Menu

Románek se smrtí

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Reinmar » pon 17. říj 2016 19:43:50 » Románek se smrtí
Románek se smrtí

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Reinmar
Umístění / 2.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Reinmar
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » čtv 20. říj 2016 11:38:03 » Re: Románek se smrtí
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Další umění, povídka je docela v určitých věcech podobná povídce "Umění". Nicméně je propracovanější, jak v průběhu, tak hlavně v závěru. Ač je celé to myšlení toho vraha zvrácené, dává jakoby smysl. Vše dává smysl, ačkoliv je celé to počínání nesmyslné. Povídka není o tom, že by člověk přemýšlel nad tím, proč to vrah dělá. Spíš v člověku budí určitý pocit úzkosti a takového odporu, současně ale taky zájmu, jaké jsou tedy motivace a co bude dál. V povídce není víceméně žádný příběh, který by se rozvíjel. Vše se téměř odehrává tady a teď, s výjimkou pár odskoků za někým jiným.

Musím říct, že mi trošku přišlo nepřehledné, takové to myšlení vraha a jeho vyprávění, nebo jak to mám napsat. Prostě to, co je kurzivou a trošku hůře se mi vtom orientovalo, co se týče přechodů z vyprávění vraha a vyprávění autora. Jinak je ale povídka co se týče stylu, slohu a nejspíše i pravopisu asi bez chyb, nebo jsem nic nenašel. Ale já tedy ani nic nehledal, na to nebyl čas, musel jsem sledovat děj a Řezníka. Taky se mi líbí, že se to autorovi povedlo dát do světa gothicu, takže člověk nemá pocit, že se to odehrává "někde".

Téma o vrahovi a umělci je zdá se asi z těch, které jsou v soutěži a které si autoři vybrali, nejnáročnější. Protože výsledné povídky jsou takové odpudivé - obsahově,protože tam prostě musí být brutalita, musí tam být vraždy, musí tam být brutální vraždy a musí z toho nějak autor udělat umění. Pro čtenáře, nebo alespoň pro mě, pro kterého to není zrovna jeho šálek kávy a já povídky o brutálních vraždách nijak zvlášť nemusím, to pak není snadné hodnotit.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Tady autor zvládl téma velmi dobře a opravdu v povídce předvedl své umění. Tedy bych mu dal nejspíše prozatím 9,5/10, čím se dostává povídka do čela mého virtuálního peletonu společně s ještě jednou povídkou. Já mám raději rudé draky, kteří jsou rozsekáni na cimpr campr, ale kdybych se musel rozhodovat mezi nimi, asi by mé osobní preference musely jít stranou.
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:33:55, celkově upraveno 1
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » ned 23. říj 2016 13:48:16 » Re: Románek se smrtí
Po přečtení anotace se mi nemohlo naskočit asi nic jiného, než toto:

Nicméně povídka byla pojata trochu jinak a je to zatraceně dobře. Rovnou říkám, že se řadí mezi mé absolutní favority.

Důvody pro to jsou zřejmé - stylově to má charakter a velice málo chyb, pokud vůbec nějaké. Vyprávění je přehledné, ale chce to asi taky maličko spolupráce od čtenáře. Je zde dosud jeden z mála experimentů s kompozicí. Je to také jedna z mála povídek, co tu letos máme, která člověk přiměje přemýšlet a taky mu nabídne nějaké nové obzory. Za to jsem jako čtenář vděčný.

Moc se mi líbily vrahovy úvahy o umění, méně šťastný jsem byl z těch morálně/eticky zabarvených. Autor asi taky mohl pojmout trochu kreativněji děj a koneckonců i úvodní mučení Valentina - ta varlata, co si budeme říkat, zatím docela lítala, ale na nějaký zvláštní dojem znechucení to řezání u mě zatím nestačilo.

Jo a pochvalu si také zaslouží zasazení do světa, Milhaus má pravdu :)

No, řekl bych, že Pohádka o Gornovi má dost vážnou konkurenci, uvidíme, co ještě přijde. Zbývá mi už jen pět povídek a pochybuji, už jen dle anotací, že se bude všech pět moci ucházet o jeden z mých pěti hlasů. Tedy, nějaký hlas má tato povídka již poměrně jistý.

Edit: Tohle si ještě neodpustím dodat - ta ironie v názvu povídky, to je taky skvělé! :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Kočičák » stř 26. říj 2016 19:43:40 » Re: Románek se smrtí
Tahle povídka je vlastně taková pomsta. Hezky využila prvek Gothica, otravného nadutého sukničkáře Valentina. Mezi povídkami o vrazích je podle mě zatím nejlepší, chybí mi dvě povídky a jedna je určitě další vrah. nejprve jsem se zhrozil toh ozarovnání do blokovitého bloku, který je podle mě často hrozně nepřehledný a škaredý. Jak jsem ale začal číst, vůbe jsem si toho nevšímal. tohle se četlo vážně dobře. prvotní odlákání jen zvyšovalo moj izvědavost jak to bude pokračovat. Samotné mučení Valentina bylo zajímavě napsané. TO, jakým způsobem Řeznice vystupuje a ajakým způsobem se vyjadřuje je dobré. Takový styl postavy se mi líbí. Takové situaci kontrolující psycho, které si s tím druhým hraje i pomocí slov. Ani to nemusí být mučení, vlastně tím líp. Stačí nějaká manipulace, nebo vlastně cokoliv, kde se tahle stránka té postavy projeví. Druhá část nám odhaluje, co všechno Valentina potká. Je to sice poutavě napsané, ale možná je to vůči němu trochu kruté. Kdo ví.
Celkově mě povídka potěšila. Více takových zajímavých postav.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Lordan » sob 29. říj 2016 11:33:39 » Re: Románek se smrtí
Tohle se mi bude hodnotit těžko. Nemám totiž asi co vytknout... V povídce nejde o děj, ten jen dokresluje postavu vraha, o kterou už jde o něco více, tedy o její motiv. Je to tentokrát opravdu hodně brutální a zvrácené, ale celé to tak nějak sedí, navíc je to stylisticky opravdu slušně napsané. I přesto, že děj, nebo prostě zápletka, jestli se to tak dá nazvat, není důležitá, tak alespoň pro mě byla nečekaná, čekal jsem tam nejdříve o postavu navíc. Nejpovedenější je podle mě samotný závěr, tedy spíš poslední část a vlastně všechny její dílčí aspekty, ať už jde o definici umění, nebo o cokoliv jiného. Užito, dobrá práce.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod El Kamil » pát 04. lis 2016 10:55:13 » Re: Románek se smrtí
Velmi hutná jednohubečka! Povídka nás na začátku tahá za nos, když nás uvrhne do přesvědčení, že Řezník je muž. Tento zvrat nám autor zhruba v polovině textu odhaluje, ačkoli mi chvilku trvalo, než jsem to strávil. Nutno přiznat, že celá tahle partie byla velmi dobře zahraná. Autor na nás, čtenáře, občas pomrkává, když domnělý vrah plánuje ženě ukázat svůj "nůž" a když si ji představuje svázanou, aby pak udělal kotoul vzad. Celá tahle rošáda je zvládnutá velmi obratně.

Povídka je napsaná slušně, dobře se čte a nevšiml jsem si žádných závažných gramatických zločinů. Jediným trochu hluchým místem v povídce je moment, kdy chlapec na rande dívce začne vysvětlovat mocenské poměry ve městě. Dokonce samotnému autorovi to přišlo nudné, a tak donutil postavy, aby na tuto skutečnost poukázaly. Chápu, že autor využil tento prvek k zasazení děje do časové linie, ovšem možná to šlo udělat trochu lépe. Celkově ovšem je zasazení do hry velmi zdařilé, autor nechává postavy procházet přístavním městěm tak, jak si ho všichni dobře pamatujeme, a odkazuje na známé postavy.

Celkově se mi povídka líbila, ovšem zase tak na větvi jako např. Milhaus z toho nejsem. Nadprůměrná práce v rámci poměrů fóra to ovšem je, to bez diskuse.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Reinmar » stř 09. lis 2016 15:59:12 » Re: Románek se smrtí
Děkuji za komentáře, Sodoma Gomora mě, ehm, zahřála u srdce a beru to jako to jako to druhé nejvyšší uznání, kterému se mi v této soutěži dostalo (tím prvním je ještě pořád doporučený pobyt v psychiatrické léčebně).
Moc, moc slibuji, že se příště polepším a vyhnu se zmíněným chybám či nedostatkům. :D
Reinmar
Uživatel