Menu

Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Emperor » pon 17. říj 2016 19:42:32 » Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Emperor
Umístění / 3.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod El Kamil » úte 18. říj 2016 19:55:36 » Re: Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
Výborný koncept. Pohádka pro děti. Úplně jsem si rozvzpomněl na doby, kdy já byl malý harant a poslouchal pohádky od dospěláků. Jen tu kočku jsem netahal. Žádnou jsme neměli... Trochu mi to připomíná Deníček moderního fotra :).

Povídka je napsaná čtivě a hravě. Snad bych ji přirovna ke konkurenční Jak Gorn džina v lahvi našel, ačkoli děj je jiný. Autor si lehce buduje humornou atmosféru a skvěle ji doplňuje občasnými úskoky do dětské reality. Vynikající jsou také nepsané poznámky jeho posluchačů a jeho psané reakce na ně. Vysvětlení cizích či dospělých výrazů (šikana atp) celou tuto pohodovou atmosféru jen podtrhuje.

Vlastní zápletka děje je pěkná, milá. Ostatně taková by asi pohádka být měla. Přerod trestanců z Nového tábora v milé, hodné lidské bytosti, to je opravdu k popukání. Nedivím se Gornovi, že ho to poněkud překvapilo. Hezký nápad, pěkně napsané a dovedně uzavřené tak, že se jako by nic nestalo.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lordan » čtv 20. říj 2016 16:11:20 » Re: Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
Dobrý nápad. Klasická pohádka, k tomu kupa komentářů ke zlobivým dětem a i celý příběh, prostě pohádkoví. Vedle těch vraždících mašinérií tady je to fakt příjemné počtení, které se něčím vymyká. Hodně se mi líbil závěr, ale klidně mohl přijít o trochu déle, čtení pohádky mi opravdu uteklo snad až příliš rychle. Celá pohádka je odvyprávěná hezky. Úplně jsem se vrátil do postýlky ve školce a poslouchal paní vychovatelku, jak nám vždy četla pohádku Po-o. (Já vlastně Po-o chodil hrozně rád domů, abych se tomu ležení v postýlce vyhnul, nikdy jsem neusnul, ale to sem nepatří). Myslím, že adept na vítězství to není, přeci jen, kromě originálního pojetí tam toho příliš originálního není, ale rozhodně je to jeden s kousků, který soutěži dost přinesl a přeji mu pěkné umístění.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » sob 22. říj 2016 14:54:10 » Re: Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
Tak tohle je asi zatím nejlepší kousek, který jsem z letošního ročníku doposud četl a snad mohu říci, že po přečtení více jak poloviny povídek i velmi vážný adept na hlas. Z toho, co jsem zatím četl by to totiž jistě byl adept na vítězství. Mimochodem, autor je opět mnohem více než jen zřejmý :)

Pojetí vyprávění je na zdejší poměry opravdu nezvyklé a je super, že autor něco takového zkusil. Jedná se vlastně o vyprávění ve vyprávění - a vskutku pozoruhodný jev je, že úplně nejzajímavější postavou je právě jeho vypravěč. Skutečně si ho dovedu velmi plasticky představit, stejně jako celou situaci - a to jen díky tomu, co tato postava říká. Úspěch toho je také dán tím, že jsem nenašel asi jedinou chybu ve stylistice, všechno plyne naprosto přirozeně, celá záležitost je nesmírně čtivá. A to navzdory tomu, že vlastně jedno z hlavních témat - totiž způsob plnění tří Gornových přání, je docela dost šablonovitý. Nahrazeno je to snad aspoň částečně oním nápadem s rozbitím flašky. Ano, ani humor této povídce nechyběl.

Ještě jedna věc tomu ale podle mě trochu ubrala - a to je ono uspěchané zakončení. Ano, autor ho dovedl dějově odůvodnit, ale přeci jenom se nemůžeme zbavit dojmu, že to prostě jen chtěl mít z krku a tak to rychle uťal.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Kočičák » ned 23. říj 2016 19:58:51 » Re: Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
Další z originálně pojatých povídek. Není tak viditelně jiná jako Deník, ale jiná rozhodně je a rozhodně to není špatně. Určitě bude u hodně lidí oblíbená, ale mě ty komentáře k chování dětí docela rušily od děje, který byl ale dobrý, tak nějak seděl do pohádky. To, že byl děj docela krátký, je další věc. U krátkých povídek si vždycky říkám, že aspoň toho nemusím číst tolik. Horší je, že bych si skoro vždycky toho víc přečíst chtěl. Pohádky na dobrou noc ale moc dlouhé být asi nemůžou, takže co. Celkově se to četlo dobře, až na ten pocit roztrhanosti, ale nevadí. Bavila mě, byla rozdílná a to se mi líbí. Každý nápad, který povídku zoriginální, je dobrý a já ho vítám. Možná veršovaný způsob z Deníku není zrovna nejšťastnější, ale originální je taky.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » pon 24. říj 2016 11:33:00 » Re: Pohádka o Gornovi, co džina v lahvi našel
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Řekl bych, že povídka vyniká konceptem, tedy že vypravěč vypráví nějakou pohádku nikoliv čtenáři, ale dětem, kterého poslouchají, na které reaguje a které nějak zlobí, nebo se na něco ptají. Pohádka sama o sobě moc zas tak zajímavá není, sice je to úsměvná představa, jak jsou všichni lepší lidé a některé věci tam se povedly, ale celkově to prostě není žádný dějový a ani pohádkový zázrak. Povídka o vypravěči pohádky je lepší v tom smyslu, že má zajímavý děj, čtenář, ačkoliv děti nevidí a neví, co říkají, je vidí hodně dobře a úplně slyší ty dotazy na to či ono. Celkově dohromady to pak tvoří povídko-pohádku.

Ale zase mi v té povídce i něco chybí. Přece jen se mi zdá, že ačkoliv to zpracování je dobrý, že prostě tam chybí nějaké napětí či tak něco. Pohádka je navíc hodně na tvrdo zkrácená, protože děti chtěly jít už spát, což by zas tolik možná nevadilo, nicméně tím končí i povídka jako taková.

Každopádně z povídek, které jsem již přečetl, je to zase jiné. Zatím jsem moc příběhů o Gornovi s lahví ginu v rámci soutěže nečetl, ono je fakt, že to k pohádce tak nějak vybízí, ale nevím, jak to pojali ostatní.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Za nápad na způsob podání a také za tu lepší část povídky o vypravěči, bych dal momentálně 8,5/10
Milhaus
Zasloužilý člen fóra