Menu

Obecná diskuze- Gothic 1

Volný pokec o Gothicu 1.
Příspěvekod Dolero » sob 09. srp 2014 6:45:24 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Valašská trojka: já, ona, slivovica
https://i.gyazo.com/a6feb9c25f92cbac313 ... 99e609.gif
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Emperor » sob 09. srp 2014 10:22:45 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Svým způsobem má ale pravdu, je to tak trochu neobjektivní - já jsem fanatický obhájce G1 a budu tvrdit, že lepší hru už nikdo nevytvoří. Což neznamená, že mám objektivně pravdu. Je to dáno i tím, že to byla moje první RPG vůbec. Do té doby jsem hrál jen adventury.

Ale objektivně vzato G3 je horší než předchozí díly - i s patchem. Což neznamená, že mě nebavilo jej hrát (za mága s ohnivou koulí, jinak bych to psychicky nedal ). A byl horší než Risen1. Ale zase lepší než Arcania.

Objektivnost se někdy těžko posuzuje, každej máme jinej vkus, každej od hraní čekáme něco jiného. Já mám prostě tu smůlu, že od her čekám stejný orgasmus, jako jsem měl při hraní G1, G2NOR a Risen 1 :D . S takovýma hrama jsem ochoten obcovat opakovaně. Např. u Arcanie jsem pocítil náznak vzrušení, když jsem to hrál poprvé. Ale milenka se z ní nestala, spíš holka na jednu noc. Ale někoho to uspokojí.
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » sob 09. srp 2014 19:49:22 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Já myslím, že objektivně zrovna v těch věcech, které zmínil, byl Gothic3 nepovedený a mnohem horší, než gothic1 a to i s CP. AI NPC i oblud, dialogy, to bylo v G3 nezapomenutelné. Level design budiž, ten byl na podobné úrovni a asi svět jako takový patří v G3 k tomu nejlepšímu, co obsahuje. (tedy až na poušť). Nicméně to z něj dobrou hru bohužel nedělá. A podle mě v tomto být objektivní lze.

V čem moc objektivní být nejde a je to subjektivní je to, jak moc to člověka baví. V tomto má každý jinak posunuté hranice a je to zřejmě i hodně dáno tím, s čím to srovnává a kolik her tohoto typu hrál, protože čím víc, tím větší má možnost být objektivní. (ale ještě to není záruka objektivnosti).

Například dialogy - takový fallout, nebo PT, nebo i Vampire a vůbec hry od Black Isle neměli konkurenci. a v žánru RPG je to prostě naprostá špička.
Nebo třeba příběhově byly dobré Kotory od Bioware/Obsidianu. Nebo ten planescape torment, což považuji za umělecké dílo, nikoliv hru.
Nebo z hlediska rozvoje postavy a uplatnění schopností opět gothic nebyl nejlepší hra, opět hry od Black Isle (fallout atd) nebo Bioware (Baldurs gate, Icewind dale, Neverwinter Night atd) - které vycházely s papírových pravidel neměli konkurenci.
Z hlediska akčních RPG her, kde moc dialogů nebylo, ale pořád tam byl rozvoj postavy, úkoly které dávali smysl, průzkum světa atd, si třeba myslím, že byli velmi dobře propracované Might and magic 6-8. Ty neměly a nemají v tomto poli konkurenci. Nebyli to čisté mlátičky jako Diablo, přitom ale neobsahovali tuny textů a hodně záleželo na rozvoji postav. (třeba zrovna Emperorora jsem se chtěl zeptat, jestli ty hry někdy hrál, protože si myslím, že pokud jej baví hry jako Diablo a Titan quest a současně jej baví Gothic, tak by jej Might and magic 6 - 8 mohl taky hodně bavit, pokud tedy překoná grafiku - jsou to skvělé hry, hraji je do dnes)

Když takto člověk to může srovnávat s těmi hrami, tak určité objektivnosti dosáhnout může. Zrovna třeba gothic má od každého něco, je to špičková hra, která člověka baví, nevyniká přímo v ničem, ale je to velmi dobrý mix všeho. V G2 už jen doladili nedostatky atd atd.

Pokud ale člověk hrál jako "děcko" jako první hru gothic a od té doby nic, tak pochopitelně těch možností to srovnávat moc nemá. Pokud hrál jako první hru gothic3, je na tom ještě hůř. A pokud hrál jako první hru Arcanii, nemá šanci. Prostě tu objektivnost nemá a ani nemůže mít a musí čistě spoléhat na subjektivní pocit baví/nebaví. Ale i člověk, který hrál všechny RPG hry počínaje 90 lety a začínal třeba na Dungeonmasteru (jako třeba já) a tedy má hodně věcí, se kterými to může srovnat, se stejně při hodnocení konkrétní hry a v tom, jestli jej baví nebo nebaví, spoléha na subjektivní pocity. Ví, že není vše nej, jak by mohlo, že tady toto by mohlo být lepší, že tento mechanismus byl lépe řešen v této hře, že dialogy byly lepší v této hře, že boj byl lepší tady, rozvoj tady atd atd a že tedy ta hra není opbejktivně nejlepší v těchto věcech, ale baví ho a tedy je to pro něj hra dobrá. A tím to končí.

A hodně z nás se na gothic3 těšilo jak malé děti, i když nám bylo přes 20 a hráli jsme jej hned po vydání. Tedy dojem na nás vytvořil v době, kdy vyšel, ne v době, kdy vyšli CP.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Dolero » sob 09. srp 2014 20:17:33 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Já hrál jako první Gothic 3 :sad: :D
Jinak já hrál dost RPG v dobách, kdy sem byl malý a dosti sem stahoval jsem každou "prkotinu", co sem našel na ABC games atd. no :) A už si moc nepamatuju, jak sem to hrál, ale zřejmě to bývalo klikání do tabulky, hraní na nejlehčí obtížnost...
U těch starých dobrých RPG sem se ještě nedokopal k tomu, abych je koupil. Čekám na vánoční slevy na Steam/GOG (radši GOG, tam jsou starší hry o dost levnější než na steamu), kde chci nakoupit většinu her, co jsi Milhausi zmínil :)
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » sob 09. srp 2014 20:56:24 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
u dobrých RPG her potřebuješ návod :), alespoň někdy. Pokud vše zvládneš bez návodu na první pokus, je něco špatně. Ono návod pak nepotřebuješ jen na to, abys daný úkol vyřešil (to bys zvládnout měl), ale abys vůbec věděl, že ten úkol ve hře je a abys jej "neminul". Ale pokud to hraješ bez návodu, je jisté, že půlku úkolů vůbec nedostaneš - prostě si jich nevšimneš a i s návodem neodhalíš a neobjevíš všechno, ale jen základ. Za starých časů se také klidně mohlo stát, že hra hráče porazila, tedy že nebyla jiná možnost, než začít hrát znovu, protože to hráč prostě zkazil tak, že už dál nemohl. V dnešní době si to moc neumím představit :), jak to dnešní děti takto hrají.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Dolero » sob 09. srp 2014 21:05:13 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Proto sem tehdy žádné RPG, co sem tehdy hrál, nedokončil... Možná tak ty úvodní části, kdy to nebylo tak zapeklité a hrát se to dalo... Sem na RPG zanevřel a hrál sem jenom FPSka, navíc moje PC mi nedovolovalo hrát nové hry, takže sem chodil po klasikách (CoD1, Half-Life, NOLF, RtCW, Project IGI,...) a k RPG hrám sem se dostal nedávno. Třeba Gothic, Zaklínač, KOTOR (sem si stáhnul už před nějakou dobou, ale hra na Win 7 nefaká dobře, zatímco upravená verze na Steamu, nevím jak na GOGu, tak ta jede prý dobře a tu hru musím mít, je to ultimátní super hra z dob, kdy Bioware nebylo komerční studio založené na reklamě alá Ass Deffect :) ), Titan Quest + Path of Exile (diablovky) atd.
Ale je mi hloupé ty hry stahovat, když se najdou na GOGu za pár šupů :)

Já taky ne, hlavně mi přijde, že ty děcka jsou zhýčkané mainstream lehkými hrami s krásnou grafikou, kterouu hrají na PC, které jim koupil tatínek - manažer firmy a potom zasírají servery na War Thunderu, Counter - Striku atd. :D Já sem začínal ještě naštěstí na jiných hrách (proto sem rád za šunt PC, co sem měl, které mi dovolovalo pouze starší hry s hranatější grafikou), takže se mnou to není zase tak špatné :) Ale je pravda, že u nás na základce byl pouze jeden člověk, co trošku lépe rozuměl hrám a ti další byli casuálové/peasanti :D

PS: A můj ultrapomalý net o rychlosti 300 kilobajtů mi nedovoluje stahovat hry o velikosti nového Wolfnštajnu a stahování Zaklínače 2 ze Steamu bylo peklo :D Proto preferuji krabice... Já chci nový net :evil: :)
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Milhaus » sob 09. srp 2014 21:16:38 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
StarWars: Kotor na gog není. Jednička měla sice asi lepší příběh (měla tam jedno překvápko, které jsem ale já čekal :)), nicméně byla taková hodně uniformní. Bioware vždy dělali takové hry. Nevím jak to nazvat, prostě byli dobří řemeslníci, ale neměli tak dobré nápady a myšlenky. Osobně se mi víc líbila dvojka od obsidianu, jelikož ta byla právě víc o myšlenkách, nad kterými se hráč musel zamyslet (hra jej k tomu přiměla). Tedy obsahovala takové filozofické věci, co je dobro a co zlo a že je velmi těžké to takto rozlišit, i když má člověk tendence vidět a hodnotit vše černobíle a hráči to ukázala. To v Kotoru1 a hrách od Bioware to třeba právě bylo vždy dané, jasné dobro, jasné zlo, nic mezi, žádná hloubka. Nebyly to špatné hry, ale todle je ten level, ve kterém byli hry od Black Isle, Troiky a následně Obsidianu (kam hodně lidí přešlo) lepší. Tedy alespoň mě se to tak líbí - todle je to subjektivní. Úplný vrchol ve filozofii je pak to planescape torment. To opravdu ukazuje hráči věci, které ho mohou dost ovlivnit i mimo hru, poklud chce a podvolí se tomu. Nenutí mu nic, ale ukazuje to :).

U RPG her obecně to chce trpělivost a chuť se učit a zlepšovat. Ono nejde jen o to, že se zlepšuje hrdina ve hře, ale i o to, že se zlepšuje hráč. Možná ti ta trpělivost chyběla, jako dítěti, proto ti to nešlo :).
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Dolero » sob 09. srp 2014 21:38:27 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Pokud je schopný PT ovlivnit podobně jako Planeta Opic z roku 1968... je to na GOGu? :D
Co mě docela "ovlivnilo", byly konce Metra (2033 i LL) ... Ty hry sází na to, že se prostě něco takového stát může (nikdy člověk neví, kdy někomu alá Korean diktátor Kim hrábne :) ). Knížka skvělá, hry taky a ten
SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Artyomův "myšlenkový proslov" na věži po té, co odpálil rakety na Hnízdo Temných, je úžasný.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.
a těším se na reedici Redux

Jinak já KOTOR 1 nezvládl dohrát, ty neustálé pády... Ale velice se mi to líbilo, jelikož hra na motiv Star Wars = nejlepší možná hra :) KOTOR 2 sem nehrál, ale příběh Revana, Bastily ad. znám dobře, hold Wikipedie... KOTOR je jedna z mála her, u které by mi nevadil remake, ve které by se akorát opravili bugy a razantně vylepšila grafika na úroveň roku 2014 :)

Milhaus píše:U RPG her obecně to chce trpělivost a chuť se učit a zlepšovat. Ono nejde jen o to, že se zlepšuje hrdina ve hře, ale i o to, že se zlepšuje hráč. Možná ti ta trpělivost chyběla, jako dítěti, proto ti to nešlo :).

Já byl malé děcko, co ani neumělo cracknout hru :D (musel přijít někdo, kdo to uměl, třeba strýc) a hra v angličtině se změnila v chození dokola po mapě a zabíjení všeho, co se hýbe... A ano, na RPG mi chyběl určitý skill, který chyběl i na RTS... Prostě co se týká žánru, tak děti 5-10 let jsou většinou schopné hrát ty střílečky, u kterých není potřeba zase tak moc myslet (čest výjimkám - HL, NOLF, IGI atd.) Já mám na hraní her jakž takž "talent", dokážu hrát většinu her v pohodě na nejtěžší obtížnosti bez návodu (Singly, na multiplayerové většinou nemám náladu, jelikož ty někdy dokáží razantně tu náladu zhoršit...) :)
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Emperor » sob 09. srp 2014 21:57:27 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Hoši, už jste dost OT ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Milhaus » sob 09. srp 2014 22:04:44 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
PT na gogu je http://www.gog.com/game/planescape_torment

nicméně ta hra staví na něčem trošku jiném, než máš asi na mysli ty. Tedy ono je to o myšlenkách a filozofii života, víry a vůbec těchto věcech. Můžeš to hrát jako úlet hru, kde se budeš smát od začátku do konce nad neskutečnými hlášky, nebo o tom přemýšlet, co tím chtěl básník vlastně říct a třeba tu hloubku tam najít. Něco jako třeba film Forest Gump, jestli si jej viděl. Pamatuji si, že jsme na něm byli v kině se školou, všichni se smáli, jak kdyby to byla parodie, nicméně ten film měl v sobě mnohem víc, než jen nesmyslné zesměšňování hlavního hrdiny. Když jsem to viděl, tak jsem se smát nemohl. Tehdy se mě třeba ten film hodně dotkl, asi jsem tam viděl určitou podobnost mezi sebou a Forestem, nevím.

Co se týče toho, co píšeš ty o Metru, takto na mě působil vždy fallout. Já žil jako dítě v době, kdy byl komunismus, propaganda a kde se reálně mluvilo o válce atomovými bomby a podobně. Svět byl jasně rozdelen, nám byli ukazování jako dobří jedni, jako zlí ti druzí a ačkoliv tomu takto nikdo nevěřil, všichni to hlásali. Tedy kdykoliv mohla být jaderná válka a ten strach, který měli především rodiče a dospělí, se přenášel i na děti. A fallout v podstatě byl o tom, že se to stalo, i když trošku jinak. (mimochodem to, co je řečeno ve falloutu a jak došlo k válce mezi USA a Čínou, je velmi reálné a řekl bych, že stále více a více, jak svět přichází o zdroje). Moc pěkně to tehdy trefili, jak by se mohl vyvíjet svět a jeho ekonomika. Hra sice vznikla až po studené válce a tedy nebyla o ní, ale současně nemohli tehdy vědět, jak půjde Čína nahoru a jaký bude vývoj. Je to zajímavé do dnes :). A mnohem reálnější, než že nějakému Kimovi hrábne a pošle bombu.

Já osobně nikdy třeba StarWars nežral (jakože filmy), ale tadle hra mě dostala :) a ten svět a mytologie toho světa je skvělá. Doporučuji si zahrát a dohrát nejprve jedničku, budeš mít nejspíše pěkný příběhový zážitek. Tedy si si to už hrál, takže již jej máš. Pak si zahrát dvojku a zameřit se na dialogy s první NPC postavou, kterou potkáš a která tě bude doprovázet celou hru a hodně pozorně číst dialogy s ní. Tam příliš o příběh nejde, ta hloubka je prostě někde jinde.

Ale dost už tedy toho, když tak to můžem přesunout do OT.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod DasaDek » stř 10. srp 2016 7:44:07 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
ObrázekObrázekObrázekObrázek
DasaDek
Písečný démon

Příspěvekod Emperor » stř 10. srp 2016 8:56:39 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Moc hezky napsané, až se mi po něm při čtení toho článku zastesklo, moje první a největší herní láska - až bude čas a klid, určitě si ho znovu (po stotřicátýšestý) zahraju ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod DasaDek » stř 10. srp 2016 15:11:52 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Já jsem teď od jednoho náhodného člověka, co jsem jej potkal před pár dny na Facebooku, dostal darem koupenou celou RIsen sérii, tak jsem si zahrál třetí díl, který jsem nikdy předtím nehrál a někdy v polovině hry jsem dostal šílenou chuť si zahrát zase první Gothic. Ale ne, počkám ještě pár měsíců, hrál jsem jej nedávno, a nahodím i Temná Tajemství, ta už jsem dlouho nehrál.
Jinak, nejen v článku, ale i třeba ve Steam verzi mě vždy zaujme a zaujal trochu jiný HUD. Heath bar a možná i trochu jiné textury. Viděl jsem verzi, kde Diegova zbroj byla modrá, ale ten ukazatel zdraví mě vždy zaujal, vždy jsem jej viděl jen na screenech. Četl jsem, že to je beta verze, četl jsem, že to je jiná verze hry, ale nikdy jsem vlastně nezjistil, jak to tedy doopravdy je. Pro mě byl vždycky originál tento (asi víte, odkud ten screen mám :-) ) a občas objevím i tento (pro mě alternativní). Je v tom nějaký rozdíl a šla by někde sehnat tato verze hry? Ze screenů jsem zpozoroval jiný health bar a jiné textury zbrojí, liší se to ještě v něčem jiném? :-)
DasaDek
Písečný démon

Příspěvekod woker » stř 10. srp 2016 16:22:00 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Tie screeny by mali byť z fázy pred dokončením vývoja, takže textúry a health bar ešte zmenili.
Ale tie obrázky už vyzerajú podstatne lepšie, ako toto: :D

https://www.youtube.com/watch?v=0DqmC0jmZdU
woker
Nováček

Příspěvekod DasaDek » pát 12. srp 2016 6:24:40 » Re: Obecná diskuze- Gothic 1
Archvi GamePage, je tam recenze na Gothic. Podle záběrů ze hry a informací, které o hře dali, mi to přijde, že došli do Starého tábora a tam hru vypli, protože více game footage se jim do pořadu stejně nevleze a udělali z toho recenzi. Dneska by ta recenze byla dlouhá jako tenkrát celý den díl. Jinak doporučuju si osvěžit i ostatní díly, některé jsou celkem úsměvné. Například v jednom díle se recenzent rozplývá jak NFS4 a jeho fotorealistickou grafikou, kdy se člověk bojí, že mu ta auta vjedou přímo do obýváku. :-) Ale to je trochu OT, je to tu kvůli té recenzi na G1.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IXexmkRfSWkhttps://youtu.be/IXexmkRfSWk?t=6m45s[/youtube]

Wokere, video jsem viděl a náhodou je peckové. Nadupaná hudba, kotrmelce metající goblin a od stěn se odrážející magie, asi to měla být původně trošku akčněji pojatá hra. :-D
DasaDek
Písečný démon

PředchozíDalší