Menu

Poslední Vzdor:Počátek

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod RavenGameCZ » pon 23. led 2017 16:15:35 » Poslední Vzdor:Počátek
    Poslední vzdor:Počátek

Datum vydání: 16.12.2016
    Autor: RavenGameCZ
    Délka: 23 min
    Prostředí: Gothic 1
    Doba: před a během vzniku bariéry

!! Český dabing !!

Děj:
    Příběh inspirovaný událostmi před vznikem bariery....
    Jednoho dne se obyčejnému kopači navždy změní celý život,když se setkává se záhadným vězněm,od něhož dostává nabídku a následně se během souhrou náhod připojuje k bandě zločinců. Díky těmto událostem zjístí,že není tím obyčejným kopačem za,kterého se celou dobu považoval...

RavenGameCZ
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » úte 24. led 2017 14:41:56 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Zatím jsem viděl trailer, poštěstí-li se, podívám se večer na celý film a zanechám i komentář. Vypadá to zatím docela slibně, byť i kritické výtky asi budou. Jinak, nutno říct, že nedostatkem shlédnutí netrpíte :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » stř 25. led 2017 1:03:55 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Musím říct, že tento objev na fóru mi udělal mimořádnou radost a vlil zase novou chuť tvořit do žil. Strašně rád jsem zavzpomínal, jak jsme s Lordanem před šesti lety (ano, až takhle velká doba to je!), když jsem slyšel dabing (a mimochodem, po teprve tak dlouhé době se zase někdo dabingu odvážil!).

Pokud jde o film samotný, je samozřejmě vidět, že mu ještě chybí preciznost a dovednosti, s nimiž se setkáme třeba u Pivla nebo JENIKa. Následující poznámky, které sem napíšu, je proto třeba vnímat (byť se mi taková stylizace osobně moc nelíbí), jako tipy od staršího a zkušenějšího než jako nějakou snahu o strhání filmu.

Nejvýraznějším prvkem, jakým tento film v současném kontextu zapůsobí, je nepochybně dabing. Takový počin nelze než chválit, nicméně soudím, že je též možno jej vylepšovat. Intonace a zabarvení hlasu jsou často zbytečně přehnané. Tuším, že zabarvení se snaží překlenout věkovou propast mezi dabérem a postavou - osobně bych spíše uvítal autentický hlas, třeba trochu upravený třeba v Audacity, jak jsme to onehdy dělali s Lordanem. Nutno říct, že naše hlasy tehdy, bylo nám nějakých patnáct a naše hlasy se na postavy hodily ještě méně. V hlase jako by totiž byla tušit jistá nadsázka, která se nehodí k dílu vážného, neparodického charakteru. Intonace dabéři občas přehánějí, občas se trochu míjejí se situací. Režisérovi bych doporučil nebát se dabérům některé repliky klidně vracet, oni se určitě neurazí :)

Ruku v ruce s tímto samozřejmě jdou dialogy. Některé vyznívají poněkud nedůvěryhodně, některé se příliš nehodí "vypadám snad jako někdo, kdo by nosil roucho ohně?"), celkově místy vypadají poněkud neohrabaně.

Stejně tak scénář - nechme teď stranou některá kritéria, tomu, kdo hrál hru, bude děj určitě připadat zajímá, ježto se vztahuje ke hře kterou hrál a jejíž svět i postavy dobře zná. Zaměřil bych se zde na nějaké nesrovnalosti - například postavy mají záměr postavit vor a doplout s ním až na pevninu. Postavy nevědí o existenci skalní pevnosti. Hlavní hrdina se do ní vydává sám s náskokem. Apod. Tohle jsou takové zbytečné kazy, scénář zde mohl být vystaven důsledněji.

Malá poznámka - skřetí území není na severu.

Můj poslední blok poznámek by se týkal techničtějších aspektů filmu. Za prvé - film by si zasloužil více práce s kamerou, více přibližování a oddalování, více pohybu. Také trochu více šikovnosti s jejím úhlem atd. Černé přechody jsou ve filmu místy moc rychlé, někdy oddělují moc krátké scény, někdy je zase na obrazovce zbytečně moc dlouho tma. Některé záběry při dialozích jsou postaveny opakovaně za sebe s účelem protažení délky - při záběrech na Bariéru v pozadí to výrazně kazí dojem. Další věc je Marvin - byť je práce v Gothic 1 zatraceně těžká a velmi oceňuji, že se do ní někdo pustil a dokonce tam udělal hromadné scény s mnoha postavami, určitě nabízí více možností - už jen měnit postavám typ chůze a film bude věrohodnější.

Ještě jedna věc - soundtrack: ačkoliv se děje ve světě Gothic, hudba z jednotlivých dílů hry tu určitě je na místě - ale nesmí se nadužívat. Soundtrack ze Zaklínače už má místní komunita taky moc naposlouchaný, nebál bych se sáhnout k dalším zdrojům.

Tak to by bylo ode mě všechno, ještě jednou prosím, nevnímat toto jako nějakou kritiku, která se snaží najít nejvíce chyb, nýbrž jako snahu co nejvíce pomoci autorovi, jak zapracovat na své tvorbě. Já věřím, že autor a dabéři získali cenné zkušenosti a o to víc se těším na další díl, protože musím říct, že jsem se velmi mile bavil :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod sleeper » stř 25. led 2017 17:45:25 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Ó, nový fanart! Super počin! :wink: Zatiaľ som to nevidel celé, nemám teraz čas (ako vážne, mám skúšky :P ), tak len pár poznámok. Páči sa mi zakomponovanie hudby, zatiaľ na mňa pôsobí príjemne, neruší, dopĺňa atmosféru. Takisto jednotlivé scény na mňa pôsobia dobre, kamera, rozmiestnenie postáv, strih. Má to určitú atmosféru, príbeh nevyzerá zle. Ale, možno budem sám, ale mňa naopak ten dabing ruší a k postavám mi nesedí. Celkovo, zatiaľ to vyzerá slušne. :wink:
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Lordan » stř 25. led 2017 23:40:40 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Super počin! Pokračování na téma vzniku dalších táborů? Docela by to sedělo. Pokusím se to malinko rozebrat, byť většinu nedostatků, na kterých se dá pracovat, už zmínil Vojta.. Budu spíš možná konkretizovat jednotlivé pasáže.

Úvod, než dojde k dialogům je výborný, hezky uvede do děje a zmíní vše podstatné na tak akorát vystačující déle. Zbytek by si naopak k příběhu, který není až tak strohý zasloužil snad nějakou tu scénu navíc. Na druhou stranu, jsem spíše fanouškem toho, když děj pěkně krájí kousky dopředu a zbytečně se nevleče, ale zde je tempo místy možná až zbytečně moc rychlé. Ještě se k tomu dostanu. Problém bych viděl u dlouhých černých proluk ve střihu, jak už zmínil Vojta.

Úvodní část bych viděl do předání dopisu. Zde je skutečně malinko moc uspěchaný dialog, který nepůsobí příliš dobře, když jde Grimmes s hlavní postavou. Asi bych jej zhodnotil i jako nejslabší z filmu, dialog skočí z jednohotéma na druhé bez jakéhokoliv přechodu. Hlasy v dabingu zde jsou celkem v pohodě. Než na scénu přijde Goméz. Ten má opravdu trochu moc drsný hlas. U kamery nevidím takový problém v její statičnosti. Ostatně, u svého prvního filmu (vlastně zatím jediného), jsem také nevěděl, jak s kamerou lépe pracovat. Spíše je trochu na škodu místy její zvláštní pohyb, nebo úhel. V případě první části je to část, kde kopáči kutaj rudu. Na takové pohyby kamery bych si dával pozor a používal je jen opravdu opatrně.

V další části, řekněme až do objevení dopisu v pevnosti, se objevuje první akční scéna. Zde jsi trošku opatrný,ale chápu, že natočit slušně akční scénu v gothicu je složitější. Tak jsi to vyřešil sérií několika krátkých střihů. No, vyloženě špatně to nepůsobí, jen je to trošku škoda, člověk se na takovou scénu ve filmu z Gothica vždy těší a pak je o ní jakoby ochuzen. Hodně se mi líbil dabing Ur-Shaka. Spolu s hlavní postavou bych řekl nejlepší hlas ve filmu. Ve skalní pevnosti pak na mě působí trochu zvláštně samomluva hlavní postavy... Ale chápu, že zde se jiné alternativy hledají těžko. Vůbec sdělování myšlenek je u filmů docela problém. :D

Poslední část bych prostě označil zbytek. U první výpravy do hradu byla opravdu velmi špatně použitá kamera v knihovně. Zajímavé bylo zpracování záběrů z klece, to se mi docela líbilo. Po osvobození už vše směřuje k finální bitvě. I zde mě trošku mrzí, že akční pasáž byla dost osekána. Na druhou stranu mi přijde jako zajímavý nápad propojit to s úvodním videem z Gothicu. A sedlo to tam fakt perfektně, ten útok kopáče například opravdu výborně. Pak tam máme rozuzlení, krátký zápas a konec.

Suma sumárum bych počin hodnotil jako povedený. Je to podle mě druhý film na fóru s více než jedním dabérem (pár krátkých počinů s jedním dabérem už tu tuším bylo). Film technicky nestačí na současnou špičku fóra, ale je to taková klasika filmů ze starších časů. Dabing není jedinou silnou stránkou. Děj slušně odsýpá (byť by si podle mě zasloužil přeci jen ještě těch pět - deset minutek na rozvedení akčních scén a nějakého dialogu k dobru). A zpracovává po svém téma z historie Gothicu, což je za mě super. Navíc se jedná film z Gothica 1. Až tolik takových počinů tu není. Hudba a ozvučení v celém filmu neohromí, ale příjemně jej doplňuje. U dabingu ještě musím pochválit poměrně čistý hlas. Tak jako u Vojty dodávám prosbu, aby má kritika nebyla brána zle. Film jsem si užil, což si myslím, že svědčí o kvalitách, které dílo má.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod RavenGameCZ » čtv 26. led 2017 12:28:22 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Všem děkuju za komentáře a rady, kterých se můžu držet u pokračování fimu :) Popravdě řečeno,mě k tomuto počinu,kdysi dávno inspiroval právě Versus a láska k sérii Gothic. Neměl jsem s vytvářením filmů přes Marvin Mod, žádné zkušenosti a v prvopočátku jsem ani neplánoval další dvě epizody. Měl to být pouze takový speciál k dovršení určitého čísla odběratelů na mém kanálu, ale později jsem pochopil jaké je v tom kouzlo. Mnohdy mě tížil čas, takže některé scény byli propracovanější a jiné méně. Dokonce jsem tápal mezi vytvářením filmu z Gothic 2 místo G1. V druhém díle bylo právě vše jednoduší (lehčí práce s Marvinem a jednoduší práce kamerou ). Nakonec jsem rozhodl pro první díl, který mi také vzal hodně nervů :D Postavy neposlouchaly, při večerních scénách jsem musel vše stihnout do rána, kamera často blbla a to nepočítám kolikrát mi hra během natáčení spadla :D Nakonec z toho něco vzešlo a ten finální pocit zato stál :) Co se týče dabingu, tak jsem mnohdy, kvůli němu musel zkracovat texty. Dát dohromady pár lidí, kteří by vydrželi až do konce a poslali text včas byl taky oříšek a těm co vydrželi neskutečně děkuju. Dokonce jednou hrozilo, že bych musel dabovat mnohem více postav než jenom jednu, takže chápu jaké jste to měli během vytváření Versus těžké :)

Ve finále to dalo neskutečně zabrat,ale stálo to zato :D
RavenGameCZ
Uživatel

Příspěvekod Lordan » čtv 26. led 2017 13:25:27 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
S tím dabingem tomu naprosto rozumím. Ve Versu je několik dabérských dvojrolí. Řešil jsem to tenkrát tak, hlavně aby nějaký dabér nevedl dialog sám se sebou. :D A ještě pak pomocí dabérovy schopnosti neznít dvakrát stejně. Každopádně bude super, když se tu další dva díly objeví. Nevím, jestli už je máš rozpracované, ale bylo by fajn třeba zkusit nějaké střihačské studio, kde můžeš dodatečně manipulovat s kamerou. To filmu opravdu přidá dost a nestojí to zase tolik práce. Čistě ta kamera v Gothicu má zkrátka omezené možnosti. Jinak držím palce.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 26. led 2017 15:06:45 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
RavenGameCZ píše: Popravdě řečeno,mě k tomuto počinu,kdysi dávno inspiroval právě Versus a láska k sérii Gothic.

Jakožto spoluautor pociťuji velkou hrdost a jsem rád, že dílo práv k něčemu takovému (konečně!) inspirovalo :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » ned 29. led 2017 23:03:35 » Re: Poslední Vzdor:Počátek
Tak jak jsem psal pod váš příspěvek na fb, tak píši i zde...

Film je to na první takový počin velmi kvalitní. Nápad je super, pár věcí samozřejěm to chtělo promakat a hodně to těží na tom, že to prostě navazuje na herní sérii, takže to může oslovit naprosto každého, kdo jen hru hrál a ne i někoho, kdo musí být trošku zaměřený do našeho fanartu. Hodně se mi líbila první část filmu, kde se všechno odehrává na známých lokacích, všechno tam funguje jak má. Gomez za mřížemi v dole byl parádní. Druhá půlka a vyvrcholení bylo už o trochu slabší, nicméně furt to bylo výborné.
Co se týče technického zpracování tak jasně, máme tu lepší kousky, ale mě se líbí, že na to, že to byl váš první film z Gothica (i když tedy vy už s video tvorbou a střihem zkušenosti máte), tak jste se tam vyvarovali hrozně moc takových těch zbytečných chybek, které tam má i většina autorů až do dnes. Tedy musím říct, že v tomto ohledu to na mě působí i lépe než zmiňovaný versus. Nemluvě pak o dabingu. Samozřejmě Versus je super, žádná výtka proti, protože to byl první film tady, tehdy kvalitní mikrofony neměl úplně každý a tak, nicméně váš dabing je opravdu povedený. Samozřejmě by to asi chtělo nějaký lepší dohled nad tím - Sejít se někde a udělat to spolu pod někým, kdo přesně bude diktovat, jak má vypadat intonace a tak, ale to je prakticky neuskutečnitelné a stálo by to hrozně moc času.
Ve finále jsem strašně rád, že jste s tím přišli sem. Jakmile trochu uvadne rozruch po vydání kreslířské soutěže, hodím vám to i na náš facebook, taková díla tu nejsou každým dnem. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra