Menu

Z Temnot [HOTOVO]

Diskuse a hodnocení filmů.
Příspěvekod SkiBig18 » pon 24. lis 2014 23:08:32 » Re: Z Temnot
No, musím zase vzdát hold, že tenhle film je na vrcholu možné nejlepší tvorby. Tím chci říct, že zatím jsem lepší film ze světa Gothic neviděl :). Tak je vidět, že je tam nějaká úprava filmu, ale, jelikož originální verzi, které se předložila do soutěže si už nepamatuji, tak bude lepší opět to začít trochu od začátku, a jen to trochu ztížit hodnocení, co ty na to? Fér, ne? :).

Jelikož nemám na kontě žádný film, budu se to snažit okomentovat z pohledu kritičtějšího diváka (snad nevadí).
Hádám, že už další opravný díl dělat nebudeš (on ani není podstatě už důvod), takže i přesto, že by se tam ukázali už i nepatrné chyby, které jsou ve filmu tak nepostřehnutelné, že to ani nemá cenu opravovat. I když není na škodu trochu ohodnotit, abys třeba věděl pro příště ještě lepší propracování :).

Protože toho mám hodně, hodně na srdci co říct, tak to stejně zkusím co nejvíce zobecnit, takže některé části mi tam budou chybět.

PŘÍBĚH
~> SCÉNÁŘ: Tady není ani co vytknout. Je vidět skvěle promyšlený scénář. I když musím říct, že u detektivek je ten děj takový těžší, protože tam musí u některých situací člověk myslet dopředu, aby to mělo nějakou logiku v budoucnu, až se to třeba odhalí, a jde to tam vidět, že je to připravené, takže fantastické :). A ještě, hned na úvod se začíná zápisem deníku a ani nevidíme postavy, což taky může trošičku mást diváky.
~> ŽÁNR: Vybral jsi detektivku s menším zapleteným dramatičnosti, což je pěkné, všechno tam sedlo, není co dodávat.
~> ŘEČ POSTAV: Ani tady není co vytknout :D. Jen, i přesto, že detektivové jsou takoví ti... chytřejší lidi, tak se tam občas objeví odbornější slova, což ve středověku asi moc znát nemohli, ale i taky perfekt.
~> ZÁZNAMY: Tady jen výtka, zápisky (komentáře) detektiva jsou strašně moc často. Nevím, jestli jsi viděl někdy nějaký det. film (hádám, že ano), tam mají klidně zápis poznámek jednou za celý film a to zrovna u oběti. Ale zase musím uznat, že díky nim víme zase více o tom, co si o dané situaci detektiv myslí, a jestli jí chce řešit způsobem, jakým si myslí diváci, že jí řešit bude.
HODNOCENÍ: 9.5/10.

ZVUK
~> ÚVODNÍ ZVUK Ten je na filmu ten nejdůležitější. Třeba nějaká znělka, která nás pozbudí k naději, že i když film na první pohled vypadá, že bude nudný, měl by nás v táhnout se alespoň se na něj na 3 minuty podívat a přesvědčit nás. U tebe se to povedlo tak nějak část. Normálně jako uživatel fora se rád podívám na ten film, protože vím, že tvorby od tebe jsou vždy ty nejkvalitnější, takže není co řešit, jestli bude to špatné. Ale, kdybych se na to podíval, jako bych tu hru i film viděl po prvé (což je vysoce nepravděpodobné, ale stále možné), tak by mě nějak ta hudba nepřesvědčila. Ale to je opět skoro až nepotřebný údaj :). Taky mi ta "znělka" trochu připomíná začátek hudby v traileru na hru Zaklínače 3 :D.
~> HUDBA V POZADÍ: Tady jsi vlastně spolu s titulky měl stále stejnou (či podobnou) hudbu, a to takovou temnější, která fantasticky vykreslovala zrovna, jaká atmosféra vládne filmem. Jen mínusko, že když tam byly zrovna ty... vyvrchující ("akčnější") noty, kde mohla být zajímavá akce, tak se nic nestalo. Ale zase se to občas hodilo, jako "ukončení" zajímavé části, to se musí uznat.
~> ZVUK V POZADÍ: Hrozně se mi líbilo hned na úvodu ten zvuk deště. Všichni víme, že o takový déšť si můžeme v G2 jen zdát. Jen menší šťour, a to, že déšť je kapku "hlubší a šumivý" a blesky jsou zase trochu hlučnější, a tak jsem se trochu leknul. Ale to je nepatrný chyba, zase.
~> VYKRESLOVÁNÍ ATMOSFÉRY: Jak jsem říkal, hudba v pozadí už atmosféru skvěle vykreslila, a dokázala mě přesvědčil, abych se na film díval stále více a více.
~> SITUAČNÍ HUDBA/ZVUK: Tou myslím třeba, že se náhle změní, když něco spadne, nebo někdo rychle proběhne a postava nevidí kdo to byl. Když taková tam byla, tak jsem se spíše často lekl jako u hororového filmu :D.

KAMERA
~> POHYB:: To je asi jediný bod, co se u ní dá říct, ale také nejdelší. Jako první, kameru jsi udělal ze skvělých úhlů i pohledů. Také, zrovna u těch zajímavějších situací, kdy divák potřebuje například vidět výraz ostatních tam máš také, pochvala. Jen ten pohyb, jak se to trochu přibližuje či oddaluje... skvělí nápad, akorát za prvé, moc se to nehodí (i když netvrdit, že pokud máš v úmyslu další film, tak to tam nedávat), a za druhé, občas ten posun a pohyb byl docela rychlí a člověk si píše všímal toho posunu kamery než třeba titulků.
HODNOCENÍ: 10/10.

ANIMACE
~> POSTAVY:: Chůze, sezení, pomalá chůze... Takové obyčejné, ale stejně tobě se tam povedlo přidat i zajímavější. Například ten útěk po střeše, mezitím, co detektiv jde v okně vidět. Nebo, to zakopnutí... No to by bylo na déle.
~> MLUVA/KONVERZACE:: To jsem postřehl, a věřím (myslím), že v minulé verzi to nebylo. Animace úst při konverzaci. Skvěle, není více co dodat.
~> DODATKY/DETAILNOSTI:: Jako první (hádám, že mod), tak hodně se mi líbilo přidání toho vlajícího prádla. Nebo gestikulace detektiva typu "To néé!", když ho degradovali z funkce detektiva. Skvělé.
HODNOCENÍ: 11/10.

SPECIÁLNÍ EFEKTY
~> OBĚTI:: Hádám, že z větší procentuální část je to mod (kromě pergamentů, což bych věřil, pokud jsi dělal sám), což není nic říkat. Jen skin jsem přečetl na závěr, že je přece jen autorem někdo jiný :)... Pokud přece jen oběti nejsou mod, ale důkaz tvrdé práce, tak smekám klobouk.
~> STÍNY:: Na konci jsem si také všiml stínu proměňování. Opět, boží, není více co dodat.
HODNOCENÍ: 10/10.

DETAILY:
~> DODATKY:: I přesto, že někteří z nás se řídí motem "V jednoduchosti je síla", přece jen není na škodu nějaké ty detaily přidat. Přece jen, sice je malá šance, že si jích divák občas všimne nebo postřehne. Například v přírodě, , proč nepřidat jednoho ptáčka navíc... :). Hodně se mi líbili také to menší zaostření na stráže stojící venku první oběti.
~> TITULKY: Jelikož film bez dabingu, je jako člověk bez telefonu, tak titulky, které vlastně nahrazují řeč postav a vypravěčovo vyprávění děje, tak je určitě je mít. Není k nim nic říkat. Jen občas trochu časově-nesladěné, a nedalo se je číst, ale stejně pochvala.
~> MIMOHERNÍ DOPLŇKY: Například ta padající mince strážcovi, to se hodně povedlo.
~> DOPLŇKOVÝ TEXT: O 2 dny později. Ten jedině jak je ta animace, že to "vlní černě", tak to z části i ten text "maže" a tak člověk si musí trochu domyslet, co to vlastně (hlavně v závěrečných titulkách).
~> ZÁVĚR: Tam jen škoda, že jsi třeba velitel nad mrtvím detektivem nepoklekl (nebo třeba i sedl Gothicky), jako že potichu truchlí... :D

Takže, když to nějak letmo sečtu a podtrhnu, tak 1O/1O, i klidně 11/1O bodů. Není co na tom kritizovat. To, co jsem podstatě řekl jsou jen bezvýznamné chybičky.

Hodně štěstí, a pokud máš v plánu další film, tak se hodně těším :).
SkiBig18
Uživatel

Příspěvekod Pivl » úte 25. lis 2014 23:53:47 » Re: Z Temnot
Díky moc (prakticky jen za chválu) :) Takový mega rozbor, kde se prakticky jen chválí působí tak nějak podivně dobře, člověk má pocit, že nepokazil vůbec nic. :D
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » stř 17. pro 2014 21:00:22 » Re: Z Temnot
Tedy, trvalo mi to dlouho, vím, ale konečně sem mohu přijít s nějakým zpětným komentářem k filmu. Nakonec, posoudit dílo s trošku větším odstupem času (ač je pravda, že novou verzi jsem viděl teprve před pár minutami) nemusí být tak úplně na škodu.
Nechci se ani tolik snažit o nějak film hodnotit, to už zde udělali jiní a udělali to dobře. Spíše chci říct, co pro mě film znamená - a proč to pro mě znamená. To chci udělat především.
Nuže, ale přesto si myslím, že je pár drobností, které bych ne snad vytknul, ale spíše na ně upozornil. Jsou to podle mého věci, které bych snad u žádného jiného filmu pro jejich nedůležitost ani nezmiňoval. Zmiňuji je však proto, že u tak precizní práce, jakou je film Z Temnot, je jich prostě větší škoda, než jinde.
V prvé řadě - ani nová verze filmu není prosta překlepů. Jak říkám - překlepy zde má asi každý film a jinde bych to ani pro tak malé jejich množství nezmínil, ale zde, u práce tak důkladné je to holt trochu víc škoda.
Dále, už jsem, tuším říkal já a říkali i jiní - efekty, jakkoliv byly úžasné, tak si myslím, že místy bylo těch světelných paprsků trochu moc. Nemluvím o tom, že například svícny krásně zářily, řeč je o paprscích světla, které se třeba i krásně hýbaly, ale často osvětlily velkou část obrazu, až to, podle mého názoru, trochu dráždilo.
Stejně jako ostatní jsem byl i já nadšen využitím módu a inovací, které přinesl (samozřejmě vedle dalších inovací, které byly neméně úžasné, jež přinesl autor sám). Podle mého názoru - a myslím, že v komentářích byl někdo, kdo zmiňoval totéž - má ale Lhiver edition nepříliš hezky působící texturu vodní hladiny. Není snad výtkou na autora, že tu texturu nezměnil, spíše bych to formuloval tak, že je prostě jen škoda, že ji autor nezměnil.
Je také škoda, že si autor občas nedal trochu více pozor na text samotný. Jak jsem už dříve řekl, autor má ve filmu neskutečně působivé pasáže (například výslech děvky, končící jakýmsi povzdechnu, či možná odplivnutím: "Zkurvenej svět"). Ale pak se tam občas nachomýtnou textově nehezké věci - například sem tam časté opakování slov, místo slova výslech použití kostrbatého výrazu vyslechnutí.
Nakonec za pár nepříjemností v podobě například rychlého střídání textů, nenese už ani tolik vinu autor, jako přísný limit na maximální počet minut stanovený pravidly soutěže. V lecčem pomohla rozšířená verze (která skutečně stála za to!), někde už tolik pomoci nemohla.
Jak vidím, nakonec jsem oněm výtkám věnoval více prostoru, než jsem původně chtěl. Nakonec si ale říkám, že autorovi to vadit snad nebude. Vždyť komentář, v němž se jenom chválí je takřka k ničemu. Vzhledem k tomu, že vím, Pivle, jakou máš puntíčkářskou povahu, doufám, že tě ty výtky nedonutí zpomalit tvé ostatní projekty a vrátit se znovu k tomuto - je totiž potřeba jít dál :wink:
Myslím si, že vyjmenovat ony nedostatečky mělo smysl, nevím, nakolik by mělo smysl zde znovu vyjmenovat už tolikrát opakované klady, jichž si je ostatně autor moc dobře vědom. Rád bych zde však podtrhl jisté aspekty, které nepodtrhli jiní. Jsem totiž toho názoru, že tento film je ještě lepší, než si velká část jeho diváků myslí. Co shledávám hlavním důvodem pro toto tvrzení?
Je to neskutečná propracovanost tohoto filmu. Mnozí jistě ocení detailnost scén, efektů a mnohého dalšího, jistě pak ale zapomenou ocenit to, co je na téhle detailnosti zcela nejdůležitější a sice to, že žádná tato podrobnost není samoúčelnou ozdobou, ale prvkem provázaným s celým fimem a utvářejícím tak dokonale fungující organismus, který jednoduše nemohl nevyvolat velmi silné dojmy. Zde je dobře vidět, jak užitečné pro atmosféru, ale i děj a všechno ostatní vůbec, je co nejvíce kondenzovat jednotlivé prvky a motivy celého díla. Třeba to ani nemusel být zcela záměr autora a možná to byl tak trochu důsledek (a tentokrát tedy pozitivní) onoho časového omezení pravidel soutěže. Ať to je ale jakkoliv, jedná se o velmi cenný poznatek.
Abych zde nemluvil ale zbytečně abstraktně - mluvím například o tom, že nějaká scéna nemá pouze jeden význam, ale naopak - do oné scény je dáno více významů. Caitar se ve stokách nedozví pouze o únikové cestě, Caitarovy rozhovory s jeho "dobrým kamarádem" či velitelem města provazují v sobě mnohé prvky vedoucí k dramatickému rozuzlení nejen slovy, ale umístěním v čase a prostoru atd. Vyšetřování Keirřiny vraždy není jen vyšetřením vraždy, ale také získáním klíče od stok, konfrontací s vrahem a navazuje na ní hned rozhovor s mágy. Předměty nejsou jen doplňkem, ale jejich umístění do času a prostoru má svůj význam pro celou tvorbu filmu.
Stručně řečeno, každá část filmu má svůj samostatný smysl, vždy alespoň jeden a nikdy není pouhou výplní. To je to, co pro mě činí film Z Temnot tak výjimečným. Když jej doplníme perfektně zvolenou hudbou, nevídanými efekty a všemi dalšími věcmi, o kterých tu již všichni mluvili, dostaneme něco skutečně výjimečného.
Z výše uvedeného je pro mě, ale myslím si, že i pro celou fanartovou tvorbu, film výzvou. V žádném případě se ale nejedná o výzvu, jakou je třeba výzva na souboj či k závodu, to v žádném případě! Je to naopak výzva k spolutvorbě na celém našem fanartu, výzva ke snaze také vytvořit takový zážitek, kterým tento film bezpochyby je.
Z Temnot je něčím skutečně jedinečným. Nelze říct, že by byl nejlepším fanartovým dílem, které zde tady máme - měřítka pro to nemohou být snad nikdy vytvořena a kromě toho mnohdy záleží na osobních preferencích. Říci se ovšem dá, že se jedná o film, jaký tu ještě nebyl a jaký je v mnohém tak jedinečný, že nemůže být žádným zde v žádném případě nahrazen.
Za sebe mohu říci, že udělám vše, abych výzvy (výzvy ve smyslu, který jsem výše popsal), kterou je tento film, vyslyšel, ač teď nevím jak a kdy budu moci :D
Na závěr se chci ještě omluvit, že jsem nepřidal obrázky, jak jsem měl původně v plánu. Trochu jsem si v této oblasti ulehčil, chtěl jsem však ušetřené využít pro rozsah textu. Snad není moc nudný a zbytečně dlouhý.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » pon 19. led 2015 13:17:24 » Re: Z Temnot
Nevím proč už jsem ti sem dávno neodepsal, ale tak snad to vynahradím tak nějak teď, ikdyž už to není tak čerstvé. :) Hrozně děkuji za fakt super komentář, který vážně povzbudil, prakticky se vším co jsi psal suhlasím a stejně tak zápory, co jsi vyjádřil jsou přesně ty, kterých jsme si vědom, a které už jsem neměl časani náladu řešit v opravené verzi, každopádně už jsem "za Temnotou" a opravdu už se k projektu vracet nechci, pokračování rozhodně neplánuji. Naopak vytvoit krimi film byl můj sen vlastně už tehdá před začátkem Angela, jen jsem si na to tehdy tolik nevěřil a sebedůvěru mi před Drakem dodala vlastně ža výhra tvého Prokletí v Komikxovém králi. V každém případě už musím co nejdříve, až budu zdravý a bude trochu času se zbavit druhého kostlivce ve skříni a pak můžu začít konečně rozvíjet jiné filmové projekty na které už se i sám těším a doufám, že na ně budu mít čas. :)
Ještě jednou díky za supr komentář. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » pon 19. led 2015 13:42:31 » Re: Z Temnot
Není vůbec zač, ten film si rozsáhlé komentáře rozhodně zaslouží :wink:
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Mattko94 » pát 30. led 2015 0:04:22 » Re: Z Temnot
Boha tento film je naozaj dobrý....milujem detektivky, thrillery a podobne no toto je naozaj dobré. Od začiatku do konca mi to nedalo vydychnúť a najlepší je koniec ktorý vidno nie je podľa Hollywodskych happy endov. Ak by sa k tomu zohnal aj dabing bolo by to dokonalé, klobúk dolu :) :wink:
Mattko94
Nováček

Příspěvekod Pivl » pát 30. led 2015 22:40:56 » Re: Z Temnot
Děkuji moc za komentář a chválu. :) Snad ani další projekt nebude zklamáním. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Martin Putzer » čtv 26. úno 2015 21:39:25 » Re: Z Temnot [HOTOVO]
Skvělej film. Jenom mi vadí to vychloubání na začátku, i když je oprávněný (myslím v tomhle topicu). Jinak žádný výtky, opravdu podařený. :)
BZh11AY&SYJi˛W ?€@…0@ ?ď˙° PŠ†šôÔjžM•<jŚŚ™S)±O
<ŁÂ‡`ßQ·ť
ÖmÍ:´ˇ" €Ôˆ¤˘ˇäěeÓJűF˝&ŠŻĂsˇoTzßWGWN„˘ˆi¸dĂ" ľiŔ'Řň™‘ó"ifºٜp˜,€ć°ô.Ł˝ÇÇA˝ŮĂKcń4u#qÝY×R¶Ú#Ç~÷I&3Aˆó­QD˘ŕ·Ocߡ,źäA r aă{5°ŞËň—ŘoĄşÇżß9ÝBGj¤–Đ ;‚ ´f\XZ«QW‡ëvA*łĹÝłďť`é}Ă"ˆ@îÚ7f1ťq˘rń©Ć¶¨Eľ/I˘*­ť+—ÓR آęăŃđ¬;D dł%›üHŮJÍĚĂ‹ą"ś(H%4Ů+€

Použita komprese BZ2.
Martin Putzer
Uživatel

Příspěvekod Pivl » čtv 26. úno 2015 21:48:20 » Re: Z Temnot [HOTOVO]
Vychloubání stylu: Nejbrutálnější film na fóru? :)
Mám tam jen citáty + ocenění, to je normální, aby to nalákalo více lidí, když se kouknou na topic, nedělám to, abych si honil ego. :)

Jinak díky za chválu. Jsem rád, že se na film někdo podívá i teď, dlouho po soutěži... :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Předchozí