Menu

Vesnice Černolesí

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod Vojta1122 » pát 09. zář 2016 22:41:26 » Vesnice Černolesí
Obrázek

Lidé odjakživa mezi sebou soupeří. Světem zmítají války a krev teče proudem.
Ale ač se tento svět může zdát až příliš nehostinným, je zde třeba nemnoho,
aby dal vzniknout místu klidu a míru.

Černolesí je tímto místem. Zasazena mezi hluboké lesy na konci světa, nezná válek
a jelikož je příliš malá, aby mohla někoho zajímat, tak se jich ani nebojí.
Její obyvatelé mají mnohem spíše strach z noci a minulosti. Proti těmto soupeřům
vybírají ze svého kruhu vždy jednoho člověka a ten zahání strach.

Přišel den, kdy musí vesničané pohřbít svého druha Georga, vytrvalého
hubitele strachu, muže, jenž dovedl být svým bližním vždy oporou.
Jak si s jeho prací ovšem poradí David, jeho mladý,
věrný a zamilovaný nástupce?

YOUTUBE

Žánr: Drama, Mysteriózní, Thriller
Délka: 44 minut
Znění: CZ titulky

Obrázek
Plakát
Mapa Vesnice

Postavy
Anna
Bylinkářka Tereza
David
Elis
Otec Mikuláš
Kovář Fred
Lovec Jan
Dřevorubec Lukáš
Rychtář Jarek

Vysvětlení tagů:
Ponožka - zdánlivě nese ve filmu pouze lechtivý význam.
Soutěž - ???
Hod - ???
Listina - je čímsi cizím.
Jméno - ???

Hrad - je ještě děsivější než lesy.
Duchové - přináší strach i pomoc.
Rodina - Což není ves, kde se všichni znají a závisí na sobě, rodinou?
Pes - Štěkot psa dává jistotu, že přátelé jsou nablízku.
Noviny - jsou vše, o čem tento film jest.

Genocida - Bonusy se vyplatí číst.
Voják - je stejně cizí, jako listina.
Záchrana - Je záchrana bytí záchranou života?
Lítost - bývá mýcena.
Soud - ???

Nákaza - Rodí se v člověku jeho nejhoršími zážitky.
Noc - je zdrojem strachem.
Oheň - ukončuje životy.
Přežití - Snaha o něj může přinést smrt.
Havran - Havranovy skřeky jsou zlou přezvěstí.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » stř 14. zář 2016 21:28:31 » Re: Vesnice Černolesí - Vojta1122
Obrázek
Nutno říci, že i letos jsem byl o něco blíže k Vojtově tvorbě než ostatní.
Již mi sice nebylo do výrobního procesu umožněno nahlížet tak jako loni, ovšem musím říci,
že i letos Vojta obrovsky a pilně pracoval a myslím si, že je to vidět. Především bych mu rád
poděkoval za další famózní snímek a za věc, kterou ostatní známí autoři neudělali
- Odvděčili se nejen našim chlebodárcům, kteří kupují ceny tím, že vytvořili snímek,
ale také mě, protože i organizace takové soutěže stojí nějaký čas a já jsme rád,
že jsem soutěž pořádal alespoň pro něco takového, když už jiná přihlášená jména
si ten čas nenašli. Tedy díky Vojto.

Rozhodl jsem se rozdělit hodnocení do dvou částí - Deníkové zápisy, které jsme si psal
při prvním shlédnutí a pak z finální recenze, kde jsem film shlédl třikrát a mohl si tedy udělat
opravdu objektivní závěr. Udělal jsme tak do dvou odpovědí, proože by se mi t dohromady
do jednoho příspěvku nevešlo. Recenze je o příspěvek níže.

Obrázek

Úvodní scéna - Paráda, sice přehnaně moc prostoru zabírá kaple, ale jinak pecka, hudba, ptáci, vše super, tohle bude atmosférický snímek! Jsem natěšený!

Bum, změna rytmu z veselé hudby do smutného pohřbu - Zajímavé, nevšední střih, píšu si plus.

Titulky - Trochu mi vadí, že mezi jejími střihy nejsou alespoň krátké mezery a často se střídají společně se střihem, není to úplně zápor, ale člověk, který dočte titulky dříve, podívá se na scénu a ta se změní pak pozdě reaguje na titulky a nestíhá, zvyknu si...

Úvodní scéna za mnou - JENIKův pohřeb byl pokořen, parádní hudba, super dialogy, mnoho postav do začátku, výborná, ale i trochu podivná atmosféra na pohřbu, podivné scény, snad se v tom rychle zorientuju. + za fajn přechod do krbu.

Poznámka - Lens flary (světelné efekty) fajn, ale nedával bych je všude, určitě ne do ohně, kde to bije do očí.

Sakra divná atmosféra pokračuje, tentokrát ne díky scénám, ale té kabarení hudbě.

Holy shit, ta černá ženská - Anna? Je sakra děsivá.

What the hell? Uhlem? Vážně? Jsem na 8 minutě a ten film se nechutně zvrhává a začíná mě děsit, to je... Velmi dobře.

Oh bože, člověk v tom má guláš a přijde další postava... Trochu mi to připomíná Tarantinův poslední film.

Sexuální scéna - jen palec nahoru.

Hmm, zajímavý styl, zřejmě to vyprávění noc za nocí bude pokračovat dále, to se mi moc líbí, opět takový Thrillerový styl, uvidíme, co všechno se za den stalo, jen jedna věta - Ta Elis je asi pěkná kráva. :D

Bohoslužba - Sakra začínám mít pocit, že každá ta postava v tom filmu má nějakou roli a bude mít ještě velkou roli, ale zatím moc nevím, co se děje, všechny postavy jsou po pohřbu nějaké jiné a prokletý popel? Kněz ví něco spešl.

Annu zřejmě ovládá duch, ok, ok, první důležitý fakt, co snad vím na 100%.

Omeleta made my day.

Ve vesnici se zřejmě připravují vzpouru proti novému králi nebo mi taky nedochází, na co meče, nejen kněz ví něco spešl.

Prokletý les? Nebo to mají ty sekery vážně tak tupé?

Počkat... Anna řekla hlavní postavě, že mají mít s Elis poslední noc na pohřbu a teď se spolu vyspali zase? Tak teď nevím, co to mělo znamenat...

Jedna z postav asi neodchází do města jen tak, to by byla moc zbytečná scéna...

Lhvier je nádherný - padající listí totálně přikreslilo scénu... Aneb scéna s bylinkářkou totální horor, parádní atmosféra. Bylinkářka je taky divná, všichni jsou divní až na Elis a toho jejího jebače, jehož jméno si asi nezapamatuju. Něco tu smrdí. Sice tomu filmu zatím nerozumím, ale ŽERU HO.

Ok, poblázněná Anna zřejmě ukradla meče a zabila dřevorubce, ale všici čumí na Elis... Jáj.

What? Co ten poručník krále mele zase? Ok, dávalo to lehce smysl, už zase nedává.

Sakra, ten film je zamotaný, jenže se nezamotal před diváky, je tam deset zvratů a jen dva z toho jsou před kamerou... netuším co se děje, netuším, co se dělo.

Perfektně střižený lens falre na lampě při pohybu hlavy Elis - Paráda.

Loupež - Fajn zpracovaná, jen možná zbytečně dlouhá... Další zvraty, ale netuším, jaké budou mít následky...

Co se to jako stalo? Netuším, fakt ne... To jako ten film má nutit člověka domyslet si celý příběh sám?

Ok, potvrzeno od Vojty... No, musím nejmíň ještě jednou, takhle rozpoložený rozhodně nemůžu psát recenzi....
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Pivl » stř 14. zář 2016 21:29:11 » Re: Vesnice Černolesí - Vojta1122
Obrázek
Vojta letos vsadil na nevšední scénář a sám mi několikrát psal, že se svým scénářem není letos spokojený... To, že jsem mu nemohl dát žádnou radu a netušil jsem, o co jde, bylo možná dobře - Řekl bych mu totiž, ať do toho dle vůbec nejde a nejen že by Vojta měl pak ještě větší časový skluz a na filmu by se ještě víc podepsala časová tíseň, ale hlavně bychom přišli o poněkud jedinečný film ve fanartové sekci našeho fóra.

Obrázek
Od začátku mě přemáhal pocit, že vidím něco podivného, zároveň jsem si ale nebyl jistý, že opravdu každá scéna bude pro film důležitá, protože vypadaly příliš všedně - Tedy až na spousty podivností. Od začátku jsou nám totiž servírovány scény jako pohřeb, hostina a vše kolem v krásném kabátu L'hiver edition, ve kterých se dějí věci, na které v obyčejných filmech nenarazíte, od podivných rozmluv hlavní postavy s obyvateli města (není snad jediná postava, která by neřekla jedinou nemístnou nebo naprosto nečekanou a do dosavadního průběhu nezapadající věc)

Když se po rozpačitém a pro člověka, který film vidí pouze jednou, nepřehledném intru (rychlé střídání postav na scéně, o kterých, pokud si člověk nepřečte bonusy, moc netuší) v podání pohřbu a hostiny přijde hlavní vyprávěcí linka - Tajuplné vyprávění Davida, jakožto nového nočního strážce. Skvělý nápad, výtečně zpracovaný, člověk během této pasáže dostává indície k příběhu, začíná si dělat vlastní názory a představy o tom, jak to celé probíhá, ovšem pak zase přijdou další a další podivnosti a zvraty (v některých případech dokonce vidíme jen následky zvratů a samotné zvraty jsou nám skryty), které celou teorii postaví na hlavu a divák vlastně neví, co se děje.

Obrázek

Obrázek
Po třetím shlédnutí už jsem si stihl udělat opravdu vlastní názor na to, jak to celé dopadlo a jak to celé vypadá. Bohužel, Vojtova myšlenka - Ukážu vám, co se ve vesnici děje, vy tomu dejte logiku, je sice geniální a je to skvělý nápad, na druhou stranu aby ji člověk do filmu dokázal vhodně vložit a dát tak divákovi jasné poselství je už sakra velký filmařský kumšt a narvat jí do filmu z Gothica - To už je trochu nadlidský úkol, když na tvorbu máte jen necelé dva měsíce.

