Menu

Gothic IV vs Risen

Všeobecná diskuze o Arcanii
Pravidla fóra
  • Uzamčená témata lze v odůvodněném případě opět otevřít - pokud nikdo nebude o uzavřená témata jevit delší dobu zájem, budou smazána..
  • Dbejte na to, aby měly vaše příspěvky výpovědní hodnotu, zvláště v obecné diskuzi se bude toto pravidlo uplatňovat ve větší míře..
  • Než založíte jakékoliv téma, prohledejte nejdříve FAQ + příslušnou sekci, zda již podobné téma neobsahuje (nebylo řešeno) - takto zbytečně založená témata budou smazána a autor bude podle pravidel ohodnocen..
  • V žádném případě se zde nebude tolerovat jakákoliv zmínka o nelegálně staženém softwaru, příspěvky s rasistickým obsahem a příspěvky s obsahem napadajícím jiné uživatele - autoři těchto příspěvků budou opět po zásluze odměněni..
  • Pokud si s něčím nevíte rady, raději napište soukromou zprávu moderátorovi příslušné sekce..
  • Pokud založíte téma s dotazem a některá z odpovědí vám pomůže - napište to tam, ať je jasné, co vám pomohlo.

Která hra je podle vás celkově povedenější, více vás zaujala?

Arcania: Gothic 4
38
21%
Risen
146
79%

Celkem hlasů : 184

Příspěvekod El Kamil » pon 01. lis 2010 11:53:07 » Re: Gothic IV vs Risen
Ale já si je nechci prohlédnout přes uvolněnou kameru. Já si je chci prohlédnout v boji atp. A to mi dopřál až fanouškovský mód. Monstra jsou všechny na jedno brdo. Mezi mrchožroutem a chňapavcem není v Arcanii takřka rozdíl ve vzhledu. Přitom to mají být naprosto odlišná monstra. Na co jsou ve hře tři druhy golemů, když každý útočí úplně stejně => šutrama...
Obrázek Obrázek
El Kamil
Velkovévoda panství Česko-Gothického

Příspěvekod alexios » pon 01. lis 2010 16:27:50 » Re: Gothic IV vs Risen
Pro mně je malinko lepší Arcania, hra mně chytla od začátku a dohrál jsem jí už asi třikrát, Risen mně bohužel moc dlouho nebavil.

Arcania byla jiná, příběh byl sice možná průměrný, ale přesto musím napsat že se mi líbil a získal si mně, byla to změna o proti Gothic 3. Dialogy mně zaujaly a příběh se mi nakonec zdál i docela logický. Hra si mně získala i vysokou návazností na staré díly. Slabinou Arcanie jsou bezpochyby chybějící rpg prvky, protože v tohmle směru mně hra velmi zklamala a musím se přiklonit k názoru že je to výsměch sérii Gothic. Myslím, že by Jowood býval udělal líp, kdyby se vydal zlatou střední cestou a zanechal by víc prvků z Gothica a třeba by pak do hry vložil i nějakou inspirací z jiných her. Ve své uspět na americkém trhu možná přijde paradoxně o starou dobrou komunitu, která je určitě mnohem větší než případní noví fanoušci.

Slabinou obou her mi na druhou stranu přijde i opakování několika různých událostí s původních dílů série. Risen byl podle mého názoru tak trochu inspirován Khorinisem, alespoň tak to na mně působí, jenomže hra zřejmě na vysokou příčku G2 nedosáhla a ono to není ani příliš originální.

Ten samý případ, byť v menším měřítku se pro mně vyskytl v Arcanii, svoje postřehy uvádím ve spoleiru

SPOILER:
Kliknutím odkryjete skrytý text
Například se v Arcanii opět vyskytne Královna důlních červů, dobře to by ještě šlo... Ale jestli démon, který ovládnul krále je skutečně Spáč (Alespoň podle hovoru s Xardasem to tak vypadá), pak je to od autorů trochu trapné. Rhobar jej přeci jako bezejmenný porazil a ejhle, najednou je zpátky, zřejmě v datadisku se s ním střetne nový hrdina a ten jej asi smete... Hra sama o sobě tak trochu znehodnocuje i osobu starého bezejmenného a to samé jeho slavné činy.
Skrytý text může obsahovat důležité informace o obsahu, které mohou pokazit prožitek ze hry, nebo zkazit nějaké překvapení připravené pro hráče.

Od Risenu jsem víc neočekával, přeci jenom Pyraně si více vyhrají s různými detaily a vývojem postavy, než aby veškerý svůj čas věnovali efektům počasí a grafice. Pokud bude Risen 2, určitě si jej zkusím, snad si mně hra udrží déle než jednička. Za sebe bych asi jedničku hodnotil jako průměrnou či lehce nadprůměrnou hru, která se však díky početné fanouškovské komunitě udrží.

Od Arcanie jsem očekával víc a i sama hra se tváří, že by mohla být jedním z nejlepších RPG titulů, kdyby se hold taktovky nad ní ale ujala jiná společnost. Hra dokáže sice udržet díky rychlému spádu, ovšem staré fanoušky musí dohánět k zuřivosti, sám mezi ně patřím. Nerozčiluju se sice nad bojovým systémem a podobně, ale chybějící rpg prvky zamrzejí. Ovšem směr jakým hru nasměroval Jowood a Spellbond, nebo jak se to píše, učiní Arcanii podprůměrnou akční klikačkou, která zřejmě zkončí v propadlišti dějin. Tak zmrzačené rpg prvky jaké jsem viděl zde, jsem v žádné jiné hře ještě neviděl. Doufám, že vydavatel hry konečně otevře oči a bude více naslouchat hlasům fanoušků. I když čekat od nich něco takového, by bylo asi bláhové. Sám se divím, že tato společnost ještě nezkrachovala...

To je můj názor na obě hry. A jak píšu nahoře, že Arcania je pro mně lepší, neberte to další jako že si protiřečím, pro mně je hra lepší jako pro jedince, svoje hodnocení píšu naopak objektivnějším pohledem. Alespoň myslím :wink:
alexios
Gothic Wiki Boss

Příspěvekod Linkin » pon 01. lis 2010 18:32:21 » Re: Gothic IV vs Risen
Jowood by udělal líp:
Kdyby se přestal štourat s mrtvou sérií gotik, aby jej ještě víc nepo****.
Arcania měla podle mě šanci vylepšit sérii gotik,(po neúspěšném G3) ale z mého pohledu jej spíš ještě víc po****.
Kdyby se obrátil na fanoušky gotiku a nehledal nové.
Obrázek
Linkin
Trvalý ban

Příspěvekod Katolík » stř 03. lis 2010 22:27:23 » Re: Gothic IV vs Risen
Well, Risen my přišlo tak asi milionkrát lepší... Ano, sice tam byly v zásadě jen dvě frakce, ano, nebylo tam moc podstatných zvratů, ale byl tam fungující, živý svět, který reagoval na hrdinu a ve kterém se dalo normálně hrát. (To je podle mě taková značka Gothica - takřka dokonale udělaný svět.) Také spousta atmosférických zákoutí, Patty a více méně originální úkoly.
Nicméně Arcania je totální... ehm... hloupost. Jediné co je tam dobré jsou skřeti, ostatní (dialogy, "příběh", svět atd.) je prostě na... ehm... na nic.
Upřímě mě překvapuje, že dává tolik lidí svůj hlas Arcanii.
(Jo a pak se mi ještě líbila ta soudní síň na Feshyru. Takže z celé hry dohromady dvě věci... Dobře, Spellbounde!)
Dvě věci mě naplňují úžasem - hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.
http://nd04.jxs.cz/708/044/91ea34fab9_69366241_o2.gif
Katolík
Bratr Knihovník

Příspěvekod janbal5 » stř 03. lis 2010 22:54:07 » Re: Gothic IV vs Risen
Tak já mám pocit,že ty dvě hry se prostě nedají moc srovnávat. Risen je prostě docela povedené (i když trochu malé) RPG,z Arcanie se bohužel stala akční adventura s mírnými RPG prvky.Má sice pěknou grafiku,hudbu,atmosféru,ale to je tak všechno.Vidím tady (G1-G3 vs G4) stejný posun (alespoň co jsem četl,ještě jsem se k tomu nedostal) jako Mass Effect vs Mass Effect 2.
Co mne ovšem u Arcanie vyloženě nas..lo,je znovuhratelnost.G2 NOTR jsem dojel 3x a jsem si stopro jistý (a těším se na to),že si ho zase brzy rozjedu.G3 jsem si musel zahrát minimálně 2x (za rebely,za orky),těším se na ten nový projekt,který má hru celkem dost "překopat".Risen jsem si zahrál taky dvakrát - za mágy a za bandity,bohužel druhá půlka hry byla pro mne napodruhé již celkem nezáživná,spíše se nemůžu dočkat dvojky.Bohužel však nevidím ani jeden důvod,proč si podruhé zahrát Arcanii.Prostě jsem to projel,bylo to fajn,ale nevidím žádnou výzvu,proč to zkoušet znovu (úplně stejný dojem jsem měl po Quake4,Riddick Dark Athena,moc tento typ her nehraju,na odreagování to nebylo špatné,ale žádný důvod to rozjíždět znovu.Samotné srovnání s těmi dvěma nakonec uvedenými tituly hovoří za vše.)

EDIT - mimochodem,nemáte posunutý čas u odeslání příspěvku :D .
i7-870 3,2GHz,HD 5870 1GB,4GB RAM/1600 MHz,Win 7
janbal5
Patty's uncle

Příspěvekod Milhaus » čtv 04. lis 2010 7:51:46 » Re: Gothic IV vs Risen
janbal5 píše:TVidím tady (G1-G3 vs G4) stejný posun (alespoň co jsem četl,ještě jsem se k tomu nedostal) jako Mass Effect vs Mass Effect 2.

Tady je to jiné. Ono Mass Effect byla akční hra s RPG prvky a dialogy. Mass effect 2 byla akční hra s dialogy. Nicméně obě ty hry měli ještě jakštakš solidní děj, ne příběh, ale děj, tedy dění ve hře v danou chvíli. Po dohrátí člověk sice obecně došel k závěru, že jednička se příběhově povedla, dvojka byla o hovně, ale prostě děj během jednotlivých misí a jejich atmosféra byla vcelku dobrá.

U gothiců to tak není. Gothic1-3 byli RPG hry, sice akčnější, ale RPG hry. Gothic1 a gothic2 měli skvělou atmosféru i děj a v konečném důsledku po dohrátí i dobrý příběh (i když relativně jednoduchý). Gothic3 byl o ničem a neměl ani atmosféru, ani děj, ani příběh. Arcania je ale akční hra, která nemá ani dialogy (protože to se tak prostě nedá nazvat). Nemá to děj, nemá to atmosféru, nemá to příběh, nemá to prostě nic. Zde jsou tedy rozdíly mez MEvsME2 a Gothic1/2vsGothic3vsArcania obrovské a nesrovnatelné.

Shoggot píše:Přátelé, stojím před dilematem. Docela rád bych nějaké peníze utratil za RPG hry. Jedna je jasná, to je New Vegas. Ale rozmýšlím se mezi G4 nebo Risen.
G4 mě z dema naprosto totálně zklamalo a názory od lidí, jejichž vkusu na hry opravdu věřím taktéž nezní nijak pozitivně. Nicméně je to stále Gothic a třeba to za to stojí.
Kdežto Risen je pro mě docela neznámá, tak nevím.

Co je podle vás teď vhodnější investice? Těžce jsem se totiž nedávno spletl s Alpha Protocol, už ten obal na stole mě těžce irituje.

pokud toto myslíš vážně a neděláš si legraci, pak nejrozumnější by bylo asi vykašlat se na obojí. Pokud chceš opravdu jednu z těch her a máš raději hry s příběhem a RPG, tak pak určitě risen. Sice na tu hru určitě budeš nadávat, určitě se ti v ní bude mnoho věcí v ní nelíbit, ale pořád to bude RPGčko, ačkoliv od druhé kapitoly již velmi slabé (ono nejlepší je jasně kapitola první). U Arcanie si myslím, že bys měl problémy vydržet, jelikož je to děs. V podstatě po dohrátí jsem nelitoval ani tak peněz, které jsem za to vyhodil (narozdíl od gothicu3), ale především času, který jsem do toho investoval. Ono během hry není jasné, jestli už ten děj - ten příběh začne, nebo ještě ne. Člověk má pořád pocit, že to natahují a natahují, aby byla hra delší, ale že to prostě musí už přijít, že už to musí začít, ten příběh. No a pak je konec. Ta hra skončí dřív, než začne. Žádnej očekávanej začátek děje - příběhu, se prostě nekoná. Pokud by sis ale arcanii kupoval opravdu s tím, že je to parodie na RPGčka a hry s příběhem, pak si jí kup, to se u toho opravdu zasměješ (dokud ti nedojde, že to myslí autoři vážně a ne ze srandy). V podstatě i 9leté děcko by dokázalo vymyslet lepší příběh s lepšími a zajímavějšími dialogy a obsahem (viz některé zdejší komiksy od 9-15 letých dětí).

Nicméně pokud si koupíš fallout nw, tak ten tě zabaví na opravdu hodně dlouho. Já už to hraji od dne vydání a ještě pořád jsem to nedohrál (a to to hraji poctivě každý den několik hodin a opět z té hry mám pocit, že chci vědět, co bude dál a co se bude dít a podobně). A to ještě ani zdaleka nejsem na konci hry (ještě jsem nesplnil ani první příběhový úkol s pomstou :) ). A je už nyní jasné, že tu hru má smysl hrát víckrát a jinými způsoby a postupy. Popravdě je to jedno z nejlepších RPGček za posledních 5-10 let, i když to má hodně chyb, především technických.
Milhaus
Zasloužilý člen fóra

Příspěvekod Gorgy » sob 06. lis 2010 16:51:36 » Re: Gothic IV vs Risen
Překvapuje mně že tu je tolik lidí kteří preferují Arcaniu. Rsen měl svoje mouchy a mohli prodloužit tu městskou fázi která mi tak připomněla Gothic 2. Konec už byl sice nudný ale začátek stál za to.

Ovšem arcania to je jiná liga. Nevím kolik je lidem co tu vychvalují její příběh ovšem upřímně je nechápu. Chování hrdiny je od začátku neuvěřitelné a nepřetržitě v každém diaogu ze sebe dělá příšerného debila. K tomu mizerný rpg systém prázdný svět a vyjde nám hra u které bych litoval ji někdy v budoucnu koupit za 300 ve výprodeji.
Gorgy
Nováček

Příspěvekod El Kamil » ned 07. lis 2010 21:55:34 » Re: Gothic IV vs Risen
Možná si někteří nechtějí přiznat, že hra s "Gothic" v názvu by mohla být opravdu tak špatná. :)
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod Senki » sob 18. pro 2010 11:18:11 » Re: Gothic IV vs Risen
Daniel Denisoff píše:To si piš že dokázal. Nechápu, co se ti na Risenu líbí víc jak na G4.

Takže začnu od bojového systému:

Risen
Risen má celkem vydařený bojový systém, můžeš se naučit nové schopnosti atd, jen je ale trochu škoda těch úskoků,
protože pokud už někdo dobře umí tak neni problém vysekat půlku mapy hned ze začátku, i když to chvíli trvá, no :)

Arcania
V arcanii jsou boje klikačka, sem tam kotoul aby ses vyhnul útoku, a ty boje na mě působí strašně nereálně,
nevim proč, prostě ty nepřátelé strašně pomalu útočí a pak no problemo uhnout ve správnou chvíli.To mi připomíná,
nedávno jsem začal hrát TW2, takhle maj vypadat boje!

Dungeony:

Risen
Risen má mnoho dungeonů, a rozhodně to není tak, že musíš vymlátit hordy monster abys ten dungeon pokořil, musíš
taky překonávat pasti!To se mi na Risen opravdu hodně líbilo.

Arcania
Opak RISENU.Jediný co ti stačí je prosekat se přes hordu monster, abys pokořil dungeon.

Svět

Risen
Klasika jako v gothic 1-3 volný otevřený svět.

Arcania
Svět se ti otevírá kapitolu po kapitole, ne!Tohle měli nechat zaklínačům, a né to ještě rubat do gotiku.

Grafika

Risen
Risen má takovou, no dobrou grafiku, můžu to vyjet na plno bez seků.

Arcania
Arcanošce se velmi povedla grafika jakštakš do takového průměru.Příroda je sice krásná, ale co voda? :shock:
To je mnohem horší, jak gothic 3.A neni v tom jen voda, ale i obloha, ta taky vypadá hrozně.

Samozřejmě jsem mohl napsat mnoho, mnoho dalších důvodů, napsal jsem jen ty, které jsem stihl, ber to tak, už podle recenzí je risen lepší.
Senki
Uživatel

Příspěvekod Reinmar » sob 18. pro 2010 13:48:14 » Re: Gothic IV vs Risen
Mám dotaz pro Daniela:
Je pro tebe Arcanie Gothicem jen kvůli tomu, že má ve svém názvu "Gothic"? Nebo se ti to opravdu líbí, ten bojový systém, příběh* atd.?

Ptám se jen ze zvědavosti, abych věděl, s jakým typem hráče si tu píšeme.
Reinmar
Uživatel

Příspěvekod El Kamil » sob 18. pro 2010 14:57:52 » Re: Gothic IV vs Risen
Já nevím, někteří lidi by se měli zamyslet nad pár elementárníma věcma. Například co dělá Gothic Gothicem, v čem tkví princip (akčního) RPG atp. Pak by se měli podívat na to, jak těmto věcem vyhovuje Arcania a jak Risen. Pak napočítat do deseti a pak psát.

Já nepopírám, že se Arcania někomu může líbit víc než Risen, ale pokud začneme hodnotit a srovnávat jednotlivé elementy a zaměříme se hlavně na RPG prvky (systém dovedností atp), tak prostě Arcania je propadák a to naprosto objektivně. I když vás ta hra baví, tak pokud tohle nevidíte, tak jste slepí.

Při hraní Risen na vás hned od prvního okamžiku dýchá atmosféra Gothica. Při hraní Arcanie na vás dýchá tak možná smrad z úst jakéhosi pasáka...
Obrázek Obrázek
El Kamil

Příspěvekod DoX » stř 22. pro 2010 16:42:34 » Re: Gothic IV vs Risen
u mna urcite vyhral risen a to na plnej ciare... arcania uz nie je gothic a nema nic spolocne s gothicom. mal ho len v nazve (Arcania: Gothic 4), no v novom datadisku uz ani to nie je :???: gothic je uz mrtvy a nikto nam nevrati ten temny dej a tu volnost ktoru nam dal G1 a G2. jowood gothic znicil a my s tym nic nespravime. komu sa viac paci arcania tak dobre v poho... nebudem mu predsa brat jeho nazor. ale za existenciu gothica mozme vdacit prave piranha bytes, ktory vytvorili tuto vynimocnu hru :???:

a vytvorili aj dalsiu vynimocnu hru menom risen, ktora mi tak trochu pripomina stary dobry gothic...
DoX
Nováček

Příspěvekod Vitze III » úte 28. pro 2010 20:48:48 » Re: Gothic IV vs Risen
Tak abych přidal svůj komentář i já...

Risen:
(-) Rísen mě nenatchl poprvé kdyz jsem se vylodil ma hra odradila kvuli skakani. Dal jsem tomu šanci a po pár minutach jsem v klašteře kde jsme pred úkolem "Zamést pokoje" nahodou 2 pokoje zametl a pak jsem úkol nemohl dokončit tak jsem hru absolvoval znova... Po pár hodinách mě to zase přestalo bavit a to nadobro..
(+) Jinak se mi tam libila možná krajina a to je vše

Gothic:
(-) G1 a G2 su mnohem lepší
(-/+) když jsom začal musel jsem plnit Q abych si vzal holku která se mi ani nelibí, ale to je zlepšilo protože umřela ´=)
(+) Grafika, Hratelnost, Děj, Staří přátele (teda nový) , Pěkné souboje s lukem =), Zbroj a zbraně

Pre mňa na 89% vyhrává Gothic 4 : ArcaniA
Nová hra ,Nová výzva...Tak si to užij =)
Vitze III
Nováček

Příspěvekod honzazaparka » úte 28. pro 2010 23:45:59 » Re: Gothic IV vs Risen
Vitze III píše:Tak abych přidal svůj komentář i já...

Risen:
(-) Rísen mě nenatchl poprvé kdyz jsem se vylodil ma hra odradila kvuli skakani. Dal jsem tomu šanci a po pár minutach jsem v klašteře kde jsme pred úkolem "Zamést pokoje" nahodou 2 pokoje zametl a pak jsem úkol nemohl dokončit tak jsem hru absolvoval znova... Po pár hodinách mě to zase přestalo bavit a to nadobro..
(+) Jinak se mi tam libila možná krajina a to je vše

Gothic:
(-) G1 a G2 su mnohem lepší
(-/+) když jsom začal musel jsem plnit Q abych si vzal holku která se mi ani nelibí, ale to je zlepšilo protože umřela ´=)
(+) Grafika, Hratelnost, Děj, Staří přátele (teda nový) , Pěkné souboje s lukem =), Zbroj a zbraně

Pre mňa na 89% vyhrává Gothic 4 : ArcaniA

Takový bug s questem jako se stal tobě se mi stává snad v každým rpg :)) od toho je snad i pravidlo ukládat hru do více pozic :)) (u mě to jsou 3) :))
Hodnotit RPG podle skákání je podle mě taky celkem stylový :D :D ''Staří přátelé'' bych definoval spíše jako npc se stejným jménem jako staří přátelé stojící s nulovým zapojeným do děje ( viz. Xardas..)
Být Jowoodem udělám patch který vymaže z názvu hry 'Gothic' a ve hře přejmenoval všechny npc z minulých dílů...
Na Arcanii je největší fail nudný questy a ty oblasti......fakt to měli nechat polákům do zaklíanče a netahat to sem....a soubojový systém má podle mě lepší Risen....G4 = sek,sek,sek, ups enemy dává silný útok, kotoul vzad,kotoul dopředu, sek,sek,sek atd.......Risen máte komba a taky se mi líbil že můžete vyrazit útok enemy :))
A taky mě strašně pobavilo jak tady někdo postoval to video s bojem se shadow beastem :D Jako mágovské roucho, prát do ni magii, pak přepnout na luk, prat do ni lukem a pak ještě přepnout na meč+ štít? To je podle mě mega fail....
Naposledy upravil honzazaparka dne úte 28. pro 2010 23:55:15, celkově upraveno 1
Nevyhovující podpis byl odstraněn administrátorem!

V podpisu jsou povoleny obrázky a text. Max šířka obrázku: 500 px, max velikost: 150 kB. Max velikost písma: "velké" (size = 150). Kombinace textu a obrázků nesmí na výšku překročit 150 px. Nevyhovující podpisy mohou být bez varování smazány. Nahraď tuto zprávu upraveným podpisem.
honzazaparka
Nováček

Příspěvekod Linkin » úte 28. pro 2010 23:50:17 » Re: Gothic IV vs Risen
honzo :D ty mi úplně mluvíš z duše :lol: :D
Obrázek
Linkin
Trvalý ban

PředchozíDalší