Menu

Rudý svitek

Vítěz: Osamělost / Autor: Amélie / Organizace: El Kamil
Příspěvekod Kočičák » pon 17. říj 2016 19:44:04 » Rudý svitek
Rudý svitek

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Kočičák
Umístění / 13. - 17.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » stř 19. říj 2016 13:19:23 » Re: Rudý svitek
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Tadle povídka o magickém experimentu, který nedopadl zas až tak úspěšně, jak si jeho autor myslel, a rudém drakovi, je jistě napsaná precizně. Pohybuje se ve dvou časových liniích, které jsou jemně od sebe posunuty. Tedy fáze tvořící a fáze testující.

Ani zde se asi nemá cenu bavit o příběhu, ale spíše o zápletce, která je asi nejoriginálněji pojatá z těch, co jsem zatím četl. Tedy má největší potenciál, kam by se mohla rozvíjet a zatím z bojů s rudým drakem či neúspěšnými magickými pokusy (jakože tyto témata většina autorů povídek, co jsem četl, kombinovala) má nejlepší nápad - pohled na tu věc.

Samotná povídka mě ale tolik nebavila. Asi kvůli úplné absenci očekávání, co se bude dít a jak to skončí. Tam nejde o to, že je to logické, že se to stát musí, už z podstaty proměny, ale spíše jde o to, že autor to neustále píše, takže to vlastně říká dopředu. To považuji asi za chybu. Kdyby o tom Karras v podobně draka nemluvil a naopak v jeho proměně to působilo, že opravdu má vše pod kontrolou a je v pohodě (i když by neměl) a byl tam jen náznak/náznaky v podobě Miltena a jeho reakcí (především v té linii tvořící), bylo by to lepší.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Povídka vyniká dobrým nápadem, co se zpracování tématu týče, zatím je nejoriginálnější z těch, co jsem četl na podobné téma/témata. Absence napětí a očekávání dalšího děje a konce, se mi ale nelíbí. Tedy zatím 5/10
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:26:46, celkově upraveno 1
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » ned 23. říj 2016 15:28:38 » Re: Rudý svitek
Tak tuto povídku bych rozhodně zařadil do té horší poloviny děl, co jsem zatím četl, ale stejně rozhodně bych i nedával k samému dnu.

Samotný nápad se mi líbí, ze všech povídek je tu asi námět nejsilněji provázán se samou hrou a herní zkušeností, ačkoliv herní obsahy jsou aktualizované, jako například zmražení křídla a následný pád draka, což je mimochodem pěkný obraz.

Vidíme tu práci s kompozicí, což je určitě fajn, jenže tato práce je naprosto samoúčelná, v textu neslouží vlastně skoro ničemu, skoky mezi minulostí a minulostí nám neodhalují nějaké nové významové pole.

Samotný děj je docela dost předvídatelný. Vykreslený je nanejvýš průměrným stylem.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » úte 25. říj 2016 13:28:32 » Re: Rudý svitek
Osobně nevím z jakého pohledu ty povídky hodnotit... Hlasovat se bude zřejmě dost těžko a subjektivně, protože v této soutěži je tolik povídek, že si člověk může vybrat - Buďto tu s s nejlepším dějem, tu s nejlepším nápadem, tu s nejoriginálnjějším pojetím a nebo prostě tu nejlépe napsanou atd...Tady se mi celkem líbí nápad... Povídka se mi celkově líbí, nápadově, příběhově docela taky, ale popravdě mě to nezaujalo tolik jako jiné povídky. Oceňuji to propojení s hrou, ale hlas asi opět nedám, protože si myslím, že ikdyž ta povídka není špatná, za pár dní už si na ní prostě zase nevzomenu. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Kočičák » úte 25. říj 2016 16:40:49 » Re: Rudý svitek
Tahle povidka se taky četla docela dobře. Nápad je zajímavý. To, jakým způsobem je to poskládané je taky dobré, takhle skončit na začátku se mi líbí. Takovýmhle způsobem by bylo dobré napsat něco většího, něco delšího, kde se víc odhalí něco důležitého, co bude mít vliv na další dění. Tady jsme se nedozvěděli v části s tvorbou kouzla žádnou zásadní informaci. Možná to chtělo tu tvorbu toho kouzla udělat trochu detailnější. Ikdyž, co by se tam k tomu zase dalo psát.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Lordan » sob 29. říj 2016 12:00:55 » Re: Rudý svitek
Autor se pokusil hrát si s kompozicí, ale podle mě to nedopadlo úplně nejlépe. Navíc je zde spoustu hodně neobratných formulací a špatně používaná přímá řeč. Když pominu stylistické chyby, tak samotný děj by nemusel být tak špatný, kdyby nebyl popsán trošku ploše, bez pořádného napětí. Ještě k té kompozici, celou povídku působí spíše rušivě a až poslední odstavec jí dává malinký smysl, některé věci mi tam vůbec nesedí... Jako křídla z krvavé mouchy, povolení od Onara... Proč to tam dávat? Přídavnou hodnotu to pro samotnou zápletku má nulovou. Samotná zápletka pak není s úplně špatným nápadem, posedlost mocí, ztráta kontroly nad svým vědomím... Ale dalo se to všechno popsat mnohem lépe a dynamičtěji. Autorovi podle mě chybělo trošku více rozmyslu v tom, jak chtěl, aby jeho dílo na čtenáře působilo. Škoda.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod El Kamil » stř 02. lis 2016 11:48:14 » Re: Rudý svitek
Souboj s rudým drakem bylo vděčné téma, které se nějakým způsobem vkradlo snad do poloviny soutěžních povídek. Povídka Rudý svitek k tomu přistupuje trochu jinak. Nápad s ultimátním kouzlem proměny v draka je neotřelý a autorovi se hezky daří vykreslovat pomalou proměnu Karrasovy mysli, která je navíc doplněna rozdělením povídky do dvou časových linek. A tak Karrasův přechod od zapáleného badatale k mocí opitému šílenci vidíme takřka v přímém přenosu. Flashbacky jsou zdařilé a povedlo se i zakončení povídky, jímž nás autor posouvá zase na začátek. Za to rozhodně palec nahoru.

Autor používá spíše jednodušších výrazů k popisu děje a všeho okolo. Což je možná škoda, sem tam přidat trochu barvy do jinak šedivého popisu by neškodilo. Trochu nelogicky působí pasáže, kde drak a mágové jakoby komunikují, ovšem z draka vychází pouze "nesrozumitelný řev". Přesto je však schopný se s Miltenem nějak domluvit. Tedy, alespoň to tak působí.

Nenarazil jsem na žádné výrazné gramatické přešlapy, jen mě neustále iritovalo, že po každé přímé řeči byl další dovětek vždy odsazen na nový řádek (což defakto je chyba).

Celkově takové středně velká jednohubka, které ovšem chybí ten pomyslný kousek okurky na vrchu. Ani ten česnek v té pomazánce tolik cítit není. Je tam vůbec?
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického