Menu

Ztráty

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod Howky » ned 13. pro 2015 15:01:20 » Ztráty

ObrázekObrázekObrázek

Tagy - únik (snad zřejmé), úkryt (v 3. díle), pád (v 1. díle) a ztráty (ztracení hrdinové)
Emaři sux
Howky
Uživatel

Příspěvekod Max » stř 23. pro 2015 18:36:57 » Re: Ztráty (Howky)
V rámci soutěže se vynořil nový, ručně kreslený komiks, a tentokrát dokonce i pestrých barvičkách! Letos jsem díky plakátu tak trochu doufal, že autor zaexperimentuje a zkusí pro své malůvky vytvořit vhodný vážný příběh, ale nakonec se komiks opět snaží pobavit. Nevadí, pro tento účel se ostatně hodí ručně malované postavičky nejvíce, takže jak si autor letos vede?

* * *

Příběh... ech, příběh... no...

Obrázek

Autor se už nedržel skálopevně příběhu Gothicu, ale vypůjčil si z něho kousek úvodu pro své účely. V jednom nejmenovaném výcvikovém táboře se sejdou čtyři rekruti, které při jednom z výcviku překvapí skřet. Následuje útěk, během kterého postavy prožívají různé zábavné příhody a tak trochu si zabojují s bandou skřetou. Nakonec jsou nalezeni navzdory zákazu vyššího velitele (asi?) nalezeni a odvedeni do bezpečí svým velitelem z tábora.

Obrázek
Jestli jsou tohle průměrni rekruti královské armády, tak není divu že Myrtana dopadla tak, jak dopadla.

* * *

Samozřejmě není lehké dát dohromady nějaký delší a složitěší příběh už asi jen kvůli tomu, kolik času vyžaduje nakreslení postaviček a jejich následné vybavení. Nemám to tedy autorovi za zlé, jsem rád že nám v limitujícím soutěžním časovém intervalu nabídl alespoň jeden menší, dokončený příběh.

Obrázek
Říkám si, jestli tento vtípek není zároveň i narážkou na původní Castlevanii.

Pár slov k grafice protože v tomto ohledu není moc co hodnotit. Komiks využívá skutečně jednoduchý formát, který ani nemá záhlaví, to snad ale není při takovém malém počtu dílů nutné. Grafické rozvržení prostě čtenáři umožňuje věnovat se samotným kresbám, které jsou v tomto druhu komiksu nejdůležitější. A jsou naštěstí velké a relativně detailní. Nemohu hodnotit úroveň kreseb autora, ale zdá se mi, že od svého minuléha díla učinil pokrok, který je navíc zdůrazněný právě použitím barviček. Někdo může namítnout, že jsou barvičky celkem odbyté a přesahují snad všude čáry. Já si ale myslím, že se přesně hodí k tomu nedokonalému stylu, který působí, jako by byly postavy kresleny pár hodin před termínem, ačkoliv jsem si jistý, že to určitě zabralo daleko více práce.

Na plakátu toho není moc co hodnotit, určitě zaujme mezi ostatními už jen svoji kreslenou podstatou, ale možná na pohled čtenářům slibuje trochu vážnější děj (stejně jako název komiksu), než kterého se nakonec dočkají.

Z hlediska humoru mi toto dílo sedlo trochu více než to autorovo předchozí. Jak jsem už poznamenal v mé minulé recenzi jeho minulého díla, autorova největší výhoda spočívá v tom, že si může nakreslit co chce, takže je limitován jen racionalitou příběhu a svým vlastním smyslem pro humor. Takže dle očekávání v komiksu několik absurdních a humorných věcí uvidíme, ať už se jedná o hledání potravy v přírodě, nebo skřetí armádu ve formě tří medvědů.

Obrázek
Tento vtípek by šel udělat i v normálním komiksu a přesto tady byl nečekaný a dost mě pobavil.

Není toho moc co dodat. Komiks je opět vítaným a neokoukaným dílem mezi ostatními v soutěži a přestože jej asi všichni nějakým způsobem ocení, nemyslím si, že by zrovna měl šanci na nějaké prvotní umístění v soutěži. A i přesto pro nás autor v každé soutěži něco menšího vytvoří. Tomuto odhodlání musím vzdát poctu. Zároveň by mě ale zajímalo, jaký by autor sklidil ohlas, kdyby využil své vylepšené dovednosti a zkusil vytvořit samostatný komiks delšího a vážnějšího formátu. Možná by byla trochu výzva použít svůj specifický styl pro nakreslení něčeho takového, ale kdo ví, nestálo by to za zkoušku?

Ovšem co se tohoto díla týče, přijde mi jako takové vtipné zpestření soutěže, které jsem si rád "přečetl".

Obrázek
Jestli je toto skřetí elita, tak se nedivím, že Myrtana dopadla tak, jak dopadla po příchodu Bezejmenného.
Max
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » stř 23. pro 2015 20:21:07 » Re: Ztráty (Howky)
Recenze komiksu Ztráty

Úvodní slovo
Howky se svými kreslenými díly se už stal takovou stálicí - a je to skutečně stálice, za niž jsem já vděčný - také proto, že pro Howkyho je to asi poněkud nevděčná úloha: vždy nám vytvoří pracné kreslené dílo, které ovšem zpravidla nemá příliš šancí na vysoké příčky, přestože si zasluhuje stejné množství pozornosti, jako mnohá ostatní soutěžní díla.

Howkyho letošní dílo až tak příliš nevybočuje od těch předchozích - vyjma jednoho z aspektů - a možná jeho styl začíná být malinko přečpělý a bude proto vhodné pro příště trochu experimentovat s vlastním stylem tvorby.

Kresby a grafika
Howky tentokrát sáhl opět k počítačové kresbě, kolorované s nedbalou elegancí, kdy barvy přesahují vyznačené hrany. Opět vidíme velmi zdařile vykreslené emoce jak v gestech, tak grimasách jednotlivých postav. Dobře se Howkymu podařilo vystihnout pokerface, který skutečně působí jako maska. Celkově jsou kresby krásně komiksové.

Co by možná mělo být vytknuto je, že si autor měl dát větší práci s obličeji jednotlivých postav - např. Torlof a instruktor mají velice podobný obličej, odlišený vlastně jen proužkem vlasů na hlavě. Jednak je toto pro čtenáře matoucí (což se bude ve finále podílet na hlavní slabině tohoto komiksu), jednak je škoda nevyužít tohoto volného pole pro kreativitu.

Celkově i grafika působí pohodově, je přehledná a čitelná, autor se ovšem nebojí přesahovat bublinami hranice jednotlivých okének a měnit (ovšem opodstatněně a pro specifické případy) font.

Příběh apod.
Jednou z hlavních slabin tohoto komiksu je nepřehlednost podání příběhů. Když jsem četl komiks poprvé, měl jsem zásadní problém mu porozumět (pravda, zhoršený ještě faktem, že se mi nějak prohodil druhý a třetí díl). Na druhé přečtení, soudím, se mi už komiksu porozumět podařilo, zkusím tedy tady stručně převyprávět jeho příběh.

Za války se skřety je do výcvikového tábora přiveden nový člen - na první pohled ohnivý mág, zvláštní svou přílišnou nemluvností. Je mu představena jeho bojová jednotka a děj od něj pak na delší dobu odhlíží, pozornost se přesunuje k samému výcviku, kde se extrémně vyplašená skupina cvičenců zalekne náhle vyskočivší kulisy skřeta a dá se na bezhlavý útěk z tábora. Při svém útěku se octnou kdesi v neznámu a hledají úkryt a něco k snědku. S hledáním však není problém, narazí na jeskyni, v níž je vše, co potřebují; ale snad z radosti nad svým objevem si nevšimnou mnoha podezřelých rysů této jeskyně. Když se uloží k spánku, přijdou ovšem právoplatní majitelé jeskyně, kteří představují zajímavou syntézu santovských skřítků, myrtanských skřetů, tří medvědů z Andersenovy pohádky a trpaslíků ze Sněhurky a sedmi trpaslíků. Ti (na první pohled) unášejí rekrutku Trinu, kterou se pokusí zachránit zbylí rekruti. Jsou ovšem neschopní a nepodaří se jim majitele jeskyně zabít; ukáže se ale, že to nevadí, protože Trině od nich nehrozilo žádné nebezpečí. Mezitím se instruktor vydá hledat svoji jednotku: ta se dále stihla vydat zase hledat svůj výcvikový tábor. Obě skupiny se nakonec střetnou a šťastně vrátí do tábora. Děj se opět vrací k postavě podivného mága, který se rychle odhaluje jako skřet, když strhává svůj převlek. Podoba skřeta se ovšem ukazuje být také převlekem - tajemný mág je nakonec Santa, který nám v tento vánoční čas přeje příjemné Vánoce. Jenže, jak znepokojivě naznačuje poslední "screen", i podoba Santy bude zřejmě skřetím převlekem. Tím vzniká i zajímavá souvislost s postavami z jeskyně.

Problém v nepochopitelnosti příběhu spočívá především v tom, že autor nedal jednotlivým postavám příliš charakteristické rysy do obličeje a že pracoval s příliš razantní dějovou zkratkou: stavěl čtenáře do pozice, kdy musel hodně domýšlet, jenže prostoru k domýšlení dal až příliš, takže si čtenář mohl moci domyslet i věci, které byly snadno v rozporu s dalším autorovým vedením dějem.

Humor
Howkyho silnou stránkou je parodie: v prvé řadě tu máme parodii na svět Gothica - ovšem nikoli tolik silně spjatou s konkrétními prvky, jako jeho předchozí díla, v tom spočívá asi největší odchylka od nich - zároveň, jak už jsem naznačil v analýze příběhu, máme parodované některé pohádky, svým způsobem nakonec i vánoční postavy. Zároveň jsou parodovány i některé jevy z našeho aktuálního světa: Myrtana Fried Chicken, Skřetopramen, Skřetobij... Jedná se o parodie zdařilé.

Howky k tomu přispívá ještě vlastním humorem, když dá větvi vlastní myšlení, když přivádí na scénu směšné a neschopné postavy a podobně. Smysl některých vtipů mi uniká: například nevím, proč by měl být Kamil krokodýl, ale třeba jsem jen nepostřehl něco v diskusi. Zároveň jsem nepochopil vtip s rukavicí.

Závěr
Howky nám opět předvedl svůj typický výkon, bohužel, letos si ho trochu pokazil nepřehledností příběhu. Myslím si, že jinak by totiž už konečně mohl aspirovat na skutečně pěkné umístění; přinejmenším by si ho už konečně zasloužil.

Kdybych měl Howkymu poradit - kromě toho, co jsem už napsal výše v recenzi -, řekl bych, aby stále ještě neztrácel motivaci, přes případné neúspěchy v soutěžích (které jsou přeci jen stavěné tak, že vyhrávají komiksy tvořené tradiční herní metodou) a tvořil dále. Rozhodně by neuškodilo ale zkoušet nové věci, jak ve stylu ilustrací, tak především i v humoru. Rozhodně by nebylo na škodu věnovat více pozornosti příběhu a způsobu jeho podání.
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » čtv 24. pro 2015 2:34:47 » Re: Ztráty (Howky)
Obrázek
Obrázek
"Jsem zvědavý, plakát je nádherný a jestli bude stejně
vybarvovat i komiks a bude to mít konečně nějakou lepší zápletku,
mohl bych zamíchat pořadím klidně..."

...Pár myšlenek před čtením...
Obrázek

Obrázek

Člověk přijde ke komiku a vidí nádherný plakát. Vážně skvěle vypadající,
super nakreslený kus královské šišky! Majstrštyk! Pak člověk otevře komiks,
první díl je tak na poloviční kvalitativní úrovni co se kreseb týče oproti
plakátu. Bubliny a spojování screenů jednoduché, ale účelné fajn. No a pak
přijdou další dva díly - Dle mě totálně odfláklé kresby, občas jen divné čmáranice
vybarvené jedním tahem po displeji.

U kreslených komiksů je obrovsky důležitá
přehlednost. Tady člověk díky málo příběhovým obrázkům a velkým skokům v čase
totálně tápe a pak tam ještě přijdou takové čmáranice, že člověk neví jestli
je to hlava, volské oko nebo nějakej poklad. Hrozně mě to mrzí, protože komiks
má neskutečný potenciál cose tohoto kreslení týče a je to vážně velká škoda.

Obrázek

Co hodnotit, když tam prakticky žádný příběh není? Howky tento rok nic nevymýšlel,
vytvořil to první co ho napadlo, ani vtipné ani chytlavé, ale chytré, prostě naprostý
salát nějakého příběhu prakticky o ničem, jehož hlavní vyvrcholení je, že chlap s
kapucí je ježíšek... Hezké, ale sám si tím ještě vykrádá autor komiks z minulého
roku... Opravdu pro mě velkééé zklamání. :sad:

Obrázek

Jak jsme říkal, plakát super, víc jsme toho nedostali. Technické zpracování jsem
už zmínil, ale tak mohu udělat ještě takový výčet, jak příště předejít tomu, aby
autor vytvořil dílo, které podle mě nemá šanci uspět...

1) Chce to více kreseb...
Příběhu pomůže každá kravina, přehlednost se zlepší. Nakreslit prostě mezikrok,
něco co člověku přiblíží, co se opravdu děje a ne aby si to musel domýšlet.

2) Vymyslet pořádnou zápletku, pak jít tvořit.
Nedá se tvořit totálně na zelené louce... Přijít a udělat dobrý, promyšelný komiks.
Respektive to zřejmě autor neovládá, tudíž by to chtělo příště si sednout, vymyslet
příběh a pak teprve tvořit.

3) Dát si záležet!
Nevím jestli to byl očasovou tísní nebo čím, ale ty kresby vážně nejsou dobré,
nechci autora nijak doradit od fanartu svojí znákou nebo kritickm podáním recenze,
ale prostě mě to mrzí. :(

Obrázek

Loni příjemné počtení, Khoriniské drak - Výtečné vtipné video s nádhernými kresbami.
Vždy to Howky nedotáhl daleko a bylo mi ho opravdu líto. Letos mi ho bude líto znova,
protože se zřejmě umístí na poslední nebo předposlední příčce a to jen protože komiks
odflákl. Letos je ale změna v tom, že mi nebude líto toho, dke se Howky umístí, protože
komiks orpavdu tak dobrý není, ale mrzí mě ten potenciál, který Howky ve svých dílech má,
ale není schopný to ošéfovat scénáristicky a hlavně příběhově... Škoda.

Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Dicht » čtv 24. pro 2015 8:41:20 » Re: Ztráty (Howky)
Já ani nevím jak tento komiks ohodnotit. :???: Zpracování originální a určitě to vyžadovalo spoustu práce, ale Howkyho trochu shazuje to že tvoří jen při soutěžích a tak nějak ztrácí při tvoření nějaké příběhové linie.

Komiks je bohužel doslova o ničem a nedokázal jsem se v něm orientovat, Jednou tam a pak zase tam, měl jsem v tom krapet bordel. Ale nadruhou stranu komiks obsahuje několik slušných vtípků jako ten s větví, nebo mág a jeho pokerface.

Howkymu se i dařilo vytvářit postavy pokaždé téměř stejné. (Já bych ji pokaždé načmáral jinak :D)

Stejně jako loni nejoriginálnější zpracování s dobudoucna velkým potenciálem, jen by to chtělo trochu více tvořit a natrénovat si i něco s obsahem. Hezky se na to dívá. 8-)
Gear secondo
Obrázek
Dicht
Uživatel

Příspěvekod Jarvis » čtv 24. pro 2015 9:52:13 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty

Komiks který nejvíce vybočuje od ostatních soutěžních děl a to tím, že je kreslený. Je to příjemné zpestření soutěže a zdejšího fanartu. Otázka je jestli má šanci výhru. Myslím, že šance by byly mnohem větší kdyby byl příběh více zajímavější. Každopádně tři krátké díly není moc a příběh mě nezaujal. Pro příště by nebylo špatné vymyslet lepší zápletku a děj.7

Grafice těžko něco vytknout jelikož je dost specifická na rozdíl od ostatních komiksů. Oceňuji snahu při tvorbě tohoto komiksu, ale nemyslím že by mohl dosáhnout na vítězství. Přesto si autor zaslouží pochvalu za to že se nebál jít trochu jiným směrem při tvorbě, než ostatní soutěžící.
...???
Jarvis
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:35:04 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty

Plakát - Velmi se mi líbí grafický motiv plakátu. Tvář krále je skvělá, pěkně hranatý ksicht a velký frňák. Škoda jen, že je plakát vytvořený z prvního obrázku prvního dílu, nic na tom nemění ani přidaná jakože-textura. Dojem z plakátu však snižují ledabyle umístěné texty, které mají tři nedostatky. Vybraný font, umístění na plakátu, kde překrývají hlavní motiv, a barvu. Bílá je prostě vzhledem k barvě v pozadí příliš málo kontrastní. Proč má král přes půl tváře nápis "pro web Gothicz.net", to taky nevím. Čili kompozičně je ještě na čem zapracovat!

1.díl

Komiks se mi velmi líbí co se grafického zpracování týče. Je vidět autorův posun oproti minulým komiksům a to je velmi dobře! Barvy jsou pěkné zvolené a komiks krásně oživují a dodávají mu šmrnc. Vůbec nevadí, že barvy jsou aplikované jen tak podle oka, naopak to beru jako přednost. Co je škoda, že autor pořád nechal značnou část plochy jednotlivých komiksových oken v bílé barvě. Dalo se to zabarvit alespoň nějakou barvou pozadí, aby vše prostě nebylo jen tak obyčejně bílé.

Stejně jako u komiksu Mračno vůně je škoda, že komiks je až příliš striktně rozdělen na velikostně stejná okna. Ano, trochu nám to nabourává první okno, ale tím to končí. Rozbití tohoto na pixel přesného layoutu by bylo oživením. Takhle prostě komiks působí prostě nudně. Líbí se mi komiksové bubliny a zvolený font. Působí opravdu komiksově. Je však vidět, že autorovi chybí trochu zručnosti (nebo času?), někdy není text v bublinách vycentrovaný, je to sice jen detail, ale jde vidět.

Děj komiksu zatím těžko hodnotit, tipl bych, že půjde o spíše humorný komiks. Upřímně se těším na další díly, ne ani tak tolik na to, jakou zápletku komiks přinese, ale hlavně na jednotlivé grafické finesy.

Btw drobná chybka - Jonovi na obrázku, kde utíká s Torlofem, chybí ta hnědá věc na levém předloktí (nevím, jak se to jmenuje) :) Jo a ještě jsem nepochopil, odkud tam vyskočil ten skřet. Z komiksu to není moc poznat.
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:39:58 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty

2.díl - Zdá se mi to nebo byla kresba v prvním díle trochu kvalitnější? Přijde mi, že některá okna jsou trochu rozpixelizovaná, jako by je autor v editoru za zoomovával. Musím říct, že jsem trochu zklamán, nejspíš protože první díl mě opravdu namlsal. V druhém se toho moc neděje a ani z hlediska kresby autor moc nenabídl. Skřeti, respektive skřítci, jsou ztvárnění hezky, ale i na nich jako by byla znát autorova snaha mít dílo co nejrychleji za sebou, asi už docházel čas. A tak chudák Jon si mezi některými okny musel převlékat chránič předloktí z levé ruky na pravou a zpátky, někdy mu ho autor ani nevybarvil :) ...

Pobavily drobné vtípky typu hranolků a piva, i ten skřetobij tam je hezky nasazený. Možná by autor nemusel popisovat, že tohle je "stopa" (není třeba říkat, že klakson troubí, to vidím, ne? :)). Celkově se mi zdá, že vtip se nám pomalu vytrácí a s ním i tajuplný charakter Pokerface, který v tomhle díle vůbec nebyl (jedině že by se převlékl za skřeta).

Ještě trochu tápu, proč se komiks jmenuje Ztráty. Zatím tam žádné nevidím :) ...
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Lordan » čtv 24. pro 2015 23:41:32 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty

Předností komiksu jsou kresby, které hodnotím jako vydařené, ovšem i bubliny se autorovi vcelku vydařili. Plakát by mohl nabízet jiný text, tento je velmi nečitelný, kresba na něm je ovšem zdařilá. Trošku se mi ke zvolenému stylu nehodí černé pozadí, což je asi hodně subjektivní dojem.

Jinak humor komiksu je celkem milý, příhoda se sedmi trpaslíky a zlomyslnou větví pobavila, stejně tak s hranolky a kuřetem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Emperor » čtv 24. pro 2015 23:43:17 » Re: Ztráty (Howky)
2) Ztráty

Na komiks, jehož nezaměnitelný styl dává poznat, kdo je autorem, jsem se těšil. Stejně jako v minulé soutěži to je příjemné osvěžení, originální, vtipné, vkusné, parodizující. Z hlediska formy ne tak náročné vzhledem k tomu, že si autor nemusel vyhrát s Marvinem jako ostatní autoři, to mu však nijak neubírá na atraktivnosti, třebaže dílo zřejmě vážně neaspiruje na vítězství v soutěži, tak nějak do ní patří. Kresby jsou velmi zdařilé - je znát mírný posun dopředu v kvalitě, styl naštěstí zůstává jednoduchý, vyjadřuje se přímočaře a slouží přesně svému účelu - pobavit čtenáře. Dokonce mi ty kresby připomínají ilustrace Dějin udatného národa českého. Chybějící záhlaví bych v tomto případě nijak zásadně neřešil, i když s ním by to působilo poněkud profesionálněji. Děj není nijak zásadní, nejedná se o epický příběh, což by ke stylu ani moc nesedělo. Je to zábavné a to mi stačí. 3/5
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » čtv 24. pro 2015 23:45:05 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty
hlavní klady
+ hezké kresby, je vidět, že to autora baví
+ některé momenty jsou mile úsměvné.

hlavní zápory
- komiks mohl mít třeba nějaké logo v úvodu, alespoň s názvem komiksu
- trošku mi tam chybí nějaký příběh, který by posloužil jako nosná konstukce. Děj jednotlivé díly sice mají, ale trošku tomu chybí takový nějaký směr, proč to nebo ono či tamto.

Hodnocení:
Myslím, že tento komiks je takovým milým zpestřením, chvílemi to působí jako skutečný komiks, pokud beru samotné kresby, trošku to zazdívá jeho grafické rozložení a úprava. Celkově jsem dlopuho nevěděl, co si o tom myslet a kam to povede, ale myslím, že skřet na závěr řekl jasně, k čemu ten komiks je určený a o čem je. Prostě se mají lidi bavit a myslím, že ten komiks to splňuje, ačkoliv je dost krátký a chtělo to ještě pár dílů, třeba po soutěži :). Autor by mohl zvážit používání některého programu na vektorouvou grafiku, ve kterém by si udělal obrysy postav, ty pak vybravil v klasickém programu. Díky vektorové grafice by pak mohl jednotlivé postavy upravovat, aniž by je musel vždy znovou překreslovat a dost by mu to usnadnilo práci.

Plakát:
Plakát měl nejspíše působit jako skutečný plakát někde venku na ulici, nalepený někde na zdi. Proto je špinavý atd. Řekl bych, že tak opravdu i působí, že z toho člověk skutečně má pocit, že je to plakát. Písmo na něm možná mohlo být jinou barvou, aby bylo lépe vidět, nebo být alespoň obtažené třeba černou, aby se zvedl kontrast a tak nezanikalo v obrázku za ním. I tak se mi plakát líbí a pokud bylo cílem autora to, aby to vypadalo jako skutečný plakát, pak se mu to i povedlo a je to z mého pohledu pak nejlepší plakát v soutěži. O plakátu ale tato soutěž není.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod sleeper » čtv 24. pro 2015 23:47:17 » Re: Ztráty (Howky)
ZTRÁTY
Plagát
Veľmi podarený plagát! Pekná kresba, výrazné farby, podarená patina... Celé to kazí len jedna vec a to nápisy... Jednak je ich podľa mňa zbytočne veľa, jednak sú na ten "cirkusový štýl" plagátov dosť nevýrazné, malé a hlavne zle umiestnené. Každopádne, až na tie nápisy skvelá práca.

Komiks
Som veľmi rád že tu máme autora kreslených komiksov, niekto taký na fóre chýbal, je to príjemné spestrenie.

Autorova kresba sa dosť zlepšila, teraz už vyzerá vážne super. Páči sa mi tiež, že sú obrázky farebné. Komiks má veľmi príjemný "komiksovitý" štýl. Bubliny aj texty sa ku komiksu hodia a sú prehľadné. Možno by som akurát ešte pridal nejaké rámčeky obrázkom a pridal záhlavie.

Posunul sa aj autorov humor. Zostáva jednoduchý, ale s autorovými prvými dielami sa nedá porovnávať. Super je aj hra s detailami, pobavila ma zlomyselná vetva či graficky zobrazený hnev (blesky).

Občas som sa trochu strácal v príbehu, ale opäť to nebolo nič hrozné. Príbeh by mohol byť rozvinutejší, chýba mu nejaká zápletka, ale nevadí.

Hodnotenie
Ťažko hodnotiť komiks ktorý na fóre prakticky nemá priamu konkurenciu. Ak by som mal Ztráty porovnávať s autorovými skoršími dielami, je vidno obrovská zmena, zato chválim. Nemám veľmi čo vyčítať, len by som sa ešte pohral s pár detailami. Príjemné oddychové dielo.

8/10
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Lordan » čtv 24. pro 2015 23:51:19 » Re: Ztráty (Howky)
Ztráty

Grafika, inovace
Grafika se u kreseb těžko hodnotí, každopádně kresby působí velmi zdařile a je fajn, že jsou barevné. Dobré zvolil autor i bubliny a ke stylu komiksu bych řekl, že dost sednou. Jediné co mi k takovému stylu nesedne je striktní rozdělení screenů a černé pozadí - to obecně příliš nesedne k humorným komiksům. Obecně mi také na rozdíl od ostatních celkem vadí absence alespoň nějakého záhlaví či něčeho, co by komiks malinko ucelovalo.

Děj se tady bude hodnotit těžko, je fajn, že přes šílenost humoru si průběh komiksu zachovává alespoň nějakou, byť praštěnou dějovou posloupnost. Humor jako takový mě místy pobavil, místy ne. Ale chápu, že udělat humorný komiks je v tomto ohledu poměrně náročné. Komiksu chybí délka, aby se u něj čtenář stihl opravdu bavit. Myslím si, že zde je opravdu škoda, že komiks není o něco obsáhlejší, ale i tak je výborným příspěvkem do soutěže. I u něj budu zvažovat možnost hlasu, za vydařené kresby. Ale i zde si nejsem jist, soutěž je letos dost vyrovnaná.

70%
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod El Kamil » čtv 24. pro 2015 23:53:32 » Re: Ztráty (Howky)
Obrázek

Obrázek
Stejně jako minulý rok se autorův komiks vymyká všem ostatním počinům v soutěži. Tentokrát svůj výtvor ovšem posunul ještě o úroveň výše co se grafiky týče. Přidání barvy komiks parádně probralo k životu a z vizuálního hlediska vypadá opravdu skvěle. Barvy jsou příjemně zvolené a krásně dokreslují hravou náladu komiksu. Styl kresby je velmi jednoduchý, ale velmi líbivý, a autorovi se jím daří vyjádřit úsměvné momenty.

Komiks nemá žádné záhlaví, a tak vypadá jako skutečný komiksový sešit. Podobnou myšlenku jsem zvažoval minulý rok u svého Hrdinova Paradoxu, ale nakonec jsem tam přidal alespoň velmi jednoduché záhlaví s informací o pořadovém čísle daného dílu. Autor komiksu Ztráty očividně neměl problém záhlaví kompletně vyřadit a snad je to i vzhledem ke vzhledu komiksového plakátu dobře. Celé dílo tak vypadá krásně čistě, nejsou v něm žádné rušivé elementy, které by mohly vzniknout, kdyby se autor snažil přijít s nějakou povinnou hlavičkou.

Chtělo by se říct, že stejně jako u komiksu Mračno vůně, máme i zde jakési přesně dané rozvržení komiksových oken. Vesměs jsou obrázky naskládány do dvou pěkně zarovnaných sloupců, přesto to ale narozdíl od Mračna vůně nepůsobí jako králíkárna. Proč? Jednotlivé díly Ztrát jsou kratší (strojová uspořádanost oken tolik nevynikne jako v komiksu o sto oknech), místo tří sloupců máme jen dva, komiksová okna jsou větší a autor zaběhnutou komiksovou mřížku nabourává - ať už umístěním okna přes celou šírku komiksu či přesahem komiksových bublin do okolních oken. Tyto efekty se v díle vyskytují jen zřídka, přesto ale dokáží rozbít onen stereotyp mřížky. Nevím, jestli je to autorův záměr či se jedná o dílo náhody, každopádně to v tomto ohledku vytrhává komiksu trn z paty.

Jednoduchá komiksová mřížka zpracováná tlustými černými linkami jen podtrhuje čistotu díla, které tak působí čistěji než dětská prdelka. A přesně v tomhle stylu do toho zapadají textové bubliny. Za mě výborná práce! Ačkoli vidíme různé velikosti textu, jak se autor snažil do bublin napasovat i delší texty, celkově jejich vzhled působí velmi příjemně, jsou dostatečně velké a zvolený font působí komiksově.

Z grafického hlediska je komiks ztráty pravděpodobně nejpovedenější v soutěži, ačkoli samozřejmě těží z toho, že se nemusel potýkat s neuhlazenou in game grafikou. Jako vylepšení bych volil kompletní dobarvení komiksových oken. Přeci jen máme v komiksu stále příliš bílé barvy.

Obrázek

Nejlepší kresby v komiksu!

Obrázek
Okej, do skupiny vojáků přijde nový rekrut, během cvičení se objeví skřeti, načež rekruti utečou, jen aby se schovali v jeskyni lesních skřítků a následně byli zachráněni svým velitelem. Plus mínus, příběh v kostce. Pro prezentaci silných stránek autora (kreslená grafika) je to dostačující, ovšem v porovnání s ostatními příspěvky v soutěži děj značně pokulhává. Přesto však jej nelze hodnodit úplně špatně, je to taková nenásilná pohádková jednohubka.

Obrázek
Tak jsem trochu na vážkách, zda autor hru vůbec pustil :) ...

Obrázek

Komiks Ztráty neaspiruje na vítězství v soutěži. A při vší úctě ani aspirovat nemůže. Oproti jiným dílům je příliš krátký a děj je příliš jednoduchý. Celkově na mě toto dílo působí, že autor jej udělal více méně jen pro zábavu a příliš si nelámal hlavu, jestli bude první, druhý nebo poslední. A to není zase až tak špatný přístup. V celkově velmi hezkém grafickém podání vidíme nenásilný příběh, který se dobře čte a pěkně ubíhá. Rozhodně budu rád, když v tom autor bude pokračovat. Kdyby přišel s vážnějším tématem, které by lépe zakomponoval do univerza hry Gothic, mohl by ohledně umístění v příštím ročníku soutěže pomýšlet velmi vysoko!

Obrázek
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod El Kamil » pát 25. pro 2015 22:16:21 » Re: Ztráty
Nechtěl bys, Howky, trochu nastínit, jak jsi ten komiks udělal? Používáš na to nějaký tablet nebo něco? :)
Obrázek Obrázek
El Kamil