pon 27. říj 2014 17:13:25 » Pod skořápkou
Autor: Lordan
Zvolené téma: Jak se Greg stal pirátem...

Download - docx
Download - pdf
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » pon 27. říj 2014 18:16:24 » Re: Povídka 1 - Pod skořápkou
Nuže, pojďme na to :)
Tato povídka ve mě rozhodně zanechala pěkné dojmy, technicky není zvládnutá vůbec špatně, pravopis mi také připadá v pořádku, přesto zde ale budou i výtky.
Celkové téma je zpracováno originální formou - rozčlenění na čtyři oddíly, jež v sobě nese tři příběhy.
I. Děj na pláži
II. Gregův vymyšlený příběh
III. To, co se skutečně stalo.
Abych však řekl pravdu, z dějového hlediska se více vyvedl jen příběh první. Pointa zde byla milá a zjevila se vlastně tam, kde nebyla očekávána. Výraznější dějová nápaditost je to, co zbylé dva příběhy postrádají. Snad se to dá při tak krátkém rozsahu povídky tolerovat, snad se nejedná o hlavní autorův záměr. Troufám si však říct, že přinejmenším u Gregova vymyšleného příběhu si autor mohl dát záležet trochu více, jestliže se mělo jednat o příběh, který piráti tak milovali. V příběhu, který se Gregovi skutečně stal se podle mého názoru mohl autor pro změnu trochu rozepsat. Možnáby bylo dobré hned z jeho počátku trochu více se věnovat možným důsledkům Gregova činu atd. Náhlé Parekovo zjevení se na mě působilo trochu naivně, možná se problému možného dopadení měl Greg trochu více předem věnovat v myšlenkách.
Rád bych ovšem pochválil čtivost, která jednoznačně vyvážila příběhové nedostatky. Autor dobře odhadl, jak moc má užít obraznosti na povídku takové délky. Vše velmi pěkným způsobem obohatila grotesknost scén opilých pirátů, potom humornost - například legrace z Parekova jména. Zvláště musím ocenit věrný jazyk postav a jejich promluvy, které působí opravdu věrně. Stačilo mi jen číst to, co Greg říkal a věrně jsem si ho dovedl představit, jak promlouvá. Zde se autorovi dařilo výtečně.
Celkově povídku hodnotím jako milé a zdařilé zpracování tématu s pěkným a jaksi utěšujícím koncem. Přesto si troufám říci, že autor mohl svému dílu věnovat času trochu více.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod VMC » pát 07. lis 2014 18:59:39 » Re: Povídka 1 - Pod skořápkou
Jsi moc měkký Vojtíků. Tak to budu muset zdrbnout já :)

:arrow: Po gramatické stránce se to velmi šaptně hodnotí, ale mimo přímou řeč to je relativně OK. Samozřejmě tam lze najít pár chyb v čárkách, ale jinak může být. Nejsem kamarádem s vulgaritami a nespisovností v povídkách, proto se mi přímá řeč hlavní postavy zrovinka nelíbí. Ale beru to tak, že se jedná o pirátskou mluvu, tudíž to nehodnotím jako mínus. Přesto z toho šlo vybrusilt mnohem lépe.
:arrow: Horší je to se čtivostí, respektive orientací v příběhu. Na to, že má povídka 6 stránek, je v ní docela dost postav. Těm chybí popis. Jsou to pouhá jména bez charakteru a já absolutně nevím, kdo je kdo. Aleposoň trochu je popsaná akorát ta Elisa. Pak se prolíná součanost a minulost, přičemž jednou to je přímou řečí a podruhé nepřímou. Měl jsem v tom guláš a ztrácel jsem se jak povstavách tak v ději.
:arrow: Něco napínavého začíná až v polovině povídky, do té doby je to nuda.
:arrow: Také se autor bohužel nevyvaroval opakování slov. Avšak není to tak strašné a častější sloveso ,,být" se dá ještě snést.
:arrow: Kladně hodnotím držení se tématu.
Pro tuto povídku nebudu hlasovat.
VMC
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Paulie » sob 08. lis 2014 14:21:22 » Re: Povídka 1 - Pod skořápkou
Jsem rád, že to VMČ rozseknul, teď je prostor pro nás, kteří z toho tak nadšení nebyli :)

Jak se Greg stal pirátem samo o sobě volá po originálním zpracování, čehož se nám zrovna nedostalo. Při rozsahu nějakých těch šesti stran to bylo zbytečně útržkovité. Skok sem, skok tam. Osobně bych zvolil ten krátký úvod z pirátské pláže, na který bych navázal rozšířenou verzí toho, jak se dal Greg k pašerákům, což mě osobně zaujalo daleko víc než "Pořádně mi ho kuř ty děvko" :) Umění používat v literatuře vulgarismy a ehm, erotiku :D, je něco, s čím sám jenom vzdáleně koketuju a mám z toho obavy. Trošku mě pak zamrzelo zobecnění pirátů jako opilců a děvkařů. I k tomu se dalo přistoupi trošku jinak. Tématu se to drželo, piráti tam byli, Greg taky, ale na kladné hodnocení je toho moc málo.

Skořápka nám byla doručena dávno rozbitá. Pro povídku nehlasuji.
Wibbly Wobbly Timey Wimey Stuff...
Paulie
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod El Kamil » sob 08. lis 2014 21:23:03 » Re: Povídka 1 - Pod skořápkou
VMC píše:Jsou to pouhá jména bez charakteru a já absolutně nevím, kdo je kdo.

Ty jsi nehrál G2: Noc Havrana? :)

Povídka je založena na postavách, které známe ze hry, na druhou stranu příliš nevyužívá jejich jednotlivé charaktery. Postavy působí ploše, což bych připsal jejich velkému množství, jak již zmínil VMC.

Kladně hodnotím nápad s fiktivním příběhem, který zakrývá hrdinovu nepříjemnou minulost. Bohužel ani první ani druhý mě příliš nenadchnul. Námět hlavního příběhu je tak trochu klišé a hojné užívání vulgarismů nemá ten efekt. Jasně, je to snaha o navození pirátské atmosféry... Celkově mi ale Gregova mluva přišla místy jaksi nekonzistentní. Viz například výraz "vobčas". Osobně bych také věnoval více prostoru jádru příběhu. Dvě stránky z pěti jsou v podstatě vata, tento prostor se dal věnovat vlastnímu popisu, jak se to teda stalo.

Líbí se mi pokus o vtip se jménem Parek. Na druhou stranu toto slovo mi opravdu nejde přes pusu, a tak působí spíše rušivě. Až bych řekl, že do povídky přinesl více škody než užitku.

Co se formy týče, tak nemám přílišné výhrady. Problém máš hlavně s čárkami, nicméně žádné výrazné hrubky jsem si nevšiml.

Celkově hodnotím povídku spíše průměrně. Řekl bych, že to tak odpovídá Lordanovu vlastnímu vyjádření. Prostě si sedl, napsal povídku a poslal ji. To je také způsob, tentokrát však možná nebylo špatné si děj více promyslet :)...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lucanus » sob 15. lis 2014 11:14:54 » Re: Povídka 1 - Pod skořápkou
Tak co k tomu říci?
Nejprve gramatika. Jak již bylo zmíněno, občasné chyby v čákách jsou takovým drobným nedostatkem, ale tomu se málokdo dokáže vyhnout. Interpunkce v některých složitějších souvětích bývá ošemetná a i ti nejzkušenější si často nemohou být jisti, zda-li použili čárku správně nebo ne. Tohle bych s přimhouřením oka dokázal přehlédnout.
Co mne mrzí mnohem více jsou jisté "překlepy". Teď mi v hlavě neutkvěl žádný, ale vím že jeden mě přinutil přečíst celou větu několikrát po sobě než jsem pochopil, že použité sloveso je ve špatném tvaru a proto věta nedává smysl.
Co se týká vytýkaných vulgarit. Tady absolutně schvaluji a souhlasím s jejich použitím. Já sám bych možná ještě přitvrdil. Jsme přece v táboře pirátů a ne v klášteře, že?
Teď k formátování. Absolutně jsem nepochopil smysl jednotlivých podnadpisů, kdy se vracíš zpátky do minulosti a pak znovu do přítomného času.
Takovéhle časové a místopisné skoky se dají provést i bez toho a to mnohem elegantněji. Proč tedy vkládat nějaký nadpis? Nový odstavec a basta, když už to je potřeba nějak rozdělit. Navíc tohle dělení působí dost rušivě při čtení, aspoň tedy na mne. Pokaždé když jsem viděl tenhle nadpis, vždy mne to donutilo se na chvíli odtrhnout od čtení a zamyslet se kam se vlastně přesouváme a proč. Možná kdybys mi nedal šanci nad tím takhle přemýšlet, třeba by výsledné hodnocení bylo jiné. Každopádně bych to viděl jako mínus.
Na závěr to nejdůležitější, příběh a jeho pojetí.
Upřímně řečeno, od témata jako je tohle jsem čekal víc, mnohem víc. Neříkám, že je to špatné, ale prostor pro vylepšení je obrovský. Ztotožnil bych se zde s VMCéčlem a Kamilem. Vůbec jsi nevyužil jednotlivé charaktery postav.
Úplně největším zklamáním pro mne ale byl Greg. Další melacholický hrdina se smutnou minulostí, který vlastně ani nechtěl být parchant, ale stal se jím, protože mu okolnosti nedaly na výběr... Vážně? Proč? Pro jednou bych prosil parchanta, který je parchantem, protože jím chce být, ne proto, že k tomu byl dohnaný.
Lucanus
Zasloužilý člen fóra

Bydliště: Rozlehlé sály, tonoucí ve tmě hluboko pod Sopečnou pevností

Příspěvekod Lordan » stř 26. lis 2014 0:26:32 » Re: Pod skořápkou
Kritika by byla, teď obhajoba. :D

Rozepisování postav
Vycházel jsem z toho, že povídka je pro fórum gothicz. Dával jsem jí přečíst jedné kamarádce, co trochu píše, abych měl objektivní názor než ji zveřejním a rovnou ji na to upozorňoval. I tak si na tento fakt zrovna nestěžovala. Celkově mi v povídce popisy postav přijdou často nadbytečné. Jistě, v románu, kdy s postavou pracuje autor delší dobu, je popis důležitý, ale v povídce na pár stránek mi to tak nepřijde.

Vulgarita
Já jsem tak trochu sprosťák... Když píšu o pirátech, žoldácích, banditech, prostě lidech na okraji společnosti, tak jim těch vulgarit nacpu docela dost, když mi tam sednou. Mám pocit, že se to k nim hodí. Nejsem slušný v povídkách a často ani v komiksech. Nenapadlo mě ovšem, že zrovna u pirátského příběhu za toto budu kritizován. Ale budiž, proti gustu žádný dišputát.

Podnadpisy
Chvíli jsem přemýšlel, proč jsem zvolil tento formát. Pak jsem si vzpomněl, že jsem nedávno četl Velkou Rybu a asi jsem se nechal inspirovat. Tam tento systém je a řekl bych, že tam dost funguje. :) I když inspirace nebyla úmyslem. Přijde mi to ovšem jako maličkost, pár krátkých nadpisů navíc, ale tak chápu, že to někomu vyhovovat nemusí.

Melancholie
Já prostě jsem melancholik, je to můj charakter. Myslím si, že Melancholie je cítit z více mích děl. Prostě mám raději Aronofského, nebo Triera, než Tarantina. Gangsterka ze mě prostě nevyleze a i je hůře přijímám.

Kde se hájit nemohu
Jednotlivé příběhy, ať falešný, či pravý se mi asi zřejmě tolik nepovedli. Je pravda, že zvláště u toho prvního jsem si s tím skutečně mohl ještě vyhrát trošku víc. Takhle pokud někomu nesedne Melancholická pointa, tak je pro něj povídka v konkurenci některých, opravdu dobře zapletených a rozuzlených povídek, docela kýč.

Jinak za kritiku děkuji, samozřejmě. Je potřeba, bez kritiky není zlepšení, něčím z ní se do budoucna pokusím řídit, jestli budu ještě někdy něco psát.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod VMC » stř 26. lis 2014 14:03:31 » Re: Pod skořápkou
Nu obhajovat se nijak nemusíš. Klíčový by pro tebe měl být výsledek. Přestože ti komise nedala jediný hlas, tak ses umístil jako druhý. Tudíž můžeš brát povídku jako úspěšnou. Alespoň je vidět, jak jsou naše názory subjektivní. Téměř všichni porotci psali povídky nebo je dlouho hodnotili. Mají s povídkami mnoho zkušeností mají na ně i jiný pohled. I proto jsme ti nejspíš vytýkali věci, co by ti běžný uživatel nevytkl a navíc tě ještě odměnil hlasem. Já souhlasím s ostatními porotci. Jistě sis všiml, že si tak všichni navzájem přitakáváme :D Kromě Vojty, to je měkkejš. 8-) Nebudu opakovat to všechno, co jsme vytýkali. Jenom se vrátím k tomu popisu postav.

