Menu

Jak vytvořit video do Gothicu

Vše o tvorbě a úpravách módů
Příspěvekod Milhaus » ned 29. bře 2009 21:55:07 » Jak vytvořit video do Gothicu
Formát používaný v gothicu je formát BIK. Je to vcelku běžně používaný formát, který používají i jiné hry, jako třeba zaklínač atd.

Veškerá videa, která jsou v gothicu použita jsou ve složce:
_work\data\video

Pro převody videa použijeme freewarový program RAD Video Tools.

Nyní se budeme zabývat tím, jak vytvořit české titulky do již existujícího videa ve formátu BIK. Tento proces nám ukáže, jak pracovat s videm a tedy zde bude vidět vše potřebné.

Postup:
 • příprava
  • nejprve stahneme a nainstalujeme program RAD Video Tools
  • Spustíme program a najedeme do složky _work\data\video
   (v případě práce s videm, který obsahuje nějaký mód, může být video soubor skryt někde jinde, například v souboru nazevmodu.mod)
  • Osobně doporučuji video, které chcete zpracovávat okopírovat do nějaké jiné složky mimo hru. Předejdete tak případnému náhodnému přepsání orginálního videa.Taktéž doporučuji si orginál někam zálohovat.
  • nyní máme možnost jednotlivá videa přehrávat ve formátu BIK. Vybereme tedy námi hledané video.
 • převod videa z formátu BIK do AVI
  • Nejprve tedy vybereme video ve formátu BIK, které chceme upravit.
   Obrázek
  • Zmačkneme tlačítko Convert a file
   Obrázek
  • Vyskočí nám okno, kde je mnoho nastavení:
   Obrázek
   Z tohoto nastavení nás nemusí téměř nic zajímat, každopádně si jej můžeme vysvětlit.
   1. tato část nám umožňuje nastavit jméno souboru, který chceme vytvořit, nastavit místo, kam chceme soubor vytvořit a taktéž nastavit formát souboru, jaký chceme vytvořit. Zde, protože chceme pracovat s videem tedy ponecháme typ AVI a nastavíme si jméno a složku převedeného videa.
   2. Tato část nám umožnuje upravovat samotné video. Jsou zde nástroje na nastavení počtu snímků za sekundu, možnost převést jen určitou část videa (od snímku do snímku), možnosti zmenšení/zvětšení videa, nebo ořezání videa. Taktéž je zde možnost převod videa úplně zakázat a převést tak pouze zvuk (v takovém případě bychom měli změnit formát vzniklého souboru na wav).
   3. Tato část nám umožňuje pracovat s audiem. Je zde možnost audio vůbec nepřevádět (výsledné video bude bez zvuků) a máme zde další možnosti úprav kvality zvuku, počátku/konce zvuku atd.
  • my zmačkneme tlačítko Convert. Raději nic jiného nebudeme nastavovat.
  • Nyní nám vyskočí toto okno:
   Obrázek
   a současně s ním toto okno s výběrem kodeku:
   Obrázek
   Zde tedy musíme vybrat takový kodek, se kterým následně budeme schopni pracovat v programu pro editaci videa. To obecně záleží na tom, jaký program na editaci videa máte. Musíte to vyzkoušet, jak vám to bude fungovat. Důležité je po výběru kodeku nastavit výsledné video správně. Toho docílíte kliknutím na tlačítko Konfig.
   Obrázek
   Ne u každého kodeku je možné toto nastavení dělat a kodek, který je nastaven primárně (tj Nekomprimované video) může být velmi problematický
  • Nyní tedy nastavíme výstupní video správně. Zde je velmi důležité udržet především správné rozlišení, pokud kodek umožňuje jeho nastavení, nebo jej sám mění. Rozlišení musí být stejné, jako bylo to původní. Jinak může docházet k různým deformacím. Při převodu jde o to vytvořit výsledné video v co největší možné kvalitě a tedy v co největší možné velikosti výsledného souboru AVI.
  • Jakmile máme vše nastaveno, klikneme na tlačítko Convert
   Obrázek
   Nyní by mělo být zahájeno konvertování, které může trvat různorodě dlouho, v závislosti na velikosti videa a vašeho nastavení.
 • Vložení titulků
  • pro vložení titulků budeme potřebovat nějaký program pro eidtaci a úpravu videa. Jde o to, že titulky musíme opravdu vložit přímo do videa, nestačí tedy udělat samostatný soubor s titulky, ale titulky prostě musejí být přímo v souboru.
  • Při práci s videm a jeho úpravou si dejte velký pozor na rozlišení výsledného videa. Rozlišení po úpravách a přidání titulků musí být stejné, jako u původního videa.
  • Jakmile tedy máte titulky v programu vloženy, musíte nastavit v editačním programu výstupní formát (avi) a jeho rozlišení a nechat vytvořit nový soubor AVI již s přidanými titulky. Tento soubor pak budeme následně převádět do formátu BIK.
 • Převod souboru AVI na BIK
  • Pokud již máme vytvořený soubor AVI (s titulky), který hodláme vložit do hry a převést jej do formátu BIK, zapneme tedy opět program RAD Video Tools
  • V tomto programu vybereme soubor AVI s úpravami a klikneme na tlačítko BINK VIDEO
   Obrázek
  • Opět nám naskočí větší okno s větším množstvím nastavení.
   Obrázek
   Většina tohoto nastavení nás nemusí moc zajímat, ale opět stručně vysvětlím
   1. Zde je možné opět nastavit jméno výstupního souboru a jeho umístění
   2. Zde je možné nastavit kompresi videa, která bude mít následně vliv na velikost a kvalitu hotového souboru. Doporučuji raději neměnit.
   3. Zde je možné opět nastavit úpravy videa, jako jeho počet snímků za sekundu, od kterého snímku do kterého se má video upravovat, rozlišení videa (upozorňuji že při změně dojde k deformaci), nebo ořezání videa.
   4. Zde je možné nastavit zvuk a jeho kvalitu
  • My klikneme na tlačítko BINK. Nyní by mělo dojít k převodu videa do formátu BIK. Zde opět záleží hodně na tom, v jakém kodeku je video AVI vytvořeno a jestli s ním bude umět program RADvideo pracovat. Pokud ne, dojde k chybě a vy budete muset vido převést do jiného kodeku. Ve většině případů by s tím ale neměl být problém.

Nyní bychom měli mít soubor BIK s titulky. Tento soubor musíme pojmenovat stejně, jako ten původní. Doporučuji si orginál tohoto souboru zálohovat a následně přepsat tím novým. Po spuštění hry by se měla ihned projevit naše práce a video by mělo být s titulky.
***
Uživatelský avatar
Milhaus
Zasloužilý člen fóra
 
Příspěvky: 5428
Registrován: čtv 30. srp 2007 10:35:05
Bydliště: Doma

Příspěvekod Estel » úte 31. bře 2009 20:16:12 » Re: Jak vytvořit video do Gothicu
Milhaus pekný článok fakt do detailov ale ja by som ešte doplnil pre tých čo nevedia dať do videa napevno titulky:
Užitočný ale dosť zložito podaný článok:
http://digitalne.stahuj.centrum.cz/jak-na-vlozeni-titulku-do-videa-napevno/
Alebo šikovné PDF(stručne a jasne):
http://www.bastleni.eu/obsah/titulky-v-obraze.pdf
Uživatelský avatar
Estel
Uživatel
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 27. čer 2008 21:34:10
Bydliště: Martin, Slovensko


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron