Menu

Dark Angel

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod Vojta1122 » stř 19. črc 2017 12:13:36 » Re: Dark Angel
V noci jsem to úspěšně stáhl, za chvíli se jdu podívat :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » stř 19. črc 2017 14:10:08 » Re: Dark Angel

Příspěvekod Pivl » stř 19. črc 2017 14:39:10 » Re: Dark Angel
Jinak se omlouvám za malý výpadek obrazu na konci 7mé minuty filmu ,ale nebojte, nic životně důležitého tam nebylo. Chyba renderu. :) V oficiální verzi bude opraveno. ;)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » stř 19. črc 2017 22:36:25 » Re: Dark Angel
Tak tedy ano, Máš tu, za sebou, Pivle, osm let práce a v tomto topiku více než 27 stran příspěvků. Tak už by to taky chtělo, aby některý z nich byla recenze na film, že? Nuže, tady jednu máš. Předem varuju, že recenze bude obsahovat spoilery, tak se nejdřív podívejte na film, pak na bonusy a pak teprve zkoušejte číst tento text. Je to takové přátelské doporučení :wink:

Osobně pořádně nevím odkud začít. Množstvím odvedené práce se nepochybně jedná o největší dílo, jaké tu bylo, zřejmě i o největší dílo jaké tu bylo je a bude, takže nějaké uchopení slovně, takříkajíc diskurzivně (což ovšem forma recenze holt vyžaduje) se mi osobně bude nutně jevit jako znásilňování, čehož bych se nerad dopustil. Abych se tomu vyhl, rád bych poskytl takové sebevyjádření ohledně tohoto filmu, čímž snad Pivl vezme zavděk. Na to abych posuzoval mnohé aspekty filmařské práce holt ještě nemám patřičné dovednosti a asi ani mít nebudu.

1. kapitola - úvodní text

Na začátku filmu nás dost neobvyklým způsobem Pivl obeznámí s věcmi, které ve filmu asi vůbec nemají co dělat. Ale je dobře, že tam ten text je.

Předem chci upozornit, že mým záměrem zde není nějaká apoteóza Pivlovy práce, Pivlův film to nepotřebuje, pochválí se sám. Říkám to proto, že mě tenhle úvodní text připomněl, co říkal Goethe o svém Faustovi, když jej dokončil, a bojím se, aby to přirovnání nevyznělo příliš pateticky. Nicméně, srovnání je tu na místě, řekl bych, stejně jako Goethe si mohl oddechnout, že dílo stihl dokončit před svým skonem, tak Pivl si může oddechnout, že dílo dokončil před skonem této komunity (a jak se poslední dobou zdá, ten pořád nějak nehrozí), nyní už může Pivl jen tak odpočívat a bavit se tvorbou zde, svůj hlavní úkol už má splněn. Dobře proto rozumím jeho slovům z bonuosvého textu Tam a zpět, že bylo těžké se s filmem po takové době rozloučit, ale že nemá smysl to prodlužovat. Ale jelikož jak Pivla znám, řekl bych, že s tvorbou nekončí a byl bych rád, kdyby mu ta slova, co teď píšu, byla prospěšná nejen zde, ale snad hlavně potom jinde.

2. kapitola - žánr a technika

Možná je trochu nezvyklé postavit vedle sebe žánr a techniku, ale já řkám proč ne, poněvadž Pivl tyto dva prvky dokonale spojuje tím, jak je dobře schopen se naučit pracovat s technikou - tj. všechny ty efekty atd., ale zároveň také technicky ovládnout principy žánru. Míním tím teď žánr v širokém smyslu, tj. film vůbec, protože Pivl dokonale ovládl jeho mechaniku, jak se mu podařilo dokázat již v "Z Temnot", tak i mechaniku konkrétního žánru. Toho jsme zde byli svědky - hlavně v první části filmu, která prostě vypadá jako klasický dobrodružný film. Úvodní záběry, jakkoliv byly emocionálně silné (a to myslím doopravdy), proběhly rychle a my se brzy dostali k té hlavní zápletce o hrozbě zničení světa. Hrdinovo rozhodnutí odevzdat se úkolu na záchranu světa probíhá bez jakékoli psychlogické problematizace (zatím!!!). Pivl nás potom hodně dlouhou dobu držel rozhodně v rámci žánru, že jsme o něm ani nepochybovali, říkali jsme si, ano, sledujeme akční film, na jednu stranu podobný těm, jaké tu již byly, osobně jsem si vzpomněl třeba na závěrečný film 2. řady Cordova seriálu Thorval a Eris zvaný Sin' Dorei, na druhou stranu se však jednalo o snímek hodně jiný v tom, že byl po stránce kamery, efektů, propracovanosti scén atd. na mnohem a mnohem vyšší úrovni, než to, co jsme zde v tomto žánru znali (jakkoliv to není v žádném Hiveru nebo DirectX módu!).

Jenže v druhé části filmu, tj. té, která proběhla po teleportaci zpět za mágy nás Pivl z kolejí, ve kterých jsme si pohodlně značnou, velmi značnou část filmu jeli, najednou úplně vyhodil a předvedl něco, co já nejsem s to jednoznačně žánrově zařadit, ostatně není divu, do filmových žánrů moc nevidím, a proto je snad lepší brát to, co jsem sem o žánrech napsal, s nějakou rezervou.

Nicméně to, co Pivl udělal, to bylo ohromující - zvraty, které neotáčely kromidlo děje, ale otáčely pohled na celý film, zvraty, které nebyly samoúčelné, ale smysluplné, dokonale zapadaly do celku, tady je potřeba opravdu smeknout.

3. kapitola - Odraz dějin Fanartu

Jak Pivl upozornil v úvodním textu, Dark Angel skutečně nějakým způsobem odráží vývoj tendencí fanartu, koneckonců i ve svém bonusovém textu zmiňuje, že nám mohlo přijít, že film jaksi graduje. Já bych rád poznamenal, že mě v tomto ohledu doopravdy zaujal zásadní zlom v technickém zpracování. Je to ve chvíli, kdy se Alex poprvé setkává s Martinem a Martin mu vypráví onen příběh o Andělech - tam poprvé, pokud vím, Pivl opravdy předvádí, co všechno s efekty umí, jak v nich umí být kreativní (ano, byly i věci před tím, např. pronásledování stínem v lese). Je neskutečně příznačné, že po této scéně Alex sundavá onu truhličku ze zad!

4. kapitola - Tmavost a texty: Pivlovy notorické problémy

Hlavně v úvodních částech filmu, alespoň co se pamatuju, se Pivl nevyhl svému notorickému problému, totiž tmavosti. Naštěstí to zde bylo tak nějak zkorigováno, že bylo vidět, co se děje. V pozdějších částech filmu jsem neměl problémy.

S čím ovšem přeci jen problémy byly a to po celou dobu filmy, to byly texty. Vždycky žasnu, kolik péče Pivl dá všem ostatním aspektům tvorby a pak, omlouvám se za ten výraz, tak odflákne texty. Jednak bylo značné, tj. takové, že to nešlo přehlédnout, ba ani očím nad tím nešly zavřít, množství pravopisných chyb. Občas jsem si i všiml vět, které byly v podstatě agramatické (chyby ve vazbách apod.). Pravopis se dá přeci jen nějak vyignorovat, ale tyhle prohřešky vůči grmatice, to už je horší. Zároveň by to chtělo poněkud zapracovat na stylistice i slovní zásobě, některé formulace zní dost kostrbatě na prostředí, do kterého je film zasazen. Nějaký příklad, abych tu jen tak naplácal - často se používá slovo "vědci", já si myslím, že slovo věda je v prostředí ještě zkousknutelné, ale místo vědců bych daleko radši dosadil učence, nebo něco podobného. Nebudu teď tady ty případy vypisovat, ješetě bych se stal příliš osobním a půlku textů bych Pivlovi přepsal. Abych to shrnul - ty texty nejsou tak zásadní nedostatek, ale určitě jsou zbytečnou vadou na kráse.

A taky bych nerad říkal, že Pivl nemá pro dynamickou práci s textem vůbec žádný cit! To v žádným případě, sám svůj potenciál dokonale představuje ve scéně, kdy ústřední dvojici zajmou lovci pokladů, je vysoce působivá promluva náčelníka skupiny, která začíná sice kostrbatě, ale končí neskutečně působivou promluvou: "Odveďte je do tábora, hledají přece nocleh!"

5. kapitola - Intermezzo

Než se dostanu zase k něčemu, co mám v mysli zpracované komplexněji, rád bych se zastavil u nějakých drobností, které mě tak napadly.

Opravdu musím z hlediska umělecké hodnoty ocenit zpracování scény, kdy Alex loví a jeho žena je zavražděna - nádherná videokoláž!

Další zajímavost - scéna taky z počátku "nejsem dost silný" a pár dalších promluv mi velmi připomínaly Lorda Voldemorta a - sám nevím proč - dále taky jeho viteály. Spíš jen takový můj dojem.

Taky jsem si všiml několika nových textur, byly velmi plausibilní a cenim je. Půjdou do databáze? :)

6. kapitola - Scény, jejich délka a kondenzovanost

U Pivlova filmu "Z Temnot" jsem hodně oceňoval jeho přiměřenou kondenzovanost. Naprosto ideální pro snímek o délce nižší než 30 minut, kde se člověk nemůže pořádně "zabydlet", zamilovat si až tolik jeho prostředí atp. Dark Angel se svými dvěma hodinami, to už je jiná věc, člověk by se v takovém filmu měl více sžít s prostředím. V Dark Angelovi se to děje podle mého hlavně těmito prostředky - Alexovy reflexe o světě, potom seznámění s nějakou jeho historií a prostorem (tomu možná mohl dát i trochu více prostoru) + poněkud delší záběry (ale ne až neúměrně dlouhé, jako to bylo u Maxova filmu Ten, který se obětoval) na postavy kráčející krajinou.

Samozřejmě je proti tomu i příslušný protipohyb, k němuž se sám Pivl přiznal v bonusových materiál - a to jsou vystřižené scény. Co se oné kondenzovanosti týče, je vidět, že Pivl hledá jistou rovnáhu mezi koncenzací, nějakou funkčností a naproti tomu oním "zabydlením ve světě", myslím, že se mu to docela daří, byť já osobně bych některé pochodové scény asi zkrátil. Cose týče vyřazených scén, tak s většinou souhlasím, byť bych byl asi zvědavý na to představení lovců pokladů. Povstávající kostlivci u kruhu by též nebyli špatní, ale holt pro celek se občas musí nějaké části obětovat. Ovšem tu scénu Alexovy smrti, tu bych já do filmu zařadil na 100%, klidně bych ji dal místo Martinovy nástupnické řeči. Co na mě v ní tak hodně zapůsobilo? Jsou to ty dvě ruce, které jsme ve filmu, ale i několik v trailerech vyděli se rozdělovat, vzdalovat od sebe - a tady se najednou vrací k sobě. Neskutečně dojemný moment, dojemnější snad ve filmu nebyl (a byly tam dost dojemné), za mě rozhodně škoda, že nebyl zařazen.

7. kapitola - Intermezzo II

Ještě jedno intermezzo si dovolím.

Pokud jde o logiku děje, byla adekvátní, trochu mi to skřípalo v místě, kdy se tak snadno a nespolehlivě dohodli lovci pokladů a dvojice hrdinů. Řekl bych, že Lovci by si měli svůj úspěch trochu více pojistit, tím, že nechali Alexe s Martinem takhle jít, docela dost riskovali - zvlášť, když byla jejich cesta tak nebezpečná.

Velmi mě pobavil bonus s nepovedenými záběry, přiznávám se, že jsem se u něj doopravdy smál. Kdo nekdy natáčel v Gothicu jistě taky nemohl nepocítit místy hluboký soucit s autorem :D

Pivl mluví často o tom, jak je pro něj film skutečně osobní záležitostí. Vzhledem k tomu, jak znám Pivla, musím mu dát za pravdu, byly tam scény, kde jsem přesně poznal jeho způsob uvažování a chování.

8. kapitola - Reálnost a působivost scén

Další věc, které jsem si velice vážil na Z Temnot a kterou zde Pivl úspěšně dotáhl ještě dál, byla snaha přilížit to, co je vytvářeno ve hře, co nejvíc realitě - mluvím teď o pohybech postav atd. Všichni víme, že je těžké v Gothicu natočit akční scénu tak, aby vypadala doopravdy akční - to se ovšem Pivlovi povedl a že k tomu musel použít mnoho prostředků! Efektivní střih, díky kterému například pád chňapavce ze skály vypadal plynule, nespočet využití greenscreenů, napínání MARVINu až na pokraj jeho možností a samozřejmě efekty.
Obrázek

Pivlovo umění pro mě přineslo největší plody v těchto scénách:
1) Boj s černým trollem - ať už v původní či nakonec použité verzi.
2) Boj se zombiemi v chrámu: tady jsem vyloženě žasnl, díval jsem se na scénu s otevřenou pusou, chvíli jsem tak nějak vnitřně jásal. Neskutečná dynamika, zpomalování a zrychlování záběru, prostě boží, asi lepší než hrdinův tanec v JENIKovu Wake Up Dead. (Ale i další bojové scény stály za to!)
3) Sen při první noci v "prvním světě": pro mě asi nejlepší scéna z celého filmu. Krásné efekty, atd., ael hlavně výborné načasování a sestřihání v momentě, kdy se sen mění v noční můru, výtečně přepracování Martinovy jizvy v polozombieksicht atd. A fakt, že jsem se při koukání lekl. Mimochodem je také výborné, jak se pohled na tuto scénu člověku změní po té, co dojde k oněm zásadním zvratům v druhé části filmu.

K efektům bych ještě dodal tolik, že byla vidět neskutečná píle - například i berušky, která lezla po listě, ale například ve zmiňovaném snu musel Pivl vyrábět stíny od onoho podivného světélka. Skvělé.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » stř 19. črc 2017 22:36:49 » Re: Dark Angel
9. kapitola - Co říci závěrem?

Co říci závěrem? Asi v prvé řadě to, že jsem k tomuto dílu ještě neřekl své poslední slovo, je spousta věcí, které mě napadly a nenapsal jsem je sem, protože jsem je zrovna zapomněl - ale jak řkám, snad na ně ještě dojde.

Ze začátku jsem mluvil o velikosti díla a pro naše Gothicz končiny jsem používal superlativy. Myslím si, že bychom si tento moment měli vychutnat, protože s téměř stoprocentní jistotou zaručuji, že nic podobného se tu už opakovat nebude - vzhledem k tomu, že Pivl už nic dalšího v rozměrech Angela dělat nebude. Proto čile komentujme a diskutujme, podobných příležitostí bude málo. Přeci jen jsem neříkal, že toto dílo je největší, jaké jsme tu měli. Takhle mnoha kvalitami, jako jsou například efekty, mnohost práce, inovativnost určitě je - teď je ještě ta otázka, která už v menší míře záleží na filmu samotném, jak se Angelovi podaří prosadit se mezi již zaběhnutými a tradičními pracemi, které tu máme - jak rádi ho budou mít diváci, jak rádi ho budou komentovat a taky jak hodně ovlivní další tvůrce - velká příležitost teď před Khoriniským drakem! (Mimochodem, ten Kamilův nápad s překlady do angličtiny by stálo za to realizovat!) Ostatně, tohle dílo je veliké povzbuzení pro tvůrce. A pokud někdo váhá, jestli se do Draka přihlásit, ať se na tohle všechno podívá, chuť tvořit se dostaví okamžitě.

No, jak říkám, určitě jsem mnohé zapomněl, snad ještě něco dodám. Omlouvám se za jistou rozvolněnost formy textu a za to, že tam je jen jeden obrázek. Ale snad bude mít pro tebe, Pivle, nějaký smysl, protože těch tvých osm let práce, věř tomu, smysl mělo - a patří ti za to velké díky!
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » stř 19. črc 2017 23:36:14 » Re: Dark Angel
Tak už mám staženo. Vidím to na hezký páteční večer :)
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Pivl » sob 22. črc 2017 10:07:49 » Re: Dark Angel
To to nikdo jiný ještě neviděl? :cry:
K vojtově spisu / recenzi se vyjádřím zitra. Film ve zkrácené verzi na youtube bude asi cca ve středu.
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod El Kamil » sob 22. črc 2017 13:09:23 » Re: Dark Angel
Já u toho včera večer usnul, ale v poho, já usinam u všeho, co sleduju v horizontální poloze :D jsem teď v pulce filmu, dokoukam zítra :)
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod JENIK » sob 22. črc 2017 18:01:19 » Re: Dark Angel
Joudové jde vám to stahovat?
Pivl píše:To to nikdo jiný ještě neviděl? :cry:
K vojtově spisu / recenzi se vyjádřím zitra. Film ve zkrácené verzi na youtube bude asi cca ve středu.

Tak na FB to musíš jebnout
JENIK
Uživatel

Příspěvekod DoubleD » sob 22. črc 2017 18:35:17 » Re: Dark Angel
No v pondělí to mám v plánu po GoT tak pak během uterka předám zpětnou vazbu :-D

Bohužel vydání vyšlo na moc naplněné období :-D
DoubleD
Uživatel

Příspěvekod Lordan » ned 23. črc 2017 16:35:25 » Re: Dark Angel
Ač již na fóru má činnost ustala, Dark Angela jsem si nemohl nechat ujít. Sice mi to chvíli trvalo, ale dostalo se na něj a nyní pln dojmů píši svou reakci.
Nevím ani, jestli mohu napsat recenzi, která by byla shodná s těmi, které jsem zde na fóru psal obvykle. Vše jsem hodnotil vždy jako fanartové dílo, cenil inovace, nyní už se přede mě dostalo dílo, které mohu ohodnotit čistě jako film.
Na úvod bych chtěl Pivlovi poděkovat, že svůj projekt nakonec skutečně dokončil. A taky za příjemně strávené odpoledne, které se zdá být v porovnání s osmi lety práce takřka směšné.
Efekty byly naprosto perfektní. Ke konci filmu ještě poutavější než na začátku (natáčel jsi chronologicky?) Magické souboje, padající kameny. Perfektně efekty napomohli akčním scénám a bojovým, úplně se ti podařilo vyhnout gothicovským mlátičkám. Některé scény byly opravdu napínavé - hledání klíče od portálu při souboji se stínovou šelmou a mnoho dalších. Velmi pěkná byla i práce s kamerou a hra světel a stínů.
Hodně mě tentokrát oslovil příběh. Na začátku byl sice úvodní výklad trošku moc hrrr a bál jsem se, že půjde o klišé, konec však vše velmi vylepšil. Vhodně byl zvolený i soundtrack a příjemně doplňoval film. Škoda, že tak kvalitní snímek není dabovaný. Na druhou stranu neprofesionální dabing by mohl uškodit i jeho vážnosti.
Za mě je to největší filmařský počin, který máme tady na fóru a vůbec ho považuji za vyvrcholení českého gothic fanartu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Pivl » ned 23. črc 2017 20:58:20 » Re: Dark Angel
Vojta1122 píše:Tak tedy ano, Máš tu, za sebou, Pivle, osm let práce a v tomto topiku více než 27 stran příspěvků.

Vojta1122 píše:No, jak říkám, určitě jsem mnohé zapomněl, snad ještě něco dodám. Omlouvám se za jistou rozvolněnost formy textu a za to, že tam je jen jeden obrázek. Ale snad bude mít pro tebe, Pivle, nějaký smysl, protože těch tvých osm let práce, věř tomu, smysl mělo - a patří ti za to velké díky!

Tyhle a další vty prostě hrozně zahřejí. Ten pocit, kdy vydáte 8 let trvající práci ven a to jediné, co vás už může zklamat je to, že první ohlas bude negativní a ono přijde něco takového... Opravdu moc díky za skvělé spisky. Mám hrozně rád, jak své recenze bereš obrovsky subjektivně a vypisuješ nejen snahu o objektivní názory, ale čistě subjektivní myšlenky přímo k dílu. Byť samozřejmě spousta z nich měla možná vyznít jinak, mám já pak skvělou zpětnou vazbu o tom, ja kto na koho zapůsobilo a nemluvě o tom, že člověka jako jsem já hrozně baví vidět, že je někdo, kdo nad dílem podobně přemýšlí a hledá za tím své řirovnání k věcem, které už viděl. :) Opravdu moc díky za všechna ta slova chvály. :)

Lordan píše:Efekty byly naprosto perfektní. Ke konci filmu ještě poutavější než na začátku (natáčel jsi chronologicky?)

Ano, ano, natáčel jsme chronologicky. :) Právě proto jsem psal v úvodu videa, že se ve filmu jaksi odráží i jisté filmové trendy ve fanartu - Ta pokročilost efektů a střihu prostě i tak trochu odpovídá vývoji fóra a mé osobní tvorby. :)

Lordan píše:Hodně mě tentokrát oslovil příběh. Na začátku byl sice úvodní výklad trošku moc hrrr a bál jsem se, že půjde o klišé, konec však vše velmi vylepšil. Vhodně byl zvolený i soundtrack a příjemně doplňoval film. Škoda, že tak kvalitní snímek není dabovaný. Na druhou stranu neprofesionální dabing by mohl uškodit i jeho vážnosti.
Za mě je to největší filmařský počin, který máme tady na fóru a vůbec ho považuji za vyvrcholení českého gothic fanartu.

Hrozně si cením toho, jak jste z mého díla fakt rádi a že si myslíte, že ta práce za to stála, protože to samé jsem si dobrých 6 a půl roku opakoval také a teprve v posledním roce a půl už jsem o tom celkem pochyboval a tak jsem za to opravdu neskutečně rád. :) Obrovsky děkuju za krásnou recenzi a superlativy. :) A to, že i samotného Lordana hodně zaujmul příběh je pro mě vyznamenání opravdu velké! :) Díky moc! :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Janp » pon 24. črc 2017 18:11:51 » Re: Dark Angel
Nerad trhám partu, ale mně se ten film nějak zvlášť nelíbil. Bylo to takové tmavé nemastné-neslané cosi. 8 let práce na něm rozhodně podepsalo, ale ne zrovna kladně.

Takové jsou moje první pocity po shlédnutí, pokud by někoho zajímal můj názor nějak víc (o čemž pochybuji), nejspíš napíši i nějakou větší recenzi.
Janp
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pon 24. črc 2017 18:52:33 » Re: Dark Angel
No, mě ten názor docela zajímá, protože takovýhle postoj docela potřebuje odůvodnění, jestli má být zastáván.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » pon 24. črc 2017 18:57:32 » Re: Dark Angel
Janp píše:Takové jsou moje první pocity po shlédnutí, pokud by někoho zajímal můj názor nějak víc (o čemž pochybuji), nejspíš napíši i nějakou větší recenzi.

Autora dozajisté zajímá jakýkoliv názor. :)
Jen doufám, že Dark Angel není první film z Gothica, který jsi viděl. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

PředchozíDalší