Menu

Problém s pravopisem a řešení

Oznámení o globálních změnách na fóru.
Příspěvekod Admin » pon 02. bře 2009 9:32:04 » Problém s pravopisem a řešení
Z důvodu stále více a více sílících stížností některých uživatelů, na úroveň pravopisu některých dalších uživatelů, jsem se rozhodl, že sem dám návod, jak předejít alespoň těm nejvíce pro čtení náročným pravopisným chybám. Přece jen, z některých bolí oči i mě a to jsem dyslektik.

příklad:
narzul píše:no jo mislel sem si to beliar mě nenávidí :D ale mám normalní anglickou verzy a na to českou verzy z netu a dělalo mi to vždycky a mislel sem si že je to normální

Při psaní příspěvku uživatel hodnotí nejen samotný obsah (ačkoliv ten je důležitější), ale i formu napsaného slova. Je to stejné, jako když se bavíte s někým přímo ústně, také hodnotíte to, jak vypadá, jak se tváří a současně přemýšlíte o tom, co říká. Při psaní příspěvku tedy dbejte na to, jak vypadáte, alespoň trochu, protože jinak vás budou ostatní uživatelé považovat za debila, ačkoliv jím třeba nejste. Budou se tak k vám následně chovat a vaše názory je nebudou zajímat a bude pro vás mnohem obtížnější je přesvědčit o vašich kvalitách. Nějaká ta chyba či překlep se ještě ztratí, nicméně mislet se neztratí.

Nejprve základní pravidla:
  1. příspěvek si po sobě vždy přečtěte, než jej odešlete. (v případě, že víte, že máte s pravopisem problémy třeba i víckrát, máte-li čas).
  2. Přečtěte si příspěvek ještě jednou po tom, co jej odešlete. Na fóru je možnost upravovat vaše příspěvky, takže pokud najdete dodatečně nějakou chybu, máte možnost svůj příspěvek editovat a upravit.

K psaní textu bez těchto hrubých chyb můžete použít i pomůcku pro to určenou, tedy slovník.

Postup instalace:

1. Stáhněte si na internetu internetový prohlížeč Firefox. Je to prohlížeč velice dobrý a velice bezpečný, mnohonásobně lepší, než Internet Explorer, takže uživatelé, kteří ještě používají IE se nemusí ničeho bát.
  2. Nainstalujte internetový prohlížeč Firefox do vašeho PC. Instalace je velice jednoduchá.
  3. Internetový prohlížeč Firefox má možnosti rozšíření pomocí zásuvných modulů (pluginů), což jsou skripty vytvořené uživateli, které rozšiřují možnosti internetového prohlížeče Firefox o další funkce. Jedním z nich je i český slovník.
  4. Po instalaci internetového prohlížeče Firefox jej zapněte. Nastavte jej jako výchozí prohlížeč a otevřete tuto stránku s českým slovníkem
  5. na stránce klikněte na velké zelené tlačítko: Přidat do aplikace Firefox. Nyní se otevře nové okno a v pravém spodním rohu se bude v tlačítku Instalovat odpočítávat čas a vedle bude tlačítko Zrušit. Počkejte tedy +/-3 vteřiny, dokud se na tomto místě neobjeví možnost Instalovat nyní. Klikněte na Instalovat nyní a proveďte instalaci.
  6. restartujte internetový prohlížeč Firefox, díky čemuž by měl být slovník aktivní.

Nyní na zkoušku kdekoliv na internetu, třeba na tomto fóru klikněte na nový příspěvek a vložte do něj tuto větu
Kód: Vybrat vše
no jo mislel sem si to beliar mě nenávidí :D  ale mám normalní anglickou verzy a na to českou verzy z netu a dělalo mi to vždycky a mislel sem si že je to normální

Nyní byste měli vidět v okně s novým příspěvkem toto:
Obrázek

výřez:
Obrázek

Nyní nový příspěvek zavřete a hlavně neodesílejte.

Jak asi vidíte, hrubé chyby a překlepy jsou červeně podtržené. Už během psaní tedy vidíte ony chyby a můžete je opravovat. U slova mislet by jste tedy neměli udělat chybu a přitom u toho nemusíte ani myslet.

SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text

Povzdech autora:
Doufám, že to alespoň někdo bude číst, že by to pomohlo v to ani nedoufám, ale alespoň něco.
No ale až sem to stejně nikdo nedočte, takže je to vlastně jedno. Neumí to někdo napsat stručně, protože pro současného mladého člověka je text delší jak tři řády román, který nikdy nemůže přečíst a já to stručněji napsat neumím. Ale s kým se tady vlastně bavím.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Připomínky uživatelů k častým chybám a vysvětlení:

kloudici píše:Já osobně (když to potřebuji) používám k ověření některou z těchto stránek
http://www.pravidla.cz/
http://prirucka.ujc.cas.cz/
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/465 ... .BDch_jmen

Veron píše:Vyskytují se zde poměrně často případy kdy lidé píší například větu "Kdo si myslí." tímto způsobem: "Kdo jsi myslí." Pokud je to tvar slovesa být tak se to píše s "j", ale pokud to je zájmeno tak bez něj.

Kofi píše:...dá se říct, že většinou se čárka před samotným, úplně samotinkým "a" nepíše...jenže je tu dost těch "ale"...
Podrobnosti se dozvíš tady, je to imho o dost přehlednější a srozumitelnější... :)
http://www.proofreading.cz/kdy-psat-carku-pred-a

Edit: Přikládám ještě o čárkách obecně...
http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-si ... s-carkami/

Vilem Otte píše:Zkusím to stručně - před "a" čárku ve většině případů nepíšeš. Těch ostatních není moc - ale vyskytují se celkem často, jedná se:
1) Souvětí souřadné - stupňovací ... pokud máš stupňovací souvětí, tak vždy před "a" patří čárka - příklad:
"Šel do hospody, dal si pivo, a dokonce měl tu drzost přijít domů opilý."
2) Souvětí podřadná - pokud se spojka "a" vyskytuje na jiné "úrovni" souvětí (tj. není souřadící s předchozí větou) než předchozí a tuto, které spojuje, tak vždy před "a" patří čárka. (jedná se především o vložené věty)
3) Víceslovná vsuvka a přístavek - pokud začíná víceslovná vsuvka (nebo přístavek) slovem "a", tak vždy před "a" píšeme čárku.

Wulfgar píše:Vilem Otte:
Ještě doplním - čárku před a píšeme také v těchto případech:
- když je spojka a spojkou spolu s nějakým jiným slovem (Chtěl jsem si zahrát Gothic, a tak jsem ho zapnul.)
- když je spojka a ve významu odporovacím (Čekal jsem na ni půl hodiny, a ona nepřišla.)

Shoggot píše:Mezera se dělá zásadně PO interpunkčním znaménku, vykřičníků opravdu není třeba více (jak jich někdo třeba dává za příspěvek 6, mám pak pocit, jako by na mě křičel) a mezeru před otazníky či vykřičníky taky ne.

Dritt píše:"Většinou" se píše na začátku věty velké písmeno a na konci tečka. Tu čárku před a ti už pak každý odpustí. :wink:
Pravidla fóra | Důležité informace | Poslat zprávu vedení fóra

Tento účet slouží čistě k potřebám vedení zdejšího fóra a nepředstavuje žádnou konkrétní osobu. Pokud máte jakékoliv dotazy či jiné problémy, obraťte se na patřičné administrátory a moderátory z našeho týmu.
Admin
Obecný účet vedení fóra

Příspěvekod Milhaus » pon 02. bře 2009 13:28:20 » Re: Problém s pravopisem a řešení
otevřel jsem téma pro přidání dalších poznámek jiných uživatelů, kteří jsou jazykově zdatnější i v podrobnostech. Má-li tedy potřebu zde někdo něco dalšího říkat a učit z pravopisu, nechť tak učiní. Já tady pravopis učit nemůžu, nicméně mi šlo především o ty největší chyby, které mi vadí.

Určitě tady ale budou tací, kteří rádi vysvětlí používání vzorů, rodů a pádů, a tedy psaní i/y, nebo s/z a mě/mně a podobně.

(jestli najdete ještě nějaké další chyby v tom mém příspěvku, úvodním, tak mě na ně upozorněte také klidně zde, já je opravím).
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Werewulf » sob 04. dub 2009 8:14:52 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Milhausi, Tvá prosba byla vyslyšena. :wink:

Rád bych se tady věnoval případům psaní mě/mně a bys, byste,... Hlavně u psaní byste, atd. se vyskytují velice často chyby. Nevím, proč tomu tak je, ale správné psaní je jednodušší než psát chyby (Neplatí o mě, mně, samozřejmě). No posuďte sami:

PSANÍ MĚ/MNĚ:
2. pád a 4. pád -> mě, mne
2. pád: Šel tam beze mě. nebo: Šel tam beze mne.
4. pád: Viděli mě. nebo: Viděli mne.

3. pád a 6. pád: mně, ve třetím pádě i: mi
3. pád: Daroval to mně. nebo: Daroval mi to.
6. pád: Mluvili o mně.

PSANÍ PODMIŇOVACÍHO ZPŮSOBU:
Špatně, správně:

1. os. j. č.: já by jsem, bysem -> já bych
2. os. j. č.: ty by jsi -> ty bys
3. os. j. č.: on by
1. os. mn. č.: my by jsme, bysme -> my bychom
2. os. mn. č.: vy by jste -> vy byste
3. os. mn. č.: oni, ony by

Doufám, že vám můj příspěvek pomohl. Kdybyste měli výhrady, ozvěte se.
Kolik je na světě lidí, tolik existuje názorů na stejnou věc.
Werewulf
Uživatel

Příspěvekod Aenyl » pát 10. dub 2009 13:11:51 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Werewulf: Ještě doplním:

PSANÍ MĚ/MNĚ:
Zde platí jedna malá, ale neuvěřitelně účinná finta. Stačí si vždy "mě" vyměnit za "tě,tebe /tobě"
když lze říci "tě" - píše se - "mě"
když lze říci "tobě" - píše se - "mně/mne"

Příklad:
Daroval to mně - Daroval to "tobě"
Zabili mě - Zabili "tebe"
Aenyl
Uživatel

Příspěvekod Lobo » ned 17. kvě 2009 15:22:33 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Nezlobte se na mě, ale myslím si, že jestli tohle někomu dělá problémy.Tak by si měl kompletně zopakovat základní školu :wink:
Lobo
Nováček

Příspěvekod Gizela » pon 18. kvě 2009 5:14:12 » Re: Problém s pravopisem a řešení
No já bych to nepřeháněla, bylo by moc hezké, kdyby se každý aspoň zamyslel nad tím co napíše (možná ještě dřív než to napíše) a přečetl si napsané. Pak by možná mohl opravit i-y, s-z a třeba ještě "kdyby jsi", případně použití mě-mně...

Už tohle asi bude pro některé nepřekonatelný problém :lol: a chtít ještě správné používání čárek ve větě - no nevím (tady mi trochu chybí smajlík s pochybovačným zavrtěním hlavy).
Gizela
Nováček

Příspěvekod Mineas » pát 29. kvě 2009 23:54:44 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Ahoj. Já jsem se tím pročetl až na konec (to k tomu povzdechu) a musím říct, že článek je nejen dlouhý, ale hlavně dobře napsaný. Škoda jen, že ti, kteří mají největší problémy, to vůbec nenapadne číst :-) Možná by se vyplatilo vytvořit nástěnku s největšími hříšníky a dát jim to přečíst povinně. I když by to asi nezabralo, tak by to bylo alespoň útěchou pro všechny, kdo po nich musí ty příspěvky číst...
--- Žádná realita neexistuje. Pouze náš vlastní řád ve všem kolem nás. ---
Mineas
Nováček

Příspěvekod Václav » pon 01. čer 2009 17:12:17 » Re: Problém s pravopisem a řešení
to je ale dlouhý... :) ...snad to někdy přečtu...
možná by se hodilo používat prohlížeč google chrome....podtrhává když něco napíšete blbě... :wink:
Václav
Nehasnoucí pochodeň

Příspěvekod rosi007 » pon 22. čer 2009 17:19:44 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Já bych zase napsal něco o slovech se zdvojenými písmeny.
Někde sem se setkal s větou: Jak je ten kamenej golem...nebo tak ňák. Blbost. Je- li přívlastek shodný končící na "n" nebo "na" a je od podstatného jména ( např. bažina - podstatné jméno bažina, píšou se VŽDY dvě n. Pro ty z vás, kteří víte, že je to vaše slabé místo, používejte raději, když to jde, přívlastek neshodný. :wink: Toť vše, a jestli je tam něco blbě, tak tento příspěvek smažte...
rosi007
Uživatel

Příspěvekod Gatě » ned 28. čer 2009 19:29:07 » Re: Problém s pravopisem a řešení
Já sám zapomínám dost často háčky a čárky, budu se snažit abych to dělal co nejmémě :|
...
Gatě
Uživatel

Příspěvekod ZaGothic » stř 04. pro 2013 20:53:57 » Re: Problém s pravopisem
Prosím poradtemi mi ja som slovak
ZaGothic
Nováček

Příspěvekod Jémák » stř 04. pro 2013 21:11:56 » Re: Problém s pravopisem a řešení
a s čím že chceš konkrétně poradit??
Jémák
Crysis fighter no. 1