Menu

Temné noci Khorinisské

Vítěz: Osamělost / Autor: Amélie / Organizace: El Kamil
Příspěvekod Stranger » pon 17. říj 2016 19:44:57 » Temné noci Khorinisské
Temné noci Khorinisské

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Stranger
Umístění / 18. - 19.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Ano, jsem namyšlený, arogantní a chovám se povýšeně. A ano, mám k tomu důvod.
Stranger
Kráva s kosou

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 18:25:34 » Re: Temné noci Khorinisské
Tak se taky pomalu vrhnu na hodnocení povídek. Nečtu je popořadě a bohužel nehodnotím a ani nebudu moci hodnotit bezprostředně po přečtení, ale pouze s časovým odstupem budu asi s to nějak shrnout, co ve mě utkvělo jako nejdůležitější. Jako první se mi do hledáčku dostala právě tato povídka.

Tedy, jedná se o povídku detektivní. Napsaná je, zvláště ze začátku, pěkným stylem, ač jsou zde místa, která prostě haprují a nejsou zvládnuta úplně zručně. Přehmaty ve stylu se vedle prozaických částí projevují především ve veršovaných vzkazech veliteli khoriniské stráže. Tyto pasáže, samy o sobě pěkný nápad, si totiž rozhodně zasloužily mnohem více péče jednak z hlediska rytmiky, ale bohužel i (což s tím souvisí) z hlediska rýmu.

Nemohu si dále pomoci, ale cítil jsem se z povídky poněkud zklamaný. Autor chtěl pracovat s detektivním žánrem, ale v závěru rozhodně nelze necítit, že se mu věc úplně nepodařila. Čtenář mohl očekávat, že vrahem bude buď Constantino, nebo jeho učeň. Důležitý byl rozhovor vyšetřujícího s Constantinem, který dal dost dobrou indícii na to, že vraždu mohl provést právě učeň, kterého nešlo prakticky ihned po té, co nastoupil do děje, snadno nepodezírat, zároveň ale tento rozhovor dobře připustil možnost, že vrahem by mohl být i nadopovaný Constantino. Alternativou tomuto mohlo být ještě to, že by vraždu spáchala docela neznámá postava, v předchozím ději nepředstavený. To by ovšem pokazilo možnost čtenáři dopátrat vraha, což je dle mého důležitým aspektem toho, proč mohou být detektivky tak čtivé.

Pocit zklamání pak pramení též z toho, že když už máme nějakou tu detektivku přečtenou, automaticky u nás vzniká očekávání toho, že se dočkáme celkového vysvětlení případu. To, že se taková věc neudá, nemusí být nutně na závadu, chce to potom ale nabídnout nějakou adekvátní "rebelii" vůči tomuto řádu detektivky. Toho jsme se ale bohužel nedočkali, smrt vyšetřujícího ještě před tím, než stihne případ rozřešit, nepoukazuje na žádnou zvláštní kreativitu, ale jen na její nedostatek.

Autor si měl, dle mého názoru, mnohem lépe uvědomit rozsah, na který povídku píše. Potom by mohl počet vražd trochu zredukovat a vyškrtat některé pasáže, které skutečně nejsou nezbytné. Výměnou za to by získal prostor pro to, aby udělal svůj případ propracovanějším, mohl by právě přidat například více postav do děje a nakonec by mohl vystavět i rekonstrukci toho, jak ke všemu došlo.

Druhým zklamáním je potom celkový motiv vražd, který ukazuje již na dvě stě let starého Frankensteina - opět bez nějaké zvláštní aktualizace tohoto tématu.

Abych pouze nekritizoval - moc se mi líbila brutalita vraždící postavy a originální práce s tématem. To bylo zadáno tak, že každého napadlo v prvé řadě to, že sériový vrah se chystá no svoji mistrovskou vraždu. Autor však skvěle využil potenciálu, který nabízelo slovní spojení "mistrovské dílo". I když, jak jsem četl anotace, řekl bych, že není jediný.

Povídky nebudu známkovat ani bodově hodnotit, budiž mi to odpuštěno.

Edit: Ještě jednu maličkost si neodpustím. Gramatickou chybu uděláme čas od času každý. Ale přinejmenším v názvu povídky by si to autor měl pohlídat. Malá pomůcka: SS vždy bylo a bude fuj.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Milhaus » úte 18. říj 2016 23:39:36 » Re: Temné noci Khorinisské
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Zajímavá povídka. Na začátku dobře psaná, autor vcelku i dobře popisuje místa, vraždy, myšlenky hrdiny. Časem přidá i jakési torza myšlenek vraha v podobě veršů. Ke konci už asi došly znaky a tak to autor utl trochu násilím, prostě lup lup a je to. Možná mohl některé pasáže zkrátit a raději propracovat závěr, protože u této povídky je to přece jen asi důležité (klidně mohla chybět celá jedna vražda, čtenář by nic nepoznal). Ale je to těžké, člověk se nerad vzdává nečeho, co už má napsané a na co mu navazují myšlenky dál.

Osobně mi jako finální vrah ten učen alchymisty příliš nesedí. Ne, že bych jej nepodezíral, už jen podle toho, jak divně se choval při prvním rozhovoru a taky že k tomu rozhovoru vůbec došlo, protože pokud by v ději neměl mít nějaký význam, tak by se tam asi neobjevil. A už vůbec by nebyl zmíněn v povídce 2x. Nciméně jakožto postava mi k tomu nesedí. Možná je to dáno jeho malým popisem, či celkově malým zaměřením se na povahu vraha, když byl ještě neznámý.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Ten zřejmě zkrácený závěr, to dost zabil. Možná mohl vrah alespoň dokončit to své dílo :) Ale i tak se mi povídka líbila.
Prozatím byla lepší, než ty, které jsem asi četl. I když se to s tou první těžko srovnává. Naopak druhá, co jsem četl, byla na stejné téma a tam se to srovnává snadněji. Této bych dal o trošku víc. Tedy asi: 2,5/10
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Kočičák » čtv 27. říj 2016 15:45:55 » Re: Temné noci Khorinisské
Tahle povídka je zároveň zajímavá i nic moc. Tím, že je detektivná, je rozdílná, originální. Líbily se mi popisy těl. Vrahovy vzkazy jsou taky dobrý prvek. Než se dostaneme ke konci, celkově to dobře plyne. Konec je ale takový moc stručný. No, tak poslední, koh ozabiju jsi ty. Bum a je mrtvý. Hotovo konec. Proč to dělal? proč si skládal tělo z kusů? proč zrovna on? Nic tam není. Proto to je nic moc. Zajímavé, ale, jako několika dalším povídkám, i téhle prostě něco chybí. vysvětlení, prozrazení, něco takového.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Lordan » stř 02. lis 2016 8:26:03 » Re: Temné noci Khorinisské
Tak povídka není napsaná špatně, ale. Je to celé psané jako detektivka a tím pádem absence nějakého finálního rozuzlení tomu chybí... Navíc, lidem co detektivky malinko sledují myslím bylo jasné, že vrah sešívá tělo tak zhruba někde na druhé stránce. Logran tím, že na to nepřišel až do konce - nebo alespoň v hlavě nevyslovil hypotézu toho typu, působí malinko hloupě. Nemám problém s básničkami v díle, sice nejsou nikterak úchvatné, ale jako vzkazy od vraha poslouží dobře. Opravdu asi nejvíc tomu ubírá onen závěr. Škoda.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec