Menu

Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]

Koutek pro básničky a večerní předčítání poezie.
Příspěvekod Vojta1122 » ned 21. říj 2018 20:27:09 » Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Poezie

Úvodem
I letos budeme v rámci Zlatého Diega psát básně :)

Kdo může soutěžit?
Úplně každý, členy poroty nevyjímaje :)

Pravidla soutěže
1. Báseň/ básně se musí týkat světa her Gothic/ Risen
2. Báseň/ básně musí být napsané na téma, které bude oznámeno
3. Báseň/ básně musí mít rozsah minimálně 4 veršů, nejvýše 100 veršů; v případě básní v próze se držet v rozsahu, jaký by text měl rozdělen nějak rozumně na verše
4. Výtvory posílejte na stejnou adresu jako povídky: mně na PM, facebook Gothicz.net, případně fanart@centrum.cz

Obrázek

Soutěžní díla ke stažení ZDE!

Díla můžete komentovat zde. Hlasování bude odstartováno zítra.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » ned 04. lis 2018 20:16:53 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Téma pro letošní ročník: Přístavní krčma
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod sleeper » ned 04. lis 2018 21:37:51 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Ako to, že som túto súťaž doteraz nezachytil? :D Odovzdanie prebieha predpokladám rovnako ako v prípade poviedok, však? Nie teda, že by som chcel vzbudzovať nádeje, že sa zapojím... 8-)
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » ned 04. lis 2018 21:43:14 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Jojo, je to tak, bude to probíhat souběžně :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod marco5445 » pon 05. lis 2018 20:17:20 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Zvažuji účast, ale...Pššš...
Kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním.

-Kniha Zjevení
marco5445
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pon 05. lis 2018 21:11:29 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Dobrý, nikomu ani muk :wink:
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » ned 25. lis 2018 21:08:58 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Obrázek

Soutěžní díla ke stažení ZDE!

Díla můžete komentovat zde. Hlasování bude odstartováno zítra.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Lordan » ned 25. lis 2018 22:12:56 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Přečteno.

První - Depka a pár blbůstek věc

Dvě části. První na mě působí příliš rozvlekle. Mohla si odpustit začátek. Dojezd není úplně špatnej. Zřejmě nám má pomoci proniknout do depresemi zmítané mysli...

Druhá část se skládá z více velmi krátkých útvarů. Některé působí lépe, jiné hůře. Zatímco na začátku autor celkem obstojně představí krčmu a následně v hospodě zkritizuje politiku, tak jeho obavy už jaksi ztrácí náboj. Pokusy o haiku (?) na konci taky nepůsobí úplně nejlépe. Chybí jim originalita. Celkově na mě dílo zapůsobilo rozporuplným dojmem.

Dvojka - Srandy kopec věc

Nemohu říct, že by podle mě dílo jako celek působilo zvlášť dobrým dojmem. Hlavně provázanost veršů autorovi místy docela hapruje. Na druhou stranu jsou pak v díle verše, které předčí ostatní a nejen že účinně pobaví, ale i hezky zní. Zamíchání světa Zaklínače a Gothicu pro tento humorný žánr není úplně špatný nápad. Humor je místy opravdu slušný, místy však spíše nudí až hraničí s trapností. Cituji pár veršů, které opravdu zaujaly (a dávám radši do spoilu).

SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
To Leemu už zo žalúdka, teľacie von skáče z prudka...
O pár hodín... neviem presne - ruka mi pár faciek pleskne
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Trojka - Geografická věc

Třetí sbírečka nás provede po krčmách Gothic Universa a Risen Universa. Takže Pyranha Bytes Univerza. Úvodní báseň je nejobsáhlejší a řekl bych, že je taky nejpovedenější. Některé básnické obraty uprostřed básně jsou opravdu zajímavé. Druhá už tolik nezaujme, ovšem dokáže navodit dobře známou atmosféru z druhého Gothica. Krčma v Cape Dunu (sice není) celkem zaujala prvními třemi verši. Všechny básně směřují k násilí, které je v prostředí putik asi očekávatelné. Našel jsem pár překlepů, které jsem přehlédl.

Berte můj feed(food)back s patřičným, dvoumetrovým, nadhledem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 06. pro 2018 19:29:16 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Přečteno.

První soubor je podle mě v soutěži nejlepší, to ale neznamená, že bych neměl kritické poznámky.
Nejprve první kousek souboru. Začínáme obrazem, který je fajn, ač ne příliš světoborný. Následuje fenomenologie příchodu do hospody, patřičně úsečná až fragmentární. Pak teda začínáme pít a bohužel asi i rýmovat, přičemž snaha o rým podle mě vyznívá nezdařile (třetí - všední + nepodporuje to nějaký rytmus), divně rovněž vyznívá i to postavení přívlastku do postpozice (zjevně právě kvůli snaze o rým), vytrácí se tím jistá úsečnost veršů. Poslední čtyři strofy pak rozvádějí depku subjektu básně. Je to postaveno na nějaké ironické struktuře: není tak zle. Pokaždé to máme trochu jinak. Nejprve kontrast: je se kam vracet x není ke komu; pak sarkasmus na "mám prachy, ale skoro žádný"; potom ironie: je co platit - dluhy; nakonec teda sebevražda jako poslední východisko a zdařilý rým. Zároveň patrná dvojznačnost: je ti do skoku. Čili koncovka dobrá, ale celkově si myslím, že hlavní slabostí básně je prostě nedostatek invence; je to snaha o nějaký lyrický popis situace, některé části nejsou špatné, ale vlastně celou dobu je vyznění básně jaksi stereotypní. Nechci to tím celé shazovat, je to pro mě každopádně nejlepší kousek letošního ročníku.
Zbytek básní ze souboru: Představení je takovou nápodobou onoho mi nechutného aforismu s klaunem, co si namaloval na ksicht úsměv. Každopádně pěkné využití protikladů. Vláda toho moc neposkytne, je to taková rychlokresba, zachycení situace. Podobně jsou na tom obavy, akorát jsou trochu více introspektivní. Slova tam podle mě nemusela být, protože výraz "generátor slov" působí ve světě Gothicu poněkud jako vyhozený generátorem slov. Stůl hází pěkné představy, ale taky mu podle mého chybí nějaká zvláštní invence.
No, kritizovat je vždycky snadné, vím. Autorovi se omlouvám, každopádně to nic nemění na faktu, že jeho soubor je opravdu nejlepší v celé soutěži.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Pokud jde o druhou záležitost, tak zde budu hotový velmi rychle: prostě jsem to nedokázal dočíst. Přes slovenštinu bych se přenesl, což o to, ale prostě mě to fakt nebavilo. Zachytil jsem tedy nápad zkřížit Gothic se světem Zaklínače, no jo, právě, že ze Zaklínače jsem taky přečetl čtyři knihy, dokud mě v druhé románové části autor dokonale neunudil. Kromě toho vyjma rýmů tu toho z poezie moc není. Každopádně rovnou tu avizuju, že se zdržuju hlasování v anketě.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Třetí soubor je takový dokumentaristický, na druhou stranu je zde jasná, většinou nenaplněná snaha o skutečnou lyriku. Nejlépe se teda projevuje v první básni, která je mimochodem dost nechutně oplzlá. Je to snaha o nějaké pásmo, asi i poměrně zdařilá. Celku dle mého názoru opět chybí nějaká zvláštní invence, nesešli jsme se tu s žádnou zvláštní perspektivou nebo něčím takovým. Druhý kousek je jednoduše reportážní, myslím, že pár jakobyobratů to nezachrání. Poslední kousek je taková snaha o rozpracování tématu stereotypu a nudy. Nudy, která vede k totální frustraci, jež přechází v agresivitu.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » pon 10. pro 2018 13:39:49 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Celkové výsledky soutěže:

1. místo: Vojta1122 (Krčmy přístavní) - 2+1,5 bodu = 3,5 bodu
2. místo: Rammesse (Rozlúčka so slobodou) - 3 body
3. místo: Lordan (Poezie 1) - 1+1,5 bodu = 2,5 bodu
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod fopa » pon 10. pro 2018 13:40:32 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poezie 1 - sbírka

Všechna dílka prvního příspěvku se točí buďto kolem depresivních stavů nebo v ryze obrazotvorné lyrice, která kromě pocitu pokleslého déra nenabízí nic moc navíc.

U první básně (Není zle) lze autorovi ještě přiznat určitou gradaci, která je v průběhu veršů schopna vyvolat pocit zmaru a naprosté odevzdanosti neutěšenému životnímu osudu, u zbylých básní už se ale jedná spíš o zkazky, které – bohužel – pozbývají jakoukoliv přidanou hodnotu.

Všechny kratší básně v druhé části prvního příspěvku na mě působí spíš jako myšlenky, které prolétly autorovi hlavou, a aniž by dávaly dohromady jakýkoliv smysluplný celek, rozhodl se je přenést na papír. To by samozřejmě tolik nevadilo, kdyby verše byly součástí nějakého delšího celku a zachycovaly tak pouze detail z obsáhlejší scenérie, ale takto samy o sobě zkrátka nemají větší váhu.

Vyzdvihnout mohu ještě snad jen kratičkou báseň Představení, která se ve srovnání se zbývajícími krátkými básněmi vyznačuje relativně propracovanější hrou se slovem a dobře zvolenou anaforou.

Celkově vzato nejsou básně bůhvíjak špatné, spíš je škoda, že se autor nerozhodl všechny uvedené myšlenky skloubit do jednoho uceleného obrazu. Takto působí celá sbírka zbytečně fragmentovaně a jakákoliv přidaná hodnota naprosto schází. A to je škoda.

Originalita: + + - - -
Sloh: + + + - -
Myšlenka: + + + - -
Celkové hodnocení: + + + + + + + + - - - - - - - (8/15)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poezie 2 - Rozlúčka so slobodou

Epický, komický a lehce absurdní počin, který se mezi zbylými příspěvky v soutěži vyjímá jak myšlenkou, tak zpracováním. Chválím odvahu vydat se riskantní cestou epické básně, která už z podstaty vyžaduje věnovat daleko větší pozornost provázanosti veršů a logické posloupnosti.

Nápad s kombinací světů Gothica a Zaklínače je vpravdě originální, ačkoliv se musím přiznat, že na mě působí trochu vynuceně, místy kostrbatě. Na druhou stranu, má-li být něco absurdní, tak pořádně, že?

Co bych básni rozhodně vytknul, je způsob, jakým pracuje s přímou řečí. Na konci už jsem si říkal, že by skoro bylo lepší, kdyby celé dílo bylo ve formě dialogu tak, jak bývají běžně napsané třeba divadelní hry, a jasně se tak rozlišilo mezi tím, co říká která postava, kdy do díla vstupuje vypravěč a co je jen scénickou poznámkou. Toto rozlišení by zároveň nenutilo čtenáře přerušovat plynulost veršů. Z hlediska stylistiky bych ještě vytknul nadměrné užívání některých interpunkčních prvků, které v textu působí zbytečně rušivým dojmem.

Kolem a kolem však hodnotím Rozlúčku spíše kladně, neboť i přes pokulhávající slohovou kvalitu se jedná o dílo, které má hlavu a patu a i přes jistou infantilnost některých komických výjevů dílko svou rozverností příjemně pobaví.

Originalita: + + + + -
Sloh: + + - - -
Myšlenka: + + + + -
Celkové hodnocení: + + + + + + + + + + - - - - - (10/15)

Poezie 3 - sbírka Krčmy přístavní

Poznávací zájezd po krčmách v okolí prosáklý dekadencí? Vezměte si Bukowského, zaměňte okrajové části Los Angeles za chudinské přístavní periferie fantasy aglomerací světů Piranha Bytes a dostanete právě něco takového.

