Menu

Azriel

Vítěz: Osamělost / Autor: Amélie / Organizace: El Kamil
Příspěvekod Ba'al » pon 17. říj 2016 19:39:51 » Azriel
Azriel

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Ba'al
Umístění / 18. - 19.místo z 20Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Uživatelský avatar
Ba'al
Trvalý ban
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 10. zář 2015 16:02:53

Příspěvekod Lordan » pon 17. říj 2016 20:24:07 » Re: Azriel
Tak jo, rozhodl jsem se hodnotit postupně a tak tedy začínáme. Hodnocení může obsahovat spoilery.

První povídka mě nejdříve zaujala jen absencí interpunkčních znamének. Opravdu je to v tomto ohledu špatné, jinak bych to já nepsal. Sám mám s gramatikou problémy, ale jsou věci, na které je třeba si dát alespoň trochu pozor. Jsou tam i některé další chyby, ale na to snad již upozorní ostatní.

Ve vyprávění není žádná velká zápletka ani přímá řeč. Vypravěč vlastně jen popíše několik svých brutálních činů. Zde povídka zaujme snad jen svou extrémní brutalitou, byť někdy snad i originální, v případě mága. Jakékoliv napětí jsem však postrádal, postrádal jsem i humor, zajímavou myšlenku a vůbec něco, čím by mě povídka alespoň trochu více zaujala. Nakonec jsem se ovšem dočkal alespoň zajímavého zakončení ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, kdo Azriel vlastně je. Za ten závěr alespoň trošku palec nahoru, dále palec nahoru za účast, víc jich ovšem pro tuto povídku bohužel nenajdu. Příště by to chtělo vyvarovat se přemíry gramatických chyb a trochu lépe si rozmyslet, jak povídku vlastně podat. Pak to bude lepší.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Lordan
Psanec
 
Příspěvky: 2324
Registrován: stř 30. pro 2009 9:23:46
Bydliště: Tam, kde skřeti dávaj dobrou noc.

Příspěvekod El Kamil » úte 18. říj 2016 9:30:57 » Re: Azriel
Autor má fakt koule, přijít s něčím takovým. Třikrát podtržené a s deseti vykřičníkama. Vrah patrně vyvraždil i všechny čárky a chudák shoda podmětu s přísudkem je z toho tak konsternovaná, že vůbec neví, co a jak. Autor v gramatice plave jako prvňáček, což celou povídku shazuje z vrcholu Burj Chalifa na dno Hranické propasti.

Škoda, povídka je jinak celkem čtivá. Autor očividně povolil uzdu své fantazii, takže jednotlivé scény přetékají krví. Vrcholem je pak vražda mága. Závěr mne překvapil, musel jsem to číst asi třikrát, abych se ujistil o Azrielově identitě. Situace s tím, kdo koho skalpoval, je tam trochu nepřehledně napsána.

Osobně bych byl spíše zvědavý na přerod hlavního hrdiny z vykonavatele dobra na tuto odpornou bytost. Škoda, že to tam autorem nebylo nastíněno. Tím pádem také postrádám jeho motivaci pro tyto činy - kromě toho, že to byl magor. Lord André zavíral lidi, kteří porušovali zákon. Ve hře vystupoval jako spravedlivý člověk, který pod tíhou důkazů zavřel i vlivného Canthara. Jedině že by od událostí z Gothica 2 své chování změnil, ale opět, nebylo o tom nic napsáno, takže těžko soudit.

Celkově je pro mě povídka vzhledem k množství gramatických hrubek nehodnotitelná.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického
 
Příspěvky: 5612
Registrován: pon 27. srp 2007 5:41:00
Bydliště: In the middle of nowhere

Příspěvekod Pivl » úte 18. říj 2016 17:47:28 » Re: Azriel
No, gramatiku a podobné věci stranou, to nemá cenu hodnotit a určitě to zmíní další. Já musím říct, že na mě povídka zapůsbila hned dvakrát - Působila hrozně lyricky a byla neskutečně zvrácená. Kupodivu musím říct, že i nevhodná slovní spojení, co mi ze začátku připadala prostě do dané situace nehodící, pak akorát onu zhýralost celé povídky podtrhávala. Jistě to není nejlepší kousek určitě nevyhraje, ale myslím, že si dílo po soutěži určitě budu pamatovat. :)
Uživatelský avatar
Pivl
Obecný účet vedení fóra
 
Příspěvky: 4326
Registrován: sob 08. lis 2008 14:34:57
Bydliště: Klan Ohně, Santova 69

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 21:30:45 » Re: Azriel
Nuže, já se v případ této povídky přidám asi ke kritické linii jejích dosavadních hodnotitelů. Po pravdě se Pivlovi trochu divím, že zde pochválil lyričnost a zvrácenost. Obojí by bylo možné mnohokrát stupňovat. Myslím si, že Osamělost byla daleko lyričtější a Temné noci nad Khorinisem ve svých výjevech zvrácenější.

O pravopisu bylo řečeno dost. Přejdu to s citátem klasika:
LesterJeMaster píše:Asi takhle něják bych to řekl. Je to povídka na čtení a ne na hledaní zbytečných chyb.


Oproti takové Proměně si tato povídka stojí lépe s uspořádáním textu a pozorností náležitým pasážím, byť tedy působí velmi zvláštně, když poslední vražda není nijak popsána. Člověk celou dobu čeká nějaký zvrat, nějaké překvapení, nějaký problém v těch vraždách, ale neděje, dočkáme se jen nějakého komentovaného seznamu, který vůbec nebyl čtivý.

Pochvalu si ale určitě zaslouží, jak tu již bylo zmíněno, překvapení na závěru.

Nuže:
Vojta1122 píše:
Václav Klaus píše:Cituji sebe:

Vojta1122 píše:Ale raději budu nadále mlčet. Zřejmě se jedná o nějakého mladého autora a já mu svou kritikou nechci kazit motivaci. V psaní a hlavně v chuti k němu jistě nějaký potenciál je, některé popisy vlastně byly i celkem hezké. Snad příště :)
Uživatelský avatar
Vojta1122
Kronikář
 
Příspěvky: 5318
Registrován: sob 21. lis 2009 12:12:06

Příspěvekod Pivl » úte 18. říj 2016 22:34:40 » Re: Azriel
Vojta1122 píše:Myslím si, že Osamělost byla daleko lyričtější a Temné noci nad Khorinisem ve svých výjevech zvrácenější.


Pivl četl zatím jen dvě povídky a snažil se na téhle najít něco pozitivního, aby tu nebyl samej hejt. :)
Uživatelský avatar
Pivl
Obecný účet vedení fóra
 
Příspěvky: 4326
Registrován: sob 08. lis 2008 14:34:57
Bydliště: Klan Ohně, Santova 69

Příspěvekod Kočičák » úte 18. říj 2016 23:50:58 » Re: Azriel
První, čeho si člověk všimne jsou chyby. Jak čárky, tak shoda přísudku s podmětem. To se dá přejít, zvlášť když přiznám, že sám mám taky určitě v čárkách nějaké chyby.

Když vezmeme příběh, je docela jednoduchý a jednoduše vyprávěný. Není to nic složitého, žádné přímé řeči, nic komplikovaného a náročného na myšlení. Což ale k téhle povídce tak nějak sedí. Její jednoduchost jí dává určitou plynulost a jemnost. Ikdyž zobrazuje to, co zobrazuje, nezdá se být nijak šíleně krutá nebo hrůzná. To, jak je napsaná, ji alespoň z mého pohledu uhlazuje a zjemňuje.

Celkově docela zajímavá povídka, na mě asi málo detailní a málo do hloubky, ale četla se dobře, tak nějak plynule. Navíc to prozrazení identity je velký bonus. Trochu jsem měl tendenci se zamyslet, proč a jak se Azriel stal tím, čím je.
Uživatelský avatar
Kočičák
Uživatel
 
Příspěvky: 148
Registrován: ned 22. srp 2010 18:13:38

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 23:54:13 » Re: Azriel
Pivl píše:
Vojta1122 píše:Myslím si, že Osamělost byla daleko lyričtější a Temné noci nad Khorinisem ve svých výjevech zvrácenější.


Pivl četl zatím jen dvě povídky a snažil se na téhle najít něco pozitivního, aby tu nebyl samej hejt. :)

To Pivla šlechtí :)
Uživatelský avatar
Vojta1122
Kronikář
 
Příspěvky: 5318
Registrován: sob 21. lis 2009 12:12:06

Příspěvekod Faust » stř 19. říj 2016 13:19:22 » Re: Azriel
Nelze si nevšimnout, kolik lidí si oblíbilo tuto povídku. Tak jsem si ji taky přečetl a připojuju komentář.

Pominu gramatické chyby, kterých povídka skutečně brutálním způsobem čtenáře zahrnuje. Skoro mám z toho pocit, že autor se ani tak nevyžíval v brutalitě děje, ale v brutalitě poškozování českého jazyka. Při čtení jsem se ovšem snažil chyby zcela ignorovat, což opravdu nešlo a stálo mě mnoho úsilí, ale i tak jsem to zvádl s psychickým i fyzickým vypětím až do konce. Snad mě to v budoucnu nepoznamená. :D

A teď se konečně dostanu k ději. Povídka děj prakticky nemá. No, tak se k němu asi moc ani nedostanu, když chybí. Osobně mi to ale nevadí, protože povídka má zase jiné věci, které píšu o odstavec dál.

Mnoho lidí píše, že povídka je brutální, že autor musel mít odvahu s něčím takovým přijít. V tomto jsem zajedno jen v případě momentu, kde asi v půlce děje jistý muž přijde o jistou část těla, která ehm stále zůstává následně v jisté ženě. To mi přijde jako velmi brutální a všechno ostatní je už jen omáčka. Ten děj, který pak následuje, už jen jde v počtu násilností dolů. Autor to měl lépe rozplánovat a ten nejhorší čin měl být na konci.

Konečné rozuzlení se mi moc nelíbilo, protože danou postavu, která se nakonec ukázala být Azrielem, považuju za kladnou. Ale určitý smysl to má, i když si nejsem jistý, jestli byl uveden. Ale dokážu si ho docela dobře i tak představit.

Je evidentní, že autor chtěl šokovat, což podle reakcí se mu zřejmě podařilo. Podle mého názoru to patrně byl jediný cíl autora, který dost možná se vyžívá v těchto věcech, zatímco ostatní část populace je celkem normální. :D Ale palec nahoru za opravdu originální povídku z oblasti Gothicu. Já ještě podobný horor z tohoto světa nikde nečetl. Tak nějak doufám, že autor bude tvořit dál a jsem zvědav s čím přijde příště.

Opravdu se neodvažuju hodnotit, ale komentář jsem si nemohl odpustit.
Uživatelský avatar
Faust
Uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: úte 14. říj 2014 12:20:52

Příspěvekod Howky » sob 22. říj 2016 17:20:38 » Re: Azriel
Tak taky teda začnu s tím recenzováním a to logicky u v seznamu první povídky. Předem bych chtěl říct, že povídky fakt hodnotit neumím, takže to možná nebude úplně legitimní shrnutí plusů a minusů, ale pokusím se podělit se o své pocity a zážitky ;) První věc, které si člověk všimne je určitě brutalita a surovost. Tou chtěl asi autor šokovat čtenáře (takový glam-spisovatel :D), mě však zas tolik nešokoval. Nevím, jestli to bude tím, že jsem sadista, nebo tím, že jsem četl biografii mistra Mansona a jsem na takové věci tím pádem zvyklý, každopádně mě to nijak neznechutilo, dokonce se mi některé nápady dost líbily. Co se týče nějakého skládání vět a práce s jazykem... Je to na dostačující úrovni, není to extrémně jednoduché, ale neoplývá to přehnanou květnatostí, myslím že takto je to ideální :D O příběhu toho zas tolik říct nelze, rozuzlení na konci se mi líbilo, plottwisty mám rád, takže za to palec nahoru. Takže... Tímto autora oficiálně zvu na BDSM party v kožených oblečcích! :D
Emaři sux
Uživatelský avatar
Howky
Uživatel
 
Příspěvky: 541
Registrován: pát 11. črc 2014 11:04:50
Bydliště: To ani nechtějte vědět...

Příspěvekod Milhaus » stř 26. říj 2016 13:58:05 » Re: Azriel
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Povídka jako jedna z mála (možná ze dvou ze všech na toto téma) v mých očích naplňuje skutečně téma:
'Brutální sériový vrah, který ve své "práci" nalezl umění, se chystá na svůj mistrovský kus'
a to do úplného důsledku všech slov a jejich významu.

Jakožto taková je to povídka navíc docela dobrá, vrah je opravdu sériový, opravdu se mu nedá upřít brutálnost, opravdu v tom vidí umění a opravdu se chystá na to nejlepší, co zatím předvedl. Ač na to téma nejsem a celkově se mi povídky na masové vrahy moc nelíbí a jsem jimi po přečtení již všech povídek nasycen na hodně dlouho, tak tuto povídku považuji z těch na toto téma za jednu z nejlepších. Tak nějak jsem si i já představoval, že by ta povídka na téma mohla vypadat. Jen románek se smrtí mé představy překonal. Ostatní je nenaplnili.

Povídka je navíc i napsaná docela dobře, je tu popis různých vražd, docela barvitý a současně věrohodný, hrdina nedělá nic nemožného. Je zde také jedno překvapení, tedy v odhalení totožnosti vraha. Chybí tu trochu přímé vysvětlení jeho motivací, nicméně i to je v povídce zahrnuto nepřímo. Hrdina chce zničit veškeré autority, které vládnou světu a které ovládají jiné, včetně sebe.

Povídku nicméně nesmírně shazují chyby, gramatické, slohové, atd. To opravdu se nedá a pokud s tím má autor problémy, měl jí nechat přečíst někoho jiného, kdo by mu jí opravil. Ačkoliv na tyto věci neberu moc ohledy a nezahraňuji je do svého hodnocení, sám v tom nejsu žádný mistr, tak v tomto případě musím. To už je prostě za hranou.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.


Nemohu říct, že by mě povídka nějak zvlášť bavila, ale to spíše přisuzuji tomu nešťastnému tématu a jeho zadání. Nicméně na rozdíl od jiných autorů, které si to téma vybrali, se zde dá o autorovi říct, že se nenechal tímto brutálním sériovým vrahem zaskočit a nestal se jeho další obětí. Pravopisné i slohové chyby to ale zabíjí víc, než by to dokázal vrah ze všech nejbrutálnější. 4/10
***
Uživatelský avatar
Milhaus
Zasloužilý člen fóra
 
Příspěvky: 5613
Registrován: čtv 30. srp 2007 10:35:05
Bydliště: Doma

Příspěvekod El Kamil » úte 08. lis 2016 22:33:11 » Re: Azriel
A to to pritom stacilo hodit do nejakeho lepsiho editoru. I webovy prohlizec uz dneska umi kontrolovat pravopis... :)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického
 
Příspěvky: 5612
Registrován: pon 27. srp 2007 5:41:00
Bydliště: In the middle of nowhere

Příspěvekod Milhaus » stř 09. lis 2016 12:28:28 » Re: Azriel
Poslední nebyla a kdyby neměla tolik chyb, byla by výš. Mně osobně hlavně vadila abence čárek a podobně, to by ti editor neopravil, nicméně bez čárek se to prostě nedá číst. To už je lepší psát krátké jednoduché věty, než souvětí bez čárek.
***
Uživatelský avatar
Milhaus
Zasloužilý člen fóra
 
Příspěvky: 5613
Registrován: čtv 30. srp 2007 10:35:05
Bydliště: Doma

Příspěvekod Milhaus » stř 09. lis 2016 17:54:36 » Re: Azriel
Ne, tam to autor akorát neumí. Ale dopadlo to s ním ještě dobře, mohlo to být horší.

"líbilo" :)

Zkus tuto verzi opravit tak, aby byla bez chyb. Opravdu se na to zaměř, zkus toho co nejvíce opravit sám a pak si to ještě nech opravit od někoho jiného a ty verze si porovnej, ať víš, kde si ty chyby udělal. Ono stejný problém budeš mít i u toho komiksu a i tam se to projeví. Ale máš možnost se v tom zlepšit. Netvrdím, že to budeš umět dokonale, ale zlepšíš se.
***
Uživatelský avatar
Milhaus
Zasloužilý člen fóra
 
Příspěvky: 5613
Registrován: čtv 30. srp 2007 10:35:05
Bydliště: Doma

Příspěvekod Vera » stř 09. lis 2016 17:56:43 » Re: Azriel
Nabízím se jako "beta-reader" :D
Já neutíkám.
Tomu se říká "zrychlený přesun na strategicky výhodnější pozice"
Uživatelský avatar
Vera
Uživatel
 
Příspěvky: 193
Registrován: pon 21. pro 2015 23:32:21
Bydliště: Mrzimorská společenská místnost

Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé