Menu

Cyklus

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod Vojta1122 » čtv 18. pro 2014 18:52:06 » Cyklus
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Emperor » sob 27. pro 2014 1:06:49 » Re: Cyklus (Vojta1122)
téma:
Julie: Skok - plachta - dva kmeny - válka - sever - nemoc - zima - řeka
Romeo a Julius: Dva kmeny - válka - sever - Katedrála - dobro - zlo - spojenci - řeka
Bulmark: Lovci - lov - řeka - sever
Egill a Ehnim: Rvačka - pěst - ovce
Gregor: Innos - Beliar - Adannos - stroj času - cestování časem - alternativní realita - apokalypsa - anděl - Smrt

Velmi zajímavý počin, především dějově (o kvalitách grafického zpracování není pochyb a těžko bych zde našel nějaký), autor se podle mě inspiroval filmem „Na hromnice o den více“ s Billem Murrayem, „Atlasem mraků“, či Lolou běžící o život. Ano, pokud čtenář přistoupí na jeho hru, tak to bude fungovat.

Pět příběhů vzájemně perfektně propojených tak, že výsledkem je jeden velkolepý opus. Není úplně snadné sledovat dějové linky jednotlivých příběhů a zároveň pátrat po nějakém logickém škobrtnutí. A stejně tak asi bylo pro autora náročné, vytvořit své dílo tak, aby v něm to logické pochybení nebylo. A myslím, že se mu to povedlo.

Zapojení tématu do díla:
Autorovi se podařilo zapojit všechna vybraná témata, aniž by to působilo samoúčelně či nelogicky. Oceňuji způsob, jakým tak učinil s vědomím, že si pro každý příběh vybral jiné téma a současně tyto jednotlivé příběhy tvoří jeden smysluplný celek.

Svůj hlas jsem se rozhodl dát právě tomuto dílu. Důvodem je fakt, že tvůrce komiksu dokázal inteligentně propojit všechna témata a neutrpěl přitom hlavní záměr autora - vykreslení jednoho příběhu snímaném z různých úhlů pohledu. Všem tématům je věnován dostatečně přiměřený prostor, nepůsobí to tedy nijak násilně a účelově.
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod JENIK » ned 28. pro 2014 19:51:58 » Re: Cyklus (Vojta1122)
Hodně zajimavý komiks, který z počátku vůbec nedává smysl a postupně se to všecko propojí a dá to smysl. Jednoznačně palec nahoru! Toto vymyslet a promyslet, aby vše sedělo jak mělo, muselo býti dost těžké. Z příběhového hlediska to prostě nemá chybu.

Z toho grafického to už tak super není. Opravdu čekám na den, kdy se autor trochu VÍCE odváže a udělá konečně něco s zaoblenými screeny, bublinami apod. Je to už poměrně nuda a řekl bych že se autor tohoto svého stylu poměrně přečerpal. Občasné prohnutí, či kulovité screeny na začátku a konci, tento můj dojem nezachrání. Záhlaví se mi líbí, ale pohřbívají ho ty nápisy pod ním. Zápatí je oproti záhlaví odbyté.

Z hlediska MARVINu a využití světa Gothicu, a celkově "kamery" jsem hodně spokojen :) Ať už jde o přidané vrány, či plachta, nebo přidané předměty na stolích. Autor si hodně vyhrál. I tento komiks postupuje do užšího hlasování o můj bod.

Jsem spokojen.
JENIK
Uživatel

Příspěvekod Jarvis » pon 29. pro 2014 19:17:05 » Re: Cyklus (Vojta1122)
Tohle je podle mě jeden ze dvou nejvydařenějších komiksů soutěže a to díky příběhu. Je to komiks k zamyšlení, který tu snad ještě ani nebyl. S každým dalším dílem se dává skládačka dohromady a já se nemohl dočkat až to celé dočtu a uvidím celkový výsledek. Každý díl má něco do sebe, nenudí a pořád se tam něco děje. Dát tohle dohromady, určitě nebylo lehké. Také jsem rád za délku jednotlivých dílů komiksu, což je podle mě jedině plus. V komiksu se vyskytuje hodně textu a nepamatuji se, že bych si všiml nějakých výraznějších překlepů a nebo chyb. Grafika je přehledná a díky ní se to celé velice dobře čte.
Musím dát velkou pochvalu za zapojení všech témat a také za způsob zapojení do komiksu. To se mi moc líbilo a jsem rád, že to někoho napadlo
Celkově se podle mě jedná o jeden ze dvou, možná tří nejlepších komiksů v soutěži pro tento rok a jsem zvědavý jak dopadne v celkovém hodnocení v soutěži. Určitě je to jeden z adeptů na vítězství.
...???
Jarvis
Uživatel

Příspěvekod Pivl » pon 29. pro 2014 23:07:56 » Re: Cyklus (Vojta1122)
Od vojty prostě nenajdeme špatné dílo a už se ho asi zřejmě nedočkáme, vlastně zklamal nás vojta svojí tvorbou někdy? Byl někdy za očekáváním? Opět je tu další povedený počin, bohužel ne tak výrazný a bohužel v hodně dobré konkurenci...

Obrázek
Vojta se odhodlal konečně i ke graficky náročnějším prvkům.

Desítky komiksů, stovky slov, tisíce nápadů
Vojta už není autorem co dřív býval, na to jsme si všichni zvykli. Fanart už ho prostě nebaví tak prostý jak je a dává mu nový rozměr. Rád bych ho srovnal s Milhausem, protože oba jsou pro nás fanart jaksi revolučními autory. Zatímco Milhaus dodává naprosté novinky v technice, Vojta na to jde myšlenkově. Jeho díla jsou neotřelá, nová, plná skvělých nápadů. Cyklus není výjimkou.
Nápad navzájem provázaných příběhů, které spolu úzce souvisí na téma cyklického času, nehledě na pořadí v jakém si komiksy přečteme - Co říct, Vojto, zase jsi nás dostal. Fajnové příběhy a vše to působí takovým příjemným dojmem, že jsem si u žádného komiksu ze soutěže tolik neodpočinul, což je ale možná zároveň i zásadní problém, proč komiks nedostane více hlasů.

Příjemný komiks, příjemné příběhy
Každý příběh má svou pointu, každý stojí za to si přečíst. Bohužel se mi ale zdá, že některé prostě nejsou až tak zajímavé a opět tu máme menší problém, který se mi zvláště při tak neakčním komiksu příliš nehodil - Vojta už prostě neumí věci vyjádřit jednudše a snaží se vše perfektně a do detailu vysvětlit, což je vzhledem k ak perfektně promyšlenému dílu naprosto v pořádku, chápu, ale příběhy prostě nejsou natolik výbušné, poutavé jako například loňská série Prokletí.
Nevím jak ostatní, ale já jsem žasl nad tvou hravostí, co se týče promyšlenosti všech možných částí příběhů tak, aby se prolínali, že jsme si vzpomněl i na některé fajn filmy jako Atlas mraků a podobně, ale po přečtení komiksu jsem měl takový příjemný pocit - "Ano, tohle se povedlo," ale ne pocit typu: "Tak to byla bomba"
Stejně jako u V zajetí myšlenek se mi těžko hledají ta správná slova. Jednoduše řečeno - Obyčejné příběhy skvěle provázané, skvěle do detailu promyšlené, ale na to vyhrát tak našlapaný ročník (a doufám, ež se Vojta neurazí, protože chci jako jeho fanda jednou jeho podpis!), to dle mého nemá. :)

Obrázek
Setkání bohů a smrti, možná úskok kvůli tématům, pro mě super myšlenka...

Graficky konečně odvaz, ale ne úplně sladěný...
Po delší době tu máme nějaký grafický dovaz oproti vojtovým starším komiksům - Tvarované rámečky, složitější záhlaví, efekty přímo ve screenech. Bohužel to vše podle mého postrácí takový ten příjemný a jednoduchý tvar jako mělo - opět zmiňuji - loňské Prokletí, které bylo lépe barevně slazené.
Záhlaví si moc nepodává ruku s rámečky a osobně bych být Vojtou zkusil pro takovýto komiks už i jiné bubliny, které jsem si u něj tak moc okoukal, že už se mi přestávají líbit a je to škoda, když jde přece jen o kliknutí na jednu barvu a vybrat správný font a hned by dojem z grafiky komiksu byl mnohem lepší.

Z pohledu porotce
Tento komiks dle mě letos nevyhraje, možná že si odnese nějakou z cen, ale myslím, že jsou tam letos opravdu o něco lepší počiny i přes to, že se jedná zase o Vojtův skvělý počin, nemá to to kouzlo, kteér by komiks táhlo dopředu přes všechny ty ostatní.
Možná dostane hlas od nějakého kolegy (doufám, že za témata, s těmi předvedl skvělou práci), ale v každém případě mohu říct, že se komiks rozhodně přiřadí na seznam mých TOP oblíbených. Je to asi jako s písničkami - Můžete jich znát 50 lepších než onu jednu, která bude naprosto obyčejná, ale přesto bude tak skvělá, že ji dáte do své TOP 10, na hlas v anketě to proto ode mě (snad) bude mít...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
8 z 10

Díky Vojto, že jsi mi zase rozšířil obzory, vzdělal mě, pobavil a ukázal, že i na tak prosté věci jako je tvoření komiksu ze hry, jde udělat něco tak hezkého, uměleckého a filozofického. :)
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Kristi » úte 30. pro 2014 16:37:27 » Re: Cyklus (Vojta1122)
Z osobných časových dovodov obsiahlejšie hodnotenie dodám neskor, toto dielo si ta zasluzi.

Vojta príbehy vie, to je jasné. Ale musím sa priznať, že tento jeho poči sa mi z pohľadu porotlyne hodnotí ťažko. Mám hodnotiť príbeh, right? Ale toto nie je príbeh ucelený, toto sú kusočky do seba skvele zapadajúce. A teraz babo raď!

Ale za tú premyslenosť vojtovi opať patrí poklona. Toto dielo je priamo koncipované tak aby dávalo perfektný zmysel. Ako vždy je uňho všetko nepriamo podriadené odovzdàvaniu jednotlivých myšlienok, od deja až po dialógy. Nemusí to laždèmu vyhovovať, ale mne rozhodne áno.

Ďalší skvelý kandidát na hlas.
if i hadn't buried my feelings so deep that they only come up when i watch stepmom, i would totally be tearing up right now
Kristi
Uživatel

Příspěvekod Wilhelm » stř 31. pro 2014 3:04:18 » Re: Cyklus
No tak pokračujeme v sérii ucelených hodnocení.

Komiks cyklus, jakkoli má -dle mého názoru - precizní a výtečnou grafiku, zaujme, logicky, hlavně dějem. Ale jakýže je to děj? Je to cyklus... Ano, cyklus. Cyklus událostí, které jsou navzájem propleteny do té míry, že nezáleží na tom, který díl si ke čtení vybereme jako první. Nebo jako třetí. A nebo jako poslední. Proto také je to cyklus a proto má komiks tento příznačný název, opírající se také o myšlenky antických filozofů (a také, jak bylo uvedeno, Friedricha Nietzscheho. Mimochodem, já tedy nejsem až takto vzdělaný v tomto směru, jako autor, ale osobně mám Nietzscheho spojeného s takovým tím velice bych řekl chápáním reality a bytí jako něčeho falešného, nespravedlivého a tvrdého, a stejně tak se zákonem silnějšího - vzpomeňme pověstné: Co nás nezabije, to nás posílí -, ale možná to nevyjadřuji přesně, je to jen na okraj, možná mě Vojta opraví a poučí :wink: ) Ale co se týče díla: Já si myslím, že toto dílo nejlépe charakterizuje asi slovo MYŠLENKA. Neboť toto je komiks, kterým skutečně, byť mnohdy v jakýchsi řekněme trochu šifrách, se chtěl autor pokusit něco vážnějšího sdělit, ne jen vykonstruovat jakýsi příběh, a ktomu použil právě MYŠLENKY. A myšlenky nejen své, ale hlavně myšlenky a názory filozofů, které nelze asi nikdy brát na lehkou váhu. Takže komentář, upozorňuji, bude trochu delší, ale skutečně, chci se zabývat především samotnou myšlenkou díla.

Zpět ale k příběhu. Já se přiznám - ani jsem se ho nesnažil nějak příliš moc pochopit, hledat v něm smysl nebo něco takového, já jsem se spíše soustředil na tu provázanost jednotlivých momentů a na uvedené myšlenky, nad kterými jsem se vždy snažil zamyslet. Musím v tomto směru sám nad sebou zabědovat, jelikož jsem často ne zcela pochopil smysl některých výroků, ale to možná ani nebylo tak podstatné, spíše asi bylo pro autora - dle mého - důležité, aby člověk trochu zauvažoval nad těmi větami a pokusil se je dát do souvislostí, a ony ty výroky filozofů také často nebyly zcela jednoznačné a asi ani neměly být. Opět jen podle mě tedy, protože jsem opravdu víceméně laik v tomto směru, na střední jsem se se zbytkem třídy učitelce, která se nás snažila s tímto učením obeznámit, vysmíval jako hlupák, ale samozřejmě jako člověk zajímající se o historii jakési základní podvědomí v tomto směru mám, ovšem pochopitelně se to týká spíše podvědomí o tom, že ty osobnosti existovaly, případně nějakých psaných a daných historických faktů kolem nich. Ale sem jsem zklouznout nechtěl...

Každopádně děj má asi čtyři velice, velice zajímavé a charakteristické rysy. Za prvé je to ta zmiňovaná provázanost tedy těch dílů a jednotlivých bych řekl takových epizod těch konkrétních postav. Za druhé čerpá, tedy velice volně, inspiraci ze známé divadelní tragédie, ale skutečně tam jsou převzaty víceméně jen základní jakési charakteristiky hlavních postav a jejich okolí, že ty rody mezi sebou válčí a tak dále, že příbuzní jim vlastně zakazují se stýkat, ale jinak zde máme opravdu originální a troufám si říci i geniální příběh. To není komiks jako většina ostatních, který vede toho čtenáře za tu ručičku, nenutí ho nějak se moc zamýšlet nad tím, co se děje, staví ho před hotovou věc, tady máš dobrodružný příběh, zažer se do toho, čti si. Tady musí, čtenář, aby opravdu ze čtení komiksu měl nějaký požitek, tak musí přistoupit na tu autorovu hru a musí také zapojovat tu fantazii a tu paměť, uvažovat, jinak pro něj nebude komiks mít vlastně žádný smysl. A to je třetí věc. A ta čtvrtá věc je to, že v komiksu skutečně jsou zakomponována všechna ta témata, která byla dána. Pokud jde o to, co mě nejvíce zaujalo, tak osobně se mi asi, pokud mám hodnotit tu příběhovou linii, líbil nejvíce asi příběh žebráka, to bylo opravdu velmi zajímavé.

A teď si to představte: Vezmete si za předlohu k tvorbě divadelní hru. Dobře. Pak vezmete myšlenky několika filozofů, samozřejmě to nepřevezmete tak, jak to čtete, ale vložíte do toho to své a chcete tím čtenáři něco sdělit. Pak máte -kolik bylo, pět? - jakýchsi témat, která mají být ve vašem díle zahrnuta. A do toho si umanete, že komiks bude jakýmsi cyklem, že bude děj natolik provázaný, že bude jedno, v jakém pořadí se to bude číst a přitom vše bude dávat smysl. Mimochodem toto je vlastně také cyklus, protože základem mohly být klidně myšlenky filozofů, pak mohla přijít inspirace tím dramatem, pak to zakomponování témat, nebo jako první to téma cestování časem a tak dále. No nic, takže tohle máte, a teď si ještě vytvořte grafiku, vymyslete na základě toho příběh a poskládejte z toho slušný komiks během měsíce, když můžete dělat jen o víkendech. A když přihlédneme na délku dílů, na kvalitu textů, na kvalitu zpracování, no, nevím jak vy, ale já musím hluboce smeknout a troufnu si říci, že těžko za nějakým jiným komiksem stojí tolik disciplíny, práce a píle.

Ale abychom nezabředli do tady tohoto. Co se týče zpracování, já asi nemohu moc co vytýkat, jak jsem již říkal, grafika střídmá, velmi pěkná a pečlivě, jak jsem již říkal, až chirurgicky přesně upravená. Bylo tam, co jsem si všiml, několik zajímavých a dobře graficky zvládnutých momentů. Bohové, únos dědka "andělem" , plachta a určitě by se toho našlo víc. Vojta je takový skromný v tomto směru, skromný profesionál bych řekl. On to nepřehání s těmi vychytávkami, nemá to zapotřebí jako já, ale když si řekne, že tam tedy něco přidá, tak pak to má úroveň, je to pečlivě zpracované a vypadá to fantasticky. Jinak poslední - ale jak poslední, mohl být i první, ale asi víme, co mám na mysli, poslední díl mě trochu překvapil grafikou screenů, přišlo mi, že jsou mnohem více barevné kontrastní, než v předchozích dílech, to je jen zajímavost, neviděl bych to jako chybu a snad se mi to jen zdálo. Bubliny a text jsou vojtovou klasikou, která se nemění. Pivl se nechal slyšet, že mu to leze už pomalu na nervy, ale já si zase myslím, že to funguje, nemám problém s tím čtením a tak dále, ale samozřejmě autor se podle toho dá poznat na první pohled a myslím, že - nebýt pochopitelně názvu a podob velikánů filozofie v záhlaví - bych v prvé řadě poznal autora právě podle bublin.

Ale i kdyby ne podle bublin, pak určitě podle jejich obsahu. Ten kultivovaný, gramaticky bezchybný, inteligentní styl, úplně křičí do celého světa, kdo je autorem. A jak jsem řekl: Já to moc nemám rád, prostě líbí se mi, je-li mluva postav přirozená, klidně nespisovná a obhrublá, i neohrabaná, protože si myslím, že tak lze výborně vyjádřit realističnost, atmosféru, rozpoložení a třeba také společenské postavení hrdinů. A když se podíváte na vojtovy komiksy, tak je úplně jedno, zda tam mluví nevzdělaný žebrák nebo nějaký šlechtic. Všichni mluví tou stejnou řečí, stejně vybraně stejným tónem. A co je ještě zajímavější, mě to u něho vůbec nevadí. Tak jako mi třeba u Kamila nevadí ten prostý grafický styl. Prostě je v tom něco, co nedokážu tak přesně specifikovat, ale tento autor vždy podá dialogy tak, že věřím postavám každé slovo, aniž bych zapochyboval o tom, zda by se skutečně vyjádřily právě takto.

Uf, tak omlouvám se, byla to vyčerpávající kritika, ale tento komiks si ji jistě plně zaslouží, stejně jako své krásné umístění. A ještě bych chtěl říci, že mě mrzí, zda jsem napsal nějakou hovadinu nebo něco špatně nebo neúplně pochopil. Ale chtěl bych se autorovi za to omluvit tímto známým výrokem, který s tímto dílem plně koresponduje: Vím, že nic nevím.
Naposledy upravil Wilhelm dne stř 31. pro 2014 3:37:04, celkově upraveno 3
Wilhelm
Uživatel

Příspěvekod Zero » stř 31. pro 2014 3:33:13 » Re: Cyklus
Wilhelme, ty bys měl dostat nějakou speciální hodnost "kritik fanartu". Ty tvoje hodnocení se vždycky strašně dobře čtou a hodněkrát v nich zmíníš věci, nad kterýma by mě ani nenapadlo se zamyslet a vždycky pak dokážu dané dílo vnímat i z trochu jiné stránky. Jde prostě vidět, že tím fanartem žiješ a děláš to rád. A to říkám já, jako nezúčastněný. Autoři takové komentáře musí ocenit ještě mnohem víc. Fakt výborná práce. :)

Pardon za spam, snad se v příštích dnech taky dostanu k nějakému rozboru, ale tomuhle se už asi nevyrovnám.
Zero
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » stř 31. pro 2014 8:22:28 » Re: Cyklus
Škoda, že tento komiks nevyhrál, byla to práce jistě neujcelenější a bylo zajímavé sledovat, co se z toho vyklube. Po celou dobu jsem neměl ani tušení, kam autor směruje a ten poslední díl mě docela překvapil :). I přes některé věci, které tam podle mě nemusely být, to byl můj jasný favorit na výhru. Ale tak druhé místo jé též pěkné a gratuluji.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » stř 31. pro 2014 10:49:37 » Re: Cyklus
Přátelé, další várka díků na vaši stranu za vaše krásné komentáře a přízeň, moc to pro mě znamená :)
Jak jsem slíbil, reakce budou, ale teď jsem, jak se zde dá trefně říci, v jednom kole, takže na ně bude třeba ještě chvíli počkat. Ale ošidit vás o ně opravdu nehodlám!
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod El Kamil » stř 31. pro 2014 11:31:57 » Re: Cyklus
Spíše v jednom cyklu... jsi chtěl asi napsat :)
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod El Kamil » stř 31. pro 2014 12:46:01 » Re: Cyklus
Tak přidám i svůj názor, co jsem si sepsal během soutěže :)

Dlouhý, opravdu předlouhý komiks. To je samozřejmě v zásadě pozitivní zpráva, osobně bych však druhý díl rozdělil na dva. Celá myšlenka je vskutku zajímavá a velmi dobře a hlavně precizně zpracovaná. Jednotlivé příběhy do sebe zapadají, ať už je člověk čte v jakémkoli pořadí. Jak se čtenář přehoupne přes polovinu děje, začnou se jednotlivé momenty opakovat. Komiks do sebe zapadá a jeho čtení jde rychleji, což já osobně vítám, protože příliš dlouhý díl je pro mně hůře stravitelný.

Co se grafiky týče... Záhlaví mi přijde až příliš přeplácané. Hlavní motiv hodin jako předmětu pro měření času se mi líbí, ovšem okolí s ním není přiliš sladěné. Máme tam Monteky a Kapulety, pak nějaké osobnosti, nicméně nic není ani trochu barevně sladěné. S tímto bych si víc pohrál, kdyby se nějak sladily barvy a upravily přechody mezi jednotlivými částmi záhlaví, vše by vypadalo lépe.

Jednotlivá komiksová okna nabývají všemožných tvarů, čímž se autor snaží docela úspěšně rozbít klasickou komiksovou mřížku. Líbí se mi i textové bubliny, které jsou velmi dobře čitelné. Asi bych zvolil jiný font, na druhou stranu při množství textu, který v komiksu je, působí vybraný font velmi dobře. Množství textu je mnohdy problém. Někdy se v komiksovém okně sejde tolik textu, že vykukuje jen hlava mluvčího. V takových místech bych volil rozdělení děje či vyprávění do více oken. Obrovské množství textu v rámci jedné bubliny z toho dělá spíš povídku než komiks.

Celkově komiks hodnotím velmi kladně, grafikou spíše lepší průměr, ovšem myšlenkou a jejím zpracováním výborná práce!
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod Greg » sob 03. led 2015 0:58:17 » Re: Cyklus
Nepřicházel náhodou Bengar každej den o misku od vývaru (která skončila někde v jezeře) a ten kapucín z věže o nějaký to zlato? Já jen tak přemýšlím, kde jsi mohl udělat chybu :D . Nic jinýho mě totiž fakt nenapadá. Všechna čest, že se ti to podařilo všechno tak bezchybně spojit :wink: .
Obrázek
Greg
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Vojta1122 » sob 03. led 2015 21:00:10 » Re: Cyklus
V prvé řadě ještě jednou díky všem za úžasné komentáře a kritiku. Mnoho vašich výtek zcela uznávám, jak už jsem mnohokrát opakoval, komiks byl dělaný poněkud narychlo a zkrátka byly i chvíle, kdy jsem například už musel přestat nimrat v detailech a pokračovat v práci, protože na mě prostě tlačil čas.
Emperor píše:autor se podle mě inspiroval filmem „Na hromnice o den více“ s Billem Murrayem, „Atlasem mraků“, či Lolou běžící o život.

Zde se musím přiznat, že filmy (bohužel) příliš nesleduji a ze zde zmíněných jsem viděl jenom Lolu. Pokud jde o tu inspiraci, tak na mě působilo téměř výlučně ono cyklické pojetí času.
JENIK píše: Opravdu čekám na den, kdy se autor trochu VÍCE odváže
Pivl píše:osobně bych být Vojtou zkusil pro takovýto komiks už i jiné bubliny, které jsem si u něj tak moc okoukal, že už se mi přestávají líbit a je to škoda, když jde přece jen o kliknutí na jednu barvu a vybrat správný font a hned by dojem z grafiky komiksu byl mnohem lepší.

Sám na ten den, kdy se více odvážu, taky čekám, no :D Pro mě je prioritou to, aby grafika nebyla ani v nejmenším překážkou přehlednosti - k čemuž volím tu nejjednodušší cestu té nejjednodušší grafiky. Sám ale často cítím právě onu přečerpanost tohoto stylu a tajně někdy toužím po vytvoření opravdu pěkné grafiky nejen v ohledu přehlednosti. Inu, snad někdy :)
Pivl píše:Vojta už prostě neumí věci vyjádřit jednudše a snaží se vše perfektně a do detailu vysvětlit

El Kamil píše:Množství textu je mnohdy problém

Četl jsem podobné názory i v komentářích a jakkoliv jsem se snažil být co nejméně rozvleklý, poněvadž sám nemám rád zbytečně rozvláčné texty, asi se mi to (a asi podobně jako u Studia) nepodařilo. Musím na tom do dalších děl zapracovat.
Pivl píše: ale po přečtení komiksu jsem měl takový příjemný pocit - "Ano, tohle se povedlo," ale ne pocit typu: "Tak to byla bomba"

Já se tomuto pocitu moc nedivím a chápu jej, stejně tak ho přijímám. Osobně jsem byl (ale velice mile! - a snad se mi toho dostalo oprávněně :) ) překvapen úspěchem komiksu - dovedu si totiž právě velice těžko představit, jak by komiks tohoto ražení vyvolával pocity a dojmy, které komiksu typu Prokletí vyvolat mohly. Opravdu, zde nemůže (jestli k tomu vůbec může) dojít k takové té bouřlivé radosti, či úžasu, kdy člověk zírá s otevřenou pusou. Je to spíše dílo na takovou tu tichou radost - tedy, takhle alespoň bych to viděl já, kdybych byl čtenář :) Jako autor jsem k tomu přistupoval, jako k dílu, které bych si sám rád (byť třeba ne úplně nejradši) přečetl a na kterém bych ještě raději pracoval.
Wilhelm píše:Zpět ale k příběhu. Já se přiznám - ani jsem se ho nesnažil nějak příliš moc pochopit, hledat v něm smysl nebo něco takového, já jsem se spíše soustředil na tu provázanost jednotlivých momentů a na uvedené myšlenky, nad kterými jsem se vždy snažil zamyslet.

Jo, tohle je přesně ono :)
Wilhelm píše:Jinak poslední - ale jak poslední, mohl být i první, ale asi víme, co mám na mysli, poslední díl mě trochu překvapil grafikou screenů, přišlo mi, že jsou mnohem více barevné kontrastní, než v předchozích dílech, to je jen zajímavost, neviděl bych to jako chybu a snad se mi to jen zdálo.

Jen pro zajímavost - právě poslední díl byl prvním dílem, který jsem měl hotový :D
Jinak, ty screeny tam asi trochu kontrastní jsou, poslední dny mám problémy s hardwarem i softwarem, v souvislosti s tím, jsem musel asi někdy udělat nějakou chybu.
Wilhelm píše:Absence vulgarismů apod.

Mimochodem, zde musím říct, že ony Akilovy vulgarismy, které jsi reflektoval v diskuzi k soutěži tam byly dány právě tak trochu naschvál vzhledem k tomu, jaká je běžná mluva postav v mých komiksech :D Ale to jen na okraj.
Je každopádně pravda, že já takovou tu naturalistickou mluvu až tolik nepoužívám, líbí se mi to jednak trochu jako takové užití zcizovacího efektu a zároveň se mi to prostě líbí samo o sobě - je to samozřejmě prvek, který není výhradně můj, naopak, myslím si, že zde jsem hodně inspirován všelijakou literaturou.
Wilhelm píše:Uf, tak omlouvám se, byla to vyčerpávající kritika, ale tento komiks si ji jistě plně zaslouží, stejně jako své krásné umístění. A ještě bych chtěl říci, že mě mrzí, zda jsem napsal nějakou hovadinu nebo něco špatně nebo neúplně pochopil. Ale chtěl bych se autorovi za to omluvit tímto známým výrokem, který s tímto dílem plně koresponduje: Vím, že nic nevím.

Já za něj děkuji, hovadiny tam rozhodně nebyly a ani být nemohly. A ona poslední věta patří mezi mé nejoblíbenější, takže i za tu děkuju :)
Greg píše:Nepřicházel náhodou Bengar každej den o misku od vývaru (která skončila někde v jezeře) a ten kapucín z věže o nějaký to zlato? Já jen tak přemýšlím, kde jsi mohl udělat chybu :D .

No, takhle, já nepochybuji, že Cyklus, co by řád světa, dostal, přesně jak říkal Gregor v pátém díle, nějak jak misku, tak peníze zpět do rukou Bengara a kapucína - ale bohužel pro to nebyl v komiksu už prostor, abych to nějak zpracoval. Ač musím říct, že vyprávět příběh nějakého předmětu, by byl taky zajímavý experiment :D

Omlouvám se za délku odpovědí, chtěl jsem ale reagovat aspoň trochu na každého z vás, protože komentáře jsou úžasné a ještě jednou vám za ně mnohokrát děkuju :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Wilhelm » sob 03. led 2015 22:28:14 » Re: Cyklus
No už jsem se trochu obával, že tady nebude žádná pořádná reakce ze strany autora (který si mimochodem změnil po X letech svůj avatar, nedivil bych se, kdyby za tím zas byla nějaká druidovina :-D ). Každopádně jsem potěšen, že se v mém komentáři nevyskytly nějaké větší hlouposti, jak píšeš :-D Co se té mluvy týče, tak konečně znám ten pravý důvod, proč tento styl dialogu uplatňuješ - jde vidět, že máš skutečně blízký vztah k divadlu - i když ta inspirace litaraturou je vcelku zřejmá. V tomto směru jsem také zauvažoval nad svou tvorbou, protože já právě naopak se snažím spíše vždy co nejvéce přiblížit tu všední realitu, kdežto zde to záměrně není cílem. Krásný příklad různorodosti tvorby jednotlivých autorů.

EDIT: Jinak díky zerovi za tu pochvalu, vážím si toho a jsem rád, že tyto eseje někdo čte :-D Asi je kolikrát vidět, že píšu zrovna tak, jak mi to zrovna příjde na mysl, nebo jak bych to řekl ústně, no, možná že to trochu přidává i na té zajímavosti, nevím. Hodnost by byla samozřejmě něco moc hezkého, ale to víte, budu si muset pro příští ročník přichystat něco fakt bombového, abych se tím mohl honosit, prozatím se musím spokojit s fádním "uživatelem" :-D
Wilhelm
Uživatel

Další