Chválím práci s jazykem i stylistiku, vulgarismy bijí do očí v těch správných místech (snad to modi nezakážou :D ), výrazivo vystihuje atmosféru zaplivaného pajzlu a nepřímo i (pravděpodobné) sociální postavení vypravěče. Na první přečtení se sice člověk neubrání pocitu, že před sebou nemá nic moc zas tak originálního, po opakovaném čtení – zejména nahlas – nicméně musí ocenit drobné nuance, které by jinak mohly v nepozornosti zaniknout.

Škoda jen, že se autor rozhodl prakticky zcela vyvarovat rýmům. Mohly celé sbírce v kombinaci s rezonující fonetikou zvolených slov – častá kombinace sykavek a tvrdých souhlásek – dodat parádní šmrnc.

Přiznám se, že ač jsem původně dával tuhle sbírku do roviny s prvním soutěžním příspěvkem, byl jsem po několikátém přečtení všech příspěvků nucen své stanovisko přehodnotit a výrazně posílit hodnocení právě sbírky Krčmy přístavní. Přijde mi, že nad ostatními totiž výrazně vyniká právě kvalitou zpracování a pozorností věnovanou detailům.

Originalita: + + + - -
Sloh: + + + + +
Myšlenka: + + + + -
Celkové hodnocení: + + + + + + + + + + + + - - - (12/15)

fopa
Uživatel

Příspěvekod Kristi » pon 10. pro 2018 13:41:10 » Re: Zlatý Diego 2018 [Poetická minisoutěž]
Poezie 1
Autor zbierky v poézií vyjadruje na poéziu asi časté emócie, a to pocit zmaru, beznádeje, nudy. Poviem bez okolkov na začiatok hodnotenia všetkých týchto zbierok, že sa v tom nevyžívam, a kór sa nevyžívam v emo výlevoch. Musím ale povedať, že je to asi tzv. relatable, ako dnes hovorí mládež, lebo obrazy, ktoré vo mne vzbudili (najmä prvá báseň), sú familiárne, čo bol koniec koncov asi cieľ. Kratšie básne v pravom stĺpci sú skôr sériou obrazov, krátkych, úsečných snapshotov zo života, ale celkom vydarených. Chcu pivo/10.

Poezie 2
Na začiatok by som sa chcela spýtať autora, či užil pred písaním diela nejaké drogy, a ak áno, či mi môže povedať, aké, pretože som interested. V podstate ani neviem, ako to ohodnotiť. Formou mi dielko pripomína výtvory slovenskej ľudovej slovesnosti, najmä ľudové piesne, v ktorých zvyknú jednotlivé strany viesť dialóg, kompletne ale s jazykom dnešnej doby, ktorý by v daných výtvoroch pôsobil ako päsť na oko. Do toho pridajme crossover event Gothic vs Zaklínač a dostaneme ... no, guláš. A síce sérií Zaklínač nie je vulgárny jazyk cudzí, a ja sama v súkromnom živote mluvím ako dlaždič, jazyk básne mi evokuje 2018, nie Gothic a Zaklínač. Až by som povedala, že to bol zámer, v snahe niečo dekonštruovať alebo tak, ale úprimne si nemyslím, že je dielo tak sofistikované. ??????????/10

Poezie 3
Príde mi, že zbierka celkom zdarne vyvoláva obrazy hospodského života naprieč svetom Gothica, avšak robí to so snahou povýšiť dielka na úroveň svetových autorov nášho sveta, ktorí sa zaoberali podobnou tématikou. Táto snaha podľa mňa ale vyznieva skôr naprázdno a pôsobí nútene viac než umelecky, kompletne s prehnanými vulgarizmami, ktoré majú privodiť istý pocit autenticity. Podľa mňa sa zámer dá uchopiť i jemnejšie. Baranidlo/10.
if i hadn't buried my feelings so deep that they only come up when i watch stepmom, i would totally be tearing up right now
Kristi
Uživatel