Menu

Mračno vůně

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod DasaDek » ned 13. pro 2015 22:59:26 » Mračno vůně

ObrázekObrázekObrázek

Útěk - úkryt - ztráty - pád
Útěk - Ab a Sanni utíkají z městského žaláře a následně z města.
úkryt - Ab a Sanni se usídlí v chatě v HÚ, kde najdou své dočasné přístřeší, kam se budou vracet.

Bonusové téma:
Drogy - beh - žena - šibenica - oheň

Drogy - Celý komiks se odehrává kolem tabáku a trávy.
Běh - hrdinové v prvním díle utíkají z vězení. V druhém je pobíhající průvod v poušti.
Žena - v komiksu figuruje spousta žen, Gab, Sanni.
šibenice -
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
ve čtvrtém díle bude ovce pověšena na šibenici
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

oheň - pochodně v průvodu maníků v druhém díle, pochodně přízraků Sanni, vzplanutí Aba při míchání tabáku v chajdě v HÚ.
Naposledy upravil Vojta1122 dne stř 23. pro 2015 19:18:13, celkově upraveno 1
ObrázekObrázekObrázekObrázek
DasaDek
Písečný démon

Příspěvekod Max » pon 21. pro 2015 10:49:52 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

Nyní přichází na řadu hodnocení prvního, ale v tomto ročníku rozhodně neposledního absurdního komiksu. A vlastně ani pořádně nevím, co si o tomto počinu myslet. Původní zápletka nastíněná na začátku mi přišla celkem slibná, příběh z maloměsta měl potenciál většinu lidí zaujmout už prostě jen tím, že v něm nešlo o žádné velké drama. Nicméně v druhém díle autor násilně ukončil dějovou linii, o které jsem si myslel, že bude v komiksu tou hlavní. A třetí díl pouze popisuje pozadí jedné z postav, ale nenaznačuje, jakým směrem by se komiks mohl dále ubírat. Otázkou je, ví to vůbec sám autor?

* * *

Na začátku recenze vždy rád shrnu příběh komiksu svými vlastními slovy, tedy vyjádřím, jak jsem si příběh komiksu zapamatoval já osobně. Tady budu mít ale trochu obtíže. Děj začíná úvodem do absurdníha paralérního světa Gothicu, ve kterém je hlavní postavou nejprve starosta (zavražděn zdánlivě bez důvodu), poté Ab a nakonec si hlavní roli přehazují Ab se Sanni během jejich útěku z vězení. V tuto chvíli se zdají být důležité dvě věci - starostkou ve městě je nyní dvojče Sanni, Gabriela a Gabriela zároveň zakázala Abovi jeho živnost.

Obrázek
Dějovou linii posunují cíle těchto dvou postav, tedy až do chvíle kdy je polovina z nich mrtvá.

Touha po znovuzískání práva na prodej tabáku a touha po pomstě jsou ústředními motivy tohoto komiksu a zdá se, že se kolem nich bude druhý díl točit. Tedy až do doby, kdy Sanni podlehne své nenávisti (pravděpodobně hlavně kvůli tabáku) a Aba zabije. No a v této chvíli nevím, co mám od zbytku komiksu čekat, protože třetí díl pouze vrhá světlo na minulost Sanni a její vztah s Gabrielou. Jak tedy bude příběh pokračovat? Bude hlavně sledovat souboj mezi Sanni a Gabrielou? Nebo v něm bude ještě hrát nějakou větší roli tabák? To bych tedy osobně čekal, podle toho jak je komiks pojmenován. Ale já jsem zde abych hodnotil to, co mám k dizpozici, tak se do toho pojďme pustit.

* * *

Graficky se žádná revoluce nekoná, to je čtenáři zřejmé už od prvního pohledu. Přestože záhlaví působí inovatině a navozuje mysteriózní dojem, zbytek komiksu tomu příliš neodpovídá a křečovitě se drží té nejzákladnější struktury komiksů, tedy tři bubliny stejné velikosti v řadě. Je to škoda, protože pokud už autor chtěl cílit na absurditu, měla by tomu odpovídat i grafická stránka. Kdo říká, že obrázky musí být zarovnané, stejně velké a pěkně pod sebou? Proč by nemohly být trochu divočeji rozházené, různě velké (podle toho, jak si to situace žádá) a třeba proložené různými ne-screnshoty. V tomto ohledu se zde nabízí srovnání s Uprchlíkem, který je podobobně absurdní a odpovídá tomu i jeho rozložení. Je ovšem třeba najít rozumný kompromis mezi originalitou, hravostí a čitelností grafiky komiksu.

V grafice budu ještě pokračovat, ještě jsem totiž neskončil s kritikou. Screeny jsou strašně titěrné. Po takovém obrovském záhlaví jsem čekal nějaké větší obrázky, kde nebudu mít problém rozeznat, co se vlastně v dané situaci děje. Obrázky jsou nejmocnější vyjadřovací formou komiksu, a přesto mnoho autorů jejich velikost zanedbává. Klidně bych bral dva velké obrázky na jeden řádek, než tři maličké, se kterými se autor třeba nadřel, ale plody jeho práce kvůli zvolené velikosti nejdou vidět.

Obrázek
Názorný příklad příliš malého screenu. Na první pohled čtenáři snadno unikne, že některé mužské postavy nosí ženské hadry a že to je vlastně jedna a ta samá postava.

Autor by se taky měl naučit, jak změnit velikost plátna v grafickém editoru nebo si předem jeho výšku dobře propočítat, protože občas prostě přejde na jiný poměr stran obrázků, což znamená, že jsou některé obrázky moc zploštělé a nepůsobí to dobře.

Bubliny a font použitý pro texty by si také jistě zasloužili trochu experimentace.

Bonusy k tomuto komiksu žádné nejsou a plakát spíše existuje jen proto, aby existoval. I když někoho může nalákat mysteriózní vzhled, poté ale možná bude trochu zklamán skutečným obsahem komiksu.

Teď konečně k tomu, na co autor vsází nejvíce - absurdita a příběh komiksu. Ačkoliv se v prvních dílech zdá, že komiks nebude mít žádný hlubší příběh a že autorovi jde spíše o pobavení diváka, na konci druhého a třetího dílu se už objevuje vážnější podtón, který by mohl naznačovat přicházející razantní změnu. I přesto jsme však dávce absurdity vystaveni v každém díle.

Všechny humorné komiksy v letošním ročníku mají jedno společné - žádný se nebude stoprocentně líbit všem. Vytvořit humorný komiks není vůbec tak lehké, jak vytvořit vážný komiks. Podle toho, jaké vtípky a narážky autor bude ve svém díle dělat, si také získá sympatie nebo antipatie čtenářů, jednoduše proto že ně každému sedne každý druh humoru. U humorných komiksů tedy navíc hodnotím i to, jak velký poměr zábavných/nezábavných vtípků a narážek jsem v daném díle vycítil.

Obrázek
Vtipné a nevtipné momenty se v tomto díle často střídaly. Zatímco mi přešlap prvního starosty u stánku se zbraněmi nebo výhodná nabídka chleba nepřišly moc vtipné, pobavila mě úcta, kterou ke starostovi měli občané města. Mimochodem, bodli toho starostu, nebo vzali palicí po hlavě?

Autor tohoto komiksu vyšel poměrně se ctí. Přestože mně osobně místy humor přišel až moc nucený, jinde jsem se pousmál nebo ocenil nenápadnou nerážku na skutečný svět. Uvedu několik příkladů. Scéna s tančením v kotli a mimo něj mi nepřišla vtipná. Podivný zvyk strážných ano. Interakce se skřety ne (obecně, snad ještě nikdo nezpracoval humornou interakci se skřety tak, aby se mi líbila). Nenucená skrýš uprostřed skřetího tábora ano. Hledání správného tabáku ve mě budilo smísené dojmy. Nejvíce vtipu bylo dle mého v posledním díle, hlavně kvůli některým povedeným postprodukčním úpravám.

Obrázek
Také známo jako první fáze klinického testování nového léku.

Myslím si, že autorovi nejvíce sedne ta podivná směsice vážného děje a absurdního humoru, který je nejvíce patrná ve třetím díle. Možná je to právě tím kontrastem, je to něco jako jíst sladké a slané zároveň. Třeba vážný minulost dvou nesnášejících se sester je protkána absurdními momenty, z nichž rozhodně nejpodivnější byl asistovaný porod a následný příchod sudiček. V jednom momentu mě autor nečekaně dostal - ve scéně kde Gabriela pronásleduje Sanni s mečem jsem si myslel, že ona myšlenkova bublina měla patřit ubohé sestře a ne ovci. A chtěl jsem se autorovi kvůli tomuto přešlapu zasmát. Jenže o něco později se ukázalo, že to vážně byla myšlenka ovce a že měla svůj důvod.

Obrázek
I ovce mají své osobní krize.

V poslední části komiksu je opět zábavný kontrast mezi vnitřními démony Sanni a superovcí, která je dokáže vysvobodit z věže. Člověk prostě neví, jestli má komiks brát vážně, nebo ne. Je to takový specifický druh humoru, který asi nesedne každému, ale mně se celkem líbil.

Inu, to je asi tak vše co k tomuto komiksu chci říci. Graficky nemá sice kromě zajímavého záhlaví co nabídnout, příběhově utl hlavní dějovou linii a jen nejasně naznačil další a svým humorem asi nesedne každému. Nicméně autor vynikl svým unikátním vtipem a kombinací vážného/absurdního, který se postupně rozvíjela a je nejvíce cítit právě v posledním díle. Říkám si, co vůbec autor tímto komiksem sledoval. Chtěl nám předat nějaké poselství? Nebo si jen tak tvoří po radost, zkouší nové věci a příběh vymýšlí za pochodu? Po úvaze se spíše přikláním k druhé možnosti.

Obrázek
Tohle je asi nejbizarnější a nejděsivější záběr, který jsem kdy v komiksu viděl. Nicméně skládám autorovi pochvalu za snahu znázornit ve světě Gothicu děti (nebo vlastně mimina).
Max
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 23. pro 2015 0:00:04 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Recenze komiksu Mračno vůně

Úvodní slovo
Co počít s tímto komiksem? Už jsem říkal, že vyžaduje velmi specifického čtenáře a že je proto trochu problém posílat jej do soutěže, kde jsou díla anonymní. Kdyby DasaDek zveřejnil Mračno vůně pod svým jménem, čtenáři by rovnou věděli, co mají čekat, což by jim vnímání komiksu velmi usnadnilo. Kromě toho, je velice problematické posílat takto specifické dílo do soutěže vůbec, protože jakmile není čtenář odchován Smrtícím Utečencem, těžko najde zalíbení tad.

Na druhou stranu ale ještě jedna poznámka: Kdyby DasaDek komiks zveřejnil pod vlastním jménem, vedlo by to čtenáře k tomu, aby přehlíželi - zvláště pak v komentářích, ale i při vlastním čtení - spoustu chyb a nezdařilostí, kvůli DasaDkově autoritě zkušeného tvůrce.

Grafika
Svou recenzi začnu grafikou. Plakát ke komiksu mě skutečně svou grafikou nadchnul, kdyby snad byl jen nápis řešený čitelněji, působil by na mě plakát zcela profesionálně. A je to, dle mého, nejlepší plakát v soutěži. Stejným stylem se snaží jít i záhlaví: jsou v něm pěkné nápady. Silueta žoldáka, s "vyříznutýma" očima, jinobarevný kouř, silueta lampy vrhající světlo na název komiksu, to všechno jsou skvělé nápady, ale dost je kazí jednak ohromná prázdná šedá plocha a taková ta "špína" okolo obrysu lampy.

Jinak není grafika nic moc. Bubliny těsně obepínají texty, jejichž font se proměňuje nejen mezi jednotlivými díly, ale třeba i (konkrétně co do velikosti) v samotném jednom dílu. Samotné rámečky bublin se snaží o inovaci, ta nepůsobí ovšem příliš zdařile. Monotónně uspořádané stejně velké screeny podtrhují nudu, ke které v komiksu na místech dochází.

Jinak zde vlastně není moc o čem mluvit. Půjdeme dále.

Humor
Že se jedná o komiks humorný, je v případě Mračna vůně jasné. Humor jednoznačně sází na absurditu - a i ty aspekty komiksu, které by se snad daly hodnotit jako vážné, mají v kořeni právě cosi absurdního: například vztah obou sester - byť Sannina touha po pomstě je vlastně vážnou věcí, události, které ji k ní dovedly (mužské sudičky, do absurdna vyhrocené upřednostňování Gabriely doma, atd.) jsou zkrátka takové bláznivé.

DasaDkův tvorby vtipu je někdy velmi funkční, jindy méně, někdy, bohužel, vůbec.
Jednou z nejvtipnějších věcí v komiksu je postava "černé" spider-ovce, které nebečí, ale cečí a je schopna slaňovat věže. Zde je absurdita skutečně vyhrocena, vtip je dosti neotřelý. Podobně zdařile působí např. pátrači schovaní za stromem, hladoví vlci strážící ve věži, Abův pocit, že v chajdě není spolu se Sanni vítán - vyřčený ve chvíli, kdy se na screenu objevuje skřet, víc než dva - ale méně než tři ještěrani, hulení bahna, jazykové hříčky, občané obdivující starostu: zde humor působí skutečně originálně, zároveň se jedná o opravdu vtipné situace, jimž se člověk rád zasměje.
Jiné situace už tak zdařilé nejsou - doktor bydlící za rohem, účinky pouštní rostliny: člověk tady cítí jistou originalitu i propracovanost, ale nedovedenou asi do důsledku. Člověk takovou práci dovede ocenit, ale už se jí nezasměje: a přitom právě to mělo být jejím výsledkem.
Nakonec jsou v komiksu bohužel i situace, které nejen že začínají ztrácet i jistou originalitu, ale jsou svým nezdarem ve snaze být vtipnými někdy spíše trapné. Roztáhlá scéna, kdy si starosta splete stánek, nenápadná nenápadnost vraha, nezakotvené-neodůvodněné civění na západ, hledání skřeta, předstírání skřetství a další. Je vidět, jak je to celé takové nucené, že to prostě při tvorbě nepřicházelo samo.
Jiné vtipy kvůli nerozpracovanosti vyšumí do prázdna: například hořící Ab. Sannina poznámka o tom, že nechápe, jak někdo může vydržet hořet pět minut a být v pohodě přináší trapnou nudnost; a přitom stačilo nechat pobíhat hořícího Aba na pár screenech sem a tam, vložit mu do úst vtipné hlášky a nějak vtipně vystihnout Sanninu apatii.

Příběh apod.
Vidíme tedy, že DasaDkovi se tentokrát v jeho nejvýznamnějším aspektu tvorby příliš nedaří. U Smrtícího Utečence, například, se mu ovšem dařilo dobře pracovat s příběhem. Jak na tom bude Mračno vůně?

Vidíme, že DasaDek umí užít zvratu a nečekaně posunout příběh jiným směrem. Někdy umí krásně detailně rozpracovat situace (např. Abova hra se starostkou Gabrielou, když tančí v kotli). Dobrý efekt ovšem často kazí utahanost: některé scény DasaDek zbytečně protahuje, aby mohl rozvinout vtipy - které nakonec nebývají vždy zrovna účinné; a někdy věnuje některým scénám zbytečně mnoho screenů. Díly by tak mohly být kratší - a komiks by neztratil na obsahu, získal by na svižnosti; zároveň by DasaDek získal o trochu více času a mohl nám předvést více zvratů.

Další poznámky
Název komiksu je krásně lyrický - otázka, jak hodně hodně se k němu hodí.

Zdá se mi, že stejně jako Lordan, ba ještě o dost více, se DasaDek bojí zabrat postavy z blízka v místech, kde si to rozhodně zasluhují. Působí neprofesionálně - a to z dobrých důvodů. Postavy jsou těžko rozeznatelné, hůře se vštípí do paměti, mizí možnosti pro práci s emocemi apod.

Pochvalu si zaslouží zdařilé krvavé efekty.
Naproti tomu pochodně válející se ve vězeňské cele vůbec.

Závěr
Bohužel, jak je zjevné, tenhle komiks se DasaDkovi příliš nezdařil, působí to, jako by se DasaDek až příliš snažil nezklamat, jako by příliš cítil nároky - a při tvorbě na to moc myslel, což ho vyrušovalo od toho, aby tvořil to, co se mu vždy dařilo. Takže by asi nejlepší bylo udělat za tímto dílem čáru, zapomenout na něj a jít zkrátka dál.

Přesto si myslím, že svým charakterem je tento komiks rozhodně obohacením letošní soutěže. Byť ne třeba úspěšně, doplňuje paletu různých stylů letošních komiksů. A kdyby za nic jiného, pak minimálně za toto patří DasaDkovi dík.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod JENIK » čtv 24. pro 2015 0:14:24 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Příběh
No nevím na čem autor jede, ale takovej fet bych asi do huby nedal. Příběh mi přišel jako totálně absurdní blbina. Jako absurdita jako taková mi vůbec nevadí, naopak mám ji celkem rád, ale nepřijde mi, že by zde byla nějak kvalitně využitá nebo promyšlená. Spíš mi přijde, že autor prostě zapl Gothic, našel nejbližší postavu, prodavače tabáku, pak druhou, babu z hotelu a prostě jel co jej napadlo. Některé vtípky jsou fakt vtipné, některé méně, ale obrovská většina je prostě ... jak to říct ... absurdně nevtipná. Chválím za dobrý nápad s ovcí co slaňuje, pátrači či dva a půl ještěra. Zbytek je ale prostě ... absurdně blbý. Nevím esi to nesedí jenom mě, ale prostě mi to vtipné nepřišlo, což měl být, jak soudím, stěžejní prvek tohoto komiksu.

Grafika
Tady se autor taky vůbec nepředvedl. Grafika moc jednotvárná, přesně podle šachovnice, žádný chaos či život. Prostě "mrtvá grafika", bubliny taky jednotvárné, písmo malé. Žádné piplání nebo nějaké hraní s grafikou tady nelze vidět. V podstatě tady ani není co hodnotit, nebo vyzdvihnout, není co. Ano člověk by namítl, že je to v pohodě, čitelné ... ale toto je komiksová soutěž a platí tu trošku jiná pravidla jak u nových komiksů. Tady pšenka nekvetla.

MARVIN a další ...
Opět není co hodnotit. Postavy většinu děje pouze stojí a čumí. Maximálně někam jdou. Nevšiml jsem si využití nějakých nestandartních animací ani nějaké postprodukce. Maximálně za zmínku stojí poněkud děsivý porod, který ... no byl celkem děsivej.

SUMASUMÁRUM
Nejen že to byla nudná kravina, nejen že to mělo strašně jednotvárnou a nudnou grafiku, ono to ani pořádně nevyužívalo MARVIN triky a věci tomu podobné ... obávám se, že zde je to jasné. Tento komiks se o můj hlas ucházet nebude. Ale nadruhou stranu jsem rád, že někdo prostě dělá aj jiné komiksy. Nechci tímto v žádném případě autora nijak od tvorby odrazovat, jenom mi to prostě vůbec nesedlo :)
JENIK
Uživatel

Příspěvekod Pivl » čtv 24. pro 2015 3:15:46 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Obrázek
Omlouvám se autorovi, ale na jeho komiks jsme se nedostal
a nechci svou recenzi uspěchat a nedat dobrou kritiku. Proto recenzi přidám
nejdříve 25.12. k večeru. Mrzí mě to, ale časově jsme naprosto v háji.
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Jarvis » čtv 24. pro 2015 9:45:24 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

Popravdě tento komiks mi nějak nesedl. Ne že by tam bylo něco vyloženě špatně. Jedná se celkem o zdařilou práci, ale spíš tak nějak celkově mě to neoslovilo. Přijde mi tak nějak narychlo udělaný, aby se to stihlo.

Graficky zajetý průměr, který nic nového nepřinese. Font písma se špatně čte, protože je moc malý. Záhlaví zbytečně velké a nezajímavé.

Příběhově to na mě působí tak nějak prázdně. Jakoby by byl děj vymýšlen za pochodu. Máme tu tři díly, ale bez nějakého zakončení nebo vyvrcholení. Možná kdyby bylo více dílů, bylo by to o něčem jiném. Postavy mi přijdou nezajímavé a je mi jedno co s nimi bude.

Celkově opravdu jen průměrné dílo, které nepřichází s ničím novým.
...???
Jarvis
Uživatel

Příspěvekod Dicht » čtv 24. pro 2015 10:47:36 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Grafika je i tady pro autora typická, 3 screeny vedle sebe, v bublinách něco jako Times new roman. Velké záhlaví a na plátně hromada decentně upravených screenů.
Font je docela titěrný a a nalepený na okraje bublin, yrovna snadno se nečte.

Co se příběhu týče občas se tam povede nějaký vtípek, ale tak jako Smrtící utečenec mě to humorem ani dějovým obsahem příliš neoslovilo. U Dasadka se objevilo asi největší zklamání ze všech soutěžících. Tady bych si troufl že komiks byl tvořený za pochodu, jako jsme to dělali u Templářů při tvoření Nejasné budoucnosti, ono se to prostě nějak vyvyne a odbudu si to.

Při práci s Marvinem nebo s kamerou to Das taky celkem odflákl, postavy většinou jen postávají nebo pobíhají.

Bohužel tady asi nelze o hlasu přemýšlet a myslím si že komiks skončí na jednom ze dvou posledních míst.
Gear secondo
Obrázek
Dicht
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:18:20 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

Plakát

Plakát ke komiksu je graficky velmi jednoduchý, ovšem celkem povedený. Zvolené barvy do sebe hezky zapadají. Vzorek s barevných kruhů na mě dělá dojem onoho pomyslného mračna, takže pokud to tak autor zamýšlel, tak dobrá práce. Ústředním motivem plakátu je vodní dýmka. Podle tématu prvního dílu se zdá, že by tak plakát mohl korenspondovat s obsahem komiksu. Uvidíme, co z toho dál bude, plakát nám toho říká velmi málo. Graficky ale povedená práce!

1.díl

Hlavička - Řekl bych, že opět celkem povedená práce. Nápad se světlem lampy je hezký, jen vlastní světlo je až příliš ostré. Pravděpodobně již nebylo tolik času si s tím efektem vyhrát, já bych ovšem volil trochu jemnější okraje. Líbí se mi zpracování kouře u postavy ve stínu. Víc tam vlastně není, což je rozhodně škoda. Mohl tam autor zkusit přidat pár dalších elementů (třeba nějaké siluety domů v pozadí, nějakou texturu, nebo prostě něco), aby ta hlavička nevypadala tak prázdná.

Na komiksu celkově zaujme ta úžasná přesnost jednotlivých oken, která jsou opravdu precizně naskládána do řádků a sloupců až to vypadá spíše jako králíkárna. Je škoda, že si autor s rozmístěním oken více nepohrál. Okna, která mají více textu, mohla být větší a naopak. Grafiky jsou screenshoty v pohodě. Na obrázcích je vidět, co se tam děje atp. Mám ale trochu obavu, že to nebude případ eventuálních obrázků z noci, jelikož už i screeny z Hornického údolí jsou v prvním díle trochu tmavší.

Co je ovšem průšvih, to jsou komiksové bubliny. Text v nich je tak titěrný, že se to při normálním pohledu pomalu nedá přečíst, takže jsem si musel komiks zazoomovat. To je prostě problém, který se u komiksu nemůže stát, jelikož jde o úplný základ. Zvolený font je snad Times New Roman, zde autor mohl také prokázat trochu více kreativity, ale nejspíš na to už také nebyl čas nebo graficky hezčí fonty nebyly v této velikost už vůbec čitelné. Vlastní komiksové bubliny jsou celkem hezké, bohužel zanikají v tom jasně bílém textu.

Zatím těžko hodnotit děj komiksu, nicméně první dil naznačil, že půjde spíš o humorný komiks, nejspíš říznutý nějakou akcí nebo bitkou. Úvod do děje je celkem pěkný a představuje nám některé stěžejní body příběhu - proč lidé koukaj v poledne na západ? Jsem zvědavý, co z toho autor nakonec vymyslí. I přestože má první díl 69 (!!!) oken, tak děj plyne rychle a komiks se celkem dobře čte (když pominu tu velikost písma). Líbil se mi efekt míchání trávy, respektive červený obsah hrnce (který pak však na jednom z dalších screenů chybí). Co se práce s hrou týče, tak vidíme standardní úroveň - nastavení postav pro scénu s vraždou starosti muselo dát práci.

Obrovským nápisem "Konec prvního dílu" nám autor ještě jednou dává znát, jak miniaturní texty nám naservíroval do bublin. Děkujeme! :)
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:20:23 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

2.díl - Grafickou stránku jsem už rozebral a druhý díl na ní nic nemění. Když jsem se u prvního dílu podivoval nad počtem oken, tak jsem netušil, že druhý díl přijde s ještě větší porcí. 105 (!!!) oken, to je neuvěřitelné číslo.

Bohužel u tohoto komiksu kvantita jasně převažuje nad kvalitou. Klidně polovina z nich by se dala vynechat, komiks by nebyl tak roztahaný a autor by měl méně práce. Nebo by se dal komiks rozdělit na více dílů. Takhle to vypadá, že autor udělal jen povinné minimum o třech dílech, ovšem za to pořádně rozsáhlých.

Co se děje týče, tak sledujeme jakýsi road trip hlavních hrdinů po všech koutech Khorinisu, hledajíce obskurní směs tabáku. Nemůžu se zbavit dojmu, že ten nápad se dal využít mnohem lépe. Situace, v nichž se hrdinové ocitají, a halucinace, které pod vlivem zvláštních směsí zažívají, mně přijdou, že balancují na oné pomyslné hraně vtipnosti a trapnosti. Sem tam se to povedlo a usmál jsem se, ale taky tam bylo pár WTF momentů. Řekl bych, že by autor měl spolu s komiksem dodat vzorek některého z tabáků, pak by čtenářův dojem určitě vzrostl :) ...

Postavy se utápí ve svých nezáživných dialozích, až i autora to už přestalo bavit (viz "Jakej je plán? Ať se někam posunem"). Nebo dokonce úplně mlčí. Na druhou stranu zvrat v ději v závěru dává alespoň malou naději, že by třetí (a nejspíš poslední) díl mohl být zajímavý. Jsem zvědavý, jestli ze to z tripu za dokonalým tabákem zvrtne v nějakou vyvražďovačku, nebo zda sestra starostky přebere po zesnulém Abuyinovi jeho řemeslo.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Lordan » čtv 24. pro 2015 23:22:06 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

Komiks nabízí jednoduché stejně velké screeny, dokonale seřazené. Záhlaví je zajímavé, ale velmi vysoké. Největší vadu vidím na velikosti písma - opravdu velmi drobné, náročné na čtení. Plakát se myslím celkem vydařil.

Komiks se z počátku snažil o humornost a myslím, že mu to v prvním díle vcelku šlo. V druhém ale jde zábavnost pozvolna dolů. Děj jako takový se hodnotí obtížně, prakticky vzato jde o hroznou hovadinu, v prvním díle baví, ve druhém už se ale hrozně táhne, uvidíme, jak se bude vyvíjet dál.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Emperor » čtv 24. pro 2015 23:23:33 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
1) Mračno vůně

Zpočátku se to zdálo být vtipné, pak spíše zdlouhavé a ukecané, zvláště pak druhý díl, na můj vkus příliš textu v bublinách a spousta zbytečných samoúčelných oken, kvantita přehlušuje kvalitu. Samotný příběh, či lépe řečeno námět není podle mě nijak zvlášť originální a neslibuje kdovíjakou zápletku či napětí, celkově to působí rozvlekle a čtenář se musí prokousat několika zbytečně dlouhými, občas drhnoucími dialogy, než se dočká nějaké akce. Ale zase tak špatné to není, chvílemi to na mě působí téměř montypythonsky (nevím, zda to byl záměr či spíše kouzlo nechtěného) a některé scény jsou velmi vtipné (pobavila mě třeba reakce občanů na starostovu smrt). Ale počkám si na případné pokračování.

Plakát mě vizuálně příliš nezaujal. Po grafické stránce komiksu chyběla nějaká nápaditá kompozice oken, ta jsou jednoduše naskládána vedle a pod sebe bez jakékoli plošně zajímavé koncepce, což by komiksu takového rozsahu prospělo. Ale na druhou stranu se mi líbí záhlaví v noir stylu. Práce s postavami je dobrá, nepůsobí staticky. Prozatím bych dílo hodnotil 3/5.
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » čtv 24. pro 2015 23:26:31 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně
hlavní klady
+ některé momenty byly vcelku milé

hlavní zápory
- chybí mi tam nějaká pointa, oč jde a hodně mě zaskočilo, když komiks nepokračoval. Myslel jsem, že má autor v plánu něco, čím to zakončí a celé to dostane najednou smysl a jiný rozměr. Možná to autor v plánu měl, jen to nedokončil, těžko říct.
- vyprávění děje mi přišlo trošku matoucí, občas to má poněkud pomalé tempo, občas se tempo ztrácí úplně

Hodnocení:
Humorný komiks, kterému trošku schází pointa. Některé vtípky byly milé, některé ne moc vtipné, některé trochu dětské. Myslím ale, že tomu komiksu opravdu hodně schází další díly a dokončení, které by to celé změnil, pochopili bychom, proč nás má vlastně osud nějakých dvou sester zajímat a proč o nich číst atd atd. Domnívám se, že pravděpodobně došlo k záměně sester, když jim sudičky věštily osud a že je tedy vlastně všechno v reálu špatně a že to je prostě o tom, jak si to člověk udělá. Ale je to jen můj odhad a měl jsem z toho takový dojem, soudě dle třetího dílu. Myslím, že přesně todle je přesně ukázka komiksu, kde by se autorovi hodila proměnlivá mřížka screenů, kterou by si diktoval tempo komiksu a děje. Místo třeba několika obrázků zhulených magorů na poušti by mohl použít jen jeden větší a pak třeba sérii menších (akčnějších jen s jednou větou a konkrétním pohledem na jednu postavu) atd. Takto autor víceméně musel tam dát ty screeny a tu scénu protáhnout, protože jinak by se mu to tam nevešlo. Tím, že to bylo stejné, měl pak každý screen stejný význam pro čtenáře a to zpomalilo tempo jeho čtení, až vlastěn ten původní vtip, co tam měl být, zanikl. K takovým situacím tam došlo častěji.

Plakát: Plakát je přesným opakem toho, co lze vidět u Pětky a Uprchlíka. Je jasné, že autor není grafik, který si klade otázku "Co?", ale pořád je hlavním problémem spíše to "Jak?". Tedy žádná grafická epika se nekoná, nicméně současně je to nápadité. Ono to tak bývá, nejlepší nápady mají ti, kteří neví jak je zrealizovat :). JEstli se to hodí nebo nehodí ke komiksu, to těžko říct, je to o tabáku (alespoň částečně), jenže nejsem schopen odhadnout, kam by se to vyvíjelo dál a hlavní tvořič tabáku zemřel, takže o něm to nejspíše nebude.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:29:36 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Obrázek

Obrázek
Bohužel musím konstatovat, že celkový vzhled komiksu patří v současné konkurenci (a to nejen k té v soutěži) spíše k podprůměru. Neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Jediná hlavička komiksu působí trochu nápaditě. Líbí se mi efekt se světlem lampy, i když jej určitě šlo zpracovat trochu precizněji. Název komiksu by mohl být o deset dvacet pixelů posunutý doleva, aby háček ze slova "vůně" nepřesahoval světelný kužel. Postavě stojící ve stínu bych vytknul ty oči, ten člověk s nimi působí trochu jako z jiné planety, asi bych zůstal jen čistě u siluety. Líbí se mi efekt dýmu z cigarety.

Grafická úprava vlastního těla komiksu je velmi monotónní. Screeny jsou vedle sebe naskládány s takovou přesností, že ani Němci by se za ně nestyděli. Takhle ale komiks vypadat nemá. Velikost oken by měla záviset na množství informace (ať už vizuální - objekty na obrázku - nebo textové), kterou autor chce daným polem sdělit. A rozhodně mě autor nepřesvědčí, že každý screen má v jeho díle stejnou váhu. Logicky tak narazíme na okna, které jsou textově i vizuálně prázdná, a na okna, která zase obsahují textu více. I přesto se však autorovi podařilo vyhnout situacím, kde je na obrázku tolik textu, že přes bubliny nejde vlastní obrázek ani vidět. A to hlavně díky neuvěřitelnému množství oken. Doporučuji autorovi se podívat na nějaký skutečný komiks, aby se pro příště poučil.

Jednotlivé screeny ze hry jsou do komiksu zapracovány bez dodatečných efektů. Komiks tak působí trochu tmavě či šedivě, snad jako by byl skutečně zahalen v jakémsi mračnu. Těžko ovšem říct, jestli je to mračno voňavé. Jako velký problém vidím styl textových bublin, a to zejména v čitelnosti textu. První díl je ve svém základu de facto nečitelný, pokud si nechcete kazit oči třicet centimetrů od obrazovky. Zde jsem musel zazoomovat. Od druhého dílu se to díky trochu jinému efektu textu mírně zlepšuje, bohužel stále je text až příliš titěrný, a tak opět zoomuju. Chápu, že autor potřeboval napasovat text do (relativně menších) komiksových oken, tak sáhl po menší velikosti fontu. Zde jej ovšem zřetelně dohnalo jeho vyprokrastinování velikosti jednotlivých oken. U oken s jednou krátkou textovou bublinou by text mohl být s klidem větší, ale tam, kde už máme nějaký hutnější dialog, by s větším textem s daného screenu už moc nezbylo. Autor tak spadl do jámy, kterou si sám vykopal. Efekt textových bublin není ničím převratný, nicméně působí nerušivě. Opět mám pocit, že od druhého dílu vypadají bubliny o něco lépe, zejména z důvodu větší mezery mezi okrajem bubliny a textem.

Obrázek
Ačkoli komiks výrazně přesáhl soutěžní minimum pro počet screenů, tak soutěžní rozsah končí někde uprostřed. První dva díly jako by se autor vezl na opojné vlně svého domácího mračna, aby mu pak ve třetím díle došlo a konečně začal pořádný děj komiksu. Upřímně řečeno první dva díly mě příliš nezaujaly. Autor představuje několik zajímavých prvků - například stráže sledující západ v poledne. Těžko říct, jestli to mělo nějaký vyšší smysl, nebo to byl jen účel, jak dostat hrdiny ze žaláře. Ve druhém díle jsme svědky jakoho road tripu po ostrově Khorinis za účelem hledání té nejlepší tabákové směsi. Přijde mi, že tohle je ten nejlepší nápad na celém komiksu, ovšem nevyužitý. Kdyby autor u tohoto nápadu zůstal, trochu jej rozvinul a přišel s pár díly, kde by hrdinové tuto přísadu hledali a zaživali by u toho nějaké vtipné momenty, asi by na mne komiks působil lépe. Takhle je ta myšlenka pryč stejně rychle, jako přišla, a ani zamýšlené efekty jednotlivých směsí mne příliš nepobavily.

Třetí díl přináší trochu zvrat. Po poměrně nechutném porodu nám autor začne vysvětlovat pozadí celého toho sesterského konfliktu a komiks najednou začne do sebe zapadat. Líbí se mi ztrárnění sudiček i vybrazení života oblíbené Gabriely a naopak na okraj společnosti vyvržené Sanni, že ani ovce ji nemají rády. Autor zde zajímavě naťukává téma osudu a budoucnosti, z níž se Sanni však nemůže vymanit. Líbí se mi obsažení temných postav, které hrdinku pronásledují.

Bohužel komiks v tomto místě končí, a tak nevíme, zda Sanni nakonec provede svoji pomstu a jak. A jestli u toho bude kouřit nebo ne ...

Obrázek
Autor využívá Marvin mód pro animace, což je v dnešní době už takřka povinnost. Postavy se dívají nahoru, dolů, míří lukem, tancují, sedí, gestikulují atd. V tomto směru asi nemám co vytknout, takový standard, řekl bych.

Obrázek

Nejlepší scéna v komiksu!

Vidíme také nějaké dodatečné efekty. Červená směs v kotlíku s tabákem v prvním díle či půlku ještěrana v druhém, ovšem to nejlepší přichází v díle třetím. Ovce běžící po zdi věže, aby pak následně ona i Sanni slaňovaly dolů - tento moment se mi opravdu líbil a byl to takový zlatý hřeb celého díla. Nápadité a i velmi hezky zpracované! Ztvárnění porudu mě příliš nezaujalo a působilo spíše odpudivě. Z postprodukčního hlediska tu scénu ale budu považovat za plus.

Obrázek

Graficky komiks příliš nezaujal, dějově zpočátku také ne, ovšem třetí díl mne opravdu bavil. Škoda, že v tom momentně komiks nepokračuje, a tak nevíme, zda se autor v dalším díle zase vrátí do opojného mračna vůně trávy z bažin, nebo definitivně vystřízliví a naservíruje nám vážný komiks, jak se mu to povedlo ve třetím díle.

Obrázek
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Lordan » čtv 24. pro 2015 23:32:10 » Re: Mračno vůně (DasaDek)
Mračno vůně

Grafika komiksu je podle mě ze soutěže nejslabší, ovšem žádná hrůza to také není. Screeny jsou přesně seřazené, což je místy na škodu a ani obecné působení tohoto stylu není příliš pěkné. Záhlaví není špatné, ale je na můj vkus dost vysoké, klidně se stejný koncept mohl objevit na záhlaví o dost pixelů nižším. Největší problém je pro mě text, který je opravdu drobný a vzhledem k tomu kolik textu autor v jednotlivých bublinách používá, tak je i drobný zbytečně. Špatně se to pak čte. K plusu je, že grafika netuší žádnou výraznou barvou ani jiným negativním jevem, tak alespoň tak. Plakát mi naopak přijde celkem zdařilý. Místy je vcelku povedená postprodukce.

Děj komiksu se hodnotí těžko. Dvojčata a prodavač tabáku, který je na konci druhého dílu zabit "hodným zlým dvojčetem." Honba za pomstou a pak retrospektivní díl o "zlém dvojčeti." Celý děj komiksu se dal vyjádřit na polovičním počtu screenů, kvůli natáhlému komiksu však děj místy nudí. Co bych pochválil je humor, ten je pro mě (ale to je dost individuální) nejzdařilejší v soutěži, mám prostě tenhle druh humoru rád. Paradoxně, příběh se místy snaží být vážný až trpký, ale já se jen smál - v případě ovčí scény s ovečkou "Céééé" i nahlas. Škoda jen, že je komiks tak natažený a že ty vtipné scény jsou pak v komiksu defakto v menšině. Celkově je pro mě komiks, hlavně humorem, cenným příspěvkem do soutěže, můj hlas ale tentokrát nedostane.

60%
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec