Menu

Risen 2 Recenze

Obecná diskuze o druhém díle série Risen.
Příspěvekod Algirion » čtv 24. kvě 2012 7:12:23 » Re: Risen 2 Recenze
To je těžký, říkat, že jim to podělali PB. Když se to začne valit na PB, začnou říkat, že vydavatel chtěl co nejdřív začít rejžovat prachy, a proto na ně tlačil... A kdo má pravdu?
Alespoň to nedošlo tak daleko, jako v G3. Hrozná optimalizace a bugy kam se kouknem. A co na to Piraně? My jsme chtěli hru tak, jak byla po cp 1,74 - hratelnou. Ale né, JoWood na nás tlačil...
Obrázek
Algirion
Uživatel

Příspěvekod Luke » sob 26. kvě 2012 16:06:21 » Re: Risen 2 Recenze
Hru jsem (překvapivě) dohrál s pocitem - "Co ? To má být už takový konec ? To nemyslí vážně ! Mizérie a slabota !" :roll:

Ono vůbec poslední cca 1/3 hry nestála za nic a její úroveň rapidně klesala (namísto toho, aby stoupala). Až to člověku bylo líto. :sad:
Skončil jsem hru s cca 25.000 zlatých k ničemu a s cca 20.000 "slávy" taky k ničemu. Chrám vody jsem nakonec oběhl taky k ničemu a jediný jakž takž dobrý pocit jsem získal z toho, že jsem gnómíkovi na závěr věnoval Steelbeardův klobouk. A šmitec - ani pusa od Patty (prý "děkuji" :roll: ), a víc už nic ! Hrozný konec ! :twisted:

Myslím, že vše už tady bylo ke hře napsáno a převažuje (opět) bohužel zklamání. Co si také člověk má pomyslet, když za zabytí krysy nebo krocana hlavní postava hry obdrží 20 slávy a za splnění celého velkého questu 100 slávy (1 quest tedy = 5 krys/mávnutí mečem) ? Co si myslet o naprosto zbytečných a nečekaných chybách v hlavní linii hry, kdy ne vlastní vinou člověk musí reloadovat vyhozené hodiny herního času jen proto, že nedodržel nějakou předem stanovenou linearitu. Co si myslet o ve hře rozsetých "smrtících pastech", které mají zřejmě jediný účel - nasrat hráče ! :???:
Ale abych nebyl jen negativistický - hra mě (hlavně asi někde v její polovině a jakmile jsem získal loď) docela bavila. Líbilo se mně třeba objevování jednoho ostrova (teď nevím jeho jméno), kdy zpočátku delší dobu nebyla k dispozici mapa. To mělo docela švih i atmosféru. Ale bohužel se postupem času nic podobného už nezopakovalo a hra měla silně propadající se úroveň.

Suma sumárum - podle mně neexistuje žádný důvod k tomu, aby si někdo chtěl tuto hru zahrát podruhé.
Pokud na nějaký příjdete, tak sem s ním. :|
Luke
Mág Merlin

Příspěvekod Pivl » ned 27. kvě 2012 22:28:26 » Re: Risen 2 Recenze
Grafika: Nic převratného, ale zase nic co by bylo úplně mimo dobu. Existují hry s lepší grafikou, ale ty taky mají lepší enginy. V tomhle ohledu měla hra asi nejvíce bugů - těch grafických, ale celkově, až na bouřky za svitu slunce a vůbec oproti Risenu 1 nehezké obloze, se mi grafika líbila. Obzvlášť bych vyzdvihl dungeony a chrámy, popřípadě pak interiéry. Vrchol je asi Město nemrtvých a Maracai

Herní prostředí: Asi před třemi lety jsme se s kamarádem bavili, proč kruci někdo neudělá hru z pirátskýho prostředí jako je Gothic a najednou je tady Risen 2. Strašně jsme se těšil, jak se s tím Piraně poperou, co ukáží. Pravda, tohle prostředí jim zrovna nesedí a taky ukázali, že v něm ani zrovna třikrát chodit neumí, ale hrubost příběhu jak známe z Gothica se ani tady nevytratila a občasné chvilky byli opravdu pirátskou atmosférou nabité. Bohužel mi až v mnoha ohledech připomínala víc Piráty z Karibiku než Risen.

Svět: Moc se mi líbilo, jak rozsáhlý nakonec svět je. Oproti jedičce si snad nikdo nemůže stěžovat na rozsah světa. Co se týče ale napříkald velikosti měst, tak jsem byl naopak zklamaný. V tomhle ohledu mi to zase připomínalo Gothic 3 - Sázka na kvantitu, místo na kvalitu. Ikdyž to by se dalo vzhledem k tomu, že se piraně snažili nejspíš zrychlit již dost uloudaný příběh, přehlídnout. Každopádně ke vzhledové stránce nemám výtky.

Atmosféra: To, co bylo nejlepší na gothic 1 a piraně od té doby nepřekonali zde možná ještě víc pohřbili. Snaha o epičnost a velkolepost se stala mnohdy trapným okamžikem z libovolného Hollywoodského filmu, kterých je hafo. Dokud jsme se pohybovali na začátku hry, bylo to dobré - apocaliptické období - nutnost přijetí k pirátům - lži na každých stranách. Pak přijde přelom na třetím ostrově a atmosféra se vytratí úplně.

Příběh: Piraně si prostě asi řekli: ,,Proč dělat originální a neohraný příběh, když si můžem nějaký půjčit?" a vzali si příběh z pár filmů a slepili jej do skládačky, která vám úplně vysvětlí, jak vaše dobrodružství z risen 1 bylo stupidní a jak ona "velkolepá" pouť za ničením titánů bude trapná. Od Gothica 3 jdou piraně pořád stejnou cestou - Vymyslí skvělý základ příběhu (Risen 1 - titáni, trosečník, inkvizice; Risen 2 - piráti, sbírání artefaktů, lov titánů) a pak to úplně pohřbí nezajímavou zdlouhavou zápletkou s přidáním té nejhorší možné věci, která byla možná zabijákem Arcanie a hle, je i tady - zlá a krutopřísná bohyně, která chce ovládnout svět. Proč jsme se sakra nemohli držet jen lovu titánů? Proč?! Navíc neuvěřitelné zdlouhavé a nudné protahování příběhu. Přitom úplný začátek je opravdu rychlý, kéž by taková byla i celá hra, protože tahle zápletka, by se dala klidně zkrátit i na nějakou polovinu hrací doby a byla by mnohem zábavnější.

Souboje: Z počátku neuvěřitelná bída a nemohlo to bavit snad nikoho, kdo to hrál. Jakmile se tomu přijde trochu na kloub je to lepší a postupem času i vylepšováním šermířství, zapojení špinavých triků a pistolí, popřípadě vodoo je to i zábavné, ale vůbec ne technici dobře zvládnuté. Risen 1 měla přece dobrý bojový systém ne? Spousty útoků - jejich kombinace poměrně snadná a jasná + úhyby a tady najednou přijde klikačka, která dává smysl akorát za použití špinavých triků, které jsou pravda parádní ale v kombinaci s "mezerník stylem" a kombinacemi, které jsem ani po dohrání hry ještě nepochopil, mi přišel účinější i boj v Gothicu 3. Co se týče pistolí a vodoo, tak je to asi to jediné, o co je možno v téhle hře v soubojích asi stát.

Technické spracování: Jakmile jsem viděl první animaci, říkal jsme: "Super, videosekvence, piraně se taky jednou odrazili ze země." a hle, hned to přidalo na "hezkosti" a "spádu hry", bohužel to nebylo úplně dokonalé, ale nebýt stupidního příběhu doprovázených "epickou hudbou", která vám přijde jako milionkrát ohrávaná v jiných hrách nebo filmech, tak vám to až takovou radost neudělá. Když mě pak nadchlo to, že Piraně zapojili i více bojů s bossy než jeden, tak jsem zase spadl na hubu, protože dva byly téměř totožné a vlastně se stačilo uhýbat a hodit párkrát oštěp a třetí byla obyčejná sekačka a střílečka, jakoby nic. Zase bych ale uznal rozšíření herních funkcí, více pastí a hlavně dovednostní systém, který se mi opravdu líbil a nebylo to tentokrát jen honění se za dovednostními body jako v gothicu ale ani rozdělování zkušeností do jednotlivých odvětví jako v Arcanii.

Hudba: Ve hře dobrá, při videosekvencích dodávala trapné situaci ještě větší trapnost, ale což, například v dungeonech mě kolikrát i záblo na zádech. Tady bych oproti jedičce zase naopak plus, protože tam byla hudba dost nevýrazná, takže tady jsme rád alespoň za změnu.

Celkové hodnocení: Hra mě kupodivu bavila i přes všechnu tu stupiditu, bugy a další nehezké věci, které do té hry piraně nasázeli a já bych je tu mohl jmenovat v dalších deseti odstavcích, ale azse musím říct, že tahle hra je oproti jejich starým kouskům krok dopředu k moderním rpg hrám a dá se pochopit, že to nebude nejlepší přechod, bohužel nám piraně celou dobu mazali med kolem huby a pak přišlo něco, kde nění jeden originální úkol a přitom je to stavěné na doposud neviděných herních prvcích. Příběh stejně jako v jedničce se zdaleka nevyplněným potenciálem a jeho přímočarost až na zvraty s kapitány tu hru prostě strašně sráží. bohužel mám takový pocit, že si celou dobu piraně vážně myslí, že tohle je epický příběh s vysokou dávkou originality. Já budu spíš zase používat jména těch, co v momentální době dělají rozhodně nejlepší RPG a to o CD Projektu, protože kdyby podle mě jim někdo přišel a přednesl návrh na příběh Risenu 2, tak se vysmějou a narvou ho do jednoho vedlejšáku z jedné z jejich her. Tahle hra mi totiž v mnoha prvcích připomíná jiné hry a dosti mi zase připomíná Zaklínače. A kdybych ho měl tedy srovnávat s Risenem 2, tak to hluboce zasměji. Zatímco Zaklínač si v každé kapitole odvypráví jeden velký příběh a každý vedlejšák ve vás vyvolá skvělý pocit, tak zde je každá "kapitola" jen jedna část krátkého, rozporcovaného příběhu a každý vedlejšák by se dal vystinout větou: "Už zase?"... Jednoduše řečeno, je to další pokus dávat prvky Zaklínače do prvky hry typu Gothic, což opět nevyšlo, ale narozdíl od Arcanie se to povedlo alespoň z části.

72/100
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Miko » ned 09. úno 2014 22:02:15 » Re: Risen 2 Recenze
Zdá sa mi že o oko prišiel hero kvôli inquisitorovému okuláru, a zbroj titánov hodil do mora (ak sa nemýlim)
Miko
Uživatel

Předchozí