Menu

Nebezpečí v lahvičce

Diskuse a hodnocení povídek.
Příspěvekod Vera » pon 17. říj 2016 19:41:35 » Nebezpečí v lahvičce
Nebezpečí v lahvičce

Soutěžní povídka Zlatého Diega 2016 II.

Autor / Vera
Umístění / 4.místo z 20

Povídku najdete zde / Více o soutěži Zlatý Diego 2016 II
Já neutíkám.
Tomu se říká "zrychlený přesun na strategicky výhodnější pozice"
Vera
Uživatel

Příspěvekod Lordan » úte 18. říj 2016 18:27:31 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Dílo které mě potěšilo. Krátká, ale docela veselý historka. Rozhodně se dobře četla, což je velké plus a za mě musím také pochválit několik opravdu zdařilých formulací. (musel na chvíli zastavit a počkat, až se ho jeho plíce milostivě uráčí dojít). Nejedná se o nijaké veledílo, ale je to povídka která vykouzlí úsměv na tváři. Navíc neobsahuje, nebo jsem si nevšiml, velké množství chyb. Možná povídka nemusela být tak krátká a rozvést ještě trošku, jak to bylo s příběhem lektvaru dále. Ne, že by zakončení bylo špatné, ale možná v tomto případě trochu předčasné.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Vojta1122 » úte 18. říj 2016 19:01:13 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Když jsem přečetl anotaci k této povídce a její první dva řádky, byl jsem ochoten přísahat, že jejím autorem je X. Když jsem ovšem četl dále a nakonec dílko přečetl, chtěl jsem si nafackovat, že jsem to považoval za Xovo dílo. Teď vám odpřísáhnu, že dílo napsal Y :shock:

Jedná se vlastně o takovou kresbičku jedné situace. Autorův styl ještě není úplně ořezaný, ale dá se s tím pracovat a pevně věřím v postupné zdokonalování.

Dílo hezky pracuje s gradací děje a na jeho konci se dočkáme zvratů - nejprve očekáváme, že Orlan začne prodávat "nebezpečí v lahvičce", vyprávění tomu skutečně nasvědčuje, pak se ale Orlan hlavní postavě celkem sebevědomě vysměje, že přece není blb, aby něco, co na první pohled křičí, že není vínem, podával lidem. Hrdina je klidný a my máme o Orlanovi mínění jakožto o rozumné člověku. Jenže najednou jsme překvapení tím, že udělá takovou ptákovinu, že obsah vylije na záhonek s česnekem, který začne světélkovat. Hrdina se zděsí a ihned se ptá, jestli Orlan ten česnek nějak pokusil. Zde se objeví autorova vtipná ironie, když nechá hospodského marně ukrývat nápis, oznamující, že specialitou dne je česnečka. Pak už se jen dočkáme vtipné polévky. Toto je skvělá práce! Jednoduchá, ale efektivní - autor zkrátka dokázal naplno využít situace, kterou vytvořil.

Musím dále ještě pochválit vtipný novotvar bohůmžel, u sebe mohu konstatovat hlasitý smích. Možná těch Beliárových koulí mohlo v textu být méně, vedle zmíněného novotvaru působí lacině.

Já jsem si text podal chlazený a s nadhledem... a užil jsem si ho.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod sleeper » úte 18. říj 2016 22:53:24 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Toto sa čítalo skutočne príjemne! Neviem čím to je, ale toto sa naozaj čítalo dobre. :) Jednoduchá zápletka, ktorá je ale zvlášť v kombinácií s viacerými zvratmi účinná. Autorov štýl písania je mi skutočne sympatický, dobre pracuje s textom, zjavne už niečo v minulosti napísal. Naplno sa dielo rozbehlo v krčme. Tu sa striedaly momenty zdesenia, očakávanií a (môjho) smiechu. Ku koncu som už mal pocit že všetko dobre dopadne, "svet je zachránený", ale autor ma potešil a nejaké tie následky to má... :) Tu som sa sám seba pýtal, či mám byť sklamaný, že to autor "odbyl", alebo naopak byť rád, že nechal toľko priestoru fantázií. Ťažko povedať... :D

Krátka dielo, pri ktorom ale autor daný priestor plne využil. Jednoduchá, pritom "čtivá" a kvalitná poviedka.

Obrázek
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Kočičák » ned 23. říj 2016 19:00:27 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Hmm, hmmm, kdyby to mělo třeba 20 stran, stejně bych si to přečetl. Nejakým zázračným způsobem mě tahle vtipná povídka fakt bavila. Jak už jsem zmínil jinde, komedie mě moc nebaví, ale tohle bylo dobré. Povídka má zajímavé výrazy, již jednou vzpomenuté dobíhající plíce třeba, působí tak nějak uvolněně, dobře se čte a i dějem je to dobré. Je sice pravda, že je to ukončené docela brzo, ale i takhle to funguje, nic tam jakoby nechybí.
Vždycky mě docela udivuje, jak ostatní bez problémů poznají autora dané povídky, ať téhle, nebo jiných. Asi jsem toho tady přečetl málo. Tak třeba za dva tři ročníky Diega to už taky budu zvládat.
Kočičák
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » úte 25. říj 2016 12:34:23 » Re: Nebezpečí v lahvičce
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Povídka, která pobaví a člověk se u ní fakt zasměje. Ne ani tak nějak složitým vtipům, ale spíše určitým přirovnáním a situacím. Povídka má ale i děj a příběh a i ten je docela dobrý. Samozřejmě není to žádný román, ale prostě na soutěžní povídku i vzhledem ke konkurenci to bohatě stačí. Celkem kulantně tak autor zvládl napsat povídku o nepovedeném magickém experimentu a ačkoliv je povídka hodně krátká, tak jej opravdu plně naplňuje, což se mnohým autorům úplně 100% podle mě nepovedlo ani s výrazně delšími povídky. Také zapojení do gothicu je skvělé. Člověk úplně vidí, jak se to ve hře právě děje :).
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Povídka je krátká, není k ní moc co říkat, tak snad už jen: hyperaktivní chňapavec :lol:
10/10
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod El Kamil » pát 28. říj 2016 21:15:45 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Tak, tohle je taková jednohubečka. Namazaná česnekovou pomazánkou (z klasického, geneticky spořádaného česneku, samozřejmě), s plátkem šunky, sýra a kouskem okurky nahoře. Přesně takovou mám nejradši! Mmmmmm...

Povídka se odehrává v klášteře, ovšem narozdíl od Příliš tiché společnosti nám autor nevypisuje, na které polici stojí hrdinovy knihy o alchymii, kde má založeny herbáře a v kterém šuplíku uchovává alchymistické lahvičky. Kdepak, tady se jde přímo na věc, bez jakékoli předehry. Hrdina...

jelikož byl od přírody nadaný v oblasti alchymie, stal se asistentem alchymisty Neorase.

... a pracoval jako alchymista, s alchymistickou kolonou a patrně v alchymistické laboratoři. Jen bych chtěl říct, že to byl alchymista :) ...

Inu! Hrdina alchymista nedopatřením pošle do oběhu lektvar neznámého účinku. Okno, jímž nahlížíme do děje, je velmi úzké, zaměřuje se pouze na hlavní postavu a její problém. Příběh se zasazen do nám velmi dobře známých reálií, takže autor nemusí vůbec popisovat prostředí děje. Všichni ho známe, všichni víme, kde je Neorasova laboratoř a kudy vede cesta k Orlanovi. Autor se tak mohl věnovat jen a pouze svému komickému vyprávění. Velmi dobře si dokázal vybudovat atmosféru příběhu a vtáhnout čtenáře do děje. Ten nás ke konci nenechává vydechnout a skvěle graduje. Orlanovo zakrytí cedule s česnečkou je hodně povedené.

Téměř bez pravopisných chyb, hezký děj, několik úsměvných momentů, celkově se to příjemně četlo. Za mě palec nahoru. I podle předešlých komentů soudím, že se povídka hodně líbí, nicméně budou dvě stránky humorného textu stačit na bednu? Kdo ví...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Vera » úte 08. lis 2016 23:20:42 » Re: Nebezpečí v lahvičce
A tak já následuju Ba'alova příkladu a taky děkuji recenzentům ^^

Znáte ten pocit, když si po sobě hotové dílo aspoň padesátkrát přečtete, uděláte korekturu, celý proces opakujete znovu, drhnoucí části pročítáte nahlas tak dlouho, než najdete způsob, jak to vylepšit, nakonec jste s dílem spokojeni natolik, že ho v klídku odešlete, pak si ho jen tak přečtěte znovu... A málem vás klepne, jelikož objevíte hned v druhém odstavci tak deb...hloupou chybu, že se vám z toho řádku úplně vysmívá? Já totiž jo :D

A když už jsem tady tak u toho, ten nápad má taky zajímavé okolnosti vzniku. To jsme takhle byly s maminkou na horách, sedíme si v restauraci, já si objednám česnečku, nasypu do ní chleba a: "Ta polívka je na mě sprostá! Syčí!" (protože hadí jazyk) A najednou se mi rozsvítí - syčící česnečka! To je taková totální kravina, že se to musí nějak zdokumentovat! (ne, to opravdu NENÍ postup tvorby většiny mých děl)
Takže jsem okamžitě zahodila všechny rozdělané polotovary na jiná témata (a jeden na to, které jsem si nakonec vybrala. Když bohové dají, zkusím ho nějak dát dohromady) a vytvořila tohle...tohle...ehm :D
Já neutíkám.
Tomu se říká "zrychlený přesun na strategicky výhodnější pozice"
Vera
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » stř 16. lis 2016 22:40:10 » Re: Nebezpečí v lahvičce
Oh, kdybys k te povidce napsala, ze je zalozena na skutecnych udalostech, mozna bych ti dal nejaky hlas navic... Treba by ti to pak vyslo alespon na ten treti flek :D ...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického