Menu

Vojta1122

Koutek pro básničky a večerní předčítání poezie.
Příspěvekod Vojta1122 » čtv 17. lis 2016 19:35:07 » Vojta1122
Jelikož je šance, že sem po Zlatém Diegovi 2016 ode mě ještě něco přibude, zakládám si tu topik pro svoje (snad) básnické výtvory.

Я
Я je sbírka, která vznikla pro Zlatého Diega 2016, v kteréžto soutěži byla oceněna prvním místem. K přečtení je zde.

Večerní paprsky
Sbírka, která vznikla pro Zlatého Diega 2017, v kteréžto soutěži se umístila jako druhá. K přečtení je Večerní paprsky

Kopáčova píseň
1. zpěv

Mám
pramálo co bych dát mohl:
chatrč svou ošklivou, maso
štěnice - kdybych se sehl.
Ve vaku krumpáč a laso.

Kam
bych ale hnal se když slunce
zář hřeje. Nugetů mám hrst,
Snaf za ní dá ragů z hrnce,
ubrusem zvířecí je srst.

Sám
nejsem a to je má ruda.
S přáteli jdem večer popít,
v aréně nebude nude.
"Kharime, nechceš snad nám Kirga
zabít!?"

2. zpěv

Vám
rudu kopat musím.
Dejte pokoj hlídači,
námahou se dusím,
zlý maj život kopáči.

Vám
pomstu přísaháme,
stíny, stráže, baroni,
života se vzdáme,
záda se již neskloní!

Zamlžená věž

Hle, vidíš zub
vyžraný kazem,
proniká do tepen
a zkažená krev v něm
šíří mrtvolný puch
a podíváš-li se blíže,
říkaš si:
snad ještě není pozdě...

Bariéra

Rhobare, rudu, kterou jsi měl,
ztratil jsi za chviličku.
Horké hlavy rychlej' se uvaří,
když na ně položíš pokličku.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 17. lis 2016 19:41:51 » Re: Vojta 1122
Recenzenti psali ke sbírce Я následující:

Lordan píše:Se sbírek v soutěži ta povedenější. Rozhodně však v některých bodech nemůžu opomenout kritiku. I tak je však pro mě favorit v soutěži celkem jasný. Skoro mi však přijde, že chyby jsou místy formátováním? Nevím... Zkrátka třem básním zcela chybí interpunkce. Nejlepší mi přijde Nadja a Katja. Katja celou sbírku velmi pěkně zakončuje. Některé mi však přijdou malinko bez nápadu, ne u všech je charakteristika tak zajímavá, barvitá, jako jinde. Například u Velay mi nesedí modrý záblesk... Možná pád bariéry? Sonje, Vanje a Cassie rozhodně ubírá ona chybějící interpunkce a to dost. Také jsem nepochopil i Vanji - "Teď práce je trýzní" - koho? Bez náznaků... Je ve zbroji, ale stejně by tam mělo být spíš tě... Logičtější by to bylo. Ale třeba tím autor chtěl říci něco jiného. Místy si nejsem jist, zda je úplně vhodně použita inverze. Ale to až tolik nevadí, na čtivosti to vyloženě neubírá. Jedná se o dobrou práci.

Emperor píše:Ženy ve světě Gothic, konečně jim někdo vzdal hold. Tohle je dílo zkušeného barda, který má cit pro básnickou zkratku a dovede umně využít metafor. Verše "tvé vrásky žmoulají pot", nebo "Zrodila ses křehká nebo to udělal až mráz, nerad bych ti zlámal vlasy" jsou geniální, moc se mi líbí a vyvolávají ve mě to, co od básně čekám. Lehký neklid, napětí, uspokojení ... tohle psal někdo, kdo má talent a současně zkušenost s psaním poezie. Má to správnou formu, dává to smysl, ano, ano, tak je to správně.

Vera píše:Příběhy holčin (žen, dívek...) z... No jo, jak se ten svět vůbec jmenuje jakožto celek?
Vzhledem k užití první a druhé osoby (čili ich- a du-forma) se může čtenář lépe vžít do pocitů a situace, v níž se heroiny nacházejí.
Pořád to ve mně navazuje pocit, že jde o haiku, ale už jsem se několikrát přesvědčovala, že to nevychází.
A asi jsem dnes o něco víc blond než obvykle, ale nedochází mi, jestli má název sbírky něco symbolizovat nebo ne.

Milhaus píše:V těchto verších se autor prokázal, jako pěknej proutník, neboť neváhal a každé z dívek nakoukl hluboko pod sukni. A ne jen to, navíc vše, co tam objevil, nám neváhal i popsat, čímž se prokázal ne jen jako dobrý přítel, ale také jako zkušený bard. Každá dívka tak zcela odhalena od jakéhokoliv tajemství, působí tak ještě tajemněji, než li dřív a ihned po přečtení bychom měli sto chutí také nakouknout hluboko.
Nicméně tato sbírka má ještě jakoby jiný rozměr. Alespoň na mě působí a nemůžu si pomoci. ale zkrátka to na mě působí až téměř jako epitafy, tedy nápisky na hrobech, ve kterých na každou zapomenutou dívku s láskou vzpomínáme. Kdo ví, jestli to tak autor myslel, nebo jak to vlastně myslel, nejspíše se to nikdy nedozvíme, ale určitě s láskou vzpomínáme.

Odhalení veškerých tajemství způsobuje, že dívky působí ještě tajemněji a přitažlivěji, než li dříve a jistě každý z nás bude nyní chtít odhalit, co za tím je.

Reinmar píše:Ach, ty khoriniské ženy... nikdo si jich nikdy nevšiml, všechna pozornost patřila jen mužům. Často dělají ty nejhorší práce, s penězi sotva vystačí na měsíc, mužští je zneužívají všemi způsoby, jediná, která je skutečně nezávislá, se musí skrývat ve stokách. Při čtení jsem téměř cítil všechny ty emoce, pachy, chutě.

Pivl píše:Sakra ono to fakt působí až moc volně, ale stejně jako na ostatní to na mě působí fakt dobře. :) Člověk z toho vážně cítí tu hru (o což se pokoušela asi jen Nordmar, která to má asi ještě lepší a Bezejmenná), což se mi moc líbí. Pravda, že verše mohly být trošku víc svázanější, aby to byl více zapamatovatelné, ale ani takhle mi to tolik nevadí. :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » sob 28. led 2017 16:18:42 » Re: Vojta1122
Přátelé, původně jsem ani nečekal, že budu mít takto slavnostní ráz příležitosti k tomu, abych učinil jistá oznámení. A ani jsem nečekal, že jim bude předcházet zveřejnění znamenitého Ravenova filmu, takže jsem se obával, že budu takovým jediným rozčeřením stojatých vod.

Nuže, včera jsem byl poctěn titulem Fanarťák roku. Myslím si, že tuto poctu je hezké nějak oplatit.
Všichni vidíme, že fanartové dění už tak nějak mele z posledního - já bych mu rád dal nějaký nový impulz k oživení. A to by šlo nejlépe asi vydáváním různých děl. Bohužel, sám už nemohu produkovat tolik, co dříve, vlastně pomalu se blíží dny, kdy budu muset toto milované řemeslo pověsit na hřebík. A to vybízí mimo jiné i k jisté bilanci.

Proto bych v následujících měsících, jak mi to jen bude umožněno přišel jednak s novými věcmi, jednak bych vás ale rád seznámil s díly, která jsem vytvořil, ale nevydal, nebo vydal, ale nakonec z různých důvodů stáhnul. Zkrátka: úplné zúčtování.

Rád bych začal tedy něčím novým, bude to báseň, ke které budou tematicky přibývat další, až nakonec snad utvoří sbírku. A během následujících dní se budete dozvídat o dalších projektech, na něž se můžete během dalších měsíců ode mně těšit.

Kopáčova píseň
1. zpěv

Mám
pramálo co bych dát mohl:
chatrč svou ošklivou, maso
štěnice - kdybych se sehl.
Ve vaku krumpáč a laso.

Kam
bych ale hnal se když slunce
zář hřeje. Nugetů mám hrst,
Snaf za ní dá ragů z hrnce,
ubrusem zvířecí je srst.

Sám
nejsem a to je má ruda.
S přáteli jdem večer popít,
v aréně nebude nude.
"Kharime, nechceš snad nám Kirga
zabít!?"

2. zpěv

Vám
rudu kopat musím.
Dejte pokoj hlídači,
námahou se dusím,
zlý maj život kopáči.

Vám
pomstu přísaháme,
stíny, stráže, baroni,
života se vzdáme,
záda se již neskloní!
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » sob 28. led 2017 17:03:14 » Re: Vojta1122
No, jsem rád, žes začal zase dělat, básnička je super, líbí se mi, jen mě trochu děsí to: "Pomalu to tu pověsím na hřebík," abych tu nezbyl úplně sám. :) I když už toho ode mě slibovaného vychází prakticky stejně hodně jako od Sleepera. :D

Tak snad jen procházíš nějakým tím cítkovým obdobím, kdy se ti zdá, že jsi hrozně starej a potřebuješ do důchodu. :D
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » sob 28. led 2017 19:43:05 » Re: Vojta1122
No jo, koukám, že jsem se snažil být stručný, abych neupíral pozornost básni, což mělo neblahé důsledky. Měl jsem spíše říci, že nehodlám už za sebou definitivně zabouchnout dveře, nýbrž že si buduji možnost to udělat. Žádný strach, soutěží se letos účastnit rozhodně budu :)

A za komentář k básni děkuji. Určitě by mohla být lepší a další kusy snad lepší budou, ale říkám si, že lehká neohrabanost ve slovním výrazu snad kopáčovi sedne.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod sleeper » ned 29. led 2017 18:59:35 » Re: Vojta1122
Ehm, toto vážne nieje môj obor. Tak snáď len môžem pvoedať, že som rád, že aj po novom roku sa tu objavuje fanart. :)
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pon 20. bře 2017 19:34:32 » Re: Vojta1122
Děkuji za předchozí komentáře. Trochu to přiumřelo, žádná silnější inspirace mě nezasáhla, ale mám tu dvě kratší básně, které snad za něco stojí a které vám rád představuji.

Zamlžená věž

Hle, vidíš zub
vyžraný kazem,
proniká do tepen
a zkažená krev v něm
šíří mrtvolný puch
a podíváš-li se blíže,
říkaš si:
snad ještě není pozdě...

Bariéra

Rhobare, rudu, kterou jsi měl,
ztratil jsi za chviličku.
Horké hlavy rychlej' se uvaří,
když na ně položíš pokličku.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » stř 24. říj 2018 20:19:34 » Re: Vojta1122
Všiml jsem si, že jsem sem loni nepřidal svoje soutěžní básně ze Zlatého Diega 2017. Tak je to teď napraveno, najdete je v úvodním příspěvku :)
Vojta1122
Kronikář