Menu

Protivníci dějin

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod Vojta1122 » sob 22. srp 2015 10:23:59 » Protivníci dějin
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

? Obecné info
Žáhnr: Dobrodružný, Thriller, Akční
Délka: 31 minut
Autor: Vojta1122
Prostředí: Gothic 2

ɤ Vysvětlení tagů
Modlitební knížka - objevuje se několikrát v záběrech, nese ji
s sebou Anton, úryvky z modliteb z ní zazní během filmu, je v ní zapsáno heslo pro Vybraného.
Posvátný strom - jeho kořeny jsou symbolem celého Knížectví
Posvátného stromu: je možno je viděti všude po pevnosti Trůn, dále pak na zbrojích
Lovců a také na modlitební knížce; také je zmíněn na knížecí poradě a to s pohrůžkou,
že jeho dřevo bude využito k rekonstrukci mostu.
Eugenika - jest zákonem celého světa: slabí jsou odvrhování a
jen silní ponecháváni ve společnosti; přísnou eugenickou výchovu mají tzv. Vybraní z
Hvězdného Království, jak zdůrazňuje ostatně Vybraný v Pevnosti, který je velmi silným
bojovníkem právě díky eugenice; eugenicky jsou vychováváni i Lovci, pro ukázání toho
však nebylo ve filmu prostoru.
Blikání - heslo pro Vybraného v modlitební knížce; svým způsobem
i mávání pochodní na Mrtvé v noci.
Hvězdy - častý motiv modliteb; motiv v závěrečném citátu;
hlavní symbol Hvězdného Království, objevuje se jak na diplomatově rouchu, tak na
zbrojích Vybraných; obrázek před titulky + noční záběry.
Politika - návštěva diplomata, jednání o podporách, vyhlášení
války souseda Království, snaha o zisk Pevnosti v průsmyku a vlastně i takřka všechny
činy ve filmu jsou politické či mají vliv na politiku.
Království - Hvězdné Království, mocný soused knížectví

Ke stažení
Film

Mapa
Zápis z jednání knížecí rady 22. června
Ukázka Antonových Dějin světa vzkříšeného

Bonusy má větší smysl prohlédnout si před shlédnutím filmu,
přečíst si vysvětlení tagů pak po něm. (V hodnocení můžete zmínit, nebrat
v potaz při odevzdávání hlasů)

Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » čtv 03. zář 2015 7:27:57 » Re: ① Protivníci dějin
Rozhodl jsem se, že filmy budu hodnotit od toho, který přišel jako první, tedy od Vojtova snímku. V čem je ta výhoda? Nejsme unavený ostatními filmy, rád recenzi napíšu a nebudu z toho už zase tolik otrávený a tudíž ze mě třeba vyleze i něc ovíce konstruktivního. :) Tak jdeme na to. :)

Předslov

Na začátek bych řekl pár slov, kteráby mě slyšet asi každý a ať už to bude znít víc vlezdo"zadelsky",
Vojta si prostě zaslouží mojí a nejen mojí poklonu. Podívejme se na posledních pár let dozadu a
řekněte mi jeden jediný měsíc, případně jednu jedinou soutěž, ve kterém tvořil jiný autor než Vojta.
Fanart obrovsky těží z jeho děl, která od Zkázy ostrovy Khorinis prakticky nerezaví a neztrácí
na kvalitě. Prostě Vojta, ať už vyhraje nebo ne, si zaslouží sám o sobě cenu za to, co pro fanart
udělal a co stále dělá a myslím si, že tento snímek je takovým stvrzením toho, že už není ani
žádný podruh fanartu, který mu kdy zůstane cizí. Vojta je opravdu fanartový autor, který
si nás, uživatele fóra jakožto komentující zaslouží. Teď je o to, jestli mi si zasloužíme
jeho a jehofanart, tak doufám, že mu to nějak dokážeme.
:)

FILM SE ŠPATNÝM SCÉNÁŘEM?

Aby bylo jasno od začátku - Vojtův výrobní proces jsem tak nějak dobrovolně a občas i nedobrovolně sledoval. Věděl jsem přibližně jak na to ms pracemi je a ikdyž mi nebylo nikdy nic přes odevzdáním z díla ukázáno, byl jsem neustále zahušťován zprávami o tom, jak má Vojta blbý scénář a že to letos bude opravdu slabé a nudné a podobně. Marně jsme se snažil Votjovi vysvětlit, že jeho fanart prostě nekvalitní být nemůže, al on mi nechtěl věřit. :)

Film jsem shlédl celkem 4x a možná jetě před koncem hlasování (protože je teprve druhý řádný den) celý film ještě jednou shlédnu, každopádně jestli tenhle film něco má zlého, scénář to rozhodně není. Vojta totiž pod pojmem scénář, zřejmě myslel příběh a ne přímo scénář, což je opravdu zásadní rozdíl.

Obrázek

Zatímco o příběhu bychom mohli ve srovnání s ostatními Vojtovými díly polemizovat o nepropracovaném scénáři bych ani nešpitl. Vojta přinesl myšlenku, která se mu ne úplně líbila - Myšlenku onoho příběhu, ale to, co s ní dokázal udělat, tomu se právě říká pravá a velmi kvalitní scénáristická práce. Příběh, který se jinak nezná nijak zvláštní, dokázal tak pečlivě zamotat a srolovat dohromady, že se v něm člověk ztrácí a nachází zároveň. Dokázal si vytvořit prostředí - Nemrtvá krajina, úžasně přepracovaný klášter na pevnost trůn, scény, které sice občas dřely v pantech (vzácný ještěr), ale ve finále fungovaly skvěle a mnoho dalšího, což je prostě dle mého asi největší přednost filmu a když se na konci vše zamotá tak, že se tihle chtěli zbavit tohodle a tihle tohodle a celé to působí jako takový menší efekt motýlých křídel, tak už jsem si říkal, čemu Vojta říká nepovedený scénář... :)

To jediné, co mi přišlo scénáristicky opravdu nedomyšlené byly přehnaně, ale opravdu přehnaně uhlazené dialogy. Vím, že je to občas těžké odhadnout, ale prostě takovéto postavy bych čekal, že prohodí alespoň nějaký pořádný vulgarismus. :) Nedávno sjme zjistil, že Vojta také občas umí přitvrdit a mluvit jako dlaždič, tak občas zahodit to své filozofické, umělecké, stylistické a hlubokomyslné já a vžít se do toho, že jdem s kámošem na pivo pokecat o ženských. :D Co se mi do filmu také moc nehodilo, byly (nevím jestli úmyslné, ale já mám pocit, že ano :) ) aluze na druidského Františka. :)

TECHNIKA, KAMERA, EFEKTY

Na Vojtovi a Jenikovi je opravdu vidět jejich loňská účast, když se snímky porovnají s ostatními. Filmařinou tehdy začali a obrovsky je chytla oba dva (to si troufnu říci). Vojta sice dříve pár spoluprací s lordanem měl, ale to ještě nebylo úplně plnohodnotné. Oba tihle loňští účastníci udělali obrovský krok dopředu co se týče techniky točení, práce s kamerou a všeho, co je prostě u filmů z Gothica důležitého.

U protivníků z dějin je hlavní přednost rozhodně propracovanost prostředí. Ať už je to výběr lokací, opravud obrovské množství textur (což zřejmě taky jen tak někdo nedocení, ale piplačka je to hrozná), i přes pár líbivých efektů přianých postprodukcí. Koneckonců bych když nebudu počítat pár opravdu mistrovsky zvládnutých efektů v Penašeči, je efekt s propadlým stropem v Protivnících dějin zřejmě nejhezčí efekt celého klání.

Obrázek

Co se týče kamery, opět Vojta udělal velký pokrok. Kamera se začala pořádně hýbat, jsou zde i některé odvážnější záběry, ale furt bych řekl, že Protivníci v tomhle mají trochu rezervy. Práce s kamerou je prostě hrozně důležitá a nejde jen tak neskat prá záběrů do filmu. Co bych řekl, že zde chybí je nějaký "epičtější záběr". Film má spousty momentů, kdy se kamera velmi hezky pohybuje na hezkých místech s výbornou hudbou (těmhle schodám náhod já říkám skvělá atmosféra), a vždy v tenhle moment jsem si představoval nějaký totálně bum záběr z dálky, z výšky, z nějakého šikovného úhlu odkud vše vypadá epicky, odkud člověk má přehled o celé situaci, ale to zde prostě často nepřichází.
Prakticky jediný takový moment a pocit, že to opravdu přišlo, jsem měl u záběru, který je na obrázku níže (snímek s pochodní). Mimo to jsou zde samozřejmě také občasné cuky, ale to je neštstí Gothicu. Zde bych řekl, že je prostě znát, že Vojta není příliš velký fanoušek filmů a jak filmy ani moc nesleduje, nemá ten pravý cit pro správný úhel záběru a tak, ale zase oproti loňskému Studiu, je zde i tak velký krok dopředu.

Kdybych se měl ještě zastavit nad chybkami, které autor udělal v technice, abych to nezmiňoval později, jsou rozhodně titulky. Film samozřejmě zkracovat jde (Ten, který se obětoval), ale zase nejde do nekonečna a Vojta prostě doplatil na to ,že chtěl říct mnoho informací v krátkém časovém úseku, což chápu, že se stane, takže bych mu to nai přehnaně nevyčítal, zas tak na obtíž mi to ve filmu nepřišlo. :) Taté je na snadě říci ona neplynulost filmu, která je ale vyvolaná zřejmě špatným hardwarem, který Vojta má, takže tohle mu taky vyčítat nemůžu. :)

Z DOBRODRUŽNÉHO FILMU K THRILLERU

Film je velmi dobrý, co se týče jedné věci - Je to opravdový thriller. Ikdyž se celou dobu tváří jako obyčejný dobrodružný film, člověk začíná mít takové divné předtuchy, že je to nějaké divné (když je například opravdu divný záběr s ještěrem, tak už jsem si říkal, že ho snad z toho srázu chce schodit ne?) a pak přijde ten boom efekt, který by thriller dle mého měl obsahovat.
Mimo to si ale pořád myslím, že se ve filmu vyskytuje pár zbytečných záběrů, které by šlo vyplnit zajímavěji. Jako například některé záběry v klášteře (nový meč a podobně...) Tyto záběry jso uve filmu zřejmě pro navození atmoféry onoho smyšleného světa, celé jeho komplexnosti, zde si ale myslím, že je zase přehnané chtít po divákovi, aby se po třiceti minutch s úplně nově smyšleným světem takto zžil.

Obrázek

To prostě takhle krátký snímek nemůže zřejmě dokázat, což je škoda, protože když se do celého světa opravdu sanžím ponořit, působí film v celém tom postapokaliptickém kabátku ještě o něco lépe a tak chápu, že se o to Vojta pokusil, ale alespoň dle mého názoru, to zde bylo prostě zbytečné a raději bych záběry vyplnil více záběry, kdy spolu trávili oba účastníci výpravy více času, aby po-té ono dilema rozdrceného přátelství působilo ještě hůře na diváka a ještě víc ho citově vydíralo, protože takto působil celý onen zvrat s přátelstvím trošku ploše, ale tam šlo spíše o onu propracovanost scén z obou stran pohledu, který se tam dá opravdu vidět i bez toho, aniž byste zápletk uznali dopředu. :)

KOMPLEXNÍ FILM

Když to vezmu všechno kolem, nemám před sebou žádný ultra závratný a příběhově dokonalý film, chyby tam stále jsou a jsou vidět, popřípadě je alespoň vidím já a myslím, že jsou to chyby, které stále Vojta může vypilovat a ještě nám nejméně jednou předvést, že jeho filmařina (pokud už neotřásla) ještě pořádně fórem otřásnout může. :) Film Protivníci z temnot si osobně přidávám na seznam mých nejoblíbenějších na fóru a to možná i před všechny ostatní snímky a proč?
Ikdyž tohle není žádné mega závratné dílo, jedná se o dílo neskutečně komplexní a jako celek opravdu úžasně vypadající. Ideální délka, skvělá volba hudby, opravdu zatím nejpropracovanější film, co se týče drobností, které vypovídají o světě, ve které mse příběh odehrává. (zřejmě by měl Vojta mít pocit, že je jeho příběh špatný furt, nastartuje mu pak smysl pro detail. :D ) a hlavně se dle mého jedná o první ryzí a velmi povedený thriller. Loňské studium bylo hlubší, myšlenkově propracovanější a stejně má na mě menší dopad než Protivníci dějin. Opět ti tleskám Vojto a opakuji ti, tvůj fanart diváky prostě nikdy zklamat nemůže. :)

Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Emperor » čtv 03. zář 2015 14:27:22 » Re: ① Protivníci dějin
Snímek Protivníci dějin je očividně výsledkem práce velmi zkušeného autora, který prostě filmy dělat umí. Technicky se jedná o ukázku vrcholného umění práce s Marvinem, autor zkušeně využívá možností, které se nabízejí. Když vezmu grafickou stránku díla, tak kamera dokáže působivě zabírat krajinu stejně jako detaily postav a jejich činností, střih pak dovádí výsledný dojem k dokonalosti. Zde není mnoho důvodů ke kritice, alespoň z mé strany ne. Po celou dobu sledování filmu jsem se díky umu páně Vojty cítil vtáhnutý do děje, jednotlivé záběry i střih jsou vedeny zkušenou rukou a přispívají spolu s vkusným výběrem hudby k hutné atmosféře celého filmu. A to Albertovo kulhání na konci - to se vážně povedlo, ale to je jen takový technický detail, který mě dostal.

Příběh je docela prostý, zápletka není kdovíjak originální, ale způsob zpracování povyšuje toto dílo nad průměr. Děj začíná dramaticky bitvou s nemrtvými a hned diváka vtáhne do děje. Následná pasáž odehrávající se v pevnosti Trůn byla možná trochu rozvleklejší, ale poté už děj opět nabíral na dynamice, přičemž už při cestě k Pevnosti byl člověk nucen přemýšlet nad skutečnými motivy Antona - jeho chování mi prostě přišlo podezřelé už vlastně v pevnosti. Autor sice nic neprozradil, některé náznaky však byly očividné - nevím, zda záměrně - např. v dialogu mezi Albertem a Antonem při cestě, neustálé zapisování si něčeho, ten chlap se mi prostě nezdál. A na konci to tak nějak celé zapadlo do sebe, což je důkazem, že autor si umí poradit se zápletkou a dramatem jako takovým. Líbilo se mi, že Anton není líčen jako vyloženě zlý člověk, má pro své jednání důvody, které se dají lidsky pochopit a je zmítán pochybnostmi. Třebaže tam trochu působí jako kontrast jeho pacifismus a touha po klidu a zároveň vůle hýbat kolem dějin. Nicméně akční závěr je celkem věrohodný, obával jsem se dlouhých soubojů a srdceryvných scén, naštěstí zbytečně.

Výtku bych měl k dialogům/monologům. Postavy občas mluví příliš škrobeně a ne vždy to působí smysluplně, zvláště pak u (s)prostých bojovníků, u kterých bych uvítal spíše jadrnější způsob vyjadřování, takto to místy působí jak rozhovor dvou dvorních dam při odpoledním čaji. Např.
Otáleli jsme jen tolik, kolik bylo nutné. Dále již ani chvilky malé.

nebo
Nuže - nalézáme se na hranici s územím mrtvých. Ti, spolu s mnohými tuláckými tlupami činí tuto oblast skutečně nebezpečnou.

vyznívá, jako kdyby to přednášel turistický průvodce.

Celkově mě snímek svou atmosféričností velmi bavil, kladně hodnotím práci s kamerou a výběr hudby, která vkusně podpořila a umocnila příběh.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Prozatím 8/10 (může se změnit po shlédnutí ostatních filmů) ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Václav » pon 07. zář 2015 23:32:38 » Re: ① Protivníci dějin
Před tím, než si budete číst moje hodnocení, bych rád upozornil, že jsem se ve zdejší fanartové komunitě pár let nepohyboval a sám jsem naposledy něco natočil tak před pěti lety. Nemám proto momentálně vůbec žádný přehled, jak na tom dnešní Gothic machinimy jsou, jaké jsou dnešní trendy v jejich tvorbě, jestli se objevily nějaké nové a zajímavé triky... a tak dále a tak dále. Proto, prosím, berte moje hodnocení s rezervou, třeba jako hodnocení někoho zvnějšku komunity, nebo jako hodnocení od prastarého dinosaura, který se zničehonic vyškrábal z téměř zavalené jeskyně dávnověku.

Protivníky dějin jsem shlédnul jako první dílko ze soutěže. Moje pocity po shlédnutí jsou různé (hlavně asi právě díky tomu, že jsem X let žádné Gothic filmy neviděl), ale vesměs jsou spíše kladné a snímek ve mně zanechal spíše dobrý pocit, ač místy trochu zmatený.

Technické zpracování

Jestli na mě ve filmu něco působilo velmi výrazně, tak to byl určitě střih a kamera, které působí velmi dynamicky a akčně. Autor si s pohybem kamery a akčním střihem opravdu pohrál a čistě statických záběrů, které by vám zůstaly v paměti, ve filmu příliš není, což je opravdu parádní v případě akčních a bojových scén, které tak vypadají opravdu živě, ale přesto, díky své jednoduchosti, nepůsobí nijak zmateně. Problém ale nastává, když je takováto dynamická kamera použita i ve scénách, kam se naprosto nehodí. Konkrétně jsem s tím měl problém, když spolu postavy mluví delší dobu na jednom místě a kamera stále "létá" kolem. V takovém případě bych opravdu raději ocenil statickou kameru a ne příliš svižný střih, aby se dalo spíše soustředit na dialogy.

Ve filmu se objeví velké množství nepůvodních textur, což je určitě fajn, ale je trochu smutné, když se o velké části z nich člověk dozví až v titulcích, protože se ve filmu prakticky nemihnou, maximálně na nějaké naprosto bezvýznamné postavě kdesi v pozadí jedné scény. Takhle mi to přijde jako poněkud zbytečná práce, které si vlastně ani divák nemůže všimnout a nějak moc ji ocenit.

Práce s Marvinem je určitě zvládnutá moc dobře. Film je plný slušné řady animací, které moc krásně oživují celé dění, a není tu nic moc k vytknutí, naopak si autor zaslouží chválu. Ač jedno rýpnutí k animacím si prostě odpustit nemůžu. Myslím si, že by bylo lepší, kdyby hlavní postava obouruční zbraň používala jako "mistr", protože když válečník drží při boji meč holou rukou za holou čepel, tak to prostě vypadá strašně hloupě (a když dostal do rukou ten druhý meč s obřími zuby, tak to vypadalo ještě hloupěji).

Příběh

K příběhu a způsobu jeho vyprávění mám jedno velké vytknutí. Od začátku filmu až do konce jsem si říkal, že bych strašně ocenil nějaké krátké a jednoduché intro, které by člověka uvedlo do děje a hlavně mu osvětlilo svět, ve kterém se celý příběh odehrává. Takhle jsem byl po celý film zmaten a ani teď nemám v celém světě úplně moc jasnou a spoustu věcí nechápu. Možná by mi pomohlo opakované shlédnutí, což ale není úplně dobře. Proto si myslím, že filmu opravdu chybí nějaké jednoduché a krátké intro.

Délka filmu byla příjemná, ale nevadilo by mi, kdyby byl film o něco delší, protože si myslím, že by příběhu neuškodil delší rozjezd, aby jsme viděli něco více scén s dvěma hlavními hrdiny, takhle jsem v jejich vztahu a charakterech neměl úplně jasno a přišli mi tak trochu ploší. Hlubší seznámení by určitě bylo na místě.

Jinak se mi příběh celkem líbil, ač jsem se v něm někdy trochu zamotal (např. proč chtěl Diplomat, aby Albert "nepřekvapil" Vyvoleného, když měl stejně v plánu Vyvoleného zabít?), ale například zpětné vysvětlení pomocí flashbacků z deníků mi přišlo opravdu povedené, když do sebe většina příběhu zapadla, i když to místy trochu skřípalo.

Filmu dávám 6 z 10
Václav
Nehasnoucí pochodeň

Příspěvekod El Kamil » pon 14. zář 2015 20:44:12 » Re: ① Protivníci dějin
Příběh - V první půlce film zasazuje diváka do kontextu, aby vše v druhé půlce rozbalil. Velmi povedená je část odhalující skutečné Antonovy pohnutky, upřímně řečeno ta scéna u mostu, kde Anton váhal zda Alberta shodí ze skály, tam jsem si už sám říkal, jestli to náhodou neudělá. Zvrat v ději se ale celkově povedl, i když se mi v tom trochu hůře orientovalo. Film byl v klíčové části střižen v dobrém tempu a dokázal udržet diváka v pozoru.

Kamera - Je poznat snaha pohledy kamery trochu ozvláštnit. Postprodukčně byly přidány různé zoomy a pohyby do strany, takže kamera není úplně statická, ovšem některé zoomy jsou až moc rychlé a působí spíše neohrabaně. Na některých místech bych osobně volil střih než zoom v rámci jednoho záběru. Líbila se mi spolupráce kamery s postavami na scénách. Postava se podívá do strany, kamera se tam trochu posune. Zajímavým efektem bezesporu byla akční kamera při střelbě z kuše, další pěkný záběr byl při vstupu do kláštera, ale opět, kamera byla na můj vkus až příliš rychlá. Ještě zmíním pohled kamery na mrtvého Antona - povedené.

Hudba a ozvučení - Myslím, že Protivníci dějin patří mezi filmy s nejlepším ozvučením v soutěži. Ve filmu jsou v hojné míře užity zvuky ze hry a vůbec různé zvuky, které zajímavě doplňují děj a navozují atmosféru. Například ve sklepení kláštera je slyšet kapající voda (což by se možná víc hodilo do nějakých stok, ale budiž), u mršiny zase slyšíme mouchy. V klášteře autor zvolil líbivý duchovní motiv a v pevnosti zase hudba přispívá k atmosféře, která by se dala krájet.

Práce s Marvinem - Většina filmu se odehrává ve dvou lidech, což samozřejmě znamená dvakrát tolik práce. Zahrnul bych sem i souboje, které se mi vesměs líbily. U nich je to - řekl bych - vždy tak nějak o štěstí a trpělivosti, protože ty se nedají naskriptovat. Nicméně působily věrohodně, plus byly okořeněny dalšími prvky jako akrobacií atp.

Efekty - Textury obrazů s duchovní tématikou, klášter v noci, filmová mapa, to vše přineslo do filmu trochu svěží atmosféry. Kromě toho skvěle zpracovaný efekt zasypání chodby při souboji v pevnosti, výborné! Musím zmínit i velmi elegantně docílený efekt kulhání, tohle se mi opravdu líbilo.

Jako samostatnou kapitolu bych uvedl závěrečné titulky. Jako jeden z mála (možná jediný, ještě nemám shlédnuto vše) je autor zařadil do filmu. A tak se konečně dozvíme, odkud je hudba a kde se vzaly všechny ty modifikace včetně textur. Textura nemrtvého vlka je vlastní? Super!

Ve filmu jsem si všiml pár chybek či nedostatků. Hned na začátku, kdy končí část s logem soutěže, je hudba utnutá až příliš tvrdě. Další zajímavý moment je, když Albert opouští farmu a Anton na něj volá. Albert říká farmářům: "Vidíte - volá na mě." Těžko lze něco takového vidět (vzhledem k tomu, že volající nebyl v dohledu). No a samozřejmě musím zkritizovat titulky zanesené přímo do videa, je to nešvar celé soutěže a je to škoda.

Verdikt

Tak nějak bych si představoval typický příklad fanartového filmu. Na ne malém a ne velkém prostoru je zpracován pěkný, jednochuchý příběh, který obsahuje napětí i akci. Poctivá práce s hrou, velmi povedený výběr hudby, přidání vlastních textur. Bonusové materiály jsou další nadstavbou, která ukazuje, že mít autor více času, mohl film výrazně okořenit či prodloužit. Skvělá práce!

Hodnocení: 7/10
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lordan » čtv 17. zář 2015 9:36:59 » Re: Protivníci dějin
Protivníci dějin

Tento film u mě letos vyhrává na celé čáře a když už chci hodnotit příběh, tak vlastně ani nemám moc co vytknout. Možná snad úvod nového světa by si zasloužil malinko více prostoru, ale k pochopení příběhu to nebylo až tak nutně třeba... Snad jen dosti rychlé titulky nedávali příliš prostoru užít si poctivě každý dialog. CO bych obzvlášť pochválil, tak život v klášteře - ozvučení a zaplnění postavami zde v kombinaci vytváří parádní atmosféru živého lidského centra v post-postapokalyptickém světě. Ještě malá výtka na realističnosti chování postav - ač tohle je jen věc na okraj, která ani nevím, zda by filmu prospěla či uškodila... Svět je o právu silnějšího, kdo je schopnější, přežije. Schopní jsou zde především ti schopní v boji. Jak je pravděpodobné, že by spolu bojovníci vedli takové rozhovory, jako spolu vedou hrdinové z Protivníků dějin? Ale jak říkám, to je spíše vlastní úvaha.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Max » čtv 17. zář 2015 9:37:49 » Re: Protivníci dějin
Protivníci dějin

Tento snímek jsem musel zkouknout celkem dvakrát. Poprvé bez přečtení přidružených materiálů a bez pozastavování videa jen abych viděl, jak se v něm jako nepřipravený divák zorientuji. Pochytil jsem základní myšlenku filmu, ale některé vztahy mezi postavami a událostmi mi takto zůstaly skryty. A proto jsem se podíval na film podruhé, přečetl jsem si dodatečné materiály a místy jsem jej pozastavoval, abych si mohl přečíst dialog a zároveň trochu zanalyzovat scénu filmu.

Ale začnu jako v předchozí recenzi u plakátu. Sotva na něj sjede divák očima, je zaplacen velkým obsahem textu objasňující kontext filmu a události jemu předcházející. Je to ale skutečně u filmu žádoucí? Nebudilo by lepší dojem tyto informace vzít a... inu, zfilmovat je a podat divákovi na začátku filmu? Hádám, že se autor snažil vměstnat film do 30 minut, čemuž by napovídaly i rychlé přechody na různých místech filmu. Ale je to ostatně jeho rozhodnutí, jen musí počítat s tím, že každému se nemusí zamlouvat číst tolik textu hned na plakátu a možná jej přeskočí, tím pádem pak nebude mít plný prožitek z filmu.

Kromě textu plakát poté obsahuje nejdůležitější postavy filmu a naznačuje prostředí, ve kterém se bude velká část filmu odehrávat. Celkově má tedy plakát pro diváky velkou informační hodnotu, pokud se jej rozhodnou nepřeskočit.

Nyní už ale k samotnému filmu. Ten začíná poměrně akčním uvedením do světa vzkříšeného lidstva a hned na začátku představuje dvě velká nebezpečí pro frakci hlavní postavy - Mrtvé a Bandity. Oba souboje jsou díky dynamické hudbě a rychlému střihu kamery zábavné a dávají divákovi najevo, že Albert je velice schopným bojovníkem.

Albert a bandita na sebe navzájem míří, zatímco Albertovi vbíhá do zad další bandita.

Další část filmu představuje hlavní základnu knížectví Posvátného stromu (Nevíte jak zakomponovat tagy? Pojmenujte po nich frakce! Chytré.), přetexturovaný klášter. Začnou se představovat další postavy, hlavně Albertův introvertní přítel, Anton, ke kterému se podrobně vyjádřím později.

Setkání posádky Trůnu se samotným knížetem poté naznačí, kam se bude přiběh ubírat dále - Albert dostane za úkol vyčistit pevnost v průsmyku od mrtvých, aby ji poté mohlo Knížectví zabrat a být nezávislé na Království. Jedná se o velice pěkné zakomponování tagu Politika, nejen zde, ale více či méně v průběhu celého filmu. Albertovi je vybrán jako pomocník Anton, který z toho ale není očividně nadšen, což je jasně naznačeno jeho dialogy a akcemi v průběhu cesty k průsmyku. Během cesty společně s Albertem hodně diskutují o dějinách a o tom, jak zajistit co nejvíce lidem bezpečí. Je to zajímavá diskuze, neboť obě postavy mají na věc jiný názor.

Albert chce chránit lidi svým tělem, Anton oponuje tím, že nemůže být všude najednou.

Dvojice postav dorazí do pevnosti, která je překvapivě vyčištěná. Líbí se mi, že se dovnitř prostě jen nevrhli hlava nehlava, ale systematicky prozkoumávali jednu místnost po druhé, zatímco se navzájem kryli. Poté se stane několik událostí rychle za sebou - Antona zabije Vybraný a Albert se s nim pustí do boje. Autor tento boj značně zpestřil, například vyražením meče s ruky, stopováním podle krvavé stopy nebo zřícením stropu (což je doprovozeno hezkým postprodukčním efektem).

Efekt řítícího se stropu byl pěkně proveden. Albert sice Vybraného zdánlivě dostal, ale sám za to draze zaplatil.

Nakonec se Albertovi podaří Vybraného porazit, ale sám utrpí vážná zranění a je jasné, že se z toho už nedostano. Dokulhá tedy k mrtvole Antona a přečte si jeho deník, protože měl tušení, že mu jeho mrtvý přítel chtěl něco říct. Obsah deníku ho ovšem zarmoutí, což ale dlouho netrvá, protože si jej brzy také najde smrt.

Příběh jsem vzal trochu hopem, protože podle mě není tou nejdůležitější částí filmu. Film hlavně vsází na dvě věci, které nejsou divákovi na první pohled až tak zřejmé a dospěje k nim jen pokud si film vychutná a trochu se nad nim zamyslí. Nicméně k žádné z těchto věcí jej nikdo nenutí, takže je možné, že film zhlédne a nebude z něj mít takový zážitek, jaký měl autor v plánu.

První stěžejní předností filmu je autorův neuvěřitelný smysl pro detail. Nejvíce to jde vidět v klášteře, který je nejen přetexturován, ale díky úkonům různých postav nedůležitých pro děj jednoduše působí živě. Albert a Anton rozprávějí, zatímco kolem nich projde nedůležitá postava, kterou vidíme poprvé a naposled. Albert vychází z kláštera, zatímco na nádvoří trénuje několik lidí a další člověk jim prochází. Na poradě se nachází kromě hlavních postav i několik dalších, které ani nepromluví. Podobných drobností, které skvěle dotvářejí atmosféru, je prostě mnoho.

Žádná z postav v pozadí není pro film důležitá, ale přesto všechny dotvářejí atmosféru a klášter díky nim nepůsobí pustě.

Nové textury jsou kapitola sama pro sebe. Kromě toho, že je přetexturovaná většina kláštera, si autor dal práci i s tím, aby zbroje lovců na sobě měly znak Knížectví, který je dokonce zobrazen i v některých částech kláštera. Přetexturovány jsou obrazy, zbroje, místa, příšery... to vše napomáhá tomu, aby si divák neřekl "Ach jo, zase tahle profláklá lokace z Gothicu a tyhle profláklé zbroje a obličeje." Prostě paráda.

Zde je ale na místě i kritika. Autor si dal s detaily tolik práce, ale divák většinou nemá dost času přečíst si ve scénách dialog a pak se ještě podívat na to, co všechno se děje na pozadí scény (a že se toho děje často hodně). K titulkům se ještě vyjádřím.

Ovšem pro mě nejzajímavější částí filmu je Antonovo morální dilema. Původně jsem si myslel, že filozofický aspekt filmu bude o něčem jiném, třeba etické dilema mezi Vzkříšenými a Mrtvými, ale téma zvolené autorem je dle mého lepší.

Anton se hned po uvedení zdá být introvertem, kterému se nechce příliš bojovat, ale spíše studovat dějiny. Tak jej divák vidí téměř až do konce filmu, než si Albert přečte jeho deník, který odhalí jeho skutečnou povahu. Když se divák zamyslí nad tím, jak se Anton choval v průběhu celého filmu, není si jistý, jestli je tato postava jen bojácným introvertem, který se chce věnovat svým věcem, nebo psychopatem, který vidí ostatní lidi jen jako nástroje ke splnění vlastních cílů. A dost možná je obojí, možná má rozpolcenou osobnost. Schválně, kdybych měl uvést několik situací a jak se v nich Anton zachoval:

"Albert mi přinesl kammenou desku, vyplatilo se mi mít známého...Potkal jsem teď Alberta a choval se jako zdeptaná ženská, musím si dávat pozor... Ale Albert zemřít musí, jinak přijdu o vše a nezískám nic." - Nezdá se, že by Antonovi na Albertovi nějak extra záleželo, spíše jej zajímá, jak se může sám obohatit a zachránit si krk.
Anton po cestě k pevnosti Alberta několikrát varoval a upozorňoval, pravděpodobně ve snaze odradit jej od cesty k jeho popravišti. - Možná mu přece jen na Albertovi záleží?

Je Anton introvertním psychopatem, který se zajímá jen o své vlastní blaho?

"Stačilo málo a shodil jsem ho dolů. Ale co když bude Vybraný opatrný a nepůjde ho zabít? Co když?" - Anton chtěl tehdy zabít Alberta, ale ze strachu o vlastní život se jej rozhodl nechat žít, aby jej ochránil před Vybraným.
Po vstupu do pevnosti Anton nepoužil heslo, na poslední chvíli se snažil Albertovi o svém dilematu říct.

Nebo je Anton jen věrným, ale zbabělým přítelem?

V tomto duchu se line celé Antonovo morální dilema. A právě proto Anton v pevnosti zemřel. Nemohl se rozhodnout proto, jestli včas varovat Alberta a porazit Vybraného, nebo jestli pronést heslo a Alberta zabít. Jeho rozpolcenost jej stála život, stejně jako o něj přišli Albert a také Vybraný. Tento tragický osobní příběh na mě osobně zapůsobil z celého filmu nejvíce, nejsem si jistý, jestli jsem v nějakém jiném filmu viděl u nějaké postavy takovou hloubku.

Na závěr několik věcí, které jsem si vypsal:
- Hudba: výběr hudby mi přišel docela dobrý, v bojových scénách byla hudba výraznější a dynamická, což se mi líbilo
- Patkový font není nejlepší volbou pro titulky ve filmu, příště bych raději zvolil nějaký nepatkový
- Proč bojuje Albert s mečem jako amatér? Je přece skvělý bojovník, takže by měl umět více triků, než jen seknutí a bodnutí dopředu. Diplomat říkal, že se vyrovná Vybraným, kteří ovšem bojují jako mistři. Tak proč ne Albert?
- Jako divák bych toho rád věděl více o světě, kde bylo lidstvo vzkříšeno. Kdo za to může? Co se stalo předtím? Proč je takový rozdíl mezi Mrtvými a Vzkříšenými? Tohle by byl třeba dobrý námět na dodatečné materiály.
- Když už jsem u toho, tak musím pochválit autora za to, že vůbec nějaké dodatečné materiály vytvořit. Mapa pomůže divákovi s orientací ve filmovém světě, který se od toho herního liší. Nevím, k čemu mi měl přesně sloužit zápis z porady, vše podstatné je řečeno v samotném filmu. Původně jsem si nebyl vědom toho, k čemu je XXXI. kapitola Antonových dějin, ale poté ji ve filmu zmínil kníže v souvislosti s tím, že nechce, aby jej potkal stejný osud. Pěkný dodatek.
- Titulky na některých místech proletí dost rychle. Autor má tendenci skládat celkem složité věty, které vyžadují více času na přečtení. A když si navíc dal i takovou práci s detaily v pozadí, měl by nechat divákovi více času na přečtení titulků. Asi nejhorší to je během cesty Antona a Alberta k pevnosti, kde jsem raději pausoval film po každém dialogu, aby mi něco neuniklo.
- Občas je také kamera namířená tak, že v rozhovoru není jasné, kdo z dvojice postav mluví. Většinou to jde odtušit z kontextu dialogu, ovšem to stojí diváka čas a úsilí. Navíc toho času na přečtení dlouhého titulku o několika větách příliš mnoho nemá. Příkladem tohoto nedostatku je opět cesta k pevnosti.
- Přechody dne a noci by mohly být trochu prodloužené, ale to je spíše můj osobní názor. Autor se asi snažil šetřit časem.
- Textury zraněných postav jsou velice pěkným detailem, který by mohli praktikovat i ostatní filmaři.
- Kamera je většinou nerušivá, ale občas na můj vkus až příliš pohyblivá během rozvohorů. Například během jednoho dialogu proběhnou tři různé scény a v každé je pohyblivá kamera. Divák pravděpodobně nestihne dialog přečíst a zároveň zaregistrovat vše, co se děje. Ale jak říkám, většinou pohyblivá kamera scény oživuje.
- Konec filmu nebyl žádným happyendem, ale drsným připomenutí toho, že ve světě, kde se film odehrává, skutečně přežijí jen ti nejsilnější a zákeřní. A to není špatně, občas rád vidím i nějaký melancholický konec.
- Dle XXXI. kapitoly Dějin je stávajícím králem Šebíř, který se ale králem původně nechtěl vůbec stát. Diplomat poté před zabitím Vybraného řekne, že byl příliš silný a oblíbený a že plní královy rozkazy. Pokud je v té době stále králem Šebíř, proč by zabíjel někoho, kdo mohl převzít trůn, který ani sám nechce?
- Závěrečné titulky jsou hezky zpracované s názornou ukázkou většiny použitých textur.

Pokud bych měl tento film nějak krátce shrnout, řekl bych, že se jedná o povedené dílo, které průměrného diváka zaujme hlavně svým citem pro detail a zvídavého diváka komplikovanými vztahy mezi frakcemi a osobností jedné z hlavních postav.
Max
Uživatel

Příspěvekod helpo1 » čtv 17. zář 2015 9:40:43 » Re: Protivníci dějin
Protivníci dějin - [Zisk hlasu v komentáři] - [Zisk hlasu na fóru]

Tak tady jsem se opravdu musel dívat moc, moc pozorně, abych našel nějaké chyby. Vynikající film. Ne příliš dlouhý, ale vypoví všechno, co vypovědět třeba.

- Kamera se během pohybu Antona (kolem 11:45) a při prohlídce pevnosti (17.10) mírně trhá.
    - Když se Albert otáčí (16:10), zvýrazní se sekera ležící na zemi.

+- Titulky jsou celkem čitelné, i když bych si tady uměl představit třeba ty z Času očisty.

+ Výjimečný výběr hudby a textur. Smekám přilbu.
    + Pravděpodobně nejpřirozenější zakomponování Modlitební knížky a Posvátného stromu.
    + Skvěle vymyšlené krvavé stopy.
    + Hezké zpracování "smrti" (26:30), nicméně tam na malinký moment problikne obloha. Další blikání. :D
Obrázek
helpo1
Uživatel

Příspěvekod JENIK » čtv 17. zář 2015 9:42:08 » Re: Protivníci dějin
Protivníci dějin

Opravdu velké překvapení! Autor se zvládl vymanit z vod průměru a útočí na nejvyšší příčky filmařiny. Z filmu čpí práce a důslednost. Ale také nějaké začátečnické chyby.
Nejdříve tedy k těm chybám. Autor má velmi krásně natočené a zrežírované záběry, ale zvládne to pohřbít velmi rychlým pohybem „kamery“ po záběru způsobeného neuváženou postprodukcí. Například hned na začátku při bitce Alberta s dvěma bandity, či celkově jakýkoliv souboj. Neříkám, že by kamera měla být statická, ale někdy je těch pohybů až příliš mnoho. Při cvičení kamera sleduje až moc strojově meč, při souboji také. Toho by se měl autor, pro příště, vyvarovat. Jinak je to ale paráda! Některé záběry jsou přímo skvělé! Například v čase 11:27, kde oba hrdinové jdou, a na vrcholku kopce žere mrchožrout mršinu vlka. Skvělé! Dalším nádherným záběrem byl záběr na rozbřesk nad klášterem, ale přišlo mi, že by mohl být delší, ale byl pěkný.

Celkově režie byla skvělá. Postavičky dělaly to, co se od nich očekává. Nechovali se „herně“. Každá něco dělala, nestála jen jak strom. Za opravdu skvělou scénu považuji proniknutí do pevnosti. Žádné hrrr hrrr, ale pěkně pomalu opatrně. Následný souboj, pád stropu, pointa. Palec nahoru!

Další věcí co se nesmí opomenout je veliká texturářská práce, kterou autor odvedl. Ať už totálně přeskinovaný klášter, pevnost, nebo znaky na zbrojích. Tyto detaily přidávají hodně na zážitku.

Jedinou další výtku bych možná měl ke zvolené hudbě, která byla hlavně v klášteře už poněkud ohraná, jak hrála dokola. Dále byla občas až moc násilně rychle utknuta, následována rychlým zčernáním. Tak se to nedělá, autore!

Celkově jsem velmi překvapen tímto dílem a hlas už má ode mě jistý.
JENIK
Uživatel

Příspěvekod sleeper » čtv 17. zář 2015 9:44:44 » Re: Protivníci dějin
Svoje recenzie začnem dielom Protivníci dějin. Snáď sa Vojta nenahnevá, ak použijem jeho formát recenzí. :)

Recenzia filmu
PROTIVNÍCI DĚJIN

Plagát
Plagát na tento film je prinajmenšom zaujímavý... Textu je na ňom podľa mňa na plagát až príliš veľa, ani použitý font a efekty sa mi veľmi nepáčia, ale na druhú stranu človeka uvedú do prostredia, v ktorom sa film odohráva a divák nebude zmetený. Na vrchu plagátu môžme vidieť koláž niekoľkých postáv, ktoré, ako vyplýva z deja filmu, stoja proti sebe. Na ľavej strane môžme vidieť zástupcu kniežatstva, na pravej strane sú zástupcovia kráľovstva a v strede hrdinovia filmu. Zvláštny plagát, mám z neho rozporuplné dojmy, je totiž opakom mojej predstavy ideálneho plagátu - ale napriek tomu na mňa pôsobí dobre.

Bonusy
Autor k filmu vydal aj tri bonusy, za ne palec hore. Pomôžu divákovi pochopiť dianie filmu a Svet.

Film
Ale presuňme sa k samotnému filmu. Film sa odohráva v novom svete, čo autor umocňuje množstvom nových textúr. Medzi nimi je mnoho textúr z textúrovej databázi aj z módov, ale autor ich vybral tak, že žiadna nepôsobí rušivo, ale naopak spolu ladia a oživujú známe prostredie hry. A s textúrami sa autor vážne vyhral! Nové textúry tvárí postáv, nové textúry zbrojí, príšer, nemŕtvych a v neposlednom rade prostredia... A čo potom obrazy - detail, ale vynikajúco dotvára atmosféru filmu! Textúry príjemne oživujú už známy svet Gothica. Dokonca aj modlitebná knižka má novú textúru!

Obrázek
Vlastnej textúry sa dočkala dokonca aj modlitebná knižka!

Tým sa dostáva k ďalšiemu pozitívu - zakomponovanie tagov. Autor ich neodbyl dialógmi, ale zakomponoval ich naozaj pozoruhodne! Trebárs posvetný strom, resp. posvatný koreň. Tag blikanie potom autor zakomponoval priam geniálne - a to sme si viacerí mysleli, že sa v žiadnom filme neobjaví. Bravo!

Obrázek
Opäť sa ukazuje autorov cit pre detail, autor naplno využil možnosti Marvin módu.

Z celého filmu cítiť dôslednosť, cit pre detail. Veci ktoré ja obyčajne odbyjem, autor tohto filmu kompletne prepracoval. Vo filme je bohato využitý Marvin, môžme vidieť množstvo animácií - dodáva to filmu dynamiku. Zaujímavé sú krvavé škvrny - nielen na zemi, ale dokonca aj na zbroji!

Titulky do filmu sedia, možno by nebolo na škodu trochu efektov, ale do filmu sedia. Čo sa týka kamery - nepríde mi ani ideálna, ale ani zlá. Pôsobí na mňa dobre, tam kde treba, dynamicky, sedí do filmu, ale na pár miestach bola trhaná, nieje to úplný ideál. Zaujímavou kapitolou je hudba - niektoré skladby mi boli povedomé, niektoré som nepoznal, ale celkovo nejde o známy výber, ale žeby mu chýbala kvalita nemôžem povedať. Skladby sú skôr nevýrazné, ale príjemne dotvárajú atmosféru filmu.

Obrázek
Záver filmu diváka núti premýšlať.

Pochváliť musím aj súboje. Natočiť súboje v Gothicu tak, aby vyzerali dobre nieje práve ľahké, ale autor to podľa mňa, aj vďaka hre s kamerou zvládol celkom obstojne. :)

Záver filmu v divákovi vyvoláva otázky, núti ho premýšlať. Čoby sa stalo, keby sa Anton rozhodol inak? Akoby sa na jeho mieste zachoval divák? Autor sa hrá s psychikou postáv, ale aj diváka, za toto ho musím pochváliť! Trochu mi to pripomenulo dielo Ako chutí moc - Anton mal moc, mohol sa rozhodnúť, ale už bol dopredu zatratený. Mohol niečo zmeniť? Mohol zmeniť dejiny?

Čo vytknúť? Popravde, veľa ma toho nenapadá. Nejakú väčšiu chybu podľa mňa film ani nemá, skôr celkový dojem trochu kazia menšie chybky - trhané zábery, občas nie ideálna kamera, "odseknutá" hudba...

Hodnotenie
Vynikajúci film! Nie dlhý, nie krátky - ideálne dlhý. Nieje zložitý, a predsa v divákovi vyvoláva na konci mnohé otázky a núti ho zamyslieť sa. Najväčším pozitívom filmu je pre mňa hra s detailami, autorov perfekcionizmus. Detaily sú ale takisto jedinou vecou, ktorú filmu môžem vytknúť - pomohla by trochu lepšia kamera, odstránenie menších chybiek.

Hodnotím 9/10.
FILM MÁ MÔJ HLAS VPODSTATE ISTÝ!
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » pát 18. zář 2015 20:08:18 » Re: Protivníci dějin
Ještě jednou bych rád poděkoval za podrobná hodnocení mého filmu. Uvědomil jsem si díky nim hodně věcí a opět mě posunula. Kdybych přistupoval k látce Protivníků dějin dneska, zpracoval bych ji jinak - a rozhodně lépe. Souhlasím s kritikou snad ve všech bodech, jen tedy mě teď napadá jeden bod, ke kterému se musím vyjádřit:
Václav píše:proč chtěl Diplomat, aby Albert "nepřekvapil" Vyvoleného, když měl stejně v plánu Vyvoleného zabít?

Protože by Knížectví mohlo získat Pevnost.

Děkuji mnohokrát za recenze, které rozebírají situace filmu, pro mě, jakožto pro autora, bylo skutečnou radostí si číst taková hodnocení, kde se dozvím, jak film na diváky působil a k jakým úvahám je dovedl.

Jinak, trochu jsem obohatil úvodní topik. Sice to není taková senzace jako grafické téma od Pivla, ale snažil jsem se být s ním v souladu, tak snad se to aspoň trochu povedlo.

Jsou tam též přidána drobná poděkování lidem, kterým vděčím za mnoho pěkného ohledně filmu i soutěže. Vím, že jsou to jen takové prkotiny, ale kdyby udělaly aspoň trochu radost, budu moc rád :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Wilhelm » ned 15. lis 2015 13:01:36 » Re: Protivníci dějin
Ahoj, Vojto,
mrzí mě, že v době uvedení filmu jsem na fóru nebyl aktivní a nemohl jsem ho tudíž ohodnotit v pravý čas, ale jak jsi kdysi řekl, lepší pozdě, než ještě později :-D

Slyšel jsem na film hodně chvály, tak mě napadlo pustit si to na HD televizi - to byl panečku zážitek! Chápu, že mistři jako Pivl můžou vidět určité nedostatky, ale ty já nezaznamenám, vše mi přišlo neuvěřitelně povedené, strašně se mi líbily záběry, co mi tak první přichází na mysl, třeba scéna, kdy bojovník Království vyrazí Albertovi meč a pak záběr na Alberta, jak ho to na chviličku vyvedlo z míry, ale pak se dává na útěk. Nebo se mi líbí, jak při tom rozhovoru v klášteře Albert pokrčí rameny a říká: "Těžko říct, pane..." Zkrátka byla tam spousta takových momentů, které se mi hrozně líbily. Ještě taky třeba scéna, jak se bojovník vrhá na Alberta a ten na poslední chvíli vykřikne heslo. Kapitolou sama pro sebe je scéna, kdy se zřítí chodba - to jsem si pouštěl několikrát dokola, hudba, nejsem si jistý, ale přišla mi, že byla z Harryho Pottera), tam sedla úplně skvěle, ta scéna mě opravdu uchvátila.

Příběhově se mi to líbilo moc, myslím, že svět tebou stvořený by si zasluhoval prostor a rozvinutí ještě v dalších dílech. Textury - super. Přiznám se, že leccčeho bych si sám nevšimnul, apřitom to muslo dát práce! Také se mi moc zamlouvá smysl pro detail, přetexturované knihy, mapy, nebo také ztvárnění ruchu a života v klášteře. Texty tradičně vytříbené. Výběr hudby dle mě úžasný a neotřelý. Já vím, je to spíš taková změť dojmů, spíš jsem to ze sebe potřeboval dostat, nakonec, když uvážíme tvé minulé dílo a srovnáme ho s tímto, ten pokrok je neskutečný, a já, co jsem zatím nevytvořil ani pitomé video, jenom tiše závidím :-D Pecka a díky za film.
Wilhelm
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » ned 15. lis 2015 13:14:01 » Re: Protivníci dějin
Já ti mnohokrát děkuji za komentář a jsem moc rád, že se film líbil :)

Hudba při padání chodby byla skutečně z Harryho Pottera - z PC hry :)

Osobně bych rád tento svět rozvinul, už jen kvůli tomu, že mám stále v počítači hru se všemi těmi změněnými texturami. Nakonec, tento svět mi nabízí spoustu možných dobrodružných i dilematických situací ke stvoření. A docela jsem si i oblíbil tyhle svoje postavy - byť pravda, jsou teď mrtvé, takže bych se musel vracet do minulosti, abych je mohl zapojit :) Jen se trochu bojím, jestli ti nemrtví všude už nezačínají nudit... (Zase je ale pravda, že v Protivnících byli jen takovou, byť nezbytnou, kulisou.)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » sob 23. zář 2017 22:58:31 » Re: Protivníci dějin
Omlouvám se za výpadek obrázků zde i jinde - jpeg.cz nás celkem vypekl. Film je stále stažitelný přes link. Topik, jakož i ostatní své topiky se pokusím nějak postupně dát znovu dohromady... jen, co budu mít čas.
Vojta1122
Kronikář