Menu

Kazatel

Diskuse a hodnocení komiksů.

Kdo je váš favorit?

Leonard
0
Žádná hlasování
Patrik
1
50%
Karlos
0
Žádná hlasování
Lucy
1
50%
Tomas
0
Žádná hlasování

Celkem hlasů : 2

Příspěvekod Lordan » ned 06. pro 2015 11:48:00 » Kazatel
Komiksový král 2015 - 2. místo
Ocenění: nejlepší scénář, nejlepší postavy

Komiks je k přečtení na webu

Vypráví o tom, že na světě může občas být i nespravedlivo[/align]
Naposledy upravil Lordan dne stř 02. led 2019 20:15:13, celkově upraveno 1
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod JENIK » ned 06. pro 2015 21:23:43 » Re: Kazatel (Lordan)
TVL takhle to pokazit na konci :roll:
JENIK
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » ned 06. pro 2015 21:48:24 » Re: Kazatel (Lordan)
Recenze komiksu Kazatel

Úvodní slovo
Hned na začátek chci říct, že nechci už příliš rozmazávat ukvapený a nezdařený konec, Lordan si toho ostatně jistě užije dost. Po prvním přečtení jsem si říkal, že jsem čekal od Lordana více a že se musím ptát, jestli se vydává úplně správnou cestou, když se snaží o tato historická díla. Ladění Spadaných listů sedí pro jeho orchestr mnohem lépe.

Spíše se zaměřím na slabé části komiksu, silných je pochopitelně nespočet a Lordan si jich je jistě dobře vědom. Z pozitivních momentů vypíchnu hlavně ty, které mi přišly zvláště zajímavé nebo o kterých soudím, že je nemusel úplně každý postřehnout.

Nevyužitý potenciál ke zlepšení v grafice
Lordan nepatří mezi autory, kteří by mohli grafikou nějak zaujmout. Grafika je pro něj takové nutné zlo - ale to neznamená, že by se na ní nemělo pracovat: a zvlášť chce-li se člověk umístit v soutěži, musí předvést trochu sebezapření. Takže tuto část nehodlám nijak promlčet.

Proč dáváš, Lordane, do komiksu takové ty typicky hrozné fotofiltrovské prvky? Jednoduchý rámeček vypadá stokrát lépe než tahle okrajová mlhavost. Bílý 3D efekt na červeném písmu v záhlaví ničí krásu vhodně zvoleného fontu. Rámečkům bublin by vůbec neuškodilo, kdyby byly stejně silné jako písmo.

To jsou podle mého hlavní mezery v grafice a onen nevyužitý potenciál. Zapracovat přinejmenším na těchto jevech - a komiks by byl o úroveň lepší.

Syžet
V úvodu jsem říkal, že Lordan měl kráčet spíše ve šlépějích Spadaných listů. Ale po druhém přečtení komiksu musím názor pozměnit. Komiks má rozhodně více dějových linií, které jsou symbolizovány postavami v záhlaví - a vzhledem k rychle uťatému a hodně kritizovanému konci se mi zdá, že za hlavní dějovou linii bude třeba uznat tu, sledující vztah Leonarda a Lucy. Je to možná teze trochu radikální, rád bych se ji však pokusil hájit.
Společně s postavou Tomase jsou Leonardo a Lucy jediné postavy, které se objeví v každém díle a v každém z nich, vyjma třetího, jim je věnována veliká pozornost: rozhodně větší než Tomasovi. Jinými proklínaný epilog jim věnuje čtyři ze svých deseti screenů. Jako další postavy jsou v záhlaví Patrick, který je sice pro komiks postavou esenciální, ale rozhodně není jeho tématem. Slouží jako hybatel děje, jako jakýsi symbol, nikoli však jako postava, na jejíž osobní příběh by byl kladen výsostný důraz. Jako takového hybatele je třeba uznat i Karlose, jemu se budu níže více věnovat.
Jak Karlos, tak Patrick jsou důležitými postavami pro dějinnou událost revoluce: ta je rovněž výsostně důležitým tématem komiksu, s přihlédnutím na příběh Leonarda a Lucy se mi však zdá spíše být propracovaným a důkladně tématizovaným pozadím pro milostný příběh.

Co tedy vlastně vidíme? Manželský pár, který žije navzdory ožebračující moci církve spokojený a snad i šťastný život. Ani jeden z nich nestojí o problémy - poctivě platí poplatky církvi -, ale mohou-li pomoci člověku, udělají tak: Patrick. Dění kolem sebe sledují s obavami: už jenom proto, že vzhledem ke svému postavení mohou jedině ztratit. A nakonec vlastně ztratí to (asi) nejcennější: jeden druhého. Zde se ale bohužel ukazuje úsečnost epilogu jako opravdu škodná. Lordan pracně rozpracuje půdu pro krizi vztahu a její vyústění odbude jen slovy, že ji manželé neustáli a že se o Lucy rozneslo, že Leonarda podvedla. Kdyby Lordan řekl, že se vztah rozpadl právě kvůli tomu, že se rozneslo, že Patricka Lucy podvedla, neupozorňoval by tolik na tuto slabinu svého díla.

Snad by se dalo říci, že Kazatel skutečně není komiks, o němž bychom mohli říci, že klade důraz na tuto dějovou linii, že se spíše snaží ukázat osudy lidí za revoluce; že nejvíce tuto dějinnou událost odnesou ti, kterým měla nejvíce dát, že ti, kteří následují ideje s dobrými záměry zemřou, že ti, kteří chtějí jen mír a klid, mají smůlu, že ti, kteří si chtějí jen nahrabat, vlastně docela dobře mohou a že ten, kdo má moc - zvláště pak vojenskou - stejně nakonec prosadí svou, byť za cenu krve nevinných. Dobře: i takové čtení díla je jistě možné, zdá se mi ale, že pokud řekneme, že milostná linie má v komiksu přeci jen o malinko důležitější roli, než linie ostatní, bude to pro komiks vstřícnější a pro celkové hodnocení (alespoň to moje) příznivější. Dění komiksu rychle uťaté epilogem totiž škodí i ostatním liniím přinejmenším stejně hodně.

Důvod, proč také soudím, že linie sledující revoluci tvoří pozadí, je způsob jednání Karlose. Samo dění je, myslím si, dost dobře vykresleno: na začátku chodí lidi poslouchat kazatele, který je svými tezemi o nenásilnosti svým způsobem násilný vůči politickému režimu, jejich vzdor je jako by ještě v podhoubí. Voda v kotli ovšem začne vřít ve chvíli, kdy je tomuto kazateli vzat život - a tady dojde rychle k převratu. Lordan potom vystihuje dění po revoluci, kdy lidé musí být uklidněni tím, že se jim dá majetek odpůrců.
Problematický je podle mého Karlosův radikální přerod. Ze začátku vystupuje jako postava, které vyhovuje, že jsou věci tak, jak jsou: koneckonců, co jiného by měla chtít postava pašeráka? Tomu přerod zajetých pořádků skutečně nemůže vyhovovat. On ale jedná podle mého soudu skoro nepochopitelně, když najednou rozjede zatraceně riskantní revoluční podnik (samozřejmě neupírám branži pašeráka jistou riskantnost, oproti revoluci má však Karlos při pašování relativně vše ve svých rukou, za případný neúspěch si je většinou odpovědný úplně sám, v revoluci se však může nezávisle na něm zvrtnout víc než dost věcí) - a to jenom proto, že mu jistí bandité nabídli málo peněz. Ano, nahrabe si asi dost peněz - má jich ale dost na to, aby nemusel dělat pašeráka do konce života? Dle truhlice na lodi, na níž odplul, která je sice velká, ale ne dost, bych řekl, že asi ne. Kromě velkého rizika, jehož druh dle mého soudu pašerákovi prostě nepřísluší, si tak určitě také odříznul město jako jeden ze svých spolehlivých zdrojů příjmů.
Zde je dle mého názoru vidět jistá nepropracovanost, jistá nedůraznost. Kam Lordan dle mého důraz dal, je asi už čtenáři jasné.

Nicméně, je potřeba zde pochválit propletenost dějových linií: jedna slouží druhé a jakožto autor sám vím, že je velmi těžké je dohromady sladit - a výsledek neudělá zdaleka takový efekt na první pohled, než kolik se na něm vydá práce. Teprve, když člověk začne důkladně zkoumat, jak je to celé uděláno, dokáže ocenit nejen odvedenou práci, ale také působivost výstavby díla. Můžeme si zde všimnout ne snad chyby, ale přinejmenším problematického jevu, který zasazuji, nepříliš překvapivě, opět do místa Karlosova radikálního rozhodnutí.
Autor nám předkládá přehlednou časovou následnost: co díl, to den. V rámci toho probíhá děj vzhledem k přirozenému času celkem přirozeně, vezmeme-li v potaz, jak prostorově vypadá Khorinis. Autor nám i přirozeně předkládá události, vyjma jednoho radikálního střihu - a to střihu ve třetím díle. Provést ozbrojené povstání je, řekl bych, skutečně otázkou rychlé akce. Ten, kdo bouří, musí využít emocí davu: což se v komiksu stalo. Občané byli násilím rozehnáni po popravě jejich milovaného kazatele, kdyby jim Karlos nerozdal zbraně v tuto chvíli, nemuselo k povstání dojít. Nicméně na jediném screenu komiksu nám není ukázáno, jak to Karlos dělá. A nejen, že rozdá zbraně, on dokonce zorganizuje - a to velmi dobře - povstání, ale ani to neuvidíme. To je celkem důležité ve vykreslování revoluce, myslím si. Autor však místo toho upře náš pohled na Theodora, vládce města, a předvede tak značnou dějovou zkratku. Jak říkám, není to chyba, ale i proto si myslím, že zachycení revoluce nemůže být považováno za hlavní téma komiksu, protože pokud by bylo, neměla by taková scéna být vynechána.

Další poznámky
Autor využil Hiver mód a pustil se do postprodukčních efektů. Uťaté hlavy, následně nabodnuté na kůl - super. Karlos hledící z okna radnice je taky fajn. Ale slza je skutečně hrůzná, zvláště když září ve tmě vězení. Emoce je důležitá, ale tady by skutečně žádala lepší vykreslení. Stejně tak hořící hrad, podobně jako padouch ze Sleeperova Času očisty, mohl hořet mnohem více: zde byla úžasná příležitost ohromit čtenáře. Bohužel promarněná.

Velkou pochvalu si zaslouží těžce odpracované masové scény. Ale jedna malá výtka - já osobně bych ten dav na začátku třetího dílu roztáhl více do prostoru. Občané města se sice ukázali v dalším ději jako velice dobře semknutí, ale myslím si, že takhle se hňácat na sebe určitě nemuseli a přirozeně by od sebe drželi větší rozestupy, když pro ně měli prostor.

A Lordane, pořád mám pocit, že se postav v Gothicu bojíš a nezabíráš je dostatečně zblízka.

Rád bych též poznamenal, že v komiksu vlastně není opomenut ani komický aspekt tvorby. Mluvím teď o hlasování rady, kdy pro vyhladovění v kleci hlasuje pouze ten člověk, který ho sám navrhl. Tato postava je vtipná. Nicméně, jen tak na okraj, Lordan tuto situaci zbytečně rozmázl na tři screeny, zkondenzovanější by působila profesionálněji.

Taky bych dal pozor na některé formulace: když se napíše do takového komiksu, že se něco rozneslo bez kontextu, tak se to jednak nehodí do prostředí a poněkud to ničí atmosféru, a i tak je to formulace docela nešikovná.

Trochu směšná, ale působí to jako nezáměrná a tudíž špatně umístěná směšnost, je situace, kdy dva domobránci si říkají o peníze člověku, který říkal cosi proti revoluci. Ten člověk by se v takovém případě mohl domobráncům asi vysmát, neboť jeho tvrzení nemají jak dokázat - a kdyby mohli, asi by revoluční rada, chystající se na bitvu o město, sotva měla čas něco takového řešit. Lze namítnout, že revoluční soud by se o nějakou presumpci neviny sotva staral a člověka by mohl klidně odsoudit jen tak. Pravda, nepochybně, ale pokud by si pak domobránci byli vědomi své pozice, kdy mohou vydírat vlastně kohokoli, aniž by byl dotyčný vinen, jistě by volili jiné formulace, než takové, které se skoro odpovídají vyhrožujícím si dětem ve školce. "Naval prachy, nebo tě předhodíme soudu za to, cos říkal," by bylo dle mého soudu vhodněji zvolené. Jinak ovšem tyto periferní scény dokreslující pozadí revoluce Lordan využívá skvěle.

Závěr
Mám za sebou svoji první recenzi - leckteré motivy, nápady atd., které si zasloužily být zmíněny jsem vynechal: zajímavá by bylo třeba zkoumat, co vlastně dílo říká svou úplně poslední větou, že život města se vrátil do starých kolejí a mnoho dalšího. Já budu muset ovšem psát ještě další recenze - a nevím, nevím, zda budu schopen ke všem letošním komiksům se takto rozepsat. Totiž, jakkoliv se zdá, že jsem byl až zlým kritikem, který se nebál vynechat veliké klady a nimral se místo nich v malých záporech, musím před Lordanem smeknout. Jeho dílo je totiž opravdu hodně do detailu propracované: nejedná se zde ovšem o důraz na detail, jaký známe na první od Wilhelma - totiž propracovanost viditelnou (ale nechci říct, že by Wilhelmovy komiksy, mimochodem, nebyly jinak propracované, to rozhodně ne, jsou promakané po všech stránkách), je zde jakási propracovanost neviditelná: události a situace jsou provázané, ideje jsou, více než vyřčené, komiksem jakožto celkem ukázané, dílo má svůj rámec, vidíme tu hierarchii dění ve světě odstupňovanou od vysoké politiky, přes běžná lidská setkání až po intimní scény.

Myslím si, že Lordan pro svůj epilogový díl letos nevyhraje. A myslím si, že by asi ani nevyhrál proto, že jeho komiks již nepatří mezi ty, které nalákají čtenáře bezprostředně - Lordan potřebuje skutečně čtenáře, který si jeho komiks přečte dvakrát a bude mít náladu jej trochu zkoumat. Pro své zjevné nedostatky ode mě Kazatel porotcovský hlas nedostane, je ale možné, že se jej dočká třeba v anketě na webu.
Naposledy upravil Vojta1122 dne stř 23. pro 2015 21:08:36, celkově upraveno 8
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Pivl » čtv 10. pro 2015 12:58:23 » Re: Kazatel (Lordan)
Obrázek
Obrázek
"Tak jako prvního tu máme Lordana. Určitě jsem hrozně rád, že tu od něj letos komiks
nechybí a snad vynahradí čtenářům to, co ve svém filmovém snímku u Draka nestihl. :)
Osobně se na jeho dílo hrozně těším. Vidím to na něco, co asi nebude graficky převyšovat,
ale příběhově to bude jistě jako vždy zajímavé."

...Pár myšlenek před čtením...
Obrázek

Obrázek

Můžeme si vzít x nvých komiksů a určitě více než půlka na tom bude graficky o něco lépe
než Lordanův Kazatel. Jednoduché rámečky, ohranné bubliny. Každopádně oproti jiným
Lordanvým komiksům se alespoň nedočkáváme žádné "ošklivé" kombinace barev.
Font se střídá - vypravěč vždy na úvod a v epilogu a pak obyčejný text v bublinách.
Osobně bych grafice pomohl v tom, že bych dělal nevyměřené screeny.

Každý screen kdyby byl jinak veliký, bylo by během komiksu více vyprávěcích pasáží
o světe a tak, působilo by to více komiksově a já bych si na tu jednoduchost grafiky
ani nijak nestěžoval. Bohužel tohle už je lordanův styl. Jednoduché tvary, nepříliš
složité efekty, kdy prakticky ten nejhezčí je krev. (efekt s pláčem alá modrá slza
to nezachránila tedy :D ) a jednoduchý, ale funkční styl, který sice neurazí, ale
určitě ani nijak příliš nezaujme. Také by se určitě dalo mnohem více využít
té krásy L'hiver edition módu, ale alespoŇ díky němu jsou ty screeny
více zajímavější.

Celkově mi vzhled grafiky nijak ultra nevadí, ale už bych po těch zkušenostech
od Lordana čekal něco trochu odvážnějšího. :)

Obrázek

Všichni víme, jak na tom Lordan u svých komiksů prostě je. Málo graficky
líbivých prvků
máme nahrazeno skvělými scénáristickými a příběhovými prvky.
V tomto komiksu bych řekl, že Lordan je na tom kvalitně spíše s tím scénářem.
Příběh je půvabný v tom, že neodbočuje a dává čtenáři opět jasnou myšlenku a je tedy
jakousi vzpovědí o tom, co dokáže vyvolat smrt jednoho kazatele a vypovídá o tom,
že nikdo není dokonalý, krásný a černobílý svět prostě neexistuje a jak už tomu u
Lordana bývá, je příběh plný zajímavých zvratů.

Velmi se mi líbil přechod "tempa" z prvních cca dvou dílů do toho třetího. Poklidný a
pomalu rozjíždějící se úvod přešel do úžasně rychle tempově utíkajícího díla. Lordan
jistě hodně připomněl Hru o trůny se svojí krutostí vůči postavám a jejich rychlým
střídáním na scénách, kde si člověk vlastně nemůže říct, že je někdo vyloženě klaďas
a vyloženě záporák.

Co příběh asi totálně zabíjí a budou to zmiňovat i kolegové po mě (jen připomínám,
že jsme první člověk, který na tento komiks píše recenzi :P ) a to sice to, jakým
způsobem komiks končí
. Lordan tím prakticky nejen zabil celý komiks jedním dílem,
který se ne že mohl, ale měl táhout na další dva / tři díly, ale zároveň si tím zavřel
možnost na pokračování a případný remake konce, protože teď už ho všichni znají.
Škoda. :)

Obrázek

Pprakticky jsem všechno, co se scénáře a jeho příběhové části
vytkl a vychválil výše. Postavy jsou uvěřitelné, zajíavé a žádná není jen dobrá nebo
jen zlá. Komiks je prostě dospělý příběh. Co se týče lokací a daných scén, prakticky
nemám co se týče scénáře výtku. Bohužel mi trochu chybí větší a lepší technické
zpacování některých scén. Velmi pěkně je uděláná poprava nebo bitva o hrad,
ale osobně bych chtěl i něco víc. Ikdyž ono se toho asi ani více v "pětidílném"
komiksu, který na podobné vychytávky nemá charakter asi udělat nedá. :)

Lordan prostě vsadil na to, co umí. Tyhle příběhy mu prostě jdou a zřejmě i vždy půjdou.
Stejně jako Milhaus vsadil na to, co mu jde nejlépe, což je určitě dobře, jenže asi se mnou
nebude někdo za dobré, ale podle mě je konec čehokoliv pomalu to nejdůležitější z celého
komiksu a i když si Lordan ten svůj komiks odbyl tak, jak by to v roztažené verzi vypadalo
dobře
, takhle srhnuté a navíc uprostřed kritické části to působí jak jedna velká facka.

Obrázek
Téma bylo splěno řádně, ani bych nečekal, že by Lordan tohle nějak podcenil. Plakát je trochu jiný.
Není v takovém plakátovém stylu, ale působí velmi dobře, co se stránky přiblížení komiksu týče.
Člověk hned na úvodní straně vidí hlavní postavy a vlastně shrnuté všechny jejich postoje, to
se mi velmi líbí.

Bonusy jsou jaké jsou. Tedy, alespoň jsou. :) Někteří si ani práci s žádnými bonusy nedali,
takže jsem rád i za tohle. Wallpaper s hlavami je pěkný, opět výstižný ke komiksu a má
fajn atmosféru. Úděl druhého wallpaperu mi nějak ušel, nechápu jeho významovou stránku
ani úpravy nejsou moc fajn, vlastně je to screen s hlavními postavami, ještě podivně
vyfocený.

Obrázek

Takže teoreticky už nemám co komiksu vytknout. Byla by to úžasná podívaná,
úžasné četení
a bůh ví co, kdyby se Lordan odvážněji položil do grafického
zpacování a HLAVNĚ, kdyby si nezavřel konec snad tím nejhorším možným způsobem
- uprostřed největšího napětí a vyvrcholení krátkým epilogem. Bohužel, to je ale samé
kdyby
a tak, ikdyž je to kvalitní komiks a žádný jiný jsme ještě neviděl, tak si
nemyslím, že by ode mě Lordan letos hlas dostane, ikdyž je to komiks opravdu
povedený. Ale kdyby to kdyby nebylo kdyby a opravdu by byl konec roztažený na
další dva / tři díly, viděl bych to na jasného vítěze...

Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Jarvis » ned 20. pro 2015 12:38:41 » Re: Kazatel (Lordan)
Kazatel

Příběh komiksu se zvolna rozjíždí dvěma prvními díly a od třetího to nabírá rychlejší tempo, kde se už věci dávají do pohybu. Děj se zamotává, není předvidatelný a stát se může cokoliv. S každým dalším dílem se čtenář těší jak to všechno nakonec dopadne. Poslední díly perfektně připraví půdu pro očekávané a nadupané finále ale místo toho na konci přichází zklamání. Násilné ukončení příběhu z ničeho nic v podobě krátkého prologu, je podle mě to nejhorší jak se mohlo s potenciálem tohoto komiksu naložit. Nebýt toho pokaženého konce, byl by tento komiks jeden z hlavních adeptů na výherce letošního ročníku soutěže. Líbila se mi také taková ta surovost která na mě z toho komiksu dýchala.

Co se grafického zpracování týče, tak se jedná spíše o lepší průměr. Není to žádná bomba, ale spíš sázka na jistotu bez něčeho odvážnějšího. Na druhou stranu to všechno spolu dobře ladí a dobře se to čte. Font písma se čte hezky a velikost je akorát.

Celkový dojem z tohoto díla je velice dobrý ale o to víc zamrzí způsob zakončení příběhu.
Naposledy upravil Jarvis dne čtv 24. pro 2015 9:46:50, celkově upraveno 1
...???
Jarvis
Uživatel

Příspěvekod Max » ned 20. pro 2015 20:57:05 » Re: Kazatel (Lordan)
Kazatel

Máme tady jeden ze zajímavých vážnějších počinů soutěže. Autorovo dílo mi připomíná směsici pár věcí, které jsem už viděl, stejně jako ten specifický pocit nevyhnutelné tragédie, který na čtenáře postupně během čtení dolehne. Nicméně tipnu si, že pro některé lidí je toto téma režim -> revoluce -> horší režim novým, v tom případě jim má komiks co nabídnout. Nicméně i čtenáři znající tento žánr si přijdou na své, neboť autor odvedl dobrou práci a ve svém komiksu má několik zajímavých prvků. Můj osobní dojem z komiksu je tedy velice pozitivní.

Až na poslední díl.

Obrázek
Ten, který to vše začal.

V prvním díle nám autor osvětluje současnou situaci na ostrově. Bezpráví hlásá ústy Patrika, poměrně oblíbeného kazatele v přístavni čtvrti města. Přestože Patrik se současným režimem nesouhlasí, nevýzývá k násilí, ale k práci a tichému odporu v naději, že se stav v budoucnu zlepší. Jeho naděje ale nesdílí jeho zaměstnavatel a navzdory jeho varování Patrik dovede proti sobě popudit jednoho z mágů. To se mu ukáže být v dalším díle osudným.

Brzy samozřejmě přijde nevyhnutelné, Patrik je zatčen z nesmyslných obvinění a navzdory protestům ostatních odveden do vězení. Autor v této fázi vyhrazuje dost prostoru městské radě, snad jen aby ukázal, jak bezvýznamná je nyní její moc.

Obrázek
Autorovi se povedlo dobře popsat současný politický stav ve městě. Komplikované vyjednávání a hlasování rady se nakonec ukáže být zbytečným, neboť rada je jen divadlem nad nimž má skutečnou moc Theodor.

Patrikovou popravou začíná revoluční část příběhu. I přes mnoho obětí je nakonec město získáno a velení přejímá člověk, který se pravděpodobně o vítěství zasloužil nejvíce - Karlos. Začíná éra reforem, během které divák nevyhnutelně dospěje k názoru, že nový režim nebude asi úplně nejlepší.

V tomto duchu se nese i zbytek příběhu, lidé přicházejí o majetek, jsou uvězněni nebo popraveni. Původní Patrikova mírumilovná myšlenka je k nepoznání zohyzděna a nakonec situaci "vyřeší" náhlý útok vedený mladším bratrem popraveného Theodora. Útok podobně náhlý a zákeřný, jako poslední díl komiksu. Dle slov autora se události opět vrátí do původního stavu. K žádné dlouhodobé změně nedošlo, nevyhrál nikdo, prohráli všichni. Viva la revolución.

* * *

Začnu tedy grafickou stránkou. Autor se bezpečně držel svého stylu, který je sice osvědčený, nicméně mrhá potenciálem, který má zbytek komiksu. Osobně si myslím, že největší síla tohoto komiksu spočívá právě v emocích, které má ve čtenářích vzbudit. Proto by bylo dobré tomu přizpůsobit i grafický styl. Více blízkých záběrů na tváře postav, které ideálně budou vyjadřovat nějakou emoci. Elegantnější font a rámečky, které by trochu méně barevně vyskakovaly a podtrhly by tak zachmuřenou atmosféru, která je duší komiksu. Rámečky působí kupodivu u tohoto typu komiksu dobře a asi bych je osobně preferoval před klasickými obdélnikovými rámečky, které jasně značí oblast každého obrázku.

Z hlediska grafiky se mi líbí využití L'hiver modu, obzvláště využití míst, které tato modifikace přidává. Dále nejsou špatné úvodní informace na počátku každého dílu, které objasňují pozadí děje a které by možná bylo nudné číst a poznávat prostřednictvím použitých postav. Autor také místy přidal drobné efekty, které místy celkem seděly a místy působily směšně. Já vím, že třeba ve scéně s Lucy a Karlosem chtěl dát důraz na lítost Lucy, ale špatně přidaná slza působí právě naopak - humorně. Chtělo by si to s tím dát více práce.

Obrázek
Autor měl štěstí, že jsem si slz nevšiml při prvním přečtení, protože by mi dost zkazily můj první zážitek z komiksu.

Součástí grafiky jsou dle mého také bonusy a plakát. Bonusy ve formě wallpaperu jsou dobré pro získání dodatečných bodů v soutěži, nejsem si ovšem jistý, jestli se autorovi svým komiksem povedlo najít si cestu k srdci některého ze čtenářů do takové míry, že bude vůbec uvažovat o tom, že si jeho wallpaper dá na plochu. Mnohem více bych uvítal bonusy, které nějakým způsobem přispívají ději komiksu. Napadá mě třeba nějaký bonus vysvětlující záměry a motivace Theodore nebo jeho bratra, kterého ani v samotném díle nevidíme. V tomto ohledu bych doporučil inspirovat se u Vojtových Protivníků dějin, kde se bonusy nejprve nezdají moc relevantní, ale po shlédnutí díla mají dodatečnou hodnotu.

Obrázek
Rád bych toho věděl o Theodorovi více. Nicméně zdá se, že autor chtěl především ilustrovat princip zmíněný v prvním odstavci této recenze a tak nebyla podrobná znalost motivů zlého tyrana nutná. Mimochodem, velmi pěkná zbroj a kápě!

Zvolený plakát je tak trochu dvojsečná zbraň. Svůj první účel - tedy nalákat - splní dost dobře. Já osobně jsem začal ihned uvažovat o tom, co přesně propojuje tyto spolu zdánlivě nesouvisející události a to mě právě motivovalo pokračovat ve čtení komiksu. Nicméně v díle, kde se Karlos ujme vedení (nebo vlastně už v díle, kde vyzbrojí vzbouřené občany), bylo díky plakátu už jasné, kam se příběh bude dále ubírat. Ono Karlosovo "Dělám to pro Vás" je totiž indikátorem toho, že všechno půjde do háje. Což se nakonec i stalo.

A nyní něco k příběhu a postavám. Jak jsem už zmínil na začátku, tento typ příběhu znám a přesto jsem jej rád viděl zpracován ve světě Gothicu. Celkem by mě zajímalo, čím se autor inspiroval, tím ale nechci naznačit, že se vůbec nemusel o příběh díky použité osnově starat. Dobrosrdečný kazatel, zlý tyran, bezmocný orgán spravedlnosti, pomsta a revoluce, nový režim, zvěrstva zrozená z vzniklého chaosu, smutný osud ženy ochotné obětovat vše a následný zásah zvenčí anulující všechen pokrok. Všechny důležité prvky jsou zachovány, což svědčí o dobré práci autora.

Celkem zajímavý je zvolený formát komiksu, tedy že se každý díl točí hlavně kolem jedné postavy, třebaže ne úplně. Máme tak možnost lépe se s jednotlivými hrdiny komiksu seznámit a vidět řítící se starý/nový režim z jejich osobní perspektivy, což je osvěžující. Každý má také na standardy komiksů celkem specifickou osobnost a motivace, řekl bych, že se autor během tvorby na tento prvek snažil dost zaměřit.

Texty jsou většinou v pořádku a zhruba odpovídají jednotlivým postavám. Je v nich ale místy několik hrubek a občasná chybějící interpunkce může čtení některých bublin stížit.

Obrázek
Tři chybějící čárky v první větě způsobily, že jsem si musel tuto větu přečíst zbytečně vícekrát.

Zajímavou postavou je Karlos. Jako čtenář jsem si říkal, jestli měl skutečně v plánu městu vládnout, nebo to pro něj byl prostě jenom kšeft století. Nicméně vzhledem k jeho nezodpovědným rozhodnutím v roli vládce měst abych se spíše přikláněl k tomu druhému. V tom případě chytře využil rozbouřených emocí lidu a jejich následné poddanosti, aby si užil svůj post co nejvíce a poté utekl i s bohatstvím města. Je to tak trochu sociální komentář na téma jak nás může nenávist zaslepit a přimět vložit naši víru v nezopovědné vůdce, kterým jde jen o osobní propěch. Velmi pěkné.

A teď má největší kritika. Poslední díl. Ach ten poslední díl. Milý autore, myslím, že uslyšíš nejen ode mě to, že ti ten odfláknutý poslední díl výrazně snížil tvé šance na vítězství v soutěži. Protože já si prvních pět dílů skutečně užíval. Skutečně jsem se těšil na ten nevyhnutelný, tragický konec, kdy vybičuješ mé emoce do maxima. A pak přišel úder do slabin. Já chápu, že jsi chtěl asi příběh dokončit už v rámci soutěže, ale mnohem raději bych viděl v soutěži jen pět dílů a po soutěži poslední, třeba i trochu delší, který by děj krásně dovyprávěl. Chápu, že jsi nechtěl schytat postih za nedokončený komiks, ale paradoxně právě dokočení komiksu tě postihne nejvíce.
Víš, jak bych si takový poslední díl představoval? Pomalý, důkladný pohled na to, jak Leonova armáda vtrhne do města a jednoho po druhém zabíjí překvapené, naivní revolucionáře. Jejich strach a paniku v momentě, kdy zjistí, že jejich vůdce zmizel a že nikdo z nich nebude ušetřen. Následný pohled na ulice plné mrtvých těl. Reakce osvobozené rady, která se bude brodit krví po cestě ke svým domovům. Počáteční radost Leonarda a Lucy z jejich vysvobození, zkalenou následným dramatem a hádkou, jejiž příčinou byla Lucyin nerozvážný čin (to "Je, je..." v předposledním díle mě na toto obzvláště navnadilo). Poslední myšlenky umírajícího Tomase, který vidí, jak jsou veškeré jeho naděje a ideje zničeny. Vítězoslavný výraz Karlose odplouvajícího z Khorinisu, zatímco se dívá na hořící město. A poté záběr z přístího dne, kde autor popíše situaci naprosto stejně jako v prvním díle a symbolickým posledním obrázkem by byl záběr na místo, kde Patrik kdysi kázal. Nyní prázdné.

Tak proč autore? Proč sis to takhle pohnojil?

Ach jo. Navzdory tomuto zcela neuspokojivému završení patří tento komiks v soutěži k mým favoritům, protože autor odvedl spoustu dobré práce jinde. Dobře zpracovaná myšlenka, originální ve světě Gothicu, která dokáže čtenáře vtáhnout do světa a vyvolat v něm emoce. Grafická stránka ovšem pokulhává a nečiní komiksu zadost a poslední díl je naprostým zabijákem všeho, co až do té doby autor ve čtenáři vzbudil. A samozřejmě pár chybek a přešlapů v textu a postprodukčních úpravách, které lze ovšem celkem snadno odpusit.
Max
Uživatel

Příspěvekod JENIK » čtv 24. pro 2015 1:37:29 » Re: Kazatel (Lordan)
Příběh
Příběh u tohoto komiksu mi přijde nejkvalitnější z celé soutěže. Mnozí by mohli namítat, že jde přece o již tolikrát omílané téma. Tedy revoluce co se pokazila. Z hodných jsou zlí, ze zlých zlejší a z zlejších nejzlejší. Avšak co mi paměť sahá do minulosti ... nevzpomínám si, že by to někdo převedl takhle kvalitně do fanartu. Líbí se mi moc, že autor očividně ví co píše, a tedy se postavičky chovají tak jak mají a hlavně i tak mluví (z toho by si mohli ostatní autoři brát příklady). Jedinou větší výtku co se postav týče bych měl k superdrsnému Karlosovi, který mi přišel trošku ... no autor se nechal trošku unést. A co se toho po**aného konce týče ... přišel odnikud. Postavičky jsou ve vězení, jsou zoufalé, neví co se s nimi děje STŘIH město dobyto. Takhle teda ne! Autore! To sis u mě pokazil. Měl jsi více zapracovat, udělat ještě dva tři díly a nebýt línej to dodělat (ano pokrytectví mi jde :) ). A že jsi neměl čas, se zkrátka nevymluvíš, protože jsi odevzdal o mnoho dříve jak ostatní. Ach jo, takhle to pokazit :cry:

Grafika
Jelikož autorovu tvorbu znám celkem dobře, musím prohlásit, že jsem celkem zklamanej. Graficky se za tu dobu co již komiksy dělá téměř nikam neposunul. Pořád to samé ... dva až čtyři screeny na řádek, všecky až morbidně ortogonální. Žádný chaos, žádná originalita, ani pokus o ni. Ach jo. Hlavní postavy jako logo komiksu mi také moc nesedí, těm dobám už snad odzvonilo, ne? Jinak celkem chválím barevné provedení, protože to nebije nijak do očí. Co se bublin týče ... pořád to samé jako vždy předtím. Nulový pokrok, nulová snaha? To nevím.

MARVIN a další ...
Na komiksu se mi velmi líbí to, jak si autor umí pohrát s každou scénou, screenem. Nevšiml jsem si, že by byť na dvou screenech stály postavičky, či dělaly, úplně to samé. To chválím a je to u mě velké plus v hodnocení. Dále se mi hodně líbily davové scény, což muselo určitě dát trošku práci ukočírovat. Co se postprodukce týče ... tak ta téměř žádná není. Maximálně přisprejovaná krev, či uříznutá hlava ... tím autor nikoho neoslní. A co se týče té slzy u Lucy ... prve jsem myslel, že jde o nějaké nepovedené tetování ... asi tak.

SUMASUMÁRUM
Game Of Thrones v Gothicu. Pro mě zatím favorit soutěže. Komiks se bude určitě ucházet o můj drahocenný hlas, a jestli hlas nedostane, autor aspoň může počítat s nejlepším příběhem soutěže :wink: :)
JENIK
Uživatel

Příspěvekod Dicht » čtv 24. pro 2015 10:23:32 » Re: Kazatel (Lordan)
Tak a je tu opět klasický Lordanův komiks s již několik let okoukanou grafikou, ale úderným příběhem.

Grafika je prostě taková Lordanovská kterou nám servíruje již několik let, už sme si ji tak nějak okoukali a navykli si na ní tak nás určitě neurazí. Ostré bubliny z photofiltru plus na můj vkus docela široké šedé orámovaní. Jas, kontrast, oživit barvy, nahodit diák a máme hotovo. Lordan se nikdy asi nepohrne do nějakých složitých grafických experimentů, ale bude se držet zaběhlé techniky.

Ale ta práce s marvinem to je prostě bomba. Na každém screenu postavy dělají jinou animaci plus sou často v davech, to muselo být, ale odříkání to vše vypiplat. Co se kamery týče jsou screeny většinou brány pouze ze strany a málokdy je típáno od podlahy nebo zhora.

Příběh je absolutně nejlepší ze všech soutěžních děl. Spousta zvratů (hlavně ta Patrickovo poprava, to jsem opravdu nečekal a byl jsem i mírně šokován), vypálení hradu a opětovné ovládnutí města královskou mocí. Celý děj postupně nabírá na intenzitě je doprovázen skvělými charaktery postav (např. Carlos, to je řádný hajzlík), ale pak najednou z ničeho nic KONEC. To je opravdu škoda, myslím že by bylo lepší kdyby Lordan ten poslední díl vůbec nedodal a mohli bychom si jen domýšlet jak to asi všechno dopadne.

Ale ať je to jak chce Kazatel je jedním ze tří děl mezi kteými se mi bude těžko rozhodovat.
Gear secondo
Obrázek
Dicht
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » pát 25. pro 2015 0:29:46 » Re: Kazatel
Kazatel

Plakát - Graficky to není žádná výhra, je to de facto jen nástřel, jakou cestou se komiks nejspíš bude ubírat. Což není špatné, trochu to odhaluje děj, ale jinak na tom není nic moc co komentovat. Alespoň si autor dal práci s výběrem scén.

1. díl

Hlavička komiksu se mi velmi líbí, nicméně zase mám dilema, že nevím, co autor přidal sám a co je dílem nějaké modifikace. Protože to opravdu vypadá jako zasazené do nějakého módu. Každopádně odhalený dekolt té slečny vypadá hezky, i ta přístavní scenerie je pěkná, řekl bych s dodělanou dřevěnou lávkou, lodí a defakto vším ostatním. Líbí se mi postoj hlavního hrdiny, který pěkně dokresluje název komiksu.

Celkově je grafika komiksu laděná do temných barev, slibuje to snad temný příběh? Možná ano. Celkově je grafika taková - lehce nad průměrná, řekl bych. Ničím nepřekvapuje, a ani ničím neuráží. Text v bublinách je relativně dobře čitelný, na oknech je vidět jejich obsah. Není to tak barevné jako třeba Uprchlík, ale zde to přičtám i záměru díla - veselé barvy by se k té ponuré atmosféře nejpsíš nehodily. Vytknul bych občas ledabylé umístění textu v bublinách. Posunout ho o pár pixelů nahoru nebo dolů, působily by bubliny lépe. Sem tam část textu zapadá do rámečku bubliny a nevypadá to hezky. Také jsem si všiml pár překlepů či pravopisných deliktů :)...

Děj komiksu slibuje zajímavou zápletku, kterou zatím nechci moc hodnotit. Je ale jasné, že narozdíl od předchozích děl nepůjde o humorné dílo. Co se práce s hrou týče, tak vidíme na začátku shromáždění s cca deseti postavami, následně pak postavy ze scény odcházejí. To byla asi ta nejobtížnější scéna v tomto dílu. Dále je vidět, že autor využívá animací postav k oživení scén, takže hrdinové tam nestojí jako kůly v plotě. Standardní práce, řekl bych.

Komiks se mi celkově líbí, technicky to vypadá v pohodě, uvidíme, jaký příběh přinese, případně jaké technické finesy se objeví v dalších dílech. Šanci na vítězství určitě má!
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Lordan » pát 25. pro 2015 0:30:18 » Re: Kazatel
Kazatel

Plakát nenadchne, grafika také ne, ale ani vvyloženě neurazí. Text mohl být v bublinách o trošku větší a celkově někdy není úplně ok kvalita bublin. Autor si vypomohl módem a docela ho využívá, čímž se děj dostává do ne úplně otřepaných lokací. (knihkupectví)

Komiks nabízí celkem zajímavý vážnější děj, ovšem je i krapet předvídatelný, tempo odsýpání děje je relativně v pořádku, nabízí ovšem až přehršle mnoho dialogů, které ovšem nejsou úplně nevydařené a dají se celkem číst.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod sleeper » pát 25. pro 2015 0:30:56 » Re: Kazatel
KAZATEL
Plagát
Tento komiks ani vlastne nemá skutočný plagát, ide skôr o "výrez" z komiksu samotného, čo však nieje zle. Nieje na ňom nič vyslovene výrazné, ale môžme pozorovať určitú postupnosť v obrázkoch. Grafika plagátu nenadchne ani neurazí. Posledný screen, na ktorom postava s kamennou tvárou hovorí "Dělám to pro vás" akoby mi niekoho pripomínal... :)

Komiks
Priznám sa, spočiatku mi prišiel skôr ako priemerné dielo, ale čím ďalej tým sa mi páči viac.

Grafika komiksu je trošku staromódna, podobne ako v prípade plagátu, nenadchne ani neurazí. Usporiadanie je prehľadné, texty čitateľné. Komiks výrazne oživuje použitie módu. Pekné sú efekty krvi a ohňa.

Chválim dobré lore, veľkú pochvalu má odo mňa autor za veľké množstvo postáv na záberoch, s tým by sa mi vážne nechcelo piplať.

Autor stavil (opäť) nato v čom je silný - na poukázanie spoločenských rozdielov a zobrazenie boja o moc a intríg a to je podľa mňa dobre, v tom patrí autor k najlepším na fóre.. Textu je možno trochu veľa, čo ale vôbec nieje na škodu a tiež chválim jeho kvalitu. Trochu ma prekvapila Patrikova smrť, tú som vážne nečakal.

Hodnotenie
Komiks podľa mňa trochu zhadzuje nevyrazná grafika a malý počet dielov, oproti niektorým iným komiksom by sa ich tu hodilo viac. Inak je to totiž skutočne veľmi dobrý komiks, bojím sa však, že zostane v tieni iných výraznejších komiksov. Vrámci súťaže je to pre mňa komiks s najlepšími textami a rozprávaním príbehu.

8/10

Teším sa na pokračovanie.
sleeper
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » pát 25. pro 2015 0:31:37 » Re: Kazatel
Kazatel
hlavní klady
+ velmi hezké zpracování klasiky klasik, autor tam velmi pěkně vložil i jednu z top klasických scének, kterak nešťastná žena ve snaze zachránit milovaného, dá své tělo jinému a nakonec jí odkopne jak ten jiný, tak i ten milovaný.
+ líbí se mi grafický efekt použitý na screenech, má to takové vlastní kouzlo, které zesiluje atmosféru komiksu

hlavní zápory
- možná mohl autor do toho dát nějakou svojí vlastní invenci, aby tu klasiku nějak změnil a stalo se tam něco nečekaného, či neběžného, o proti jiným příběhům na podobné téma
- poslední díl jsem čekal výpravný tak, jak byly ty předchozí a trošku mě zaskočilo, že je to víceméně takové shrnutí ve stylu závěrečných titulek u filmů.

Hodnocení:
Komiks zpracovává klasický námět, kterak ne každá změna je změnou k lepšímu, obzvláště, pokud je dosažena silou. A klasické dilema, které se řeší v mnoha příbězích o tom, že změna je život a život je risk a jestli tedy riskovat, změnit a žít i s možností, že to nebude lepší, nebo raději hrát na jistotu nic neměnit a přežívat. Takovou otázku si asi kladl někdy každý člověk a každý jí někdy řešil. V komiksu se vyskytují i klasické prototypy postav, které k tomu neodmyslitelně patří a bez kterých by to nefungovalo. Mírný reformátor, který téměř vždy umře (nebo mu umře někdo jiný a on se změní), radikální reformátor, stádo ovcí, oběti stáda ovcí, které jsou ušlapány atd. I když jsem čekal od autora něco víc o pocitech a myšlenkách, soudě dle jných jeho prací s tím, že mám za to, že v tom je nejlepší, tak je to komiks velmi pěkný a hezky se četl, bylo zajímavé sledovat, jak si autor s některými věcmi poradí atd.

Plakát: Je jasné, že autor při jeho tvorbě použil prostě to, co v rámci grafiky umí a snažil se to udělat co nejlépe. Je také zřejmé, že autor není grafik, ale že je spíše příběhově orientovaný. Proto se v plakátu ani nesnažil dělat nic graficky epického, ale prostě tam ukázal to, co umí a už zde spíše šel do toho příběhu, než do grafiky. Ostatně plakát je jen takový bonus, který pro soutěž není podtstatný a soutěž není o něm. Svůj účel tedy plní, ač pokud by se měl hodnotit po graficku, asi by nezabodoval. Ke komiksu se ale hodí.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Lordan » pát 25. pro 2015 0:32:07 » Re: Kazatel
Kazatel

Grafika komiksu je jednoduchá, plakát je v podstatě její součástí. Autor s ní netvoří žádné zázraky, ale zároveň neurazí. Text se poměrně dobře čte, ovšem bubliny jsou místy nepěkné. Screeny jsou na výšku stejné, což je možná někdy na škodu, alespoň se autor nenechal svázat stejnou šířkou. Příliš se mi nelíbil požár hradu.

Děj komiksu se celý odehraje v jednom městě, přesto není úplně hloupý, ani nudný, takže autor dokáže na poměrně malém prostoru zpracovat děj. Snad jen kromě využití módu mohl autor sem tam přijít s nějakou vlastní inovací, což se nestalo, ale snad to ani pro komiks nebylo nutné. Není špatný nápad předhodit každý díl jiné postavě a tak se nám v roli hlavních postav jednotlivých dílů vystřídá celé záhlaví. Snad toto autor mohl dotáhnout a udělat to tak, aby daná postava figurovala vždy důsledně v celém svém dílu, tak se do důsledku nestalo. Těžko říct, zda to hodnotit jako zápor, protože tvorba by pak mohla být pro autora svazující. Co se postav týče, tak je k plusu, že nejsou stejné, každá sleduje v průběhu událostí komiksu své cíle a s každou je pak podle toho naloženo. Epilog působí trochu jak z Gothica 3, dovypráví vše sice důsledně na malém prostoru, ovšem trošku za cenu narušení formy komiksu. Nabízí však alespoň některé docela povedené screeny (Karlos v lodi)

70%
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lordan
Psanec

Příspěvekod Emperor » pát 25. pro 2015 0:32:31 » Re: Kazatel
Kazatel

Docela zajímavé politické drama, pěkné znázornění revoluce a všeho, co takový převrat obnáší. Příběh je celkem přehledný, souvislý, návazný, jen poslední díl děj jaksi narychlo usekl a závěr mi přijde narychlo dokončený, až bych skoro řekl odbytý.

Graficky se jedná o slušnou standardní práci, jen na mě působil tmavěji, minimálně font v bublinách mohl být výraznější, ale zas tak zásadní problém to nebyl. Líbily se mi reakce postav, které působily v komiksu opravdově a realisticky vtahovaly do děje.

Celkový dojem není špatný, ale zase mě to až tolik nezaujalo, slibně vyvíjející se příběh pro mě končí trochu zmateně, především mi uniká nějaké vyústění celého děje, nevidím tam pointu, kterou by drama mělo obsahovat. Ledaže by tou pointou byl fakt, že revoluce požírá své děti a v podstatě nemá cenu cokoli měnit, protože hrozí, že změna povede ještě k něčemu horšímu, v tom lepším případě k ničemu. Hodnotím 3/5
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod El Kamil » pát 25. pro 2015 0:33:18 » Re: Kazatel
Obrázek

Obrázek
Kazatelovo grafické zpracování je poměrně povedené a ladí s celkovým temným dojmem vlastního příběhu. Hlavička nám zobrazuje hlavní postavy příběhu a vypadá opravdu dobře. Stejně jako použité screeny mi přijde trochu zotřená oproti grafice hry, možná je to ale dílem použitého módu. Přesto bych měl ke zpracování hlavičky tři výhrady.

První: Ten palcát překrývající Karlosovu hlavu působí nešikovně. Karlos měl být v jiném postavení, aby byla vidět jeho tvář. Přeci jen je to hlavní postava!

Druhá: Efekt textu v názvu a podtitulu. Chápu, že tím autor asi chtěl simulovat krev a tím tak podtrhnout náplň komiksu, jen ten efekt není příliš dobře uchopený. Použití efekt poměrně ostrého reliéfu způsobuje, že text až příliš viditelně vystupuje z podkladového motivu. Použil bych nějaký jemnější efekt, případně trochu zatmavil okraje textu.

Poslední takový neduh spočívá v tom, že postava Patrika stojí mírně vlevo. Text "Kazatel" je naproti tomu vycentrovaný, nicméně dohromady spolu neladí. Patrik měl být také uprostřed. Osobně bych vymazal i tu lampu tam, ta tlustá svislá čára tu kompozici trochu nabourává.

Obrázek

Patrik je levičák, a to nejen názorově! :) (pro hnidopichy: alespoň z tohoto pohledu)

Kompozice komiksových oken je povedená. Líbí se mi ten hladký okraj, kde se okna prolínají s tmavým pozadím. Pěkně zpracované a spolu s různou velikostí oken se tak autor vyhýbá zaběhnutým stereotypům. Možná mohl autor nechat trochu prostoru po okrajích vlastního dílu. Minimálně takovou, jakou nechal mezi okny.

Text v bublinách by mohl být trochu větší, musel jsem zoomovat, když nad tím tak přemýšlím, tak možná je to dané tím, že komiksy čtu na laptopu a ne na desktopu, ale i tak. Barevně je to v pohodě, kontrast je dostatečný. Malou výhradu mám ke stylu komiksových bublin, respektive jejich zobáčků, které jsou od vlastní bubliny odděleny. Asi je to autorův rukopis, ale nepůsobí to příliš komiksově.

Obrázek
Na šesti, no dobrá - pěti a půl, dílech vidíme zpracovaný příběh vzpoury měšťanům vůči vládnoucím elitám, aby následně byli tito revolucionáři zmasakrováni záložními silami. Vzhledem k omezenému času na tvorbu musím děj hodnotit velmi kladně, autor si na prvních dvou dílech stačil vytvořit základy po svůj příběh a donutil mne, čtenáře, se o jeho postavy zajímat. Ano, samozřejmě to nemůže mít takovou hloubku, jako kdyby tady bylo dvacet dílů a autor stihl rozebrat osudy hrdinů ze všech úhlů, ale i tak! Komiks alespoň nenudil, děj plynul svižně, a hrdinové padali do tratoliště krve jako hrušky.

Trochu jsem se pozastavovil nad tím, že jednotka paladinů - vládců města, se nebyla schopná ubránit nevycvičeným měšťanům s vidlema v ruce, ale budiž, přimhouřím nad tím oko. Škoda, že poslední díl je dost uspěchaný. Autor už nejspíš neměl tolik času. Nicméně jsem rád, že komiks uzavřel alespoň tak. Rozhodně to považuju za lepší volbu než nechat komiks otevřený s tím, že další díly se "někdy" (rozuměj "nikdy") dodělají.

Obrázek
Práce s hrou za jedna! Ano, autor sice použil tolik oblíbený mód, který komiksu přidal minimálně 50% na zajímavosti, ale budiž. Nicméně autor nám prezentuje velmi pěkné scény s docela velkým počtem postav. Ať už to jsou Patrikova kázání, či pak nástup milice (což je pro mě asi nejlepší scéna v komiksu, vojáci tam jsou nastoupení a v pozoru, vzbuzuje to opravdu respekt!), shromáždění při popravě, hlasování rady, bitky, sex, atp. Do toho časté animace postav, opravdu dobrá práce.

Vidíme i pár postprodukčních efektů - vystavené hlavy popravených, krev, útěch Karlose na lodi. Není toho tolik, jako třeba u Pětky nebo u Uprchlíka, ale i tak dobrý!

Obrázek

Tady měli ještě vojáci respekt. Za pár dílů se po nich ale slehla zem! :)

Obrázek
Autor nám připravil dva wallpapery. Při vší úctě, ten s napíchanýma hlavama bych si na plochu nedal ani kdyby tam byla hlava Nadji z Červené lucerny a pod ní tancovalo její nahaté bezhlavé tělo. Ten druhý, kde autor už využívá přednosti povedené hlavičky komiksu, už je lepší. Vytknul bych na něm až moc modrou oblohu, takhle to oproti vlastnímu komiksu působí trochu pohádkově.

Obrázek

Kazatel je asi nejvyváženějším komiksem v soutěži. Má pěknou grafiku, zajímavou zápletku o nemalém rozsahu, je dokončený a autor dobře pracuje s hrou. Má prostě od každého něco. Autor odvedl výbornou práci. Bude mu to ale stačit na vítězství?

Obrázek
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Další