I autoři v reálných filmech se o toto pokoušeli a z těch, které jsem viděl, film nejvíce připomíná již legendární klasiku tohoto žánru (a jeden z nejuznávanějších filmů za režii vůbec) - Donnie Darko. V čem je film jiný než Vojtova vesnice? Zřejmě do filmu nedává tolik nelogických a člověku neviděných zvratů. Prostě Donnie nám ukáže vše, co potřebujeme vidět, abychom si udělali názor. Zatímco u Vesnice Černolesí, je nám toho skryto až moc. Být to Tarantino a jeho poslední film, po příchodu královské armády do Vojtovy vesnice, by přišel restart a vysvětlení - Celý příběh z pohledu jiné postavy a musím říci, že by to pak bylo o něco lepší, o něco epičtější a hlavně - Člověk by neměl takový Mind blown po uvidění titulků.

Obrázek

Obrázek
Jestli ovšem mohu před něčím sklonit, tak je to Vojtův pokrok v technice a ještě větší pokrok ve výběru hudby (i když jsem si myslel, že lepší už to být u něj nemůže). U Vojty je razantně vidět, že začal konečně sledovat nějaké filmy / seriály, protože střih už nevypadá amatérsky, úhly kamery jsou výborně a k tomu přidává své typické výborné slazení hudby a zvukových efektů. Co z toho plyne? Úžasná atmosféra. Jestliže nám Vojta servíroval podivnosti všude, kde to šlo, mělo to rozhodně jeden velký prospěch - Už od hostiny jsem měl sakra bobky na krajíčku a i když to pár scén vylepšilo, přišla po chvíli zase nějaká jiá, která mě do té temné atmosféry vrátila.

Abych nezapomněl, nejen kamera, ale tentokráte i efekty zdobí Vojtův film. Od lens flare efektů (jenž se do filmu hodily, ale často mě i dost rušily a Vojta jimi rozhodně měl více šetřit), po výtečné textury (a řekl bych, že i lepší než loni) a omeletu, která se do grafického stylu Gothica vyloženě nehodila, ale donutila mě se alespoň jednou za film usmát. (Když nepočítám naprosto bravůrně zvládnuté sexuální scény). Mimo to, Vojta skvěle spojil marvinové věci s postprodukčními (například oheň při pohřbu), využívá spousty animací a film je prostě obrovsky koukatelný, i přes to, že něteré scény by nemusely být tak dlouhé.

Obrázek

Obrázek
Velmi se mi líbí, že prakticky víme o každé postavě z vesnice něco. Obrovsky rozrostlý systém vztahů a jejich následků ve vesnici působí až románovým dojmem, ale zároveň působí na diváka opět hrozně bordelářským způsobem. Postavy jsou reálné, každá mluví jinak, každá má vlastní textury, a všechny působí skvěle, jenže když si uvědomíte, jak se během filmu jednotlivé postavy a jejich priority mění, působí to krapet nelogicky a je to opět dost možná zapříčiněno tím, že je nám toho skryto příliš moc. O moc lidech se člověk dovídá, že jsou divní, někteří jsou prostě naprostí magoři - Od prokleté Anny, až po vševědoucího králova posla, který ve finále neví vůbec nic. Jediný normálně působící člověk, David, vypráví příběh a jedno jediné blbé rozhodnutí ho stojí život, což by nebylo špatně, ale je to prostě frustrující, že celou dobu na příběh koukáme z pohledu člověka, který z té vesnice ví snad úplně nejmíň.

Pochválit, pokud se mohu ještě vrátit k technickému zpracování, zaslouží i to, že se Vojta tentokráte nebál importovat více postav najednou. Na scéně (například při bohoslužbě) působí hned několik postav najednou a funguje to skvěle, zkamenělé postavy nejsou vidět moc dlouho, moc dlouho nevystupují, v tomhle ohledu další super práce.

Obrázek

Obrázek
Co bych ovšem opravdu Vojtovi vytkl nejvíc a myslím, že to bylo zapříčiněno i časovou tísní, je celý konec. Technicky opět zvládnutý dobře, hudba úžasná! Ale proboha... Člověk z příběhu vidí tak málo, že si na to sotva může udělat názor a najedno use to před námi všechno pobije a to jediné, co jsem na konci stihl pochopit bylo, že církev je zřejmě zase špatná, nic více... Jistě, tohle není film na který se podíváte jednou a máte jasno, ale divák by rozhodně neměl být tak zmatený, jako jsem byl já při prvním sledování a nemyslím si, že jsem byl sám.

Po všech těchto podivnostech ovšem musím prohlásit, že před sebou máme skvost. Film se totiž v mnoha ohledech vyrovnává těm nejlepším snímkům na fóru, jak v atmosféře, tak ve výběru hudby, tak v technickém zpracování, bohužel nás letos zklamalo to, na co nejsme u Vojty zvyklí, a to scénář. Doporučuji vyhodit scénáristu, neboť ten to celé podělal, režisér byl neskutečný, dělal co mohl, ale scénáristický průšvih zachránit nemohl. Pokud tedy ovšem bereme scénář jako opravdový filmový scénář alias co má před kamerou být... Jinak nápad samozřejmě skvělý, jen chyběl tomu čas... Nejen do tvorby, ale do dalších cca 20 minut filmu, kde by se toho vysvětlilo více, kde bychom viděli víc z postav, víc scén, a mohli si tedy udělat opravdový názor na věc. Jinak, Vojto, klobouček a velké blahopřání k titulu nejproduktivnějšího filmaře v gothicz komunitě. Tiše závidím a děkuji ti za další super snímek.

Obrázek

+ Mé vysvětlení příběhu
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Jedno je snad nepopíratelné - Církev je ve filmu špatná. Zřejmě ukradla jak kámen ochránce, stejně tak obírá i všechny vesničany. Řekl bych, že některým obyvatelům přislíbila církev jistotu života v pohodlí i před novým králem, proto se k ní přidali. (Žena boháče to nesnesla a obsila se)
Anna je zřejmě naprosto šílená a ovládá ji duch. Celou dobu to vypadá, že ukradla meče a chtěla pobodat dřevorubce, ale já si myslím, že to byla jen lest církve na to, aby všichni podezřívali Elis, protože ta o plánech církve začala zřejmě něco tušit a proto ji i kněz sledoval. Kněz zřejmě věděl, že ho chce Elis s Davidem vykrást, proto počkali, než se vydají vykrást jejich lup a aby všechny své zločiny svedli na ně, přidali ještě dva zářezy - Zabili bylinkářku a Annu. Když se David vrátil, věděla to už celá ves, zabili ho a Elis zabil jeden z příslušníků církve.

Furt je tam spousta nejasností, ale tohle je jediné vysvětlení, které mě hned po třetím shlédnutí napadlo...
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod RavenGameCZ » čtv 15. zář 2016 10:20:12 » Re: Vesnice Černolesí - Vojta1122
Podobné hodnocení dělám právě poprvé a zrovna jsem si vybral nejdelší dílo letošního ročníku. Musím přiznat, že mě příjemně potěšilo a ikdyž občas rozhodilo byl jsem napnutý od začátku do konce. Nemůžu říct nic jiného než...dobrá práce.

A nyní konečně můžu přejít k samotné recenzi...

Příběh o záhadné vesnici plné intrik mě opravdu zaujal.V první čtvrtině jsem však měl otázky jako např. Kdo je ten duch? Co stojí za minulostí hradu? Toho jsem se držel až do poloviny. Avšak film ke konci změnil zápletku na loupežný plán vykrást kněze, což mě trochu rozhodilo, ale přesto nahodilo znovu na jinou kolej a udrží to diváka v bdělosti až do konce. Jinak samotný příběh mě zaujal,o tom žádné pochyby.
Když přejdu k té audiovizuální stránce, tak mě opravdu potěšili použité zvuky okolí jako plápolající krb nebo otáčení mlýna a našlo by se toho mnohem více. Toto ozvučení je důležité a přidává na atmosféře. Osobně to znám, jak je někdy těžké sehnat něco podobného.Za mě palec nahoru. Co týče soundtracku, tak ten mě občas docela zklamal. U některých scén jako v hospodě je podle mého mínění použit, ne zrovna ten vyhovující soundtrack. Pokud si pamatuji, tak tam bylo použito trochu jazzu a ten hospodské atmosféře moc nedodal. Občas se objevovala i náhlá změna soundtracku, která kazila danou atmosféru. Na druhou stranu se mi vážně líbila hudba použitá do nočních scén, kdy byl David na hlídce apod. To ve mě nahodilo husí kůži a přidalo na dramatičnosti.
Práce s kamerou a střihy je na dobré úrovni. Autor často používal pohyb kamery během té správné situace. Občas to mohlo být i častěji, ale jinak dobrá práce.
S prací na Marvinu,tolik zkušeností nemám, avšak je vidět, že v této branži je autor zkušený. Zvláště suprově ne-li výborně provedené animace byli během obřadu nebo zvláště povedená byla i tam milostná scéna.
Na konci jenom doplním poznámku,že je škoda,že nebyl použit svět Gothic,ale místo toho se autor inspiroval naším křesťanským světem,ale to je pouze detail,který nijak nekazí hodnocení díla.

Bezesporu nejlepší dílo letošního ročníku.
Dávám 8/10.
RavenGameCZ
Uživatel

Příspěvekod Lordan » čtv 15. zář 2016 14:20:46 » Re: Vesnice Černolesí - Vojta1122
Nevím, napiju se. V poslední době oblíbené slovní spojení Vojty. Nevím ovšem, kolik bych toho musel před shlédnutím film vypít, abych věděl. Nejprve rozeberu řemeslnou práci na filmu, tam snad budu trochu vědět.
U autora jsem měl dříve, někdy u komiksů, ale také u filmu Studium započalo problém s přílišnou "literárností" jeho děl. Jeho díla malinko připomínaly knihy v jiné podobě. Už vloni se však v Khoriniském draku od tohoto stylu poměrně dost odloučil a u tohoto filmu už se o nějaké "literárnosti" mluvit nedá. Po řemeslné stránce se jedná o film, jak má být. Kamera je perfektní, s některými přechody si autor opravdu vyhrál (hodně se mi líbil třeba přechod na začátku od hořícího těla k hořícímu krbu). Směřování kamery a další věci kolem toho se zdají být také v pořádku.
Autor zasadil film do Lhvier módu a k tomu naservíroval opět pěknou řádku textur, vlastních i cizích. Šaty opravdu skvostné, celkový dojem na mě jako diváka pěkný. Otitulkování zdá se také v pořádku.
Výběr hudby a zvuků má Vojta vždycky dobrý, řekl bych, že zde se opět povedlo. Obzvlášť na mě zapůsobil úvod do vesnice ve spojení s hudbou, pohřeb a pak finální bitka.
Autor se občas nevyhnul chybkám, jako je prolínání postav, ovšem v situacích, kde by se jednalo zřejmě o velmi náročnou práci. Například při sexuální scéně (která je jinak velmi animačně zdařilá), nebo při finální bitce. Ta finální bitka se mi líbila právě proto, že byla čistě gothicovská, taková na způsob rozsekání na kaši. Sekání a sekání a kolem lítá krev, té ovšem mohlo lítat o trochu více. Trend ve filmech je reálnost a sundání nepřítele na první dobrou. Tahle mlátička se mi však líbila víc, opět ve spojení s hudbou.
Efekty přidané do filmu také pěkné. Oběšenec, plameny (zde se mi zdálo, že hoří jak efektové plameny, tak plameny ve hře (snad ohnivá zbroj), dohromady to tvořilo pěkný dojem.
Tak a teď ta hůře hodnotitelná část. Příběh, nebo spíše pouze děj. Děj nás zavádí do vesnice, poklidné, odlučné od zbytku světa. Uzavřená komunita, kde je všechno čím dál tím víc divný. A jelikož 95% filmu vidíme jen z pohledu hlavní postavy, tak nemáme šanci pochopit, co za tou vší divnotou stojí. Jenom sledujeme, co se kolem děje a chvíli poté co ukradneme šutr a najdeme dvě mrtvý ženský, tak umřeme. A tím to pro nás defakto končí.
Myslím, že chápu, o co se Vojta snažil, zážitek z něčeho takového však nemůže být ucelený. Divák vnímá film po celou dobu děje, požitek má z hudby, obrazu, jednotlivých scén, ale ten obraz filmu bývá ucelený a uzavřený. Tohle je jen jakési okno do Černolesí, které se pohybuje podle hlavního hrdiny. Díváme se skrze okno, sleduje postavy, duchy, vidíme, co nám říkají a pak zemřeme, chvíli na to se okno zavře a je po všem. Záměr není špatný, ale výsledek podle mě dobrý není. Po třičtvrtě hodině filmu jsem zkrátka od závěru očekával více, přišla pěkná scéna, to ano, ale stejně tak trochu náplní prázdná, jako většina filmu. Možná by takový nápad působil lépe u delšího filmu, kde by se člověk dokázal s vesničkou trochu zžít a pak by nechápavě koukal na to, co se sakra děje. Takhle se něco sakra děje už od začátku a divácky se to příliš uchopit nedá.

Celkově je film stejně jednoznačně nejlepším snímkem v soutěži. Dostal mě svým technickým zvládnutím, svým propojením scén a hudby, originální nápad pojetí děje mě však neoslovil ničím jiným, než právě originalitou. Ještě v závěru musím pochválit postavy, ty byly zajímavé, jak charakterově, tak někdy i vzhledově.

8/10
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod El Kamil » sob 17. zář 2016 8:01:31 » Re: Vesnice Černolesí - Vojta1122
No, dobré to bylo... Takže za tři...

Alébrž, nýbrž, pakliže paklíče, třebaže jestliže, nebo-li jakkoli, čili jsem chtěl říct, ovšem nicméně, neméně, abych nezapomenul, jsem si vzpomenul, že je třeba napsat recenzi, hovězí...

Tu du dum tum. Chcete nápovědu padesát na padesát? Mám zvolit možnost A? Tak já ji zvolím. Volím možnost A. Kschshchsdšššššt. Risk je pysk. Ach Elis, Elis, proč jen nejsi Elvis? Ach Romeo, Romeo, kéž bys měl Mondeo, alespoň bych nemusela všude chodit pěšky.

Ne, ne, ne... příběh jsem asi úplně nepochopil, ale co na tom? Vždyť ten film je super, ne? Je škoda, že v letošním ročníku Draka Vojta prostě nemá, opakuji, nemá, konkubí... konkurenci. Nikdo nevytvořil srovnatelně rozsáhlý snímek, nikdo si tolik nevyhrál s hrou, hudbou, efekty, ozvučením, atp., takže prostě Vojtův film můžeme srovnat jen a pouze, z hluboké nouze, dlouze, s Vojtovým minulým filmem.

Jak už psal tady můj milý koleda Lordan, řemeslná stránka filmu je prostě na jedničku. Skvělá práce s hrou a s Martinem, dobře zvládnutá organizace postav ve scénách (a že jich tam občas je - těch postav, zajisté), používání herních animací, bez toho to prostě nejde, s kamerou taky není problém, scény jsou zabírány z dobrých úlů... Není tu žádný jakože Oh Mein Gott, scheisse!!! záběr, ale jinak jako doppprý!

Tohle zase až tak složitý není, teda není to snadný, to ne, ale prostě to jsou jen nějaké herní mechanismy, které se prostě dřív nebo později naučí každý, s prominutím, trumpeta, který se tomu bude dostatečně věnovat. Vojtova hlavní
valeur ajoutée je v tom okolo:

Ve výběru hudby, která skvěle dokresluje jednotlivé scény. Ať už jde o pohřeb, děsivé noční scény, boj, či popis toho, jak se nikde nic, ale vůůůbec úplně zhola nic, prostě NYC, neděje! To je moje oblíbená scéna, a nechce se mi přemýšlet nad tím, jaký je vztah mezi Ludvíkovou a Vojtovou Eliškou.

Ve výběru zvuků, jimiž tu a tam, zde a támhle tady Vojta doplňuje děj a přidává mu další rozměr. Ať už se jedná pláč na pohřbu, vzdechy při píííp scénách, klepání na dveře (i když tam ve hře žádné nebyly), tohle je prostě super. A je to známka toho, že Vojta si s tím prostě zase jednou vyhrál. S tím filmem samozřejmě!

Líbí se mi přechody mezi scénama, ať už skrz oheň z pohřbu do krbu na afterparty, tak třeba kamerou nahoru a kamerou dolů mezi dnem a hrdinovou noční šichtou. Chudák chlap, mít tolik nočních po sobě, to je přece nezákonné! Měl by založit odbory a začít stávkovat. Ale moment, dyk on už je mrtvej! Jo! A speciální efekty! Oheň, světelné záře, odlesky atp, tady se Vojta inspiruje nejspíš z Pivlových filmů a vypadá to fakt hezky!

Až je škoda, že Pivl se nemůže nebo nechce účastit. Protože to je aktuálně jediný (skoro) aktivní tvůrce, který by Vojtu podle mého mohl sesadit z Železného trůnu! Ani Daenerys, za bouře zrozená, matka praků, z rodu Targaryen, by to nedokázala! Možná se Pivl bojí střetu s Vojtěchem I. Velikým zvaným Drakem na otevřeném bojišti, jako chlapec proti Muži, Goliáš proti Davidovi, Pivl v ruce s velkou bezdrátovou myší (samozřejmě lesknoucí se v měsíčním světle), v nádherné textuře dresu Chelsea "autobus před bránu" FC, Vojta, třímajíce neskutečně těžkou, obouruční... knihu, v pořádné severské, tedy severočeské zbroji, tedy kroji, no to by byl fight! Ale toho se jen tak nedočkáme! Třeba zase někdy za sto let, až se zase dva měsíce spojí v jeden, přijde den, kdy se tito dva titáni utkají, aby pak bardové všech krajů od Prahy po Kladno pěli oslavné písně o jejich hrdinském souboji po další tři generace. Než všichni pamětníci zemřou a všechny vzpomínky zůstanou jen jako artefakty ukryté na Youtube.

Než mě pošlete rovnou do postele, tak ještě slyšte! Milostné scény! Ty se mi samozřejmě také líbily. Jen připomenu Pivlovu vizitku:

Obrázek

I když to tam není moc vidět, jsem rád, že se toho Vojta zhostil. A hned dvakrát. I když škoda toho dabingu! Každopádně, teď už beze srandy, pustit se do erotické scény je risk, protože z toho může být spíš trapas, protože v Gothicu jsou prostě, možnosti omezené. Možná jsme nemuseli vědět, že se z toho Pivlovi postavil palec, ale už je to venku, tak s tím nic nenaděláme. Ale zpět ke scéně - líbí se mi, jak Vojta zachytil, že Elis vlastně všechno předstírala. Od začátku až po orgasmus. Prosím vás, to mi neříkejte, že si, ten, no, víte, jak se jmenuje, celou dobu nevšiml, že ta holka čistí podlahu!!! To se na mě Pivle nezlob, ale já teda dávám spíš palec dolů, tomu týpkovi, sakra, jak že se jmenuje? Vojtovi ale ukazováček nahoru, protože tahle animace je přesně to, co u takové scény sedne jako prdel na hrnec! A občas to chce hodně představivosti, spojit si animaci nějaké činnosti a napasovat ji na něco zhola jiného!

Nicméně celkově to byl vcelku ucelený film, ne kecám, byla to paráda! Jsem opravdu rád, že je tu někdo jako Vojta, kdo prostě obětuje tolik času a vytvoří tak skvělé dílo. Díky Vojto!

Edit - Bonus: U Beliara! Málem bych zapomněl na bonusy! Další pochvala pro Vojtu, je vidět, že postavy měl opravdu promyšlené. Jejich profily jsou něco navíc a jen to podtrhuje můj dojem z filmu. Jen škoda, že Elis teda chodí s Davidem už měsíc a jdou na to celkem fofrem, že se asi chtějí brát. Teda, vlastně chtěli se brát. Ježišmarja SPOILER!!!
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod sleeper » úte 20. zář 2016 22:41:40 » Re: Vesnice Černolesí
Ani tento autor neprekvapil a zostal verný svojmu štýlu. Prezrádza ho ostatne už samotný plagát, nieto potom film. Ale to vôbec nieje negatívum, naopak, skôr by som to nazval zárukou kvality. Ajkeď, ku koncu som si už vravel, či sa trochu "neinšpiroval" mnou, povedal by som, že som od neho videl lepšie diela. Ale to neznamená, že tento film nestojí za zhliadnutie, naopak.

Pekne poporade: Plagát je jednoduchý, v tradičnom autorovom štýle. Oceňujem podarený záber na pozadí - v strede plagátu. Aj bonusy sú fajn.

Už od začiatku filmu vidno, že sa autorove technické schopnosti výrazne posunuli. Zvlášť keď si to porovnáme s jeho prvým filmom. Prakticky od začiatku zaujme skvelá atmosféra, podfarbená dobrou hudbou. Vyniknú tiež zmenené textúry, autor opäť využil aj databanku na webe.

Miestami mi však film príde zbytočne rozťahaný a naopak, viac priestoru by som venoval hlavným postavám a ich motivácí konať ako konali, hlavne ku koncu mi to prišlo... Trošku slabšie, než som čakal od tohto autora, dialógy mi prišli ku
koncu odbité "aby to nejak bolo".

Celkovo ide o veľmi dobrý film, ktorý určite stojí za zhliadnutie. Len ten príbeh mohol byť trošku prepracovanejší...
sleeper
Uživatel

Příspěvekod helpo1 » úte 20. zář 2016 22:42:54 » Re: Vesnice Černolesí
Nejdelší dílo dostane i nejdelší komentář. Autor si s tímhle filmem zřejmě vyhrál nejvíc ze všech tří, ale vypadá to, jako kdyby (minimálně) posledních deset-patnáct minut dělal v den uzavírky. To nakonec (právě u tohohle autora celkem překvapivě) ústí do jakéhosi grrm-reaperovského konce bez nějakého pořádného objasnění. "Stručně" můj zážitek z poslední fáze filmu:
SPOILER:
(first-person) Jo, jistě, podezírají nás z krádeže něčeho smrtelně důležitého, tak proč to koneckonců neukradnem, ať mají pravdu, miluji tě, cmuk-cmuk, a do kelímku, tahle je mrtvá a tamta zrovna tak, a jéje, léčka, budu se s někým patnáct minut mlátit, ne, ta první rána do týla, po které bych se už měl pomalu poroučet mi vůbec nevadí, hele, ten ex-dřevorubec právě probod mou milou, čeho si nikdo ani nevšim, okej, končí mi scénář, tak já už raději zemřu.
(third-person) Přimašírují vojáci, čtou nějaký dopis tak dlouho, až mám dojem, že autor zapomněl tuhle část filmu dotitulkovat, tamtu pověsit (nebo se už pověsila sama?), chci si s tím poslem promluvit osamotě, jé, možná konečně přijde nějaké vysvětlení, jo, jistě, tak já ti to objasním, atmosférický fadeout, The End of Episode One, pět minut titulek a použité hudby, dobrou noc, pomodlit, vyčurat a spát. A nezapomeňte církvi platit desátky, nebo přijdou fanatičtí kněží a zmasakrují půl vesnice.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Většina postav prostě po té první noci prodělá charakterové obraty o 180 stupňů - což samo o sobě není problém, ale naprostý nedostatek vysvětlení už problémem je. Celý film má prakticky jen jednu chybu, která se dá shrnout do několika slov: příliš mnoho změn, příliš málo vysvětlení. Možná to úmysl byl, možná ne, opravdu nevím. Film jsem nicméně shlédnul třikrát a buďto tenhle ročník nejsem naladěn na autorovu notu, nebo prostě žádná není.
Abych ale nebyl tak negativistický, autor opět ukazuje svůj cit pro výběr správné hudby (to "To Heaven" mi v hlavě pokaždé hrálo ještě pár desítek minut), hezké zapojení textur, pytel bonusů (i když si nejsem jistý, zda je například taková mapa vůbec potřeba) a v neposlední řadě hezkou práci s kamerou. Jen právě ten děj je mírně chaotický. Jak to hezky řekl Vojta:
Vojta1122 píše:Je to divné.

Přesto (jak jsem říkal) autor do tohohle díla vrazil zřejmě nejvíc času a i proto pravděpodobně dostane můj hlas - nicméně pouze v anketě na fóru a nikoli komentářem.
Obrázek
helpo1
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » úte 20. zář 2016 22:44:52 » Re: Vesnice Černolesí
Z těch, které se soutěže nakonec účastnily, mi nejvíce připomíná film a skoro tak splňuje mojí představu o tomhle fanartu. Ne, že by bylo dokonalé, ale v tomto ročníku nemá konkurenci. Myslím, že ne jen délkou (které je zde možná i na škodu a film mohl být klidně kratší a více zhuštěný), ale hlavně kvůli způsobu, jak je vytvořený.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » stř 21. zář 2016 21:04:10 » Re: Vesnice Černolesí
Děkuju mnohokrát za všechny komentáře :) Mnoho slov zde padlo o technickém pokroku. Podobně loni se o tomto hovořilo a já bych jenom chtěl říct, že největší podíl na tom měly pokaždé recenze: jak motivující chválou, tak konstruktivními poznámkami, takže já doufám, že příští rok bude opět znát posun (byť rok od roku je stále těžší se výrazně posouvat), protože alespoň momentálně mám mimořádnou chuť se účastnit zase :)

Samozřejmě ale pořád platí to, že daleko více než technika, mě pálí scénář a jelikož byl letos přinejmenším kontroverzní, rád bych k němu přihodil pár slov. Nepíši je ani moc jako autor, mnohem spíše jako divák, neboť ve chvíli, kdy je dílo hotovo (a jsem mimochodem rád, že hotovo je, a já mám, jak řekl Kamil, další zářez do pažby), nemůže být autor ničím více než divákem. Nechci hájit svoje chyby, spíš bych rád diskutoval.

V plakátu jsem filmu udělil podtitul "filmový obraz". Mínil jsem to v prvé řadě tak, že film nevypraví, nýbrž zobrazuje vesnici a (snad) nějakou zákonitostí řízené události v ní. V druhé řadě se jedná o to, co Lordan trefněji nazval "oknem". Úvodní scéna byla nazřena tak nějak okem celé vesnice, během hostiny se perspektiva již zúžila pouze na pohled Davida. A tato perspektiva se potom musela ještě nutně zúžit, poněvadž David vídal vesnici pouze v nočních hodinách (a proto jsme skutečně věděli o vesnici tak hrozně málo). Na konci filmu jsme se opět od Davida odpoutali a v posledním záběru jsme opustili oko vesničanů a stali jsme se božím okem. Je pochopitelné, že takový výtvor bude spíše pro zkoumání než pro shlédnutí, takový přístup ale samozřejmě nikomu nechci nutit.

Padla tu též slova o nedotaženosti scénáře. Helpo má skutečně pravdu, že posledních deset minut filmu jsem dělal v den uzavírky (Never more!, jak by řekl Poe). Nicméně scénář jsem měl napsaný samozřejmě s větším předstihem. Po pravdě, vím, že jsem si na sebe vzal až příliš tučné sousto (jak podotýkal Pivl) s takovým námětem, ale ve chvíli, kdy jsem si to uvědomil, bylo až příliš pozdě na to, abych se otáčel zpátky, takže jsem to dodělal (a nakonec jsem rád, že jsem to zkusil). Původně jsem měl v plánu začít s dějem ještě před Georgovým pohřbem (jak by navrhl Lordan), jenže věděl jsem, že to bych film nestíhal vytvořit. Trochu jsem se toto snažil vykompenzovat pomocí bonusů, ovšem ty nikdy nemohou divákovi umožnit sžít se s vesnicí a opět nemohu na nikom žádat, aby se jimi zabýval.

Pokud jde o samotnou výstavbu scénáře - prvotní nápad vznikl, když jsme byli s přáteli v divadle a já tam uslyšel skladbu od Nauzea Orchestra zvanou "To Heaven". (Mimochodem velké díky helpovi za odkaz na myspace interpreta. Původně jsem to chtěl dát do titulků, ale samozřejmě jsem to zapomněl, takže ho ještě jednou postuji sem: https://myspace.com/nauzeaorchestra/mus ... 7-28783062 ) Představa byla taková - zamilovaní chlapec a dívka se jdou setkat, ale je zřejmé, že oba mají zemřít. Následuje lynčování chlapce a vražda dívky. Do toho hraje tato skladba s hlavním textovým tématem "I' going to heaven". Na základě toho film vznikl, původně se ovšem nepočítalo s takovýmto mysterióznem.

O tom ovšem, že některé mé záměry se podařilo zrealizovat svědčí recenze, které mi doopravdy udělaly neskutečnou radost. Rád bych jen něco ocitoval.
Pivl píše:od podivných rozmluv hlavní postavy s obyvateli města (není snad jediná postava, která by neřekla jedinou nemístnou nebo naprosto nečekanou a do dosavadního průběhu nezapadající věc)

Ano :) Ale zároveň jsem chtěl, aby ve filmu nebyla jediná promluva nadbytečná a aby pokud možno každé slovo mělo svůj smysl.
Pivl píše:+ Mé vysvětlení příběhu
SPOILER:
Jedno je snad nepopíratelné - Církev je ve filmu špatná. Zřejmě ukradla jak kámen ochránce, stejně tak obírá i všechny vesničany. Řekl bych, že některým obyvatelům přislíbila církev jistotu života v pohodlí i před novým králem, proto se k ní přidali. (Žena boháče to nesnesla a obsila se)
Anna je zřejmě naprosto šílená a ovládá ji duch. Celou dobu to vypadá, že ukradla meče a chtěla pobodat dřevorubce, ale já si myslím, že to byla jen lest církve na to, aby všichni podezřívali Elis, protože ta o plánech církve začala zřejmě něco tušit a proto ji i kněz sledoval. Kněz zřejmě věděl, že ho chce Elis s Davidem vykrást, proto počkali, než se vydají vykrást jejich lup a aby všechny své zločiny svedli na ně, přidali ještě dva zářezy - Zabili bylinkářku a Annu. Když se David vrátil, věděla to už celá ves, zabili ho a Elis zabil jeden z příslušníků církve.

Furt je tam spousta nejasností, ale tohle je jediné vysvětlení, které mě hned po třetím shlédnutí napadlo...

Jsem rád, že se o to někdo pokusil. Já osobně jsem se snažil vysvětlit si věci trochu více silami přesahujícími člověka (záběr duchů na konci).
Lordan píše:Nevím, napiju se. V poslední době oblíbené slovní spojení Vojty. Nevím ovšem, kolik bych toho musel před shlédnutím film vypít, abych věděl.

Nevim, napiju se. Ale po předchozích zkušenostech soudím, že víc než já :D
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » sob 30. zář 2017 17:46:41 » Re: Vesnice Černolesí
Znovu jsem nahrál obrázky, takže si Černolesí můžete znovu vychutnat i s bonusy :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » pát 06. říj 2017 15:32:15 » Re: Vesnice Černolesí
Mňo a nebylo by lepší je nahrát na Gothicz? :) Pošli mi je na mail a já je nahraju.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Vojta1122 » pát 06. říj 2017 15:43:34 » Re: Vesnice Černolesí
Jakože na web je hodíš?
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » pát 06. říj 2017 15:44:42 » Re: Vesnice Černolesí
No že to nahraju na gothicz ftp server, takže nebudeš muset řešit, když ti to znovu smažou...
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Vojta1122 » pát 06. říj 2017 16:17:41 » Re: Vesnice Černolesí
Nemám to teď k dispozici, až budu mít, tak ti to asi pošlu i dohoromady s obrázky na Protivníky dějin.
Vojta1122
Kronikář