Menu

Mudobraní

Příspěvekod El Kamil » čtv 23. lis 2017 10:52:44 » Mudobraní
Mudobraní

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2017.

V tomto tématu můžete psát své komentáře / recenze.

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2017
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod HOGOFOGO » sob 25. lis 2017 1:49:03 » Re: Mudobraní
Docela narez. Napred mne tema moc nechytilo ale kdyz jsem se zacetl nestacil jsem zirat :O
Autora bych si pral poznat to musi byt nejaky suveren :)
HOGOFOGO
Uživatel

Příspěvekod Lordan » pon 27. lis 2017 16:49:37 » Re: Mudobraní
Zde se autor malinko odvázal aby nám ukázal brutální šou. Zároveň je vše však podáváno s jakýmsi nadhledem. V povídce je pro mě pár zajímavých vtipných momentů, jako například bába, která zůstala viset na pantech. Celkově mě dílo však příliš nezaujalo. Hlavně slohově mi to přišlo slabší, některé věty jsou v díle dost krkolomné.
I přesto jsou však krátké odstavce relativně čtivé a místy zábavné.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » pon 27. lis 2017 17:08:53 » Re: Mudobraní
Komentuji podle pořadí, v jakém seřadil povídky Kamil, to jest podle pořadí abecedního. Předem se omlouvám za to, že komentuji bez přečtení ostatních povídek, a tedy bez nějakého souborného kritéria - to tedy budu mít teprve před hlasováním. Nejsem na tom bohužel s časem tak dobře, abych si mohl dovolit se věnovat povídkám až tak důkladně. Taky se i důkladnost jednotlivých recenzí projeví v závislosti na tom, kolik budu na ně mít zrovna času - tím se omlouvám autorům, ke kterým budu kvůli tomu nespravedlivý.

Tak a je tu další groteska - tentokrát je ale zatraceně cynická. Autor se na docela krátké ploše pustí do docela slušné směsice různých hnusáren. To vše je viděné úhlem pohledu silně zabarveného vypravěče-hlavní postavy.

Povídka neobsahuje nějaký zvláštní děj, zachycuje brutální vraždu na několika stránkách, podstatné je ovšem ono vidění hlavní postavy, které je asi zbytečné popisovat, snad by se to dalo nazvat brutální naivitou smíšenou s naivní brutalitou. Celou povídku doprovází vedle cynismu ještě značná míra ironie, což ostatně napoví už styl anotace.

Co mi asi chybí, je zasazení do nějakého pevnějšího kontextu: rozhodně k tomu měl autor ještě dost místa, událost na konci, jakož i motiv samotného jednání jsou jaksi nezakotvené. Možná, kdybych se usilovněji zamyslel, podařilo by se mi ještě najít nějakou spodní, na první pohled nezjevenou rovinu, která by jednání a dění lépe objasnila. Zároveň bych očekával nějaký trochu lepší přesah než nenadále shoření postavy na hranici.

Ještě jedna výtka - podivné zasazen do světa hry: nevím, nakolik dobře sedí - byť chápu, autorským záměrem posunutý - Mudovi charakter opilce. Zároveň baba ve Starém táboře? Nevím.

Celkově je to zdařilé dílo, jeho nedostatky jsem výše vypsal. Myslím si, že bude moci dostat nějaký můj hlas, bude-li možno hlasovat pro více děl, ale na první příčku to už rozhodně není.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Kočičák » pon 18. pro 2017 22:22:58 » Re: Mudobraní
Hmm, tak kromě sexu se vrací i přehnané násilí. Hurá... Nemůžu říct, že by mě tahle povídka kdovíjak bavila, to vážně ne. Umučit Muda, proč ne, ale zrovna takhle? No nevím. Aspoň využít přímou řeč. Tím by povídka víc vtáhla do děje, atmosféry atd. Nebo ideálně i vypustit ty další dvě oběti, soustředit se opravdu jen na Muda, víc si s ním vyhrát.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » čtv 21. pro 2017 11:07:29 » Re: Mudobraní
Tak tu máme další řezničinu. Přímočarý děj, který ve mě vyvolával spíše nechuť. Minulý rok jsme tu měli něco podobného, ovšem mnohem lépe zvládnutého. Mud musel autorovi nejspíš ležet hodně hluboko v žaludku. Hrdina působí ve svém činu sebevědomě, bezstarostně, jako král. Nebojí se odhalení, když při hledání Mudovy chatrče neváhá vrazit do cizích chatrčí. Těžko se můžeme děj povídky alespoň snažit pochopit, když neznáme okolnosti, nevíme, kdo je hlavní hrdina, a co mu Mud udělal.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického