Menu

Ruga a Rupert

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Lordan » pon 17. říj 2016 19:44:17 » Ruga a Rupert
Ruga a Rupert

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Lordan
Umístění / 10.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod El Kamil » úte 18. říj 2016 21:08:07 » Re: Ruga a Rupert
Autor si vybral dvě reálné postavy z přístavního města, jen mezi nimi trochu více rozevřel nůžky. Rupert ve hře nebyl takový žebrák. Zřejmě mu ale nevyšlo učení u Mattea, a tak skončil na dlažbě. Rega zase nebudil dojem až takového boháče, nejspíš v milici ale povýšil, a tak si mohl dovolit lepší život.

Prolínání životů obou postav je zpracováno dobře. Autor spoléhá na hru s kontrastem boháč vs. chudák, která v tomto případě funguje. Motivace obou mužů je podána srozumitelně a dává smysl. Nástěnka hrdinských činů k nám přiletěla ze Zaklínače, pravděpodobně. Autor se s dějem nijak nemazlí, prostě ho do čtenáře kope jako panáky Becherovky. A tak dřív, než se stihne dostavit viróza, povídka končí. Vyústění příběhu má být asi překvapivé, ale až tak není. Člověka to napadne už tak stránku dopředu. Tím ale neříkám, že je konec špatný. Naopak. Byl jsem zvědav, jak se obě linie děje spojí. Autor to zvládl dobře.

Nenarazil jsem na žádné výrazné gramatické hrubky, slohově je to celkem uhlazené, hezké. Přesto tomu ale něco chybí. Na některých místech se povídka pokouší o drobný vtip, ale působí to tak trochu stydlivě. Celkově mi na tomto díle chybí trochu toho slohového koření. Autor nás posadí do křesla a jde na věc. Žádné mazání medu kolem pusy...

Povídka se hezky čte a celkově se mi líbila. Pěkná práce :)
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod sleeper » úte 18. říj 2016 22:22:03 » Re: Ruga a Rupert
Ako len začať... :D

Autor nás uvádza do príbehu o boháčovi a o "lazárovi", ukazuje nám rozdiely v problémoch ľudí odlišného sociálneho postavenia. Dobre tu vidno kontrast a páči sa mi, že mi to v tomto ohľade trochu pripomenulo skutočný stredovek ako ho poznáme. Číta sa to celkom príjemne, bez nejakých zádrhelov. Zakomponovanie draka a volieb chválim. Časť s bojom bola tiež veľmi príjemná, jej záver... Čakal som všeličo, ale toto bolo snáď to najneoriginálnejšie možné zakončenie. :D Ale pochopiteľné, samozrejme a uveriteľné.

Je to taká príjemná jednohubka. Zaujala ma, ale nenadchla, k tomu poviedke ešte niečo chýba.

Obrázek
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » stř 19. říj 2016 12:22:49 » Re: Ruga a Rupert
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Tady se už dostáváme k povídce, která krom dobrého zpracování, má i dobrý nápad. Vzít dvě postavy, rozdělit text na dva graficky odlišené odstavce, kde každý pojednává o jedné postavě, je určitě skvělý nápad. Samotné zpracování je také dobré, autor se příliš nezdržuje popisem okolí a věcí, které nejsou důležité, ale důležité věci popisuje dostatečně dobře tak, aby čtenář přesně věděl, oč jde a jak to vypadá. Osobně se mi to tak libí více, než dlouhé popisy všeho, kde důležité je jen něco. A ono i vzhledem k soutěži a limitům délky to asi jinak nešlo. I tak jsem ale neměl dojem, že bych byl o cokoliv ochuzen.

Zápletka, protože tady se asi nedá mluvit o příběhu, ale prostě o zápletce, je též docela dobře zpracovaná. Není to nic složitého, člověk tuší, že nějak tak to asi dopadne, protože jak jinak by to tak asi mohlo dopadnout. Vychází to přece už z charakterů a možností těch postav, tedy jinak by to být asi ani nemělo. Možná v tom je kámen úrazu, že to dopadlo přesně tak, jak mělo a že tam nebylo nic jakoby překvapivého. Že třeba Rupert zachránil situaci, místo zbaběle prchajícím Rugou, tedy prostě pravý opak toho, co čtenář čeká, že se stane. To by byla taková jakoby třešnička. Ale asi by to pak bylo spíše humorné, nikoliv vážné dílo.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Možná tomu na výhru bude chybět zapeklitější příběh, o proti jiným povídkám, to zatím netuším. Pro mě je to prozatím ale nejlepší povídka, kterou jsem v rámci soutěže četl svým zpracováním a i díky tomu nápadu, který je dobrý a je i dobře zpracovaný a je to takový bonus navíc, se prozatím stává mým favoritem. Tedy zatím 7,5/10
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:53:24, celkově upraveno 1
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » ned 23. říj 2016 16:16:09 » Re: Ruga a Rupert
Po té, co jsem četl anotaci, jsem se opět bál nějakého rýmovaného průšvihu, naštěstí tento autor pravděpodobně po sepsání anotace dobře odhadl své síly a dál už pokračoval v próze.

Musím říct, že je důležité hledět na to, aby to, jak píšeme, dobře vypadalo. Důležité je, aby dobře vypadalo i to, co popisujeme. To, že Ruga vstane, důkladně se protáhne a udělá pár shybů, ale nějak ho to uspí, že si musí opláchnout obličej vodou, aby se konečně probral, to je představa docela groteskní. Ale napsané to dobře je, jazyk je naprosto vhodně zvolený.

Gró povídky tkví v tom, že máme proti sobě postaveny dvě postavy z různých společenských vrstev ve velmi vyhroceném kontrastu - velmi silně zapůsobí například střetnutí s ženami nebo oblékání do zbroje. Pohled vypravěče na postavy se střídá po odstavci, přesto se dobře orientujeme v ději. Celé toto vykreslení je zasazeno naprosto skvěle do historického světa, neviděl jsem mnoho děl tady, která by dokázala tak dobře vykreslit prostředí.

No, autor, mimochodem jeho identita je naprosto evidentní, si asi mohl dát více práce s nějakým dějem, rozuzlení asi v takové podobě, v jako ho očekával každý, já jsem tedy možná trochu spíše očekával, že se Ruga dostane do potíží a Rupert ho zachrání a nějak se podělí o odměnu, ale říkal jsem si, že to je takové moc kytičkové. Každopádně, nějaká pointa tam byla, byť nevím, jestli se tak očekávané rozuzlení dá pointou nazvat.

No, určitě to není aspirant na vítězství, ale na hlas by tato povídka mohla mít.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » pon 24. říj 2016 23:30:09 » Re: Ruga a Rupert
Vojta1122 píše:No, autor, mimochodem jeho identita je naprosto evidentní

Jak pro koho :) ... Kdyz jsem par let zpatky zacal trochu vice sledovat tyto souteze, dostavalo me, jak ty a treba Pivl jste u kazdeho dila machrovali, jak je autor uplne jasny, a ja vubec netusil ... :D No ted bych jich uz par poznal, to snad ano...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Kočičák » úte 25. říj 2016 16:59:28 » Re: Ruga a Rupert
Dobrý nápad psát to jakoby ze dvou stran, o jedné a druhé postavě, které se dál v ději potkají. Konec jsem nečekal, ale teĎ si myslím, že jsem ho čekat měl, dával mi smysl. Celé to bylo docela stručné a sloužilo to jen tomu, aby se mohl iti dva potkat a mělo to nějaký smysl. Ukazuje nám to rozdíly mezi těmi dvěma, takové rozdíly, že si vážně říkám, že jsem ten konec měl čekat. Povídka se dobře četla a zajímalo mě, co se stane dál. Možná to mohlo být detailnější, ale to by toho tam možná bylo zase moc, nevím. I takhle mě to bavilo.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Lordan » sob 29. říj 2016 12:17:20 » Re: Ruga a Rupert
Autorovi se celkem povedlo podat propojení dvou osudů osob z odlišných sociálních struktur. Slohově se však nepovedlo popsat vše příliš barvitě ani dynamicky. Navíc tomu chybí nějaký výraznější zlom a povídka na začátku trochu nudí. Bonusem budiž uznán jakýsi ironický humor, který se v povídce místy objevu, byť není hlavním tématem. Škoda, že se autorovi do textu nepodařilo zakomponovat alespoň pár zajímavých obratů.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec