Menu

Proměna

Vítěz: Osamělost / Autor: Amélie / Organizace: El Kamil
Příspěvekod Kofi » pon 17. říj 2016 19:42:59 » Proměna
Proměna

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Kofi
Umístění / 13. - 17.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Cry.

Cry even more.
Kofi
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 20:41:59 » Re: Proměna
Už loni jsem od povídky s názvem Proměna čekal hodně - a nakonec jsem byl poměrně zklamán. Letos se tato situace bohužel opakuje.

Stylistické i pravopisné chyby jsou nepřehlédnutelné. Zároveň je povídka naprosto nezvládnutá z hlediska kompozice a vypravování. To, že se ke krátké povídce píše prolog ještě může mít své opodstatnění, stejně tak asi i členění na kapitoly, nicméně podivné rozhození událostí v podivné míře pozornosti k různým jevů bez opodstatnění v nějakém "vyšším" účelu už asi ne. Vypravování je postaveno tak, že se na jeho konci vlastně nekoná žádné výrazné překvapení, žádný zvrat, nic moc zajímavého. Půlka textu je vzhledem k celkovému vyznění vlastně zbytečná.

Ale raději budu nadále mlčet. Zřejmě se jedná o nějakého mladého autora a já mu svou kritikou nechci kazit motivaci. V psaní a hlavně v chuti k němu jistě nějaký potenciál je, některé popisy vlastně byly i celkem hezké. Snad příště :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Kočičák » stř 19. říj 2016 0:26:28 » Re: Proměna
jako první bych asi zmínil fakt, že se to ne zrovna dobře četlo. takový flák textu s ne zrovna ideálním členěním. Zezačátku se to dalo, ale po prologu už moc ne.

Příběh je takový vlastně typický příběh o lásce a anti hrdinovi, který pro ni udělá cokoli. Není to úplně dobře poskládané, místy je to trochu matoucí a musel jsem si uvědomovat, co přesně je tam v tu chvíli zobrazené, ale jinak je to vlastně zajímavé. Ikdyž se to četlo docela blbě, bavilo mě to.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » čtv 20. říj 2016 9:22:32 » Re: Proměna
No nevím, jestli ten problém je jen u mě, nebo si toho jen Vojta a Kočičák nevšimli, nicméně to PDF s povídkou je na konci trochu rozhozené. Jednám s autorem díla o nápravě.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 20. říj 2016 11:05:30 » Re: Proměna
Já jsem po pravdě měl dojem, že je to záměr, ale po nápravě se na závěr teda ještě podívám :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Kočičák » čtv 20. říj 2016 12:24:48 » Re: Proměna
Taky se mi to zdálo jako schválně. I takhle působí povídka ukončeně, takže jsem to moc nezkoumal.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 20. říj 2016 12:59:56 » Re: Proměna
Tak či tak, neočekávám, že by to, alespoň v mých očích, mohlo povídce příliš pomoci :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » čtv 20. říj 2016 17:35:29 » Re: Proměna
Jo prý tam chybí jen poslední věta, takže no big deal :) ...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Milhaus » pon 24. říj 2016 10:00:37 » Re: Proměna
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Tato povídka se mi vcelku líbí. Má to takový správně temný nádech nějakého rostoucího zla, které tíží všechny a všechno. Chvíli to působí, že to bude krvák, pak spíše nějaká detektivka, nakonec se z toho vyklubala romantika až za hrob. Trošku nesourodé, ale člověka prostě zajímá, co bude dál a jak to dopadne a opravdu alespoň já to četl se zvědavostí. Nicméně ten závěr mi přišel nějaký utnutý a to ne kvůli pokaženému pdf. Vlastně tomu chyběl nějaký vrchol. Tedy kvůli pokaženému konci z hlediska technického není vlastně příliš jasné, jak to dopadne, jestli žena zemře - přežije, mág zemře-přežije. Ale ten vrchol tam tak či ta chybí, chtělo to nějakou akci či drama na konci, kde by to nabralo větší tempo, vše se vyjasnilo a hotovo.

Taky mi není příliš jasné, na jaké téma to vlastně je. Pravděpodobně na magický experiment, který se příliš nevydařil a jal se být nebezpečným. Nicméně se mi nezdá, že by to přímo odpovídalo právě tomuto zadání. Další věc je vázanost na gothic universum. Nějak nemám pocit, že se to děje ve světě gothica. Spíše ve světě zaklínače :). Je tam sice zmíněno několik míst z gothicu, nicméně se to stejně tak mohlo odehrát prakticky kdekoliv.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Povídka zdála se mi být vcelku dobrá, zajímalo mě, co bude dál a kam se to vyvine. Nicméně nepovedený závěr a to ne jen z důvodu technického, ale i obsahového to zabil na tolik, že nepomůže ani ta nejtemnější magie. Pro mě tedy prozatím za 5,5/10
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:27:20, celkově upraveno 1
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Lordan » úte 25. říj 2016 14:55:32 » Re: Proměna
Co ten závěr? Bude náprava? Jinak se to nečetlo zase tak špatně, i když některé obraty byly zvláštní, ale minimálně se musím přiznat, že mě zajímalo, co bude dál. Bylo to tak jako klasicky naservírováno, záporák, klaďas, ale je to divný, nedochází tam ke střetu, kapitola jak po něm pátrají je jakoby navíc, pokud nedochází k nějaké konfrontaci, konec to navíc celé schazuje. Odstavec s tátou také působí tak nějak zvláštně. Ještě bych jakž takž pochválil hru světel v prologu, s těmi popisy si autor vyhrál, byť se to i podle nich špatně představovalo.
Povídka bohužel nemůže být kandidátem na můj hlas.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec