Menu

Zlatý Diego 2017 / Povídková soutěž - Hlavní topik

Moderátor: Moderátoři RISEN.CZ fóra

Fórum o hře Risen a věcech s ní spojených.
Obrázek
Obrázek

Úvodem

Vítejte již u sedméno ročníku soutěže o nejlepšího povídkáře roku. Minulý rok přinesl nevídanou účast v podobě rekordních dvaceti povídkových příspěvků. Uvidíme, jak se s tím soutěžící poperou letos. Soutěž se drží svého klasického formátu, představíme ovšem i pár novinek.

Aktuální informace

Tvůrčí fáze ukončena. Povídky zveřejněny. Hlasování začne 26.listopadu.

Soutěžní povídky

Povídky najdete zde: http://www.gothicz.net/soutez/zlaty-diego-2017.php
Recenze můžete psát na fóru - viewforum.php?f=489

Kdo může soutěžit?

Kdokoli :). Do soutěže není nutné se přihlašovat předem jako u minulých ročníků. Zařazen bude každý, kdo do konce tvůrčí fáze (viz níže) odešle svou povídku.

O co se hraje?

Autoři nejlepších povídek si rozdělí knižní ceny podle následujícího klíče. Vybrané ceny budou zveřejněny v průběhu soutěže.

1.místo: 2 knihy a vybírá jako první.
2.místo: 1 kniha a vybírá jako druhý.
3.místo: 1 kniha bez výběru.

Pravidla soutěže

• Zúčastnit se soutěže může každý. Stačí napsat povídku a odeslat ji soukromou zprávou na můj účet (El Kamil) nebo emailem na fanart@centrum.cz.
  • Povídka se musí držet alespoň jednoho ze soutěžních témat, která budou vylosována na začátku tvůrčí fáze. Zároveň se bude muset vejít do rozsahu 5 000 až 20 000 znaků včetně mezer. Povídku odevzdávejte ve formátu .doc, .docx nebo .txt nebo .pdf.
  • Po uzavření tvůrčí fáze začne hlasování. Detaily o hlasování a bodování budou zveřejněny později. Kdo získá v hlasování nejvíce bodů, stává se vítězem.
  • Identita autorů jednotlivých povídek je skryta během soutěže. Soutěžící nesmí prozradit autorství jakékoli z povídek ani dávat informace, které by k odhalení autorů mohly vést. Můžete napsat, že se zúčastníte, ale víc neprozrazujte.

Předběžný časový rozvrh soutěže:

23.října - Začátek soutěže. Návrh témat.
27. října - Zveřejnění soutěžních témat. Začátek tvůrčí fáze.
26.listopadu - Konec tvůrčí fáze. Začátek hlasování.
Půlka prosince - Ukončení hlasování. Vyhlášení výsledků.

Vybraná soutěžní témata:

1. Mudovo definitivně poslední dobrodružství
  2. Mladý nordmarský válečník se vydává na svou první válečnou výpravu proti skřetům
  3. Vítěz odsouzený k prohře
  4. Lord Hagen a jeho poslední obrana Khorinisu
  5. Jak jsem se dostal ze Starého dolu

Bodování a hlasování

Bonusový bod za krátký popis povídky - Každá soutěžní povídka dostane bonusový bod do celkového hodnocení, dodá-li její autor i stručný popis děje v maximální délce 400 znaků.
Bodový postih za překročení rozsahu - Za každých započatých 1000 znaků nad horní limit rozsahu 20 000 znaků bude povídce odečten 1 bod z celkového hodnocení.

Příklad odečítání bodů za překročení rozsahu:

20000 znaků - OK
20001 znaků - mínus 1 bod do celkového hodnocení
21000 znaků - pořád mínus 1 bod
21001 znaků - mínus 2 body do celkového hodnocení
atp...

Forma hlasování se bude odvíjet od počtu zaslaných povídek. Minulý rok probíhalo hlasování tajnou volbou přes soukromé zprávy. Rád bych podobný systém udržel letos.

Mapa soutěže

Hlavní topik
Návrh témat
Diskuse

Minulé ročníky

Zlatý Diego 2016 II
Zlatý Diego 2016 I
Zlatý Diego 2014
Zlatý Diego 2013
Zlatý Diego 2012
Zlatý Diego 2011
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod El Kamil » pon 23. říj 2017 1:33:46 » Re: Zlatý Diego 2017 - Hlavní topik
Návrh témat otevřen

Pokud jste přišli navrhnout téma, tak prosím tady si vezměte papír, běžte za plentu, tam nám to napište a vhoďte to tady do urny: viewtopic.php?f=33&t=21087. Maximálně tři kusy, jasný? Jasný?![/b]
Obrázek Obrázek
El Kamil

Návrh témat dnes končí

Navrhujte zde: viewtopic.php?f=33&t=21087. Vybraná témata budou zveřejněna večer.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Soutěžní témata

Byla vybrána následující soutěžní témata. Začíná tvůrčí fáze.

Mudovo definitivně poslední dobrodružství

Mladý nordmarský válečník se vydává na svou první válečnou výpravu proti skřetům

Vítěz odsouzený k prohře

Lord Hagen a jeho poslední obrana Khorinisu

Jak jsem se dostal ze Starého dolu
Obrázek Obrázek
El Kamil

Ceny pro vítěze

Stejně jako minulý rok si i letos autoři tří nejlepších povídek rozdělí čtyři knižní ceny:

Obrázek

Zločin na Bezdězu

Jubilejní dvacátý příběh královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu se odehrává přímo na Bezdězu a v hlubokých lesích, které ho obklopují. Tajemný zločin pomáhají řešit jako obvykle panoš Ota a velitel Diviš a své si k řešení případu řekne i Ludmila z Vartemberka. I když případ zpočátku vypadá jasně, rychle se komplikuje a sám Oldřich z Chlumu je překvapený, jakou zlobu může skrývat lidská duše.

Černooké Zuzany

Když jí bylo šestnáct, byla Tessa Cartwrightová nalezena na poli v Texasu, polomrtvá mezi pohozenými kostmi a jen se záblesky toho, jak se tam dostala. Tessiino svědectví o těch tragických hodinách poslalo muže do cely smrti.Nyní, o téměř dvacet let později, je Tessa umělkyní a svobodnou matkou. Je studený únor a Tessa pod oknem do ložnice ke svému zděšení najde trs čerstvě zasazených černookých Zuzan – květin, které kvetou jen v létě. Vyděšená tím, co by to mohlo znamenat – že poslala do vězení toho nepravého a skutečný vrah je stále na svobodě...Šokující, intenzivní a naprosto originální psychologický thriller, který spojuje minulost se současností ve spalujícím příběhu mladé ženy, jejíž trýznivé vzpomínky zůstaly někde na louce plné květin.

Spící obři

Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…

Diabolik

Nemesis je diabolik. Stroj bez emocí a citů. Smyslem její existence je chránit Sidonii, dceru galaktického senátora. Neexistuje nikdo, koho by nezabila, aby Sidonii udržela v bezpečí. Ale když se stane, že je Sidonie povolána ke galaktickému dvoru, kde jí šílený císař hodlá držet v zajetí jako rukojmí, existuje pro Nemesis jen jedna možnost, jak ji účinně ochránit. Musí se stát Sidonií. Jedna z nejnebezpečnějších zbraní v celé galaxii je teď zamaskovaná k nepoznání a nucena žít ve světě pozlátka a korupce. Nemesis musí zapomenout, že je diabolik a pečlivě skrývat své schopnosti, jinak riskuje to nejhorší, smrt té, kterou měla chránit. Když se říše začíná otřásat v základech, Nemesis se dozví, že existuje mocnější síla než její smrtící schopnosti. Jediná, kterou ona nemá. Lidskost. Uprostřed lží, intrik, falše a nenávisti je to právě lidskost, která ji může zachránit a s ní i Sidonii a celou zemi.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Poetická minisoutěže

Stejně jako loni spouštíme i básnickou podkategorii Diega - viewtopic.php?f=244&t=21108
Obrázek Obrázek
El Kamil

Zbývá týden do odevzdání

Přinášíme rozhovory s jedním možným a jedním nemožným soutěžícím!

EMPEROR

1. Minulý rok se tvoje humorná povídka dostala téměř na vrchol! Plánuješ letos zase trochu té rodičovské komédie, nebo se chystáš zahrát na vážnější notičku?

Emperor píše:Pokud bych to chtěl pojmout vážně, sáhl bych zase, jak se znám, po hororovém žánru. Moje třetí soutěžní účast se na rozdíl od předchozích let nesla v humornějším duchu, mělo to větší ohlas, takže asi nemá cenu hrát si na Stephena Kinga a nejspíš zkusím navázat na humornější pojetí loňské skoro vítězné povídky. Nakonec pro svou dceru taky pořád vymýšlím nějaké blbosti ...

2. Kdybys měl možnost se osobně setkat s Bezjmenným a položit mu jen jednu jedinou otázku, na co by ses zeptal?

Emperor píše:Zeptal bych se ho, jestli plánuje svou účast prequelu celé série a kdy se konečně dočkáme ...

3. Kdybys s sebou musel vzít na opuštěný ostrov jednoho člověka, proč by to byl Mud?

Emperor píše:Muda bych vzal s sebou jen proto, abych z něj udělal opravdového muže. Jako bývalý paidagogos bych to bral jako skutečnou výzvu.

VOJTA1122

1. Dokonči souvětí: Kdyby byly v Kolonii ryby, ... ?

Vojta1122 píše:v Khorinidu Židi, ve Varantu Zima, v Nordmaru intelektuálové, v kredenci mravenci, v Jarkhendaru krávy, v knihovně knihy, ve škole e-knihy, v kočkách psi, ve psech kočky, v Myrtaně lidi, na Jižních ostrovech Babiš, furt by Kamil kladl hloupé otázky.

2. Minulý rok jsi napsal dvě povídky, ale ani jedna se nevešla na bednu. Jakou strategii zvolíš letos?

Vojta1122 píše:Tak já bych řekl, že v otázce už je odpověď naznačená... Napíšu 40 povídek a čert by v tom byl, abych tentokrát nevyhrál!

3. Společně s Pivlem jsi za poslední roky nejaktivnější soutěžící, ale narozdíl od svého kolegy / kamaráda / soupeře jsi už dlouho nic nevyhrál. Jak se s takovým pocitem žije?

Vojta1122 píše:Jo, tak hádám, že tahle otázka mě měla asi nasrat :D Ale kdo má oči k vidění, tak si už jasně povšiml, že jsem Pivl vyhrát nechal, protože těch titulů má moc málo. Já jsem mu je nechal ze solidarity k mladšímu a méně zkušenému.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Termín odevzdání povídek posunut

Povídky můžete tvořit až do 22.listopadu.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Tvůrčí fáze ukončna / Soutěžní povídky zveřejněny

Celkem se sešlo osm soutěžních povídek! Najdete je tady: http://www.gothicz.net/soutez/zlaty-diego-2017.php

Hodnocení a recenze pište sem: viewforum.php?f=489

Hlasování začne v neděli večer.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Hlasování

Je to tady! Hlasujte na fóru. Máte na to čas týden! A žádné zdržovačky! Tady všechno běží na čas :) viewtopic.php?f=33&t=21180
Obrázek Obrázek
El Kamil

Ukončení hlasování posunuto na pátek 8:00 hod.
Obrázek Obrázek
El Kamil

Hotovka kluci! Hlasování ukončeno!
Obrázek Obrázek
El Kamil

Hodnocení povídek od porotce Paulieho:

Paulie píše:Temná, podivuhodná zákoutí

Za mě nejlepší povídka z letošního Diega. Byť by se jí dala vytknout jakási očekáváná prvoplánovost, tak způsob, jakým je to celé podáno, nemá chybu. Většinou věci neprožívám, ale z tohohle mi bylo smutno. Jednoduché efektivní dialogy, žádné zbytečné popisy a pro mě osobně taky nejlepší milostná scéna (a že se jich letos sešlo). Podle mě si všechny aspekty povídky zaslouží pochvalu, protože jsou tam, kde mají být. Násilí a sex jsou jedním z populárních témat do textu, za což "vděčíme" Game of Thrones, nicméně práce s touhle tematikou není vůbec sranda. Autor to zvládl na jedničku. Piš, prosím, dál!

Misie

Trošku podobná situace jako u Zákoutí. Super nápad, jednoduché zpracování, žádné zbytečnosti. Hodně se mi líbilo vyprávění o minulosti. Je vždycky ošemetné si posunout děj někam do budoucnosti, protože svět se vyvíjí a nejsou daná pravidla, že to je jako u nás. Fandím pokryteckým kněžím a misionářům a strašně rád bych si přečetl další části, protože na delší útvar to rozhodně má potenciál i předchystanou zápletku. Je to sice dost cliché (misionáři, vesnice odříznutá od civilizace a divný věci se dějí kolem), ale většinou stejně rozhoduje zpracování. Takhle zpracovanou knížku bych si přečetl rád.

Vstříc jisté smrti

Autor si tady na nic nehraje, nic složitě nevymýšlí. Bere věci, které všichni známe (nebo v případě pádu Khorinisu tušíme), a dobře je popisuje. Přemýšlím, co povídce vlastně vytknout, protože je prostě dobře napsaná, ale chybí jí ta jiskra, kterou mají některé výše položené povídky na mém seznamu. Možná scénu s Leem bych předělal a dal jí víc vážnosti a chladu na místo křiku a urážek. Palec nahoru dávám za Cassii, líbilo se mi, že se nedržíš jen těch nejznámějších postav.

Ida

Nebylo to špatné, líbilo se mi zasazení, vlastně i celková myšlenka. Asi mi tam oproti Misii a Zákoutím trošku chyběla lehkost při dialozích a co mě iritivalo byla ta postelová scéna. Některé pasáže bych asi napsal jinak, přišly mi "příliš papírové", ale to je hodně o vkusu každého jednotlivce. Na znásilnění doporučuju Sapkowskeho. V Zaklínačovi to mělo obludnou jednoduchost. Jinak je to vážně ucházející text, se kterým by se určitě dalo pracovat a věřím, že kdyby autor dostal prostor, mohla z toho být delší povídka, protože dějových linek a zajímavých věcí je tam až až.

Déšť

V téhle povídce se už dostávám k těm subjektivně horším povídkám. Jednak chyběla anotace, druhak mi ale vadily ty prostřihy mezi různými dějovými linkami, pro které vlastně není prostor a ještě v tomhle případě uměle natahují délku, i když mi vlastně vůbec nezapadají do zpracování vybraného téma. Ida je o něco lepší. Samotný text rozhodně není nejhorší, ale vadí mi, že se autor nezaměřil jen na jednu věc. Na poslední obranu Khorinisu a Hagena je tam na můj vkus strašně málo Lorda Hagena. Hlavní hrdina je mi nesympatický, nemůžu si k němu vytvořit vztah, přitom právě začátek povídky se mi vlastně líbil. Začalo to hezkým povídáním. Zároveň mě trošku mrzí, že ten motiv deště není silnější. Povídka je navíc docela krátká a byla by ještě kratší a pro mě prázdnější nebýt těch vsuvek. Škoda

Fetch

Tímhle otevírám svoji bottom-three. Z povídky bych vypíchnul jedno velké pozitivum - nápad. Zpracování je ale špatné. Charaktery postav podle mě vůbec neodpovídají předloze. Chápu, že chtěl autor asi napsat něco odlehčeného, protože Mud, ale vzhledem k zadání bych se vlastně nebál vykreslit Muda jako nepochopenou postavu a připravit mu velice důstojný až smutný konec. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že vlastně nebylo dodrženo zadání, protože Mud přežil. Další negativním aspektem je absence nějakých popisů, co by mi navodily atmosféru. A ano, byť všechny zúčastněné dobře známe, i nějaký nástřel toho, jak vypadají, nebo jaká je jejich motivace, by neuškodil. Nicméně oceňuji snahu zpracovat Mudův konec.

První dobrodružství v Kolonii

Nepochopil jsem, ale se stylem by se dalo napsat něco slušného.

Mudobraní

Dno. Nejodpudivější dno. Jestli to mělo být vtipný, tak není, protože na stahování lidí z kůže není nic vtipnýho. Musel jsem se hodně přemlouvat, abych tohle nadělení dočetl. Není to vtipný, není to drsný. Autorovi se omlouvám, ale tohle nejde brát ani jako recesi. Jo a Vánoce se píšou s velkým vé.
Obrázek Obrázek
El Kamil

VÝSLEDKY

Jsou tady! viewtopic.php?f=33&t=21192

Reklamace přijímám v soukromých zprávách.
Obrázek Obrázek
El Kamil