Menu

Temná, podivuhodná zákoutí

Příspěvekod El Kamil » čtv 23. lis 2017 10:54:58 » Temná, podivuhodná zákoutí
Temná, podivuhodná zákoutí

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2017.

V tomto tématu můžete psát své komentáře / recenze.

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2017
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod HOGOFOGO » sob 25. lis 2017 21:31:55 » Re: Temná, podivuhodná zákoutí
Nemuzu si pomoci. Pripomina mi to Statecne srdce ale asi nepochopite v cem.
Tahle povidka je svym zpusobem moc povedena a ovsahuje vice nez se zda. Nicmene mi prijde ze je silne nedotazena. Chtelo to vice propracovat.
HOGOFOGO
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pon 27. lis 2017 18:12:58 » Re: Temná, podivuhodná zákoutí
Komentuji podle pořadí, v jakém seřadil povídky Kamil, to jest podle pořadí abecedního. Předem se omlouvám za to, že komentuji bez přečtení ostatních povídek, a tedy bez nějakého souborného kritéria - to tedy budu mít teprve před hlasováním. Nejsem na tom bohužel s časem tak dobře, abych si mohl dovolit se věnovat povídkám až tak důkladně. Taky se i důkladnost jednotlivých recenzí projeví v závislosti na tom, kolik budu na ně mít zrovna času - tím se omlouvám autorům, ke kterým budu kvůli tomu nespravedlivý.

Musím říct, že tato povídka má zatím ze všech soutěžních povídek nejneotřelejší a asi i nejzajímavější námět. Postava vojevůdce vymění jeden den svého života za životy všech lidí v celém velikém městě. Tohle není námět žádného troškaře a smekám klobouk před odvahou volby tohoto tématu.

Pokud jde o samotnou realizaci tématu, mám z ní poněkud smíšené pocity.
V povídce byla hromada zajímavých, fantaskních a já bych pomalu řekl, že surreálných, které se mi mimořádně líbily. Taky se mi líbily nějaké postupy řešení nastalé situace, vyplývající z námětu: král rokáže, aby se konala hostina, všichni hodují, zatímco se utahuje smyčka okolo krku. Hrdina se snaží hledat si výmluvy pro své rozhodnutí, že skřeti by si město tak či tak vzali atd. atd.
Postavy krále a syna jsou vykresleny poněkud zvráceně: snad až přespříliš hledí na svůj prospěch a nebojí se to jaksi zvláštním způsobem ve svých hovorech tematizovat. Jeden z nejzvrácenějších případů šlechty, jaký znám. A nejde tu jen o prospěch, ale o konání zvráceností samých - opravdu zvláštní rodová choroba; král chce působit utrpení - život s vinou - vlastnímu synovi. Je to zvrácenost ale zjevně účelová, není v povídce nějak fundovaná. Účelová k čemu? No, bohužel k podivným způsobem moralizujícímu, navíc s další podivnou účelovkou, že skřeti nakonec do města nepřišli. Co s tím? Jasné, je hezké klást hridnu do kontrastu s osudem a tím, jak umí neočekávaně rozehrát děj. Dokud se jedná o náhody, jsou zvláštní události většinou vítané. Pokud se jedná vyloženě o zázraky, pak to čtenář zkousává už těžko. A to, že skřeti nepřišly, to už může být jedině zázrak.

Celkově je to povídka se snad největším potenciálem z těch, které jsem četl - jenže nikoli využitým potenciálem. Autor měl v rukou hlínu, z níž mohl vytvarovat ten nejlepší džbán ze všech soutěžících. Ale neudělal to a je to škoda. Přesto to bude vážný aspirant na hlas.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Ramesse » pon 27. lis 2017 20:26:08 » Re: Temná, podivuhodná zákoutí
No, - prečítal som si POUZE túto poviedku - aj to len skrz posledný komentár od Vojty1122 a musím súhlasiť s Vojtovými slovami " Jeden z nejzvrácenějších případů šlechty, jaký znám..." Poviedka sa mi ale v globále páčila a očakával som nejaké to vyvrcholenie na záver ktoré neprišlo, a zostáva tak na čitateľovi použiť fantáziu a konec si tak nejak - "domyslet..." Přes to všetko je tam ale dosť nelogických vecí:

AUTOR: "...Krutě orci rozdrtili naše řady... Z mohutné armády, zbyly jen trosky... Mohutná orčí armáda pochodovala za námi... Slib orčímu vůdci, že mu vydáme město... Jinak by nás nechal pobít do posledního muže..."

Pokiaľ došlo k porážke armády - tak okský velitel rozhodne s ľuďmi vyjednávať nebude. Z textu jasne vyplýva - " Mohutná orčí armáda..." - preto silne pochybujem, že by skřeti v markantnej presile zjednávali, či im vydáš/nevydáš mesto... :)

Iná situácia by bola, keby si tam niekde zakomponoval napríklad toto: "Mohutné, vysoké hradby Vengradu sa hrdo vlnili na horizonte, a zo strážnych veží hrozivo vyčnievali hroty veľkých striel katapultov, nad ktorými sa mlžili obláčky ohnísk so súdkami variacej sa smoly..." V tej situácii by zrejme skřeti zvážili vyjednávanie - i skrz ich veľkú armádu... :wink:

AUTOR: "Přijdou a budou mučit, zabíjet, znásilňovat..."

Znásilňovať?! Ork by sa páril so samicou iného druhu? Priťahovala by ho vôbec? :D

AUTOR: "Najednou mi došlo, že jsem zabil všechny lidi, co jsem znal... Něco temného a skrytého ve mně se zdouvalo... A pak jsem se dostal až před její komnaty. Elizabeta....

Chlape - vži sa do jeho situácie: ak by hlavná postava čosi takéto - navyše po nechutnej predošlej debate s kráľom vykonala - už vidím, ako má po hnusnom čine chuť sa perfektne a přímo fantasticky pomilovat! :D Ak by som čosi také zažil a spravil ja - chvel by som sa ako osika, vo vnútri tela napätie + to kvantum myšlienkových pochodov v hlave, pot, nervy na dranc, a v tom očakávaní "Mohutnej armády orkov", by na sex nepomyslel asi NIKTO - ani keby bola Elizabeta "sexbomba"! Fakt sa vži do situácie toho človeka - autor! :wink:

Na druhej strane sa mi ale moc páčil samotný opis sexu, ktorý je ako vystrihnutý z erotického filmu:

AUTOR: "...Můj pohled sklouzl k místu, kde se draly zpoza šatu špičky jejich ladných ňader... Sjel jsem rukou na její prsa...Cítil jsem její pohled, kterým mě probodávala... Pak zvedla ruku a nechala šaty sklouznout k podlaze. Najednou přede mnou stála zcela nahá... Viděl jsem její stojící prsa a níže pak bříško a pod ním jemnou linku jejího pohlaví... Naše rty se spojily a splynuly v jedno. Cítil jsem její jazyk, jak se dotýká mého. Sjel jsem rukou na její prsa a pak níž tam dolů a vnikl do ní. Splynuli jsme v extázi vášně. Milovali jsme se dlouho do noci...

Ako hovorím - good work, len vyladiť zopár týchto detailov... Hlasovať nemôžem - lebo som nečítal ostatné poviedky (nemám na to čas...) :???:
Ramesse
Uživatel

Příspěvekod Kočičák » pon 18. pro 2017 22:39:23 » Re: Temná, podivuhodná zákoutí
Tahle povídka mi prezentováním něčeho jako hlubší myšlenky dala vzpomenout na díla z minulých ročníků. Hlavně to o jednom muži schovaném někde v lese, co se bál, že po něm všichni jdou, co si poté udělal svoji vlastní malou bariéru.
Nevím, kam si mám povídku zařadit. Rhobar I. a II.? úplně jindy? Král šílenec, který to je? Má to vůbec původ v gothic příběhu? Není to zcela domyšlené?
Tak jako tak to bylo docela zajímavé. Sice to asi není úplně pro mě, ale bylo to zas něco jiného oproti ostatním letošním dílům.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » čtv 21. pro 2017 10:38:40 » Re: Temná, podivuhodná zákoutí
Zajímavé, zajímavé. Podivuhodné. Téma "vítěz odsouzený k prohře" považuju za nejsložitější téma letos. Těžko se na to vymýšlí povídka, která by se vešla do soutěžního rozsahu. Autorovi se to však povedlo. Přichází s netradičním námětem. Netradičním zejména v králově reakci, která je vskutku nečekaná. Hrdinova volba dne života navíc se dá pochopit, že chtěl ještě jednou strávit noc se svou milovanou. Přestože věděl, kam to všechno směřuje. Možná se alespoň ji a sebe mohl pokusit zachránit.

Líbí se mi pestrý jazyk, autor nás potěšil hezkým slohem a pěknými slovními obraty. Konec nechává otevřený a je na čtenářovi, jak s rozuzlením nerozuzlením povídky naloží. Za mě palec nahoru, tato povídka se povedla!
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického