Menu

Mezi chňapavci s dobrodruhem Ataboru

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Kočičák » ned 25. lis 2018 21:23:45 » Mezi chňapavci s dobrodruhem Ataboru
Mezi chňapavci s dobrodruhem Ataboru

Vítězná povídka Zlatého Diega 2018.

Autor / Kočičák
Umístění / 1.místo ze 7


Čtěte zde!
Uživatelský avatar
Kočičák
Uživatel
 
Příspěvky: 151
Registrován: ned 22. srp 2010 18:13:38

Mezi chňapavci s dobrodruhem Ataboru

Vtipně a originálně zpracovaný námět. Kdo se občas dívá na přírodopisné dokumenty se sirem Attenboroughem si navíc v duchu celou povídku odvypráví jeho jedinečným hlasem.

V povídce mi nicméně zoufale chybí nějaká větší zápletka, překvapení, dramatický zvrat. Vím, že dokumentární tvorba – kterou dílo evokuje – na těchto atributech nestojí, jenže tady bylo cílem vytvořit povídku, nikoliv dokument a tam tyto prvky zkrátka patří.

Autor nicméně i tak výtečně pracuje s jazykem a je schopen čtenáře přimět vybavit si každou drobnost. Mimo slohové kvality tak vyniká i velmi dobře vymyšleným a kreativním popisem přírodních pochodů Khorinisské fauny, jejíž některé aspekty nejsou v rámci Gothic-univerza dotažené úplně do detailu (a proč taky, o tom hra přeci není).

Celkově vzato je nutno toto dílo pochválit coby opravdu zdařilý a originální počin. Za nejlepšími příspěvky v soutěži ale trochu pokulhává v napínavosti a výstavbě příběhu.

Originalita: + + + + +
Sloh: + + + + -
Příběh: + + + - -
Celkové hodnocení: + + + + + + + + + + + + - - - (12/15)
Uživatelský avatar
fopa
Uživatel
 
Příspěvky: 518
Registrován: čtv 13. zář 2007 19:25:23
Bydliště: Heřmanova Huť

Dielo prináša do tejto súťaže kvalitu, ktorej dôležitosť by sa rozhodne nemala podceňovať - originalitu. Bez výčitiek svedomia môžem povedať, že niečo takéto sme tu ešte nemali.

Poviedka zdarne napodobuje naráciu dokumentárnych filmov o faune a umne teda spája asociácie nás ako čitateľov s tým, čo poznáme zo života, a s tým, čo poznáme ako faunu zo sveta Gothica. Poviedke teda chýba štruktúra, ktorú klasické diela tohto žánru majú, ale som ochotná to prehliadnuť, pretože má to, čo mnoho diel nemá - atmosféru, hravosť a neberie sa vážne - vo fanartovej súťaži ako závan čerstvého vánku.

Autor veľmi dobre vie, čo robí, čo sa týka popisov, a je schopný scénu veľmi dobre vykresliť. Tento námet by mohol stroskotať v rukách slabšieho autora, ale našťastie sa tak nestalo. Kandidát na top 3.
if i hadn't buried my feelings so deep that they only come up when i watch stepmom, i would totally be tearing up right now
Uživatelský avatar
Kristi
Uživatel
 
Příspěvky: 651
Registrován: ned 22. čer 2008 19:42:11
Bydliště: nie


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé