Menu

Má smysl hrát Arcanii?

Všeobecná diskuze o Arcanii
Pravidla fóra
  • Uzamčená témata lze v odůvodněném případě opět otevřít - pokud nikdo nebude o uzavřená témata jevit delší dobu zájem, budou smazána..
  • Dbejte na to, aby měly vaše příspěvky výpovědní hodnotu, zvláště v obecné diskuzi se bude toto pravidlo uplatňovat ve větší míře..
  • Než založíte jakékoliv téma, prohledejte nejdříve FAQ + příslušnou sekci, zda již podobné téma neobsahuje (nebylo řešeno) - takto zbytečně založená témata budou smazána a autor bude podle pravidel ohodnocen..
  • V žádném případě se zde nebude tolerovat jakákoliv zmínka o nelegálně staženém softwaru, příspěvky s rasistickým obsahem a příspěvky s obsahem napadajícím jiné uživatele - autoři těchto příspěvků budou opět po zásluze odměněni..
  • Pokud si s něčím nevíte rady, raději napište soukromou zprávu moderátorovi příslušné sekce..
  • Pokud založíte téma s dotazem a některá z odpovědí vám pomůže - napište to tam, ať je jasné, co vám pomohlo.
Příspěvekod Vojta1122 » stř 31. led 2018 18:47:10 » Má smysl hrát Arcanii?
Patřím asi mezi tu malou část zdejší komunity, která Arcanii ještě nehrála. Rád bych se proto zeptal všech těch, kteří tu hru hráli na jakékoliv důvody, proč by třeba nyní, po docela dlouhém odstupu vůbec mohlo připadat v úvahu, proč si tu hru zahrát. Pokud ovšem něco takového je..?
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Emperor » stř 31. led 2018 21:27:50 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
No, jak bych ti to řek ... já to hrál a bavilo mě to moc, protože to bylo nový prostředí, který se dalo prozkoumávat a když jsi hodil ohnivou kouli na nejvyšší úrovni, tak to bylo, jako když bouchne atomovka ... takže poprvý super ... podruhý už mě to ale nebavilo, protože to nebyl Gothic (I, II), NPC se chovaly idiotsky a Diego vypadal vyžile ...

moje doporučení - poprvý si to určitě zahrej, podruhý už ne ...

když už to budeš hrát, nedávej si těžší obtížnost, protože ta spočívá jen v tom, že budeš s nepřáteli bojovat o něco déle, protože maj o něco víc životů ... já to napodruhé zkusil a byla to nuda ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Vojta1122 » čtv 01. úno 2018 0:34:17 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Jo jo, díky za argumenty, právě že to třeba zvažuju, furt je tu ta možnost rozehrát znova Risen, že :)
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Dolero » sob 03. lis 2018 20:55:14 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Tak co, rozehrál si to Vojto? Já včera dohrál opět po nějaké době právě tebou zmíněný první Risen a řekl jsem si, že si zahraju i pomyslného konkurenta, co existuje a to Arcanii. Hrál jsem ji dávno, tak před 5 lety, nedohrál, protože jsem reinstalloval tehdy PC a smazaly se mi savy (skončil jsem přímo před Xardasem myslím). Moje vzpomínky na hru byly takové matné, byl jsem holt mladší, měl méně nahráno. Tak jsem tenhle skvost poctivě utorrentil a nainstaloval. :lol:

Téda, že je ta hra takovej mocnej průser, jsem si teda nevzpomínal a poté, co jsem navíc chvíli před touto věcí hrál první Risen, to působí ještě hůře. Respektive R1 je oproti Arcanii hra století. Proto mi přijde vtipné to téma, kde se ty hry porovnávají a někteří - nebo tedy Pivl :P tam Arcanii hodnotí lépe než Risen :)

V nastavení mě překvapila úžasná možnost "tónování", která způsobí, že v evropské pesimistické verzi hra vypadá normálně a v americké pozitivní verzi, kdy se kontrast několikanásobně zvýší, má i hrdina oranžovou pokožku. LOL. Taky možnost vypnutí listoví (asi aby člověk moc nebloumal v tom koridoru) mě pobavila. A zapnutí těch zbytečností, které jsou k ničemu, jako třeba kování, alchymie, spaní atd., je také úsměvné...

Na začátku mě překvapila jedna věc a to jak dementně se dá hra ovládat. Konzolový port. Risen je oproti tomu prostě na jiné úrovni. Chtěl jsem pobýt ty jeho ovce na začátku a trvalo asi pět minut, než jsem je sejmul. Byly totiž chytřejší než všechny lidská NPC ve hře. Vždy, když jsem vytáhl tu hůl, při které hrdina efektně začal chodit mnohem pomaleji, než bez ní, tak automaticky zdrhly. Rychlostí geparda. Takže jsem je musel bugnout v texturách kamení. A pak na jednu ránu zabít. Ještě jsem potom promluvil s tou hrdinovou matkou a ta se zděsila, že ovečky zabíjím. Postih žádný. To samé fotr té jeho milé. Bububu, a postih ve hře žádný. Zabil jsem krávy v té Panně na Argaanu, bububu, to si odskáču. Reálný postih žádný.

Rozhovory s NPC jsou velice odpudivé. Špatný dabing, z postav lezou samé srajdy, člověk se nic nedoví. Proto je lepší rychle rozhovor odklikat a pak se podívat do deníku na záznam o něm. A hrdina? Ten je na tom nejhorší. Naprosto odpudivý vzhledem, charakterem a o jeho namluvení se postaral zřejmě nějaký hlupáček, neboť nemá v hlase žádné charisma a nic prostě zajímavého na něm není. Motivace - vzít si holku, co oplodnil, potom, co splní pár idiotských úkolů a zmlátí druhého nápadníka. Mezitím ještě potká Diega. Hlas podobný, vzhled zprzněný, no totálně nechápu, jaký tam má Diego smysl. Asi si vývojáři všimli, že v jedničce se k nám na začátku jako jedinej chová hezky, tak to tak bude i v Arcanii. No a pak vesničku v drsném filmečku vyhladí, šeredná oplodněná žena chcípne a jupí, je tu epickej příběh o pomstě na bývalém hrdinovi ze série, který opět nemá podobný hlas, vzhled ani charakter.

Grafika je celkem pěkná, oproti Risenu je horší audiovizuálně (první Risen je celkově od PB nejkrásnější hra co se týká designu, hry se stíny a světlem atd.), ale nefunguje v ní vyhlazování hran. Vše je tak zubaté. A ještě mi k tomu přeskakuje textura vody. Ale co, stejně se do ní nedá vlézt ani po pás, tak je to jedno.

Souboje jsou zatím jedno velké peklo. Hráč jen kliká, pak kotoul. A tak dokola. Nic zajímavého, žádné úskoky, komba, používání taktiky. Při lukostřelbě se zase nedá normálně trefit, jelikož hrdina s tím lukem klimbá jak idiot ze strany na stranu. Risen je opět o dost lepší. Magie je jako lukostřelba, akorát místo šípu letí blesky a postava už s rukama aspoň neháže, takže se dá trefit. Takže pokud budu hrát dál, půjdu do té magie.

K tomu se váže vývoj postavy v "talent tree". Žádné schopnosti, statistiky, nic. Ty vám ovlivňuje přidání bodů do stromu a vybavení. Takže člověk nijak nemusí přemýšlet. Jen se vybaví zbrabí s největším poškozením a zbrojí s nejlepší obranou a je to. Hlavně nepoužít mozek. Žádné shánění bodů na kovářství, páčení zámků, plížení či větší sílu pro zbraň. Prostě nic.

Pohyb po mapě je omezený, vedlejšáky skoro žádné a když už, zavedou vás na místo, kde něco seberete a zpět. U lovu jelenů na Feshyru mě pobavilo to, že hráč ani nemusel obírat mrtvoly, jelení parohy mu skočily přímo do inventáře. Lokace se skládají z rovných plání a úzkých uliček, kde jsou random naházeny monstra (vlastně jen goblini, mouchy, škůdci a někdy kanec či vlk) a z jeskyní, kde jsou jen goblini. Loot skoro žádný, pár truhliček se zbytečnostmi a rostliny, které jsou ohraničené zářivým okrajem, aby šly vidět. Ta radost ze sebrané rostlinky či věci jako je v Risenu 1 zde zkrátka není.

Upřímně si při hraní připadám jako idiot. Ta hra nemá s RPG nic společného. A mlátička je to mizerná. S debilními questy, bojovým systémem, dialogy, zkrátka celkovým vyzněním. Nevím, jestli má cenu se s tím dál trápit a nebo to prostě smazat. Proti Arcanii i takové "skvosty" jako Gothic 3 či Risen 2 působí jako docela dobré hry.
Naposledy upravil Dolero dne sob 03. lis 2018 23:06:37, celkově upraveno 3
Valašská trojka: já, ona, slivovica
Dolero
Uživatel

Příspěvekod Emperor » sob 03. lis 2018 21:17:20 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
popsal jsi to pěkně a výstižně ... bohužel tohle byla hra na jedno použití - na rovinu, jsem rád, že jsem si ji stáhnul, protože za tu tehdejší cenu to fakt nestálo ... ale tohle je, myslím, problém většiny současných RPG, zapomenutelné jednohubky, zajímavé pouze novým designem, grafikou, efekty, někdy novým prostředím, který lze prozkoumávat ... ale onu gothicovskou znovuhratelnost postrádají, stejně tak atmosféru, pocit ztotožnění se s herní postavou, vtip atd, a navíc jsou dělané pro idioty, které by G1 psychicky rozložil ... čest výjimkám ...
Obrázek
Emperor
Moderátor

Příspěvekod Dolero » sob 03. lis 2018 21:52:16 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Emperor píše:bohužel tohle byla hra na jedno použití - na rovinu, jsem rád, že jsem si ji stáhnul, protože za tu tehdejší cenu to fakt nestálo

Ano, také lituji chudáky, kteří za ni při vydání dali tu tisícovku (na konzolích ještě o pár stovek víc), protože byli obelhaní lživou kampaní JoWoodu o tom, že je to prý Gothic. Co Gothic, ono to není ani RPG hra, za kterou se vydává. Mně osobně by bylo líto za to dát i 5 euro ve slevě. Ať si mě někdo nazve zlodějem, ale prostě za takovýto lživý produkt bych peníze nedal.

Emperor píše: ale tohle je, myslím, problém většiny současných RPG, zapomenutelné jednohubky, zajímavé pouze novým designem, grafikou, efekty, někdy novým prostředím, který lze prozkoumávat

Tak jde o to, jaká RPG, že. Pseudo RPG jako dělá Bioware, na ty to třeba sedí (a jaké super studio to kdysi bylo). Problém je ten, že dneska dochází vlastně k prolnutí žánrů více než kdy jindy. Každá druhá hra dneska musí mít otevřenou mapu, questy, vylepšování postavy a vyrábění zbraní. Třeba Assassins Creed... Je to kvůli tomu RPG nebo je to furt Open World adventura?

Naštěstí i dnes, v době komunitních financování a celkové rozmanitosti herní scény, se dají najít v každém žánru pořád dobré hry. Zářivým příkladem budiž Divinity: Original Sin II, nejlepší RPG tohoto desetiletí (zatím).

Tento trend, patrný už například u Arcanie a i dříve, skvěle kdysi dávno popsal Dan Vávra v jednom svém článku. Psal o tom, že vývoj her se stává finančně příliš náročný, časově dlouhý a celkově obtížný. A navíc, hry se složitějšími mechanismy, questy, hratelností, ty mají prostě menší šanci zaujmout velký počet lidí, který zaplatí nejen vývoj, ale také nechá vývojáře a vydavatele náležitě vydělat. A tak bude trend dělat hry líbivé na vzhled, ten spolkne velkou část peněz, ale lehčí na celkové vytvoření, co se týká hraní samotného. Obrovské prostředky pak půjdou do RP kampaní, aby hráče dávno před vydáním vydavatel přesvědčil o tom, že je to nejlepší hra ever. Někdy to lidé prokouknou a dají to vývojáři sežrat (třeba Fallout IV), jindy ne (Skyrim). U Dana Vávry se to potvrdilo, když vydal Kingdom Come, hru se složitými a propracovanými mechanismy, prostě je obtížná a a né moc líbivá. Navíc se kvůli složitosti toho stylu vyskytnou i chyby. Takže mu to dali sežrat, že ta hra není nic moc, protože se to přeci nehraje tak skvěle, jako srajdy od Bioware či Bethesdy.

Vtipné je, že právě PB "zarcániovatěli" a pak vydali Risen 2, né moc dobrou hru, která Arcanii svým zjednodušením a zaměřením na grafiku a epický příběh (haha) připomíná. Sice se z toho probudili a Risen 3 je docela povedená hra a ELEX prej taky, ale už to není to dobré, jako jejich restart v podobě Risenu 1.

Emperor píše:ale onu gothicovskou znovuhratelnost postrádají, stejně tak atmosféru, pocit ztotožnění se s herní postavou, vtip atd, a navíc jsou dělané pro idioty, které by G1 psychicky rozložil ... čest výjimkám ...

Zrovna styl Gothicu je podle mne výjimečný a znám jen tři hry, které ten styl splňují - Gothic 1, Gothic 2 a datadisk, pak Risen 1. Risen 3 má trošku podobný feel třeba v questech, designu, ale bohužel si z nepovedeného Risenu 2 bere některé lokace, trošku upravený bojový systém a otřesný vývoj postavy. A k tomu i pirátské téma, i když už okrajově. ELEX je spíše Sci-fi a nehrál jsem jej, no Gothic 3 i Risen 2 jsou dost mimo.

Ale znám spoustu skvělých RPG, které ty featury mají stejně povedené. Samozřejmě jde dost často o starší RPG, ale už zmíněné D:OSII je právě nová hra (2017).
Dolero
Uživatel

Příspěvekod marco5445 » sob 03. lis 2018 23:49:39 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Taky jsem ji donedávna nehrál. Teď ji mám rozehranou a no... Rozehrál jsem to čistě kvůli Lore, který se mi celkem i líbí, ale jinak je to strašně lineární a přišlo mi to i nudný. Pořád je to ale hratelný (narozdíl od Forsaken Gods)
Kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním.

-Kniha Zjevení
marco5445
Uživatel

Příspěvekod Vojta1122 » ned 04. lis 2018 14:23:43 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Tak jako takhle, já nemám nahráno nic dodneška, prostě nejsem ani z poloviny takový hráč, jako průměrný zdejší uživatel, hádám. Takže je možné, že by mě to třeba i v mém nevkusu bavilo. Ale to, co jste tu psali mě teda vůbec k té hře nenalákalo a tudíž jsem nerozehrál. Potenciální šance se o to pokusit by mohly být Vánoce. Ale ím dál se dostávám ve tvém příspěvku, tím větší jistotu mám o tom, že si je kazit nebudu :D
Dolero píše:americké pozitivní verzi, kdy se kontrast několikanásobně zvýší, má i hrdina oranžovou pokožku. LOL.

Obrázek
Vojta1122
Kronikář

Příspěvekod Dolero » pát 09. lis 2018 11:57:24 » Re: Má smysl hrát Arcanii?
Došel jsem do Toshoo k mágům a po Miltenovi a hledání pavučin jsem to už prostě nevydržel. Ta hra má extrémně bídný úvod - Feshyr, který navíc dali do dema, nedokážu pochopit, jak si to někdo po Feshyru v demu dokázal za plnou palbu koupit. Pak se hra mírně zlepší, jenomže už po chvíli nastane opět stejné procházení krajiny a vybíjení dungeonů, kde se opakuje 5 typů monster, boj je otrava a navíc se v nich nedá nic kloudného najít. Navíc jsem k tomu investoval pár bodů do magie a ta je také nudná. Kvalita hry né že by se zhoršovala, ona je prostě furt stejně tupá a nudná. Takže v Toshoo delete a Arcania jde na seznam her, které už nikdy hrát nebudu.
Dolero
Uživatel