Ona absence popisu hlavních postav je nedostatek všech letošních povídek. Ano, můžete se bránit, že jsme všichni hráli Gohitc, takže si snad pamatujeme, jak ty postavy vypadaly. Já to hrál před deseti lety a už si to nepamatuji. Navíc grafika té hry nebyla zas tak úchvatná.
Při čtení je důležitá fantasie a popis, ať už okolí nebo postav, je pro představivost naprosto klíčový. Máš pravdu, že povídka není román. Ale já taky po tobě nechci popis Grega na půl stránky. Bohatě to stačí jednou větu nebo pár slovy: Např. Sympatický hnědovlasý dlouhán se zelenýma očima a mazaným pohledem lišky bystroušky. Takováhle věta úplně stačí a navíc ti to pomůže vyvarovat se opakování slov. Místo pirát pak můžeš psát sympaťák, dlouhán, zelenočko, lišák, apod...
Když alespoň částečně autor popíše postavu a přidá nějaký důvod, proč dělá co dělá, pak se s ní čtenář může sžít. Nebude to pouhé jméno na papíře, ale bude to skutečný charakter. A pak i čtenáře bude zajímat, jak to dopadne. I proto jsem já žádnou melancholii při čtení tvé povídky necítil.
Vulgaritu jsem vzhledem k tématu nebral jako mínus. Jen s ní nejsem kamarád, takže mě nepotěšila. Můj hlas si nedostal, protože se mi líbili jiné tři povídky. :)
VMC
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Lordan » stř 26. lis 2014 14:14:43 » Re: Pod skořápkou
Já nejsem nešťastný, že jsem nedostal hlas. :D Jen prostě s některými body kritiky úplně nesouhlasím a tak jsem napsal svůj názor, toť vše. Vím, že můj sloh není nejdokonalejší, i že povídky v soutěži skutečně lepší byly, ale názor si neodpustím.
A ty postavy, stále si myslím, že to u povídky není prostě nutnost, něco na čem by povídka stála. Mě osobně u povídek prostě ta věta navíc nějak nechybí a příliš pro mě nepřidává, když někde je. Ale beru to, když už nic víc, tak určitě jako názor.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Paulie » čtv 27. lis 2014 17:18:15 » Re: Pod skořápkou
Lordan píše:Já nejsem nešťastný, že jsem nedostal hlas. :D Jen prostě s některými body kritiky úplně nesouhlasím a tak jsem napsal svůj názor, toť vše. Vím, že můj sloh není nejdokonalejší, i že povídky v soutěži skutečně lepší byly, ale názor si neodpustím.
A ty postavy, stále si myslím, že to u povídky není prostě nutnost, něco na čem by povídka stála. Mě osobně u povídek prostě ta věta navíc nějak nechybí a příliš pro mě nepřidává, když někde je. Ale beru to, když už nic víc, tak určitě jako názor.

Triera i Aronofského mám velice rád, ale zrovna tihle dva mi na mysl při čtení nepřišli :) Ani nějaká přehnaná melancholie. Greg je pirát, má svoji minulost... Kdo ne? :) Melancholie na mě dýchá, když si otevřu začátek Garrettova Gothicu.

Ale ještě bych se rád vrátil k té vulgaritě. Já taky nemluvím jako andílek, byť na pana prezidenta při běžném hovoru nemám, ale tady mi to prostě v téhle formě přišlo mimo mísu. Neuraž se, prosím, ale na mě to působí tak, jako když se patnáctiletej klučina snaží působit dospěle :) Myslím, že by bohatě postačilo třeba "Tak se podíváme, co umíš" nebo něco v podobném duchu. Obsah sdělení by zůstal, forma by podle mého vypadal líp. Ale to je jen detail a věc názoru :)
Wibbly Wobbly Timey Wimey Stuff...
Paulie
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Lordan » čtv 27. lis 2014 17:42:02 » Re: Pod skořápkou
Tak se podívejme co umíš mi do úst opilého krutého vojáka co znásilňuje ženu nějak nejde... A Melancholii jsem alespoň já ze svého vlastního projevu na konci vnímal. Ale jeto také o vkusu. Ale jakékoliv dohady asi nemají smysl. V některých ohledech prostq svůj názor ani projev kvůli kritice nezměním. Ani si nemyslím, že by to bylo dobře.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » sob 06. pro 2014 11:21:12 » Re: Pod skořápkou
Povídka přesunuta na web, srdečně gratulujeme! :)
Vojta1122
Kronikář