Menu

Osamělost / Zlatý Diego 2016 II / Vítězná povídka

Diskuse a hodnocení povídek.
Osamělost

Vítězná povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Amélie
Umístění / 1.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Amélie
Nováček

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 20:33:07 » Re: Osamělost
Tak tedy, pokud se nemýlím, tak něco podobného to už delší dobu nebylo...

U této povídky nelze hovořit o nějakém zvláště bohatém ději a je zjevné, že hledat tam něco takového by byla zásadní chyba. V centru pozornosti zde totiž stojí postava a zachycení jejích stavů. Autor se o toto snaží na dvou úrovních. První z nich jsou "věci", které zobrazuje, druhou je pak jazyk, kterým to činí.

Pokud jde o "věci" musím říct, že autor podal zajímavé vykreslení různých pomatení mysli a přeludů - a nebo se o přeludy nejednalo? Například éterická postava Zo. Nejsem s to určit, jestli se ve světě povídky pohybovala jakožto psychofyzická bytost z masa a kostí, nebo jestli byla jen nějakou halucinací. Myslím si, že o takové dojmy autorovi šlo, a i kdyby ne, tak se jedná o výtečný prvek.

A pokud jde o jazyk - i zde budu chválit. Je to jedna z mála povídek zde na fóru, kam doopravdy sedl - a musel sednout - "lyrický" jazyk, o který se tu autoři často pokouší, ačkoliv nemá nějaké hlubší odůvodnění. I zde opět o Zo - když Swen líčil první setkání s ní, vytvářel její popis představu nějaké víly s magickou aurou. Samozřejmě i zde se dají nějaké stylistické chyby, jako třeba notoricky ve zdejších recenzích zmiňované opakování slov. Ale nejedná se o nic zásadního.

Z celkového vyznění povídky jsem byl trochu zmaten, asi jsem ho dobře nepochopil. Může být chyba na mé straně, jakožto chyba nepozorného čtenáře, ale snad znám svět Gothic, se kterým se zde pracuje, natolik dobře, abych toto mohl přičíst na vrub autorovi. Na druhou stranu - nezobrazuje i toto pomatení mysli hlavní postavy?
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Lordan » stř 19. říj 2016 11:27:20 » Re: Osamělost
Tahle povídka na mě působí malinko rozporuplně, pozitiva však převažují.
Jazyk je opravdu vytříbený, popis postavy Zo, ale i přírody a dalších věcí je moc pěkný. Našel jsem pár překlepů, ale celkový dojem nenarušily. Celé je to napsané poutavě a povídka ve mě vyvolává dost otázek. Zde ovšem je u mě trošku problém, byť zřejmě subjektivní, že otázek je až příliš. Nějaké přeci jen malinko konkrétnější nastínění toho, o co vlastně jde by mě osobně bylo sympatičtější. Takhle toho o ději jako takovém, jestli se o ději dá mluvit, příliš nevíme. Ovšem na druhou stranu to pomohlo čtenáři vcítit se do role hlavní postavy, zmatené, nechápající a okouzlené neznámou dívkou (nebo přeludem?). Ještě si pak říkám, jestli by nebyla vhodnější ich forma. Zatím asi nejzajímavější (nezaměňovat s nejlepší) počin, který jsem v soutěži četl. Zřejmě mě to donutí si povídku před odevzdáváním hlasů přečíst ještě jednou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Kočičák » stř 19. říj 2016 18:00:12 » Re: Osamělost
Z téhle povídky jsem dost zmatený. Co zmamená ten konec? Jaký je účel tpho posledního činu? Byla Zo skutečná? Mám určitou představu, zcela jistě nesprávnou.
Celkově mě ale zaujala tak, že jsem si nestihl všímat přítomnosti či nepřítomnost chyb. Nevím jestli moji zmatenost z toho, co se tam vlastně stalo, brát jako nedostatek, nebo ne. Líbilo se mi, jak je napsaná,dobře se četla. Celý nápad je zajímavý. Jediné co to celé pro mě kazí je to, že jsem povídku zřejmě nepochopil správně.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » úte 25. říj 2016 11:58:12 » Re: Osamělost
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Moc pěkná povídka. Asi jedna z nejlepších. Alespoň tedy podle mě. Určitě je hodně jiná, než ostatní, ať už pojetím, tak i tématem. Zatím jsem nečetl povídku, která by se zabývala tvorbou nové bariéry a zdá se, že tomuto tématu, stejně jako tématu voleb, se autoři vyhýbali jako čert kříži. Zejména po všech těch brutálních vrazích s uměním, je to příjemné osvěžení a asi je to plus i k mému hodnocení.

Myslím, že mág na pokraji blouznění, si uvědomoval jen jednu věc, bariera zmizela. A jelikož to byla jeho jediná jistota, nemohl bez ní být a cítil se velmi ohrožený. Aby nebyl sám, před tímto nebezpečím, vytvořil si v představách dívku, do které se zamiloval. Ta mimo jiné díky tomu věděla všechno o jeho životě i o tom, jak se dostal do lesa. Nicméně ta dívka mu nelhala, nedala mu jistotu ve smyslu, že je s někým, ale naopak mu řekla pravdu o tom, co si nechtěl sám připustit a dala mu jistotu, že bariera opravdu není. Myslím, že to byla jen jeho představa, tedy defakto mluvil jen sám se sebou, nicméně před evidentní pravdou, že bariera není, že tábory nejsou, že možná vše, co znal kdysi, už neexistuje, že na něj čeká velký otevřený svět plný lidí, který a které nezná a kterého všechno z toho děsilo. Když už to musel přiznat, protože on mohl žít v úddolích několik let po pádu barieréy, nevěděl co má dělat a tak raději vyčaroval svojí vlastní barieru, aby se před světem uzavřel, ačkoliv současně ta představa dívky v něm vytvořila pocit, že možná nemusí být sám a že možná je lepší být s někým. Strach byl ale silnější než touha.

Myslím, že todle ale je spíše necháno na čtenáři, jak se chce na povídku dívat. Jestli chce chápat dívku jakou skutečnou bytost, nebo přelud a podobně. Protože o té tato povídka prostě není.

Skvěle zde také funguje propojení s gothicem a povídka ne jen že se odehrává v kolonii, jsou tam známé postavy, ale navazuje, nebo se drží i událostí jeho universa, které hráč zná.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Pěkná povídka, zatím jedna z nejlepších v soutěži, navíc se nebála jít do tématu, do kterého se nikomu jinému moc nechtělo. Velmi zvláštní pojetí. Dobře vyjádřené pocity, touhy i strach. 9/10
Naposledy upravil Milhaus dne čtv 27. říj 2016 9:33:17, celkově upraveno 1
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Pivl » úte 25. říj 2016 13:21:17 » Re: Osamělost
No, prakticky to tu napsali jiní. Zmaten jsme byl i já, ale přesně takové věci, kdy je člověk na konci zmatený mám rád. :D Ikdyž mě ta tématika a celý ten příběh tolik netáhl, napsané je to super a zatím je to asi můj největší kandidát z toho co jsem četl na hlas a ani ne protože by mě to nějak nadchlo, ale právě tím spešl stylem a protože mi po přečtení ta povídka utkvěla nejvíc v pamět ia mám pocit, že zatím nejvíce vyčnívá, ale ještě jsem nepřečetl úplně všechno, takže slibovat nemůžu. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod El Kamil » pát 28. říj 2016 9:20:20 » Re: Osamělost
Se zklamáním ze sebe sama musím přiznat, že jsem si před psaním tohoto komentáře přečetl ostatní názory. A tak nějak jsem se rozhodl přijmout Milhausovo vysvětlení za své. Jsem zvědav, jak blízko tato teorie bude ke skutečnému autorovu záměru.

Na de facto třech stránkách je povídka napsaná velmi hezky. Autorovi se podařilo skvěle navodit atmosféru samoty kdesi uprostřed neznámých lesů v Kolonii. Přispívá k tomu už vlastním názvem povídky, který dává celému příběhu jasnou červenou nit. Autor velmi dobře vykresluje celý svět protkaný pocity hrdiny. Ten žije v jakési paranoie, ve strachu z lidí. A je, zdá se, spokojen, dokud nepotká tajemnou dívku Zo, která mu naruší jeho běžný život.

Jsem rád, že se někdo pustil do tématu Bariéry, příliš takových pokusů jsem tady zatím neviděl. A pokud je to rozhodně originální. Vytrhnutý ze schématu války se skřety, z těžby rudy atp., které bych zde spíše očekával, přesto ovšem dobře navazuje na události ze hry. Ačkoli se jich jen lehce dotýká a spíše si hraje trochu bokem...

Celkově se mi povídka líbila. Jak už psali mí předřečníci, velmi příjemná změna oproti všem těm krvavým počinům kolem. Skoro až taková něžná povídka :) ...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického