Menu

Prokletí Tábora v bažinách

Diskuse a hodnocení komiksů.
Příspěvekod Vojta1122 » pát 25. kvě 2018 13:47:20 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Dneska večer to rozřešíme. Tušíte, kdo by mohl být vrah? Malou nápovědu může poskytnout obrázek:
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Vojta1122 » pát 25. kvě 2018 19:07:25 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Bluedark10 » pát 25. kvě 2018 23:21:00 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Další vydarený komiks ktorý sa mi páči asi najviac zo série :D Teším sa na sériu o starom dole
Len tak Dalej Vojta1122! :)
Bluedark10
Nováček

Příspěvekod Pivl » ned 27. kvě 2018 8:48:40 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Prokletí tábora v bažinách
OBSAHUJE SPOILERY

Finále dočteno a musím říct, že zachovalo smíšené pocity. Prvním a skvělým překvapením jsou vrátka, která si Vojta otevřel do pokračování a kdyby to tak bylo, byl bych opravdu šťastný, protože při čtení omiksu jsem cítil opravdu obrovskou nostalgii a četlo se mi opravdu dobře.
Komiks jsem si dnes ráno přečetl ještě celý znovu abych nevařil z vody, nicméně ani to mi v rozuzlení příběhu moc nepomohlo. Některé věci, které se ve vysvětlení případu (které je neuvěřitelně dlouhé) pro mě jsou opravdu jakousi podivností, respektive se mi k nim nedostálo dostatečných informací, abych to opravdu mohl brát jako stopu.
Nicméně celkový profil vraždy do sebe zapadá, ač tedy vysvětlení případu už z Cronose dělá pomalu vševědoucího, tak musím říct, že celé vztahy, napojení jednotlivých vodítek do sebe měl Vojta opravdu promyšlené a obdivuji ho za opravdu skvěle promyšlený scénář s obrovskou hromadou postav, které k případu měly co říct, což jsme v minulých dílech zase tolik neviděli.
Trošku mi vadilo vysvětlení příběhu - Tedy všichni se sejdeme, já odhalím vraha. Ač je to pro sérii Prokletí osvěžující novinka, pro kriminální seriály a filmy je to taková ta již nepřekvapující klasika (Mentalista, Sherlock Holmes, Hercule Poirot, ale i takové stupidní věci jako můj přítel Monk...), tedy tohle už mě tolik nepřekvapilo a bohužel mě ani nepřekvapila volba Cadara. :) To, že by to mohl být právě on, jsem si říkal už od prvního dílu a problém byl v tom, že mi komiks nepřidal žádné další podezření, respektive ještě Gor na Toth, jenže ten se během chvíle ospravedlnil sám.
Opravdovou perličkou pro mě bylo vysvětlení tří guru v bažinách, to se opravdu povedlo, co mi do případu trošku nesedí a zdá se mi, že to nebylo řečeno, je to, proč byli všichni templáři z hlídky z bažin převeleni pryč a co tedy třetí Guru dělal u podivnína v chatrči. Možná že jsem to někde přehlédl, ale přijdou mi to jako poměrně zajímavé informace, jelikož jsou to taková vodítka, kterých jsem se při vyšetřování chytl a přesto nebyla vysvětlena. Stejně tak mi trošku podivné přišlo uvolnení strážcovy zbroje z tatérova roucha na krk Bladea, to je mi zahádou jak se tohle stalo. :D Vojta to ale alespoň pro mě nahrazuje kyselým koncem s Y'Berionovým příchodem, to bylo hodně povedené a originální.
Poslední věc, která mi trošku vadila byly screeny. Vojta si zřejmě natáhl hodně lidí do bažin a pak už se mu nechtělo znova čekat na noc,tak tu máme několik po sobě jdoucích screenů, které v příběhu jsou bezprostředně za sebou a přitom jsou v jinou noční dobu, to mi opravdu trošku vadilo, protože v první chvíli mě to akorát zmátlo, jestli to není nějaký skok do minulosti či budoucnosti. :)
Myslím si, že propracovaností prostředí, jednotlivých vztahů, celého světa a promyšlením celé okolnosti kolem vraždy a hlavně vtipností, která opravdu bavila až do samého konce je to nejlepší Prokletí. Vojta si v posledních dílech své tvorby opravdu užívá práci s prostředím a světem, což mě hrozně baví a jeho tvorba tím teď opravdu vyniká. Trošku to pro mě shazuje ona "nenapínavost", nevím jak ostatní, ale já jsme si opravdu nedokázal vytvořit pořádný pohled na to, kdo to mohl udělat a tak pro mě finále nebylo tak napínavé. V každém případě další Prokletí sedí do série zase svým specifickým stylem, což je hrozně úctyhodné, jelikož opravdu každá série má vlastní styl, který mě pokaždé baví.
Co si zaslouží už ale nemalou pozornost je to, že Vojta zůstává jediným aktivním tvůrcem našeho fóra, který bude vydávat projekty sólově mimo soutěže (tedy kromě Wilhelma) a to i přes to, že ohlasy jsou prakticky nulové (Ty mé se snad ani nedají počítat, protože jsou prakticky jisté). Za což před ním smekám.
Tedy takovéto odreagování od učení na státnice mě neuvěřitelně bavilo a byla to opravdu neuvěřitelná nostalgie - jak už stylem komiksu a vyprávěním, tak pravidelným vydáváním a vším doprovodným materiálem, co si pro nás Vojta připravil. A pokud bude další Prokletí, tak se opět velmi těším a doufám, že nás Vojta nenechá dlouho čekat, protože to byla opět skvělá série, c mě opravdu bavila, ač už byla ukecaná sebevíce. :)
Obrázek
Pivl
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Vojta1122 » pon 18. čer 2018 18:53:49 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Trvalo mi to teda nehorázně dlouho, ale chtěl jsem si pro reakci na tvůj komentář, Pivle, vyhradit aspoň trochu klidný čas. Nu, ten nastal teď.

V první řadě se sluší poděkovat. Děkuji už jen za přečtení a k tomu ještě za pravidelné komentáře.

Hele, ta nostalgie byla super i pro mě, ale samozřejmě, potřeboval bych, aby to dělal ještě někdo další se mnou, že jo.

Pokud jde o Cronosovu vševědoucnost (spíše bych to ale označil jako neskutečnou deduktivní schopnost ve spolku s intuicí), tak takový pocit jsem já vždycky měl i ze Sherlocka nebo Poirota a vůbec klasických detektivek, o jakou jsem se - byť s různými drobnými aktualizacemi - pokoušel. Jak vidno, povedlo se: pokud bych nááááhodou dělal nějaké pokračování, už by to klasická detektivka jistojistě nebyla, zkoušel bych nějakou jinou variantu toho žánru :)

Tvoje připomínky k tomu, co by se slušelo doplnit atd. jsou velice cenné a určitě platné, děkuju za ně.

Technikálie s nocí, to je holt nešťastná věc. Nejen proto, že je otrava čekat, než proběhne den, ale i proto, že zatímco člověk screenuje, plyne čas a to pozvolna, a tak ani nezaregistruje, že ta temná noc už je dávno pryč a najednou je o hodně jasněji :)

Děkuju za postřeh s tím, že si vychutnávám práci s prostředím: to je naprosto přesné. Myslím si, že hlavně první polovina komiksu byla daleko méně dynamická na úkor uplývání příběhu právě na úkor vytváření scén, které měly charakterizovat prostředí, obohacovat je, případně dodělávat atmosféru.

Takže ještě jednou díky za tvůj komentář i za tvou pozornost. I pro mě to bylo skvělé a jsem rád, že se to mohlo uskutečnit, to množství práce za to stálo.
Bluedark10 píše:Další vydarený komiks ktorý sa mi páči asi najviac zo série :D Teším sa na sériu o starom dole
Len tak Dalej Vojta1122! :)

Děkuji za pochvalu :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod 011 » pát 13. črc 2018 19:10:03 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Vážený Vojto,
Tvůj komiks Prokletí Tábora v bažinách je velice zajímavým počinem. Rozhodl jsem se, že Ti sem napíšu své dojmy z tohoto díla, protože si mu jistě věnoval velké množství času a je podle mě škoda, že je tu k němu tak málo reakcí. Je mi líto, že píšu až teď, ale měl jsem v poslední době hodně práce. Následující text obsahuje spoilery.

Ke komiksu:
Pokračování série Prokletí mě donutilo znovu si přečíst předchozí díly (což beru jako + , protože je to dobrá série :) ) abych náhodou nenarazil na něco co si už nepamatuji. Zároveň si rozjel komplexní celobariérový příběh, takže je vhodné znát co nejvíce podrobností aby čtenář pochopil provázání jednotlivých skutečností.
Barva textu a textového pole je hezky zvolena tak aby to pěkně dokreslovalo "bažinnou" tématiku. Textu je v komiksu skutečně hodně , řekl bych mnohem více než v předchozích sériích, ale vzhledem ke zvolenému detektivnímu žánru to není nic nepatřičného. Velice dobrá je propracovanost textu (a nejen textu) a práce s ním.
Graficky se mi dílo líbí. Je jednoduché a člověk se pěkně vyzná v jednotlivých okéncích, které se vyplatí sledovat podrobně, když tam autor nechá něco schovaného pro čtenáře jako např. stín co poslouchal rozhovor Gor na Totha s druhým templářem nebo ohořelý kořen stromu. Občas se najde i scénka s efekty, což je taky fajn.
Příběh byl zajímavý, ikdyž mi občas vadilo že se sune dost pomalu. Jak psal Pivl, taky jsem se domníval, že tu bude nějaká spojitost s krvavými mouchami, ale nakonec nic :D . Překvapilo mě očité svědectví Shrata, kde jsem trochu čekal nějaký ten háček, ale situace s více Baaly mě opravdu nenapadla a nakonec si nejsem jistý jestli jsem zcela pochopil proč tam bylo tolik Baalů v jeden večer a v tak krátkém časovém úseku. Možná si to budu muset projít ještě jednou jako např. vesnici černolesí :wink: . To, že nepřibývali další oběti mi na chvíli vnuklo myšlenku, že to původně ani vražda být nemusela, ale jen třeba nešťástná náhoda, jenž nakonec dopadla smrtí, kterou se někdo snaží maskovat. Tuhle myšlenku jsem však opustil vzhledem k přítomnosti žoldáckého vraha, který hlavní protagonisty napadl na počátku 4. dílu. Co mě asi překvapilo nejvíc je přítomnost postav z ostatních táborů. Před otevřením komiksu jsem si říkal, že Vojta nebude mít možnost použít za vraha vyslance, kurýry, nesektářské lidi apod. a najednou byli v táboře banditi a strážci :D ... ikdyž je pravda že oběť zmizela před jejich příchodem. Taky jsem měl hypotézu, že nalezená ruka není Angarova a že se třeba někde schovává a ve skutečnosti zemřel někdo jiný, ale proč? Taky mě překvapilo jak autor dokázal vybruslit ze situace kdy se vyšetřovatelé jdou optat strážce, jaktože neviděl oheň v bažinách. Velice kladně hodnotím pitvu močálových žraloků a celkově práce s nimi kdy napadnou novice nebo Angara. Celkově mi přijde, že v téhle sérii mají vyšetřovatelé víc štěstí s případem (mimo útěk najatého vraha samozřejmě :) ) než s těmi předchozími. Trošku mě mrzí rozuzlení pomocí praštěného Baala Netbeka (u kterého jsem čekal, že ty jeho bláboly nesou nějakou informační hodnotu) a postavy Podricka, která byla skrytá prvních 5 dílů (ale s tou rukou jsem se trefil! :D). Cronosova schopnost spojit si všechny souvislosti dohromady je až neuvěřitelně nadlidská. Trochu mě to zaráží vůči předchozím sériím, ale pravdou je, že tam děj resp. vraždy probíhali rychle, kdežto tady byl děj mnohem méně dynamický. Y'Berion nakonci samozřejmě překvapil, stejně jako minimální odpor vůči jeho rozhodnutí (ikdyž ho možná autor jen neukázal). Kdybych měl vypíchnout nějaké perličky tak se mi líbil vtípek s výslechem Baalů. Taky mě překvapil Blade s kouřením trávy a ještě více Cronos když vyvolal rvačku a použil větrnou magii na Baala Tondrala. Líbilo se mi odkrytí vztahu Cipher - Viran, který svým způsobem přispívá do příběhu a hlavně provázanost s minulostí (např. otrávená droga) a děním mimo sektovní tábor.

Celkově si myslím, že jsou děj a postavy velice dobře a komplexně propracované. Pár věcí pro mě zůstalo zahalených v mlze (kdo způsobil Angarovy řezné rány? - Cadarovo komplici? ; jak může vůdce sektářů jen tak lehce ignorovat skutečnost že Cadar zabil Angara? ; sekyry pro Baala Oruna na co? a pár jiných...). Komiks mě bavil a kdybych měl něco vytknout, tak asi jen, že pokud bude pokračování, tak si asi zase budu muset přečíst předchozí série :D .
Mockrát díky za komiks a hodně zdaru! :)
011
Nováček

Příspěvekod Vojta1122 » pát 13. črc 2018 19:49:42 » Re: Prokletí Tábora v bažinách
Tedy, celý komentář takových rozměrů jsem už tedy nečekal! Díky moc, udělalo mi to radost a pokud budu zpracovávat další sérii, určitě na tvoje postřehy před tím ještě kouknu :)
Vojta1122
Kronikář

Předchozí