Menu

Uvězněný

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Pivl » pon 17. říj 2016 19:45:23 » Uvězněný
Uvězněný

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Pivl
Umístění / 9.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod El Kamil » úte 18. říj 2016 9:40:08 » Re: Uvězněný
Povídka na mě zapůsobila několika opravdu povedenými barvitými obraty: Obloha připomínající oceán, hvízdání větru, ačkoli to se v druhé polovině opakuje, což to hezké spojení trochu degraduje, nicméně i tak to vybízí člověka, aby si představil to místo, tu situaci... skoro jako bych tam byl. Autor nás na začátku hezky usadí do děje kadencí krátkých "vět", aby nás pak trochu uspal dlouhými souvětími. Jako např:

Ztráceli se ve skalnatých svazích, vyhýbali skřetím hordám, nacházeli se na vrcholkách hor, aby se následně ponořili do husté mlhy v údolí a znova ztratili a během těchto dní narazili na nejpodivnější věci, od much z bažin větších než psi až po obrovské ještěry chodící po dvou a nosící velké kovové meče, nemluvě o lidech, kteří v této krajině bez naděje opustit ji přišli o rozum.

Toto jedno monstrózní souvětí by šlo rozdělit minimálně na půlky. Raději bych jej ale spíše rozčvrtil. Klidně i v úterý :) ...

Dále některé slovní obraty na mě působí zvláštně.

Bryan dal Denarovi gestem najevo, aby prohledal hořejšek...

Já bych místo "hořejšek" napsal "horní patro". Nevím, jestli je to běžně používaný výraz v nějakém nářečí, ale v této povídce na mě působí trochu jako pěst na oko.

celý od paty pomalovaný skřet

Od paty kam? Asi k hlavě, ale to už nechal autor čtenáře, ať si to domyslí :) ...

Bryan tušil co přijde a jen o vlásek stihl uniknout plamenům letícím k němu hbitým kotoulem.

Plameny ode mě dostávají jedničku z gymnastiky! Ačkoli počkat, nedělal ten kotoul náhodou Bryan? Hmmm ... :) Ok, možná se v tom vrtám až příliš, každopádně tyto obraty působily zvláštně. Nicméně celkově je boj s drakem popsaný hezky. Autor tam volí krátké a úderné věty, čímž zdařile stupňuje napětí. Výsledná pointa je zajímavá, nečekaná. Dějem je podle mě povídka nastavená velmi dobře. Cokoli navíc by už nejspíš působilo jako vata. Můžeme snad jen doufat, že skolení draka zlomí to skřetí prokletí. Hrdinové by si to bezesporu zasloužili. Trochu mi tam chybí taková ta arogance drakobijců z G2, kteří vypadali jako banda výletníků z Horní Dolní, co si přisla jen tak sejmout pár draků a vydělat tuny zlata. Hrdinové této povídky zřejmě narazili na krutou realitu celé této zlaté horečky, jež se původním drakobijcům nějakou záhadou vyhnula.

Celkově je povídka napsaná celkem hezky. Uvidíme, uvidíme, jak bude vypadat zbytek.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Milhaus » úte 18. říj 2016 13:51:33 » Re: Uvězněný
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Osobně se mi ta povídka líbí. Dá se docela dobře vžít do děje a do prostředí, ve kterém se odehrává, ačkoliv autor jej vlastně příliš nepopisuje, krom několika lyrických obratů s oceánem a nebem. Vlastně si ani nejsem jist, jestli je to údolí :). Ale na tom nezáleží, protože to pro děj není důležité. Autor je zřejmě fanoušek arcanie, podle těch kotoulů během boje. Úplně jsem to tam viděl :D. Závěr je překvapivý a nečekal jsem, že je hrdina ve smyčce, na druhou stranu ono to ani nebylo moc z čeho vytušit či čekat a vlastně to s dějem povídky tolik nesouviselo, jelikož ta byla víceméně o tom boji s drakem a ta část s magií a skřetem a nehodou ve věži mi přišla spíše jako takové křoví okolo, z čehož mohlo vzejít skoro cokoliv. Je to dobrá povídka. Taky krátká, takže to člověk přečte jedním dechem a ani se nikde moc nezakucká.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

prozatím hodnotím kvůli rezerve vůči dalším povídkám, jelikož jsem zatím nečetl žádnou jinou jako
4,5/10
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:26:18, celkově upraveno 3
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Pivl » stř 19. říj 2016 11:23:29 » Re: Uvězněný
Povídka s docela houpavým tempem. Trošku odlišný styl psaní, ale s hromadou špatně formulovaných výrazů. Autor si rozhodně vůbec neláme hlavu s popisama, stačí vždycky jedna věta a konec. :) Každopádně z toho, že s hlavní postavou není něco v pořádku dostáváme na jevo prakticky od začátku a nutno říct, že je celkem zajímavý i styl, že během příběhu řečené věty, které vlastně celkový zvrat nějak přibližují se objevují i v posledním odstavci, který když se podívám je jen předělanou verzí toho prvního. :) Není to špatné, ale asi hlasovat nebudu. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Kočičák » pon 24. říj 2016 23:08:54 » Re: Uvězněný
Je to krátké a docela stručné. málo toho víme téměř o všem. Ikdyž je to taková jednoduchá povídka, děj není tak jednoduchý, jak vypadá. nehorázně mi děj připomněl film Na hraně zítřka, to opakování jednoho dne, ta magie, která to dovolila, to, že se hrdina vždy dostane k bodu, kdy umře, nepřátelská armáda, která tu magii ovládá. všechno to tam je. Že by se autor inspiroval? Každopádně se mi líbí jakým způsobem svoji myšlenu vyjádřil. Ikdyž je základ dobrý, celé je to prázdné a nic tam pořádně není. kde co je? jak co vypadá? Jen základní myšlenka smyčky, která je ale podle mě zajímavě vyjádřená. to, že je to nějaké divné a nějak se to motá dohromady se mi nezdálo. Když jsem ale došel na konec, pochopil jsem to.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 26. říj 2016 0:29:37 » Re: Uvězněný
Nevím. Napiju se. Asi. Pití. Doneste. Prosím. Prázdnota. Ne. Nicota.

Povídka se snaží zapůsobit nějakými zajímavými obraty, Kamil některé vypsal, ale není to až taková sláva, musím říct. Autoři Osamělosti či Peněz se podle mého předvedli více. No, co pak zbývá? Nějaký děj a takové věci, ale po pravdě, tady se také autor mohl předvést víc. Pokud jde o práci se snem a iluzemi, opět bych asi řekl, že více kreativity předvedli výše jmenovaní autoři.

A jinak mě nic moc nenapadá, tato povídka mi, obávám se, v paměti asi příliš neutkví. Což se o jiných dílech tohoto ročníku zase říci dá.

Já jsem momentálně tedy okomentoval poslední povídku, kterou mi okomentovat zbývalo. Nevím teď jestli jsem první, komu se to podařilo, možná mě předběhli Kočičák nebo Milhaus. O tom, pro koho budu hlasovat tedy ještě úplně jasno nemám, nicméně alespoň vím, pro koho určitě hlasovat nebudu. V následujících dnes se tedy zkusím podívat ještě na ty povídky, které v úvahu připadají a celou záležitost zvážit. Kamil ještě hlasování neodstartoval, alespoň pokud vím, takže soudím, že čas asi ještě je.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » stř 26. říj 2016 2:02:04 » Re: Uvězněný
Hlasovani spustim pravdepodobne az koncem tydne. Alespon si zatim muzete dukladne pripravit vase hlasy :) ...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lordan » ned 06. lis 2016 11:46:21 » Re: Uvězněný
Hm, po přečtení mi to připomnělo komiks Cyklus. Jinak místy se objevují v díle neobratné obraty, které znesnadňují interpretaci čteného textu. Pasáže s větnými ekvivalenty jsou podle mě jednou ze silnějších částí povídky, byť místy působí malinko klidně... Děj jako takový až tolik nezaujal, ale ta mystérie je celkem fajn. Taková, interpretovatelná, ale zajímavá. Mezi povídkami v této soutěži bych Uvězněného zařadil někam doprostřed, snad ještě do té Top 10, ale pro hlas ode mě tomu chybělo malinko lepší odvyprávění